Reklama

úterý 17. dubna 2018

"Rozkol v NATO": R. Iščenko o tom, jak USA ztrácejí na Západě spojence

Valentin Melikov
17. 4. 2018       riafan
Reakce mezinárodního společenství na úder amerických, britských a francouzských sil v Sýrii jasně ukázala, že v současnosti je v Severoatlantické alianci pozorován "neformální, ale zřetelný rozkol", je přesvědčen politolog Rostislav Iščenko. Poznamenal, že spojenců mají USA pro své cíle na Blízkém východě "řádově méně". Nebohého Husajna se vypravilo zabít málem 30 států, ale proti Asadovi - tři.


Politolog upozornil na rozdíl mezi vypuknutím války v Iráku a okamžikem útoku na Sýrii - společně se Státy souhlasily s úderem na Sýrii pouze dvě země, a na poslední chvíli i francouzský prezident nařídil zrušení útoku a omezil se na politickou podporu.

"Spojené státy mají již řádově méně spojenců. Nebohého Husajna se vypravilo zabít málem 30 států, ale proti Asadovi - tři. Dokonce i spojenci v NATO, kteří prokazovali atlantickou solidaritu, trochu vybočili", poznamenal Iščenko.

"Co by to udělalo Německu, kdyby poslalo stejné dvě (stíhačky) Tornáda, jako Británie? Zároveň by si letci zalétali, neviděli přece letadlo od doby války v Iráku, ptá se politolog. Stejně tak i Itálie. A pokud tomu rozumím, dokonce ani základny nebyly pro tento úder poskytnuty".

Podle názoru experta "vidíme nepříliš zřejmý, neformální, avšak naprosto jasný rozkol v NATO a odlézání spojenců od USA pěkně potichoučku". Unavené politickými eskapádami Washingtonu země, které nemají příliš rády prezidenta Trumpa, se omezují na slovní prohlášení o podpoře USA, ale nechystají se činit žádné konkrétní kroky, vysvětlil Iščenko v rozhovoru pro Dnešní ekonomiku.

"To, co se stalo, je vážný signál pro USA, že zůstávají v tomto světě samy a že jejich spojenci při první příležitosti jednoduše vezmou roha nebo přejdou na druhou stranu", je přesvědčen expert.

Podle politologa by se ale odmítnutí spojenců pomoci USA mohlo stát vážnou hrozbou pro světovou stabilitu, neboť USA nemají v úmyslu ztratit světové vůdčí postavení a budou připraveny použít vojenskou sílu k ochraně své pozice - dříve či později.

"Nevěřím, že USA přenechají Rusku a Číně prvenství, aniž by se pokusily použít silový scénář, nikoli nutně jaderný", je přesvědčen Iščenko.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

35 komentářů :

 1. Německá Tornáda byla vloni v Mošnově na Den NATO. Není tedy pravda, že by nelítala.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky tam chodím do toho Mošnova...letadla samá porucha,když se zhorší počasí,tak ani nevyletěla,lidé tam jeli na dvě věci,...jednou tam i dělal agitaci pirát sarka-farka Bartoš...samozřejmě jsem ho už tehdá poslal do řiti,to už byl tehdá chytřejší než rádio.....

   Smazat
 2. Iščenko jako vždy vidí něco jiného, co je skutečnost. Je pravda, že zaútočili pouze 4 státy, USA, Británie, Izrael a Francie, ale útok JEDNOMYSLNĚ schválily a podpořily všechny vlády Západní koalice včetně Turecka i Evropské komise. Všichni odsoudili použití BCHZ proti nevinnému obyvatelstvu Asadem. Teď se zaobírají tím, jestli Asadovi nedodalo BCHZ Rusko. Zároveň se připravují změny na Ukrajině a přesouvají zbraně na východ. Samotný ruský "spojenec" Čína varovala Rusy před eskalací napětí na BV a snaží se vyjednávat se Západem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hňupe,kdo Tě sem vyslal?

   Smazat
  2. nieco na inspiraciu. Nehovorim ze je to pravda
   http://www.novarepublika.cz/2018/04/potvrzeno-za-utokem-chemickymi-zbranemi.html

   Smazat
  3. Anonymní 17. dubna 2018 22:00 hovne-Arab 24 network

   Média se dozvěděla o plánech USA nahradit svůj kontingent v Sýrii arabskými silami.

   Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa počítá s tím, že povolá vojáky z arabských zemí, aby nahradili americké vojska v Sýrii, s cílem stabilizace situace v severovýchodní části země, píše Wall Street Journal s odvoláním na představitele USA.

   Podle zdrojů novin, americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton si nedávno volal s úřadující hlavou egyptské rozvědky, generálem Kamelem Abbasim, aby zjistil, jestli se Egypt chce přidat realizaci tohoto plánu.

   Noviny také připomínají, že se již dříve administrace USA obrátila na Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty, aby vložili miliardy dolarů na obnovu severní části Sýrie. Podle údajů úředníků vedení země také požaduje, aby arabské země poslaly do tohoto regionu vojáky.

   „Byla kontaktována Saúdská Arábie, Katar a SAE, ohledně finanční podpory a širší účasti," uvádí v publikaci jeden neoznačený úředník.

   Média: Sýrie vystřelila rakety na letadla, která porušila její vzdušný prostor
   Jak dodávají noviny, nová iniciativa administrativy USA se snaží, aby se zabránilo „bezpečnostního vakua" v Sýrii, která by mohlo umožnit bojovníkům teroristické organizace „islámský stát" vrátit se zpět do regionu.

   Vědec analytického centra Institut Blízkého východu Charles Lister se domnívá, že svolání nových sil bude obtížný, protože „Saúdská Arábie a SAE zachovávají vojenskou přítomnost v Jemenu a Egypt nechce bránit území, které není řízené režimem prezidenta Bašára Asada," píše se v novinách.

   Podle jeho názoru „arabské země nesouhlasí s vysíláním sil do Sýrie, pokud USA nebude souhlasit s tím, aby tam zanechali alespoň určitý počet vojáků"!

   Bambůčo

   Smazat
  4. Umíte-li anglicky, zkuste si přečíst článek https://www.independent.co.uk/voices/syria-chemical-attack-gas-douma-robert-fisk-ghouta-damascus-a8307726.html
   Válečný zpravodaj britského The Independent byl přímo na místě a ani tento zkušený novinář (na vlastní kůži prožil např. válku v Iráku) ověnčený řadou žurnalistických ocenění (dokonce i od Amnesty International) nenašel v Douma jediného svědka, který by potvrdil chemický útok, zato našel řadu svědků, kteří spíše potvrzují, že šlo o zinscenovanou provokaci ze strany tzv. Bílých přileb (a tipuji, že je nefinancuje Putin)...

   Smazat
  5. 23:22, Gatial a další. Uvědomte si, že je úplně jedno, kdo hodil jakou chemickou bombu a jestli to je vůbec pravda. Tisíckrát to můžete opakovat, předkládat důkazy, přinášet svědectví, ale my stejně všichni víme, že je za tím vším Rusko. To Rusko vraždí děti po celé planetě. Ekonomický trpaslík, který neoprávněně zabírá osminu planety, se rozhodl po třech desetiletích vystrčit rohy.

   Máme skluz. Sibiřské zdroje měly být v tomto čase už pevně v rukách světového kapitálu, pravých vlastníků zdrojů planety. Nestalo se tak kvůli tomu plešatému skřetovi, který si hraje na demokratického presidenta. No tak teď se to bude muset zrychlit a bude to bolet o mnoho víc. Za to poděkujte jemu a jeho voličům.

   Smazat
  6. Izrael po tajmu,aqž se to provalilo,....asi věří tomu proroctví,že budou vymazáni z mapy,...asi přestali věřit Bibli svaté,zatím se vše vyplnilo...o těch jeho mírumilovných činech dobře víme,jak vznik Izraele hned zahájili vybudováním koncentráků,kde se na ně hrabe pracovní tábor v Letech či Kunštátě....tam byl pořádek a byl vyžadován,běžte se podívat dnes do těch cigánských ubytoven a to je za té největší demokracie,jaká tu kdy byla,také se to nejmenuje koncentrák,a ten holokaust v Letech????,...bez vyšetření okamžitě umístit do nejizolovanějších jednotek v chytrovně s tím nejpřísnějším režimem,tito nemohli být ani umístění v pracovních lágrech,protože by asi zdechli na práci do 72 hod. ....

   Smazat
  7. 21:27 Na to jste přišel sám,nebo vám někdo pomáhal?

   Smazat
  8. 21:27 a věříte, že Gliwice 31. srpna 1939 přepadli Poláci? Dnes už víme, že to byla speciální skupina příslušníků SS převlečených do polských uniforem.

   Víte kdo rozpoutal 1.WW? Německo to nebylo, ani carské Rusko. Byl to nám dobře známý císař Franz Josef I. (Franz Joseph Karl von Habsburg), Srbsko sice splnilo na 99% udělené sankce za vraždu následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este v Sarajevu. BYla TO záminka pro vypuknutí I. světové války, kterou vyhlásilo Rakousko Srbsku 28. července roku 1914.

   Incident v Tonkinském mezi Spojenými státy a Vietnamskou demokratickou republikou (Severní Vietnam) ve vodách Tonkinského zálivu. Tehdejší americký ministr obrany Robert McNamary severovietnamské síly obvinil z útoku na americké lodě. Nejen že důkazy o nočním útoku neexistovaly, hlavně k němu vůbec nedošlo.

   Smazat
  9. 17:11, asi jste moc nepochopil. Je jedno, jak se věci mají. EU jednala o útoku a odvetě na něj. Všichni jsou v konsenzu, i když Stropnický naprosto věří tomu, co říká. Ale vzhledem na to, že se stále nachází nové a nové důkazy, nové oběti, zřejmě se nejedná o mechanismus, jak z toho vycouvat, ale naopak, jak se vrátit. A zvrátit tím běh událostí.

   A nezapomínejte, že skoro všichni džihádisti odvezení do Idlíbu tvrdí, ze byl použit chlor a Sarin z ruských vrtulníků. Taktéž tamní lékaři z různých organizací při OSN tvrdí, že analyzovali metabolity sarinu a chloru v krvi a moči. Teď rezonuje obvinění, že Rusko odstraňuje důkazy. Že tomu věříte stejně jako placatosti Země, je, bohužel, naprosto irelevantní.

   Smazat
 3. Nikdo nic jednomyslně neschválil, to je jen zoufalá snaha něco takového tvrdit. Např Slovensko odsoudilo používání chemických zbraní - obecně, ale dalo si velkou péči neschvalovat agresivní útok bez mandátu OSN. A nebylo samo. Bláboly o jednomyslném schválení je typická manipulace. Koneckonců i Babiš s ministry dostali vzápětí z Hradu výplach a náhle to tak nějak prý nebylo myšleno jako stanovisko vlády.
  https://www.webnoviny.sk/slovensko-vnima-utok-spojencov-v-syrii-ako-limitovany-zdoraznuje-vsak-diplomaticke-usilie/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. SR nic obecně neodsoudila, ale celkem konkrétně. Stačí, že neposlali pryč žádného diplomata, na další "vzpouru" už neměli. Zvlášť teď, kdy stále probíhá nátlak na vládu že strany demonstrantů.

   Smazat
  2. Slovenský parlament spolu opozícia a koalícia odsúdili bombardovanie Sýrie - ta tak bratranče

   Smazat
 4. No a samozřejmě naši vocasníci to podpořili taky.

  OdpovědětSmazat
 5. Mno a proč se neřekne pravda že není zájmem ČR válka s RF za usa zájmy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy znáte názory každého jednoho člena vlády a parlamentu?

   Smazat
  2. Mno koho máte na mysli konkrétně, jmenujte prosím, rád odpovím.

   Smazat
  3. 22:36 22:51 O čem chcete diskutovat většina občanů nechce válku názory sluhů mě nezajímají.

   Smazat
  4. Názory sluhů by vás měly sakra zajímat, neboť to budou oni, kteří vás, vaše děti a vaše vnuky pošlou do války.

   Smazat
 6. Země není plochá a není kulatá. Příznaky potopy 18. století. Zasypaný Kreml – Симптомы потопа 18-го века

  http://www.ovkscmfm.estranky.cz/clanky/postrehy-k-duvodum-viry/

  OdpovědětSmazat
 7. Hm rubl padl a dolar posílil. Není to nikomu divný?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to někomu divné. Cena ropy šla nahoru, tu Rusko prodává v dolarech. Rubl padl, dolar posílil. Když posléze převedeme dolary za ropu a plyn na ruble, to se plní státní kasa.

   Smazat
 8. https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Je-to-jinak-Dokonce-mam-informaci-ktera-vubec-nepotesi-Babise-Okamura-razne-ke-zpravam-ze-SPD-se-rozpada-532391

  OdpovědětSmazat
 9. Rozkol v NATO ... nenazval bych stávající situaci zrovna rozkolem. Otázkou je, do kdy budou někteří fanaticky prozápadní politici mít možnost konat proti vůli národů. Politika západních zemí se opírá o politiku několika koloniálních velmocí USA, Francie a Anglie. Jejich zájmy jsou prosazovány a loajální státy NATO tyto zájmy respektují, případně odvrací zrak, jakoby se nic nedělo.
  Jedná se o prosazování expanzivní politiky za účelem šíření mocenského vlivu a hospodářského plenění v zájmových oblastech.
  Nedělejme si iluze o morálce. Ti s politiků, kteří poukazují na povinnosti a závazky k našim spojencům, nejsou našimi zastupiteli, ale zastupují v našem parlamentu a senátu zájmy spojenců. Kolik takových v těchto dnech usedá do lavic parlamentu a senátu?
  ABC

  OdpovědětSmazat
 10. USA neměly žádné spojence, NIKDY a NIKDE!

  Opravdu, soudruzi: Není třeba plýtvat slovy. Nemusíte psát „USA ztrácejí spojence na Západě“, neboť na Východě USA spojence neměly NIKDY.
  Nemusíte psát ani „USA ztrácejí spojence“, neboť USA spojence neměly NIKDE.

  Ano, USA, jinými slovy Velký ďábel, (Malý ďábel je samozřejmě Izrael) měly, mají, a po zbytek své existence budou mít jen OTROKY.
  A ti otroci se bouří, lámou své okovy (viz osvobozující se Česká republika), prosí o pomoc Veliké Rusko a osobně Velikého Putina, a díky té NEZIŠTNÉ bratrské internacionální pomoci svobodu jednou získají.

  Jen si vzpomeňme na ty KRÁSNÉ časy, drazí soudruzi: Od srpna roku 1968 do Prohraného listopadu jsme žili šťastně, bez obav z budoucnosti, bídy a hladu – díky přítomnosti Střední skupiny Sovětské armády.

  Pak jsme přišli o všechno, v rychlém sledu, vinou Gorbačovovy zrady a sionisticko-demokratických intrik: Sovětští soudruzi byli vyhnáni, my jsme přišli o vedoucí roli Strany ve společnosti, o Slovensko, naši poslední kolonii, o celospolečenské vlastnictví výrobních prostředků, o svobodu a blahobyt.

  Jen o hrdost, hrdost členů Strany, Slovanů a budovatelů socialismu nás nemůže připravit ani smrt a krematorium.
  Díky této hrdosti, díky naší vrozené inteligenci a našemu typicky kvalitnímu socialistickému vzdělání (VUML, PŠM, VŠP atd.) víme, že USA představují druhé největší zlo v celém Vesmíru (první příčku okupuje Izrael, to dá rozum každému komunistovi a putinistovi), že Rusko a osobně Veliký Putin představují Nejvyšší Dobro.
  Proto si volíme ANO, KSČM, SPD a našeho Miloše, aby se k nám NÁDHERNÍ ruští vojáci vrátili co nejdříve.

  Ami, go home!
  Русские братья, вернитесь!

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Radosto nech se své žvásty pro sobě rovné
   Václav

   Smazat
  2. To má být vtip? Dnes už bych byla za bývalého režimu v důchodu a ten bych měla o dost větší, než ta almužna, kterou dnešní soudruzi vyplácejí.

   Smazat
  3. Buď bez obav Radosto, soudruzi nikam neodešli. Převlékli kabát, vlezli do jiné prdele a teď tě platí. Dost slabě, jak vidím.

   Smazat
 11. P.RADOSTA- Opet dobre receno
  tvuj ctenar

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "P.Radosta" už píše sám sobě pochvalné repliky?

   Smazat
 12. 1:04 No, dejme tomu že ano.
  Ale to "ANO", to tam už vůbec nepatří.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Provokatéra z povolání, Radostu, platí kdo ?

   Smazat
  2. 9:04 Prachy sorosovích neziskovek.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.