Reklama

.

.

pátek 27. dubna 2018

Skutečný plán neokonů pro Sýrii se noří z nedostatku trosek

Tom Luongo
27.4.2018  Zvědavec
Ve svém víkendovém materiálu jsem napsal, že Trumpovo prezidentství je u konce. Prakticky to tak je. To, jak se v každé otázce zahraniční politiky podřizuje svým „poradcům“, jasně ukazuje, že nemůže nebo nedokáže odolat soustavnému tlaku natolik, aby dělal to, co mu napovídají jeho instinkty.


Článek (15.4.) z dnešního Washington Postu, orgánu deep state, dokonale ilustruje současnou situaci. Poradci, jejichž loajalita je pochybná, předvádějí velkolepou show. Způsob jejich uvažování se na rozdíl od předchozích administrací ani trochu nezměnil.

Připomeňme si, co ruský prezident Vladimir Putin vždy říká: „Prezidenti se mění. Politikové ne.“

V článku jde o to, že poradci vmanévrovali Trumpa, aby přehnaně reagoval na otravu Skripala v podobě vyhoštění 60 ruských diplomatů, i když Trump jasně chtěl, aby USA reagovaly obdobně jako Německo a Francie.

Vysvětlovali mu, že USA musí vyhostit zhruba stejný počet Rusů jako vyhostí evropští spojenci, což by měla být součást koordinovaného potrestání Moskvy za otrávení bývalého ruského špióna a jeho dcery na britské půdě.

„Odpovíme stejnými počty jako oni“, přikázal Trump podle svědectví jednoho činitele administrativy. „Ne víc, ale stejně“.

Na druhý den, když byly počty vyhoštěných zveřejněny, Trump podle tvrzení těchto činitelů doslova vybuchl. Zděsil se a byl šokován, že Francie a Německo vyhnaly jen po čtyřech ruských diplomatech, tedy podstatně méně než oněch 60, o kterých jeho administrativa rozhodla.

Z materiálu ve WP doslova čiší škodolibá radost autora i Trumpových poradců, jak ho podvedli, aby podepsal příkaz, o němž věděli, že s jeho kvantitativními parametry vůbec nesouhlasí.

A právě z tohoto důvodu už Trump v současnosti fakticky přestal být prezidentem. Není to poprvé, co ho klubko zmijí v jeho administrativě dotlačilo ke špatným rozhodnutím.

A nestane se prezidentem, dokud ze svého kabinetu neodstraní nejhorší lidi. Bohužel signály v tomto směru fakticky neexistují.

Tillerson byl odstraněn. Pompeo povýšil. McMaster byl odstraněn (byl skutečně hrozný), zatímco daleko horší John Bolton postoupil.

Takže teď, když WP píše vítězoslavné tirády, jak deep state odstavil Trumpa, pojďme si říci něco o smyslu víkendového útoku na Sýrii.


Cíl: Írán


Jdu přímo k věci. Útok byl jen o dlouhodobém cíli sejmout Írán.

Izrael se zoufale snaží zabránit tomu, aby po skončení války zůstal Írán v Sýrii. Má pro to své důvody. Ale především je to jeho potřeba vždy udělat krok navíc, vzít si více, než jim náleží, a použít americkou kartu k dosažení cílů, které nejsou v zájmu nikoho, ani Izraele.

Protože nehledě na plivanou rétoriku miláčka AIPAC Nikki Haleyové by zhroucení Sýrie jako státu nebylo dobré ani pro Izrael. Rovněž tak pošlapané a demoralizované Rusko by nebylo pro svět dobré. A přitom to je to přesně ta politika, kam Trumpa tlačí jedno křídlo v jeho administrativě.

Teď, když se jim to nedaří, protože generál James Mattis není blázen, tak se alespoň snaží válku v Sýrii co nejdéle prodloužit. Proč?

Protože chtějí, aby v ní Írán vykrvácel. Aby se dál angažoval v drahé válce, aby zde musel dál držet své nejlepší vojenské jednotky a velitele, aby je nemohl nasadit doma k udržování pořádku.

Duben je charakteristický řadou rychle po sobě jdoucích událostí. Za prvé, Írán zakázal používat dolar doma. Hned na to íránský rijál proti dolaru výrazně poskočil. Za druhé, USA uvalily na Rusko i Írán daleko přísnější sankce.

Íránci nemohou získat dolary, znovu jsou odříznuti od mezinárodního obchodu, sankce způsobují ještě větší míru nejistoty v zemi.

Spolu s tím hospodářské reformy prezidenta Rúháního přinášejí v lepším případě jen drobné zlepšení. Zde je třeba hledat zdroj protestů, které zasáhly Írán v prosinci a které se americké a saúdské nevládní organizace pokusily rozdmýchat ve skutečnou revoluci. Pro Rusko je stále obtížnější obstarat si peníze na mezinárodní úrovni a Spojené státy vyvíjejí masivní tlak na to, aby Evropa neobchodovala s Íránem.

Z druhé strany Italové zablokovali přijetí ještě přísnějších sankcí EU proti Íránu, takže vzpoura v Evropě nabírá na síle. A v průběhu roku 2018 tento trend bude pokračovat.

Cílem samozřejmě zůstává podněcovat svržení současné íránské vlády prostřednictvím vnějšího tlaku. A právě teď se íránská podpora Sýrii stává ústředním momentem této kampaně.

Impérium vrací úder


USA tvrdí, že jejich údery na Sýrii měly zastavit budoucí používání chemických zbraní ze strany Asada, zatímco Rusové tvrdí, že tentokrát mají nezpochybnitelné důkazy, že k žádným útokům nedošlo.

Tohoto narativu se proto přidržují ti zbývající Trumpovi stoThe Neocons’ Real Plan for Syria Emerges from the Lack of Rubble vyšel 19. dubna 2018 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 465 Kč Zvědavec.upenci, kteří opakují mantru o vzkříšení velikosti Ameriky a nechtějí se přitom smířit s tím, že Trump fakticky Ameriku neřídí, i když se to možná na veřejnosti jeví jinak.

Tím, že se válka v Sýrii protahuje, krvácí íránské hospodářství a státní pokladna. Proto se domnívám, že se USA budou zuby nehty nadále angažovat v Sýrii, přestože Asad vyhrává a hatí všechny tyto záměry a cíle.

Údery z minulého týdne měly napáchat daleko větší škodu, než napáchaly. Páteční brífink amerických vojenských činitelů hned po útocích nebyl ničím jiným než účelovou dezinformací. Tvrdilo se, že útok byl omezen na tři stanoviště, přičemž všechny tři byly opuštěné a bez personálu a že byly zničeny.

Ale jak je to s nálety na neméně další čtyři syrská letiště, včetně znovu na Al-Shairat?

O nich se vojenští činitelé nezmiňují.

Z důvodu, že zde neuspěli.

Můžete tomu věřit nebo ne, ale podstata celého ututlávání je zjevná. USA těmito údery zamýšlely zlikvidovat podstatnou část syrského letectva, ale výrazně neuspěly.

Asadova letecká síla byla nejúčinnějším nástrojem ve válce proti povstalcům. Dělala přesně to, o čem hovořili představitelé USA, totiž že jejich cílem v Sýrii je ukončit hrozbu ISIS.

Takže opravdu nechápu, proč přitom napadli syrská letiště s tím, že musí Asadovi ukázat, že používání chemických zbraní je nepřípustné.

Něco tady nehraje. My to samozřejmě víme od samého začátku, ale Rusové a Syřané nyní přinášejí důkazy o těchto nesrovnalostech, aby se s nimi seznámili i obyčejní Američané.

Pokud tedy Spojeným státům nešlo jen o zlikvidování syrského potenciálu chemických zbraní, musely sledovat mnohem větší cíl.

A to je Írán.


Nekonečná válka


Cílem bylo, aby válka v Sýrii trvala dostatečně dlouho a aby Íránce stála tolik, že bude destabilizovat jejich zemi a přivodí svržení mulláhů. Klasický případ dělo nebo máslo.

Přesně takto uvažují neokonové a trollové z okruhu deep state, kteří se nacházejí v Bílém domě. Jistě to dává smysl i strategicky uvažujícím činitelům, jako je Mattis, který ovšem ví, že se Sýrie nemůže opravdu zhroutit, protože by to celou oblast vyšinulo z rovnováhy, i když zároveň Mattis chce také jiný Írán.

Putin a Xi na tuto hru nepůjdou a vynasnaží se o zlepšení finanční situace Íránu prostřednictvím zvyšování jeho příjmů z ropy. Saúdové, kteří z pozadí tuto hru eskalují, je budou brzdit, až Čína nakonec řekne: „Ne. Už vám za vaši ropu nebudeme platit v dolarech. Ve skutečnosti od vás přestáváme na neurčitou dobu nakupovat ropu.“

V tomto okamžiku vznikne neskutečný chaos. Nezapomínejte, že Rusové dokáží vydržet s nižšími cenami ropy lépe než kterýkoli jiný producent. Čína nakupuje jen nevelké objemy saúdské ropy a Saúdové se pro ně stávají den po dni méně.

Trump ve svém pátečním projevu jasně vyjádřil prosbu, aby se Putin vzdal spojenectví s Čínou a s Íránem a aby se zřekl Sýrie a poté mu budou některé z jeho hříchů odpuštěny.

Trump sám těmto svým slovům nevěřil o nic víc než já a jak jsem ho tak pozoroval, potvrdilo se mi, že ví, že v nejbližší době mír nezavládne. Že nebude schopen odolat tlaku.

Přesně jako jsem to minulý víkend ke zděšení mnohých, včetně mě, napsal. Ukazuje se, že bez ohledu na to, kdo vyhrál, prohrává svět.


The Neocons’ Real Plan for Syria Emerges from the Lack of Rubble vyšel 19. dubna 2018 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 465 Kč Zvědavec.

17 komentářů :

 1. Jak nekdo muze brat zretel na Washington Post, zvany kompost je psychologicka zahada.

  Chcete-li neco vedet o popularite presidenta Trumpa, tak NEMAZEJTE nekolikrat uvedena jmena informacnich, agentur a lidi, ktere zde byli nekolikrat uvedeny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honululane, nenamáhej se. Pro nás je Trump už dávno zařazená figurka mezi válečné zločince a šiřitele planetárního násilí.

   Vymazat
  2. Není, pesimisto.

   Vymazat
  3. Ale je jeho činy mluví za něj jen další šmejd v řadě.

   Vymazat
 2. co kdyby jste se věnovali totálnímu rozkladu našeho státu, třicetileté okupaci a genocidě Českého národa???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:06 Vy si to tu snad platíte, že si chcete určovat témata? Máte-li momentální potřebu něčeho, co NR zrovna nenabízí, zasurfujte si po internetu a nepochybně najdete, co hledáte. Zatím ještě ano. A nebo sám přispějte hodnotnou úvahou. Kvalitně zpracovaným názorům bude NR zcela jistě otevřená.

   Vymazat
 3. Absolutní kravina. Byl to geniální tah Trumpa, který neokony převezl v Sýrii a udělal z nich naprosté debily (doma se naoko tváří, že to byl úspěch, ale jinak je likviduje za jejich lež, že jejich armáda je údajně schopná se postavit Ruské). Nadále Trump stále posiluje a více a více čistí neokonské elity. Nyní je například likviduje v jižní Korei, protože neokoni by potřebovali Koreu rozdělenou, aby si USA tam mohlo uchovat svůj vliv. Prostřednictvím Neokonů globalisté dlouho vládli (vždy kvůli utajení vládnou cizíma rukama), neokoni se vymkli kontrole vymkli kontrole a jsou nyní likvidováni a nové centrum řízení je plánováno pro Čínu a Irán, ale Rusko může vše otočit směrem ke spravedlivé společnosti a globalisty učinit irelevantními a jejich plán na zotročení lidstva aniž by si toho lidstvo bylo vědomo nevyjde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad 17:11 - naprostý souhlas, nějak se do autorovi Tom Luongovi z Floridy nezadařilo.

   Vymazat
 4. To podstatné co lze z výstupů současné USA politiky pozorovat, jsou pokračující snahy paralelních mocenských struktur zasahovat do výkonu státní moci a činit ji nedůvěryhodnou. Pokud je do politických jednání Trumpovy administrativy s partnery nutné kalkulovat s tímto prvkem, je to velmi špatné. Někdo tvoří reálnou politiku, aby někdo jiný nesl odpovědnost a její náklady?

  OdpovědětVymazat
 5. Zase zde bylo smazano nekolik prispevku.
  Proto nevite NIKDY NIC !

  OdpovědětVymazat
 6. AT ZIJE PRESIDENT TRUMP - Archandel Michael, ktery zachranil zivot i vam, (coz asi nemel) !
  Kdyby vyhrala Hillary, tak jste uz davno ve valce !

  A prestante stale zvykat to mentalni svinstvo, predkladane pro nejhloupesi konzumenty !

  OdpovědětVymazat
 7. https://www.hlavnespravy.sk/trump-predlozil-kongresu-spravu-boji-so-zhubnym-ruskym-vplyvom/1387664

  Trump se obklopil největšími válečnými jestřábyPompeo, Biden, N.Haleyová v OSN) - v jeho administrativě chybí již jen válečný rozehrávač Mc Cain.

  OdpovědětVymazat
 8. Trump je především nesvéprávná loutka, který se svými loutkovodiči nechá vodit jak kašpárek na provázku. A své volební sliby neplní.

  OdpovědětVymazat
 9. Kurňa, má to ale někdo starosti. Takoví neokoni, to je fakt žhavé téma dnešních dnů, to se musí nechat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:36 Ano, samozřejmě, je to téma nejžhavější. Oni (neokoni) rozhodují, zda se většina z nás v nejbližší době nepromění v radioaktivní spad. Jestli ten článek nechápete, tak zkuste něco jednoduššího. To není vina autora, ale vaše. On své čtenáře má. Každý si může dohledat informace pro něj srozumitelné.

   Vymazat
 10. Nevím, co přesně řekl Trump ve svém pátečním projevu, ale zneklidnil mne následující odstavec z článku:

  "Trump ve svém pátečním projevu jasně vyjádřil prosbu, aby se Putin vzdal spojenectví s Čínou a s Íránem a aby se zřekl Sýrie a poté mu budou některé z jeho hříchů odpuštěny."

  Vyznívá totiž jako varování, že Rusko bude napadeno, a on proti tomu nemůže nic udělat.

  Rád bych se mýlil.
  PB

  OdpovědětVymazat
 11. Írán bude připraven a pak se bude celý "západní" svět divit, že oni nic to Rusko.

  OdpovědětVymazat