Reklama

středa 25. dubna 2018

Škodovka musela být zničena!

Přemysl Votava
25.4.2018 ČNL

Byl duben 1945. Tisíciletá říše byla v troskách. Počítala své poslední dny. I ten prostý voják Hitlerovy říše věděl, že válka je prohraná. Česká a slovenská města, obce, si již užívaly první týdny i dny svobody. Rudá armáda a 1. československý armádní sbor od 6.října 1944 osvobozovaly Československo. Také 3. americká armáda vstoupila koncem dubna na naše území. Blížil se konec války. Rudá armáda dobývala Berlín, přesto nečekaně udeřilo z nebes! Byl 25. duben 1945.


Po únorových a březnových amerických náletech na Prahu, s obrovským lidskými i materiálním škodami, přišel nečekaný a zcela zbytečný nálet na plzeňskou Škodovku.

25. dubna 1945 přiletělo nad Plzeň 500 letadel USAF a svrhlo 5000 zápalných a tříštivých bomb na tuto největší československou zbrojovku. Tento klenot a pýcha československého průmyslu byl ze své většiny zničen. Zkáze náletu podlehlo 70% Škodovky. Celkem bylo zničeno 29 objektů, dalších 21 bylo těžce poškozeno…. Nálet přinesl přes 600 obětí a dalších 450 bylo zraněno. Po šesti neúspěšných náletech na Škodovku v době hitlerovské expanze, byl tento nálet v závěru války úspěšný, devastující… Americký generál Patton, při prohlídce zničené Škodovky dle pamětníků řekl: „ Dobrá práce, jsem spokojený...“

I dnes zůstalo po tomto náletu mnoho studu i otazníků. Nálet na Škodovku z pohledu amerických stratégů má jistě své opodstatnění…. Tedy z jejich pohledu !

Zde je třeba připomenout, že válka se blížila ke svému konci a Československo nebylo v jejich zájmu. Jaltská konference v únoru 1945 a její závěry, včetně dohody o osudu Německa, přinesla rozdělení sféry vlivů v Evropě. A zde se rodil počátek plánu na tento nálet. K tomuto rozhodnutí přispěl i rychlý postup Rudé armády k Berlínu. 

Díky Ameriko! - Plzeň, Škodovka, 25. duben 1945.

I z tehdejšího válečného pohledu byl nálet zbytečný. Nesmíme zapomenout, že s těmi nálety na Prahu z jara 1945, přinesl vedle materiálních škod i tisícové lidské oběti. Dubnový nálet na Škodovku již neměl vliv na konec války, měl ale dopady na rychlou poválečnou obnovu Československa. Československo bylo tak potrestáno…. Připomínám, že v době náletu.

25. dubna 1945 Rudá armáda již bojovala přímo v Berlíně. Hitler a jeho věrní počítali poslední dny své i Říše. Hitler za necelý týden poté spáchal ve svém podzemním doupěti sebevraždu.

25. dubna 1945 se setkali na Labi, u města Torgau, vojáci americké a sovětské armády. Fotografie z tohoto setkání, plné radosti a naděje na světový mír obletěly svět. Dnes na jejich přání a odkaz zapomínáme….

25. dubna 1945 Rudá armáda stála před Brnem. 26. 4. bylo Brno osvobozeno, před tím 22.4. byla osvobozena Opava, 30.dubna Ostrava…. Válka v Evropě končila.Přemysl Votava
(nár.soc.)

35 komentářů :

 1. Škodovka vyráběla pro Wermacht/Východní frontu a v dubnu 1945 to již nemělo smysl (jaký byl předtím si každý domyslí) a pak jsou samozřejmě důvody zmiňované v článku.
  Tímto lze vysvětlit tak pozdní zničení, kdy se do toho skutečně opřeli až v dubnu. O intenzitě předchozích náletů nemám info.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to prosté, odpověděl by Holmes. Jaltská a Teheránská konference určila, kam bude vývoj v Evropě po válce směřovat. Kde bude linie mezi tak rozdílnými myšlenkovými světy. Takže v únoru děsivé peklo v Drážďanech a v dubnu něco, jen o málo menšího v Plzni. Ve štábu osmé letecké armády určili, kdo bude do Evropy dodávat zboží. Zdroje Evropy tedy musely být zničeny. A v Drážďanech šlo pouze o prázdné sklady bomb pro další várku z muniček.

   Vymazat
  2. Stanislav Ševeček25. dubna 2018 9:07

   Možná se do toho Američani "opřeli" až na konci dubna 1945 proto, že bombometčíkům již nehrozilo nebezpečí Luftwaffe a PL obrany Wehrmachtu.

   Vymazat
  3. Jak píše ve svých pamětech "Žil jsem zbytečně" Jiří Hejda, předválečný ředitel ČKD a odsouzený na doživotí v procesu s M.Horákovou, plzeňskou Škodovku většinově fakticky vlastnili Američané - koncern Schneider. Po válce měla být ale podle Košického programu z února 45 znárodněna a tak ji Amíci raději zničili. Vojensky to pochopitelně už byla akce naprosto zbytečná, protože Němci už neměli prostředky, jak ev.tam vyrobené zbraně dostat na frontu.

   Vymazat
  4. 8:03 i vy mudrlante.Trocha historie nikoho nezabije,proto jak autor článku tak i vy,když hodnotite nálety spojenců na konci války,buďte fěrový.Jestliže"máte jasno"o bombardováni Plzně 25.dubna'45.tak bych si od vás rád přečetl o smyslu bombardováni českých měst např.Mladé Boleslavi dne 9.května'45 tj.druhy den po kapitulaci v Remeši a kapitulaci 8.5.'45 v Berlině.

   Vymazat
  5. Nemýlím-li se, tak Schneider byl koncern francouzský a za Mnichova prodal Škodovku Němcům! Po válce smlouvu Francouzi chtěli zatajit a Škodovku nárokovali. Nevyšlo jim to

   Vymazat
  6. to 11:17
   Jsem z Boleslavi a bombardování jsem jako batole zažil.Realita byla taková, že po bezpodmínečné kapitulaci měli německé jednotky zůstat na místě a vyčkat odzbrojení a převzetí do zajetí. Místo toho se daly na zběsilý útěk na západ, aby se nemusely vzdát RA a přes Boleslav německých vojáků utíkaly tisíce. Tyto kolony RA legálně napadala pro nedodržení podmínek kapitulace. Značná část mrtvých z této akce proto byli Němci. Faktem je, že se s tím RA moc nemazala a tzv. collateral damages v Boleslavi byly hodně velké (spousta mrtvých Čechů, zničené domy i dost poničená škodovka).
   to 12:48
   formálně musela mít každá firma v předmnichovské republice vlastníka v ČSR. Faktické vlastnictví bylo něco úplně jiného, takže plzeňskou Škodovku přes různé fígle fakticky vlastnili Amíci.

   Vymazat
  7. http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/pravda-o-bombardovani-160429.htm

   Při bombardování našeho území Američany na konci války zahynulo okolo 5 tisíc našich občanů a tisíce dalších bylo zraněno. Cílem bylo napáchat co největší materiální škody. Není pochyb o tom, že se jednalo již o válku proti Sovětskému svazu, nikoli proti Německu.

   Vymazat
  8. Předchozí nálety zasahovaly ,,strategické cíle " úrovně Psychiatrické léčebny v Dobřanech, vzdálené od Škodovky přes 10 kilometrů.

   Vymazat
 2. DÍKY AMERIKO!!!21. srpna 1968-Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa -zahraniční ohlasy- wikipedie
  Spojené státy americké, které byly zaměstnány válkou ve Vietnamu,[23] na tuto skutečnost nijak nereagovaly, neboť pro ně byla přednější bilaterální dohoda se Sovětským svazem a poválečné rozdělení tehdejší Evropy respektovaly.AMÍKŮM nikdy nešlo o lidská práva !!!!jen Pomatenci doufají v jejich NEZIŠTNOU POMOC!!!Jean.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak předně myslím, že Československo nebylo pupkem světa a kromě toho amíkům bylo vcelku u prdele, však měli svých starostí dost.
   Ale zajímavé na tom je, že dohodu o konci války ve Vietnamu měli organizovat naši diplomati.

   Vymazat
 3. Pane Votavo, všichni nezapomínáme. Zrovna před chvílí jsem se vrátil z lesa u Jalového Dvora, kde jsem byl položit kytku na památník padlých sovětských letců, kteří se 25.4.1945 nedočkali konce války. Chodím tam celkem pravidelně a nejsem sám. Bohužel obec Heršpice, obzvlášť její vykutálený starosta snad ani netuší, kde pomník je. Pan starosta je ovšem "IN". Kdyby tam položil život americký voják, tak tam bude držet čestnou stráž i s rodinou. Bohužel i takoví jsou mezi námi. Nebýt normálních lidí, místo by již dávno spustlo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9.50Dobře aCO DALŠÍCH 40let????Kdy nás rus naprosto zdecimoval hospodářsky ,kulturně.....to se vám LÍBILO???

   Vymazat
  2. Ten "rus" zdecimoval hlavně tebe - je z tebe evidentně duševní mrzák. Mně například "rus" nezdecimoval. Ani nikoho z mojí rodiny, sousedů, přátel.Neznám nikoho, koho by "rus" zdecimoval. A zažil jsem úžasnou dobu, které se dodnes říká "zlatá šedesátá" - ve všem! Kultura, literatura, filmy, divadlo, společenský život, úroveň vzdělání, práce pro všechny - taková doba už nikdy nebude! Ale co bych psal blbci a duševnímu mrzákovi. Jdi do hajzlu!

   Vymazat
  3. 17:39 Bez podílu cizího kapitálu, jen z domácích zdrojů a s omezenou zahraniční pomocí, při úplném vypořádání se znárodněnými zahraničními majiteli po Únoru´48, při spuštěné Železné oponě a mezinárodní blokádě, bez vrácení celého zlatého pokladu a nesplacených válečných reparacích se československým dělníkům, zemědělcům, vědcům, inženýrům, zaměstnancům i intelektuálům podařilo při udržení slušné životní úrovně a životních jistot naprosté většiny občanů vybudovat: 4 atomové, 23 tepelných a 26 vodních elektráren, téměř 400 km dálnic, elektrifikovat železniční tratě, postavit hutní, strojírenské, chemické, potravinářské a jiné podniky a továrny, zmodernizovat zemědělská družstva a dosáhnou téměř 100% soběstačnosti v základních komoditách, provozovat flotilu námořních lodí, položit stovky a tisíce kilometrů energovodů, plynovodů a ropovodů, zavést zcela nové výroby niklu, hliníku a umělých hmot, postavit a provozovat jesle, školky, školy, odborná učiliště, polikliniky, nemocnice, kulturní a společenské domy, sportovní stadiony, rekreační střediska. Od základu bylo území republiky pokryto TV signálem, ne sice ideálně, ale přesto se udržovaly kulturní a historické památky, podporovaly se divadelní a umělecké soubory a soubory lidové tvořivosti. Vybudovala se podstatná část pražského metra s 38 stanicemi, obrovské prostředky se vynakládaly na industrializaci zaostalého Slovenska. Postavily se stovky obytných sídlišť s 200.000 panelových domů a 1.200.000 byty, což představuje 55% všech bytů a 30% veškerého bytového fondu. Dekrety na tyto byty se předávaly rodinám bezplatně. Ve zbrani byla udržována 200 tisícová armáda v mnoha desítkách vojenských útvarů, 16 výcvikových prostorech s 407 bojovými letadly, 101 vrtulníkem, 4.585 tanky, 4.900 obrněnými transportéry a BVP, 3.445 děly a raketomety a 77 zařízeními odpalovaní raket. Pro případ války a v rámci Civilní obrany byly vybudovány objekty, které by dnes bylo naprosto nemožné postavit. A ještě zbylo dost prostředků pro zahraniční pomoc rozvojovým zemím. Nízké platy byly vyváženy dotovanými cenami potravin, bydlení, hromadné dopravy, lékařské péče, kultury, umění, sportu a mnoha jiného. V roce 1989 měla SBČs k dispozici 105 tun měnového zlata v hodnotě 15 - 17 miliard Kčs, hotovost ve výši 85 mld. Kčs a žádné vnitřní dluhy. Státní dluh činil pouhých 24,2 mld. Kčs, v roce 1993 již 158,8 miliard a letos astronomických 1.412.900.000.000 Kč! Ani za tisíc let se nepodaří ho splatit. Ne vše se dařilo, ne všechno se dělalo správně, ne všeho bylo vždycky dost, také jsme nebyli se vším spokojeni a také jsme si zanadávali.

   Vymazat
  4. Nepochopim jedno: stale si lide stezuji na zakrok SSSR (VS) v r. 68. Stalo se. Ale po r. 1990 jsou jen svobodne volby. Rusko nemohlo do nich zakrocit (to delalo loni az ve volbach v USA, vsichni to prece vime, cely svet). Proc tedy vsichni ti stezovatele nevolili a nevoli KSC? V 68. stalo za KSC 99.9% naroda. Ted kdyby vsichni ti stezovatele na SSSR a Rusko zavolili KSC, jsme zase v r. 68, ale bez VS. A muzeme zit socialismus s lidskou tvari, coz ja osobn bych si pral. A oni, ti stezovatele, ztratili rouzum a maji jen jednu pamet, r. 68. Proc tedy, kdyz jim tak o r. 68 stale jde, nevoli KOMUNISTY????? To nepochopim. Neni to logicke. Kdyz jsem nemohl cestovat po celme svete za socialismu, ted to dohanim. Kdyz si stezuji na odstaveni Dubceka a spol., meli by volit JEN A JEN KSC! A oni to nedelaji. Takze nejsou normalni. Jacisi blbeckove, co nevi, co chteji a co pisi. Nema to logiku.

   Vymazat
  5. Ty jsi fakt takový debil 22:43 nebo jsi senilní? Kde jsi vyčetl, že Rus ovlivnil volby v USSA, to ti říkal Takáč v bruselké havlovizi ČT? Neztrapňuj se více než je zdrávo. Pokud jsi Čech používej diakritiku, jinak jsi negramotný blb Jákob Janda.

   Vymazat
  6. 22:45
   Zřejmě jsi mladý a neznalý života a už vůbec neznáš lidskou povahu. Je daleko jednodušší ničit, než budovat, je daleko jednodušší krást, než se živit poctivou prací, je daleko jednodušší neposlouchat, než dodržovat zákony, zásady a pravidla... Lidé pro peníze zapomněli, co je to čest a slušnost. Komunisté je to učili, vtloukali jim to do hlav a za porušování těchto zásad a pravidel je trestali. To je socialistické zřízení. Pracovat společně na společné věci. Nedělat rozdíly a slušně žít. Proto je dnes volí jenom ti, kdo si dokázali zachovat zdravý rozum. Bohužel většina je těch, kdo ten rozum nemá a jsou jim přednější prachy, luxus a klariéra. Tohle je plutokratická společnost... Bezohledná, nesmlouvavá, sobecká, nenažraná...
   Zřejmě si zastáncem této společnosti. Proto to nikdy nepochopíš...
   J.C.

   Vymazat
 4. A teď finišuje oprava památníku "Díky Ameriko" v Plzni, že jsi nás skoro po válce pomohla osvobodit se od takové zlé fabriky. Těch pár stovek lidí také nebylo škoda, byli to určitě komunisti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je úsměvné, že před pár lety postavený pomník, byl z takového materiálu, že se už rozpadal!

   Vymazat
  2. Nový pomník pouze za 10 milionů (alespoň tak to dnes uvedli ve zprávách), Plzeň na to má ..

   Vymazat
  3. Byly peníze i na provizorní pomník, stál tam po tu dobu, co předchozí ohrožoval bezpečnost kolemjdoucích. Byl přiměřený menším možnostem současné republiky.

   Vymazat
 5. Nejenom že pár dní před koncem války zničili US army celou Škodovku, ale při tomto náletu bylo zabito 5x více občanů Plzně, než padlo amerických vojáků při osvobozování části západních Čech.
  Při osvobozování českého území padlo 116 Američanů, dalších 406 bylo raněných. (Wikipedie)
  Při osvobozování československého území padlo 144 000 vojáků Rudé armády

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. máte tam chybu byli to vojáci východních armád tzn i rumuni poláci a atd jinak občanů čsr bylo za války zabito cca 360 000 lidí ale všech vojáků na západních bojištích padlo za 6 let války cca 340 000

   Vymazat
 6. https://www.info.cz/cesko/treti-nejmocnejsi-muz-v-usa-paul-ryan-promluvil-pred-poslanci-sledujte-deni-ve-snemovne-zive-26810.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krátká paměť našich zákonodárců
   a zaslepenost vyvážená penězi a dobrým životem
   ničí nás všechny*

   Vymazat
  2. ..ve stoje tleskali poslanci země České
   jen pravici zvednout
   se zatím nikdo neodvážil*

   Vymazat
 7. Ale to je klasika mezinárodních pogromů - tehdy ČSR, které se zvedalo z destrukce 2. světovou válkou. A na pogromy jsou SSA mistři, viz např. i současná Sýrie - v tom si nikterak nezadá třeba s nacismem - jsou to jen jiné podoby terorismu, jiné podoby křišťálových nocí, pogromů na židy... Prostě když potřebuje SSA profit, tak ho vyrobí teroristickou válkou - se statisíci mrtvých. A pak se divíme a odsuzujeme postižené chudé za jejich terorismu s desítkami mrtvých. Nebude-li velmocenský terorismus, vyhasne i ten odvetný postižených!! Proč byl tak výjimečný před r. 1990??? a v Evropě prakticky neznámý. (Kritici: a co sarajevský atentát, atentát na Heydrycha?).

  OdpovědětVymazat
 8. ..a co na to patlající a ráčkující krasavec a pašák s písní oslavující osvobození ? A co ti ostatní pašáci ze z Plzně, co milují Ameriku ? Já myslím, že co Američan dělá, dobře dělá.. Škoda jednoho ruského života položeného při osvobozování české kotliny. Češi by si spolu s Američany s Schörnerovo armádou poradili sami.

  OdpovědětVymazat
 9. To spíše Schörnerovi SS a Amíci poradili s Čechy!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. SS a US ARMY ... bratrství ve zbrani.

   Vymazat
  2. ale dnes by alespoň nenatírali tanky na růžovo, neprznili sovětské pomníky a neměli by možnost svádět vše na Rusy..

   Vymazat
 10. Moc mne pobavili čeští medializátoři: k vítězství ve 2. světové válce přispěli národy SSSR. Ale znásilňování nacistek bylo v gesci jen Rusů. Kdy už se v českých oficiálních mediích narodí aspoň jeden jediný čestný člověk, pro kterého by bylo možné použít termín "novinář". Jinak používáním toho termínu znesvěcujeme Havlíčka, Nerudu, Čapka.... Kdy se toho dožije ČÉTÉ, aby bylo možné věřit aspoň každému desátému slovu jinak ani ne rafinovaných notorických lhářů a manipulantů veřejným mínění? Kdy bude zrušena CENZURA!

  OdpovědětVymazat
 11. Co nebudeme ovládat zničíme další zbytečný nálet jako na Drážďany.

  OdpovědětVymazat
 12. Mrtvých lidí při náletu USA je mi líto. Kapitalistického majetku mi líto není. Továrna nepatřila lidem, či státu, ale pouze kolaborantům. A co Baťa? Kolaboroval s fašisty, okrádal dělníky a dnes je to hrdina se sochou ve Zlíně...co je to za zvrácenost? Teroristi Mašínové jsou oslavováni za své teroristické útoky. Další zvrácenost. Nebo snad návod co dělat a pak počkat pár let až se změní režim?

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.