Reklama

pondělí 9. dubna 2018

Rusko už nebude závislé na náladách Západu, prodá plyn Číně

- rp -
9. 4. 2018  Die Welt a PrvníZprávy
V roce 2019 se očekává dokončení plynovodu "Síla Sibiře" v Asii. Celková délka ropovodu bude přibližně 3000 kilometrů a Gazprom se tak stane nezávislý na Západu.


"Síla Sibiře" je jedním z největších stavebních projektů na světě. Čína tak bude zásobována ruským plynem. Gazprom nemá problém s financováním, ale pro společnosti Gazprom rostou spíše problémy se stavbou v nehostinném terénu sibiřské divočiny.

Chcete-li vidět, kde se uskuteční nejkrásnější stavební projekt největší světové plynárenské společnosti, musíte odjet daleko z Evropy, do hluboké Asie. Tam, nedaleko od největšího sladkovodního jezera na světě Bajkal, se zařezávají stroje do nekonečné linie v tajze, v jihovýchodní části sibiřské divočiny, jeřáby ukládají nekonečné ocelové trubky v bahnitém i kopcovitém terénu.

"Síla Sibiře" je název nového plynovodu, na kterém ruská skupina Gazprom pracuje intenzivně a jehož stavba je v pravidelných intervalech dokumentována na veřejnosti. 1,629.3 km plynovodu je nyní postaveno, což je 75,5 procent části plynovodu na ruském území z místa těžby Čajandinskoje severně od jezera Bajkal do města Blagoveščensk 7800 kilometrů východně od Moskvy, přímo na hranici s Čínou.

V konečném důsledku bude potrubí, které se staví od podzimu 2014, mít délku přibližně 3 000 kilometrů.

Dne 20. prosince 2019 bude podle plánu plynovod dokončen, ke spokojenosti Gazpromu, který dokáže Evropě, že si může najít kupce i jinde ve světě.

EU komplikuje expanzi Nord Stream

Brusel se pokouší negativně zasahovat do výstavby plynovodu Nord Stream-2. EU tvrdí, že existuje obava, že bude příliš jednostranně závislá na ruském dodavateli a že dala politický slib, že zachrání lukrativní ruský tranzit plynu přes Ukrajinu do Evropy.


Ukrajinský Naftogaz otrávilo rozhodnutí Německa o „Nord Stream-2"

Plynovod Nord Stream-2 podporuje několik zemí EU, především Německo, které naopak tvrdí, že další plynovod směřující do Evropy zvýší diverzifikaci zdrojů a tím i bezpečnost Evropy. Spojené státy, které se snaží dodávat přes polský terminál břidlicový plyn, jsou spolu s Polskem proti Nord Stream-2.

Vztahy Ruska a Evropy na trhu s plynem jsou napjaté nejméně deset let. Ale s připojením Krymu v roce 2014 se napětí zvýšilo a stalo se nepřekonatelné. Není proto náhodou, že se Moskva a Peking v tuto chvíli dohodly na dodávkách plynu.

Více jak deset let se vedlo rusko-čínské jednání o plynovodu. Konečně v květnu 2014 podepsala společnost Gazprom a čínská společnost CNPC 30-letou smlouvu o dodávkách plynu na 38 miliard kubíků ročně (přibližně polovinu německé roční spotřeby). Celkově jde o hodnotu 400 miliard dolarů (326 miliard eur).

Čína využila okamžiku, kdy Západ izoloval Rusko a diktovala podmínky smlouvy ve svůj prospěch, pozorovali spekulanti.


- - -


27 komentářů :

 1. Až Rossia zavře kohoutek přes UKR, tak u nás bude veselo. A budeme rádi, že máme ještě nějaké uhlí. Třeba se potom v pár hlavách rozbřeskne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já to moc veselé neshledávám. My "lůza" pak budeme platit za přeprodávaný US plyn třikrát tolik co za ruský. A to uhlí místní, zvenčí placení blbečkové, kteří si říkají "ekologové", nedovolí těžit.

   Smazat
  2. Zavřou, a co.
   Jsme připojeni na Nord Stream 1.

   Smazat
  3. 15:38 Promiň, ale těžit uhlí a pak ho pálit v elektrárně nebo v teplárně je v dnešní době úplná hovadina.

   Smazat
  4. Anonymní9. dubna 2018 21:50
   Váš názor se mi líbí, ale je zde nějaký problém. Jsem již starý dědek, ale když jsem byl mladý, tak již tehdy jsem četl, jaké je to barbarství pálit uhlí, neboť to je úžasná surovina pro další zpracování a výrobu různých produktů. Jako příklad tam uváděli např. pásy pásových vozidel. Ale pokud vím, tak do současnosti, se to chemické zpracování uhlí nějak nerozšířilo. P.K.

   Smazat
  5. Žádný kohoutek nezavřou, je to pro ně byznys. Zvláště teď, kdy rubl zase krachnul a spolu s ním investiční fondy a akcie největších firem včetně Gazpromu. Nemluvě o bankách. Navíc Družbu v ceně železného šrotu odkoupil někdo z rodiny Rothschild a právě tento fakt ukazuje na to, proč musí být "ukrajinská věc" dotažena do konce.

   Sílu Sibiře staví Čína, za čínské peníze, a ani zdaleka to nebude jediný zdroj. Dokonce ani ne hlavní, protože Čína má na svém území dostatek ropných zdrojů pro svoji vlastní spotřebu (stejně jako USA). Síla Sibiře půjde do Číny pouze kvůli dalšímu obchodu s touto komoditou. Přitom čínská státní ropná společnost je spolumajitelem firmy, která je většinovým vlastníkem sibiřských ropných i plynových nalezišť. A tohle vše za jüany. Tím si k sobě Rusy připoutají jako vlčáka k boudě.

   Smazat
  6. Anonymní 10:05

   Mohl byste prosím uvést zdroj své informace, že ropovod Družba vlastní Rotschildové? Taktéž by mě velice zajímalo, kde jste načerpal informaci, že Sílu Sibiře staví Číňané za čínské peníze. A vlastně by bylo zajímavé uvést podklady ke všem vašim informacím a závěrům. Předem velice děkuji.

   Smazat
 2. Je zajímavou otázkou, kdo tahá za silnější konec, jsou-li to ruští dodavatelé surovin nebo jejich eurounijní odběratelé. Zdá se, že o tom rozhodují v USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V r.2022 bude uveden do provozu plynovod z Norska do Štětína a země EU + Ukrajina v této věci nebudou vůbec ruský GAZPROM potřebovat. Eura budou státní kase Moskvě chybět!!

   Smazat
  2. 18:38
   A to máš přímo z Trumpetovy dutokebule???☺

   Smazat
  3. Vy si myslíte ,že Amici a Noří budou mít pro celou Evropu ,ha ha . Západ si to zaslouží ,lžou ,dělají podvody vraždí ,provokují a tím se blížíme k válce!

   Smazat
  4. 19:11 Tak jasně že ne z putleroffskejch hoven ze kterejch vzlínáš, ty bolševickej smrdutej rudoprde!

   Smazat
 3. Rusko by mělo prodávat Číně plyn a ropu třeba i se slevou.
  Hlavně aby mohlo úplně odstavit trasy přes ukrajinu a jiné
  nepřátelské státy, včetně protektorátu B.und M. A časem i uzavřít veškerý tok na západ.

  OdpovědětSmazat
 4. Jsem pro,aby Rusko ten kohout do Evropy zavřelo. Ikdyž plyn z US bude 3krát dražší, tak se evropani zbaví závislosti na Rusku a tím pádem budou naši US přátelé zas o něco bohatší.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:12 ANI JAKO VTIP, TO NENÍ DOBRÝ...

   Smazat
  2. 16:12 Nejhorší je že to poskoci usa jsou schopni udělat.

   Smazat
 5. A vy chudší, úplný žebrák. A to jak finančně, tak mentálně.

  OdpovědětSmazat
 6. 16:33 hňupe vůbec jste nepochopil, co píšu. Osel jak ze žurnálu. Co?

  OdpovědětSmazat
 7. Myslím, že by UA měla konečně dostávat plyn z EU za správnou tržní cenu. Dlouho o to usilovala, je třeba jí to umožnit. A my na tom tratit, jako transfer země, tolik nebudeme. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní9. dubna 2018 18:25
   Pokud EU bude stále blokovat výstavbu Jižního proudu, tak se obávám se, že budeme z Německa dostávat ruský plyn za „správnou“ tržní cenu, všichni. P.K.

   Smazat
 8. Já jsem taky nepochopil co jsi napsal 16.39 v 16.12. Zopákni to, a trochu to rozveď pro osly jak ze žurnálu.

  OdpovědětSmazat
 9. Ať si píše kdo chce co chce, v každém případě je jasné, že si západ a my s nimi řeže větev pod prdelí a není to západ a my, kdo si může diktovat jakékoliv podmínky. Rusové reagují pružně a pragmaticky a kdo se bude smát naposledy nebudeme my, západ s nami jenom hloupě nahrál Číně, která by v budoucnu znamenat opravdové nebezpečí. Ať si tady hlupáci žvejkají kravatu jak chtěj. A o tom to je. Jupí.

  OdpovědětSmazat
 10. Tak zásadní otázkou v této záležitosti je samozřejmě cena. Je všeobecně známo, že Čína Rusku za plyn bude platit výrazně méně, než kolik dostanou z Evropy. Tohle si musí Rusové dobře spočítat. Má dáti - dal, nic jinýho v tom není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní9. dubna 2018 21:18
   To je správná poznámka, jsem přesvědčen, že ani Rusům to neuniklo. Vždyť s Čínou se nemohli dohodnout na ceně snad déle než deset let. Nyní jim Rusko muselo ustoupit. Pro nás, střední Evropu, by byl přínosem Jižní proud. Jinak nám Německo bude nastavovat ceny, jako za „americký“ zkapalněný. P.K.

   Smazat
 11. Je vidět, že jste všichni nepochopili vůbec nic. Jde o to, že Rusko trvale buduje distribuční systém do Azie. nejen do Číny, ale má zájem napojit i Pakystán, Indii, Jížní Koreu a Japonsko, Větnam i další. Samozřejmě i tyto státy mají zájem. Na druhé straně Norská a Britská těžba v severním moři ještě nějakou dobu bude fungovat, ale z dlouhodobého hlediska už jsou tyto zdroje vyčerpány. Zkapalněný plyn z USA je jen fantasmagorie a lež jako přistání USA na Měsíci. Nejde jen o vybudování terminálů (nakonec zkapalněný plyn už produkuje kde kdo) ono jde hlavně o jeho přepravu, její rychlost a plynulost i bezpečnost. No a ta lodní jaksi nemůže konkurovat potrubní. Další věc je, že USA nebyly ani v letošní zimě schopny uzásobit sami sebe zkapalněným plynem, takže to frakování asi ve skutečnosti až tak efektivní neni, nehledě na totální neodstranitelné ekologické škody. Prostě by mne zajímalo jakou energetickou politiku kromě vydírání Ruska a hlavně vlastních občanů má celá slavná EU do budoucna připravenou? Jadernou energetiku pomalu pohřbívá nové reaktory nestaví, uhlenou energetiku rovněž, ropu nemáme v EU nikde a o zázraku větrných a slunečních elektráren jsme se již přesvědčili (všichni tento podvod platíme luxusně ve složenkách). Z horizontu 20 až 30 let bude Evropa energeticky, pokud urychleně nezačne stavět nové tvrdé zdroje, v hajzlu. A to se ještě pěkně odřízne od dodávek z Ruska. No, proč ne? otázka zní jinak. Bude v té době pro skomírající a bezvýznamnou Evropskou unii, pokud vůbec přežije, kde brát energetické zdroje? Zbyde jich dostatek i pro nevýznamnou Evropu potažmo ČR?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já to v mnohém vidím naprosto odlišně.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.