Reklama

.

.

neděle 8. dubna 2018

Spektákl „sestavování vlády“ očima diváka z „dálného východu“ ČR

Stanislav A.Hošek
8. 4. 2018
Voliči rozdali karty naprosto zřetelně. Preferovali vládnutí ANO s ODS. Ještě ani hra nezačala, když se diváctvo přesvědčilo o dávné zkušenosti, podle níž vědátor je pro praktický život nepoužitelný. Dvojkoalice měla jistotu získání důvěry sněmovny hned při první schůzi po ustavení jejích orgánů, leč pan Fiala tvrdě naprosto nepoliticky řekl, s Babišem nikdy.Do prezidentských voleb


Takže místo vládnutí se ve sněmovně rozehrálo poněkud složité, většinou absurdní, ale vždy vůči voličům bezohledné „dívadlo“. Přesněji celá soustava her a jednoaktovek, v nichž jednotlivá sněmovní pimprlata šla bezhlavě za svými soukromými zájmy pod bojovou standartou s heslem: „Všichni co spolu mluví tvrdě proti Babišovi“. Do sněmovny ale voliči poslali i dvě strany, s „nimiž se nemluví“. Tradiční outsider se značkou KSČM a nový společensky vyloučený s názvem SPD. Takovou komplikaci by nedokázali ani osvědčení matadoři ustát a což teprve sněmovna s tak velkým počtem „novočiků“! Bylo naprosto logické, že zmíněné dva politické subjekty, které musí snášet neustálé ústrky, se hry na „Babiš má babu“ nezúčastnily. Tak vznikla zdánlivá koalice, spíše ale pouze hlasovací mašinérie, které se s jedním kiksem a jednou prodlevou povedlo celkem úspěšně a rychle ustavit sněmovní orgány.

Vypadalo to na dobrý začátek, který nejednoho naladil k očekávání poměrně brzkého složení vládního kabinetu schopného získat důvěru sněmovny. Marnost nad marnost a všechno je marnost. Babiš od počátku plédoval pro jednobarevnou, čti menšinovou vládu, dokonce ještě před odmítnutím vládní spolupráce ze strany ODS. Rozdával sliby na všechny strany, což byla průkazná chyba. Hyeny totiž ucítili smrtelný odér. Zahájily proto napřed “čekanou“ na volbu prezidenta. Když vyzněla výhodně pro Babiše, musely teprve konečně začít odkrývat karty. Ovšem dobu čekání dobře využily k manipulaci s veřejným míněním. Hlavně si ale připravily taktiku, jak vinu za neúspěch při sestavování vlády plně házet jen a vždy na hlavu Babiše.

Jelikož jednání o sestavování vlády nikdy nebylo a ani nyní není veřejné, musí se ubožáci voliči spoléhat na to, co jim strůjci jejich budoucnosti milostivě utrousí. Jenže. Soutěž o moc, to je jako válka. A v ní aktéři, slušně řečeno, neříkají všechno, což je horší, než čistokrevná lež. Ani ten nejschopnější zpravodajec proto není v takové situaci schopen interpretovat dění, bez toho, aby se neuchýlil ke spekulacím.

Do hry vstupuje prezident


Zeman, pod vlivem svého dogmatu o výsostné politické pravdě spočívající pouze a jen ve výsledku voleb, od samého počátku vsadil na jednu kartu. Předsedou vlády podle něj musí být Babiš a mimořádné volby nepovolí. Od politika jeho formátu to zní poněkud příliš nekompromisně. Lze to chápat pouze tak, že říká. Já a Babiš jsme dvojka a kdo je proti nám, od ďábla jest.

V mých očích opravdu hrají výborně sehranou dvojku. V situacích kritických, především na mezinárodní aréně, se dokáží zdánlivě postavit každý na jednu stranu jejího řešení, ale vždycky tak, že je to osobně „na tvrdo“ nerozdělí. Zdá se mi naopak, že se tím vzájemně kryjí, protože ať se problém později vyvine jak chce, vždycky zájem státu se dá dokázat z jednání jednoho, či druhého představitele výkonné státní moci. Velice chytré. Jen jenom, jestli má interpretace není příliš optimistická.

Vedení ČSSD v mlýnici

Zeman v roli prezidenta projevil další, na můj vkus příliš jednoznačný, záměr. Vnutil Babišovi i novému vedení ČSSD návrh, na sestavení společné vlády. Nebylo to příliš od věci. Ovšem pouze do prvního dne mimořádného sjezdu sociální demokracie, zahájeného 18. února 2018. Ten zvolil Hamáčka předsedou a Zimolu statutárním místopředsedou. Jak to znám, tak to právě ti dva „nainfikovali“ účastníky sjezdu k přijetí usnesení, které už nebylo pouhou absurdností, ale politickou pitomostí. Nebo?! Jakékoliv nové vedení strany by si totiž nikdy nenechalo uložit sjezdem úkol, se kterým by nesouhlasilo. Jinými slovy, Hamáček i Zimola již tehdy jednali podrazácky vůči Babišovi. Ale nejen vůči němu.

Sjezd totiž svým usnesením milostivě povolil novému vedení ČSSD jednat o vládní spolupráci s hnutím ANO. Na druhé straně ale s pýchou sobě vlastní v něm vzkázal vítězi voleb, který nad ČSSD vyhrál o tři délky, ať do vlády nenominuje osoby trestně stíhané, či obviněné. Ve skutečnosti tím uložil Hamáčkovi realizovat kvadraturu kruhu. Řečeno lidsky, zadal mu nesplnitelné, takže prakticky od samého počátku šlo o podvodné, až lživé chování. Jeho smysl byl na první pohled zřejmý. Sjezd si je dobře vědom, že jeho usnesení je nesplnitelné. Proto svému vedení ukládá, aby jednalo tak, aby vina za jeho krach padla plně na Babišova bedra. Tedy ubohá spoluúčast na hře všichni proti Babišovi. Jak to dopadlo je už dneska jasné a stejně tak je jasné, že to ani jinak dopadnout nemohlo. Proč?

Protože v názorově rozpolcené a především silně skomírající ČSSD panuje, a já si troufám říct že možná i sílí, skrytá i když u některých už jen podvědomá nenávist vůči Zemanovi. Na něj totiž mnozí svádí volební neúspěch víc jak na samotného Sobotku a Zaorálka. Zeman totiž prvého úplně zesměšnil a druhého mnohokrát označil za neschopného. Dovoluji si proto spekulovat, že krach jednání s ANO není jenom atak na Babiše, ale především atentát na Zemanovu snahu mít vládu Babiše s ČSSD, kterou by tak považoval nejen za své dítko, ale za spojence.

Pragmatismus exekutivní dvojice


Naznačil jsem již, že Babiše a Zemana považuji za spojence. V posledních dnech si uvědomuji, že se ale pozvolna dostávají do situace, kdy budou muset vytvořit doslova nerozbornou dvojici. Hra všichni proti Babišovi, kterou zahájil Sobotka poněkud zbrkle už za svého premiérství, se nyní ve Sněmovně, s vlivným přičiněním Senátu, propojila s mnohem delší dobu probíhajícím spektáklem „Všichni proti Zemanovi“. Při sledování mediálních manipulací cítím stále silněji, že se vlivní komentátoři, knechti Čtyřbloku a dalších anonymních mocenských sil v ČR, snaží jmenovanou dvojici rozeštvat. Pokud by se jim to povedlo, pád Babiše by byl skoro nevyhnutelný a následně již stárnoucí Zeman by nakonec nemusel ustát stále sílející štvanici.

Závěrem tedy jenom jedna věta. Babiš se Zemanem nesmí podlehnout emocím a nadtož nevybíravým mediálním útokům. Každý sám dokázali, že to dokáží. Teď musí dokázat, že to dokáží i společně.

22 komentářů :

 1. Čte se to moc hezky, ale chce to ještě povídku o Červené karkulce!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jste, 23:18 napsal, aby řeč nestála, že?

   Vymazat
  2. HOŠEK,BUDETE LI PSÁT TAKOVÉ KYDY

   lid váš pošle do věčných lovišt.
   Ne nadarmo vzniká NÁRODNI PROGRAM OBČANŮ VOLIČŮ,který vy jako ignorant nechcete propagovat.
   No prý vzniká k němu i nová ideologie namísto krachlého MARXISMU,kterému utekli dělnici a rolnici,aby se stali buržoasii.
   Doporučujeme vám dále propagovat váš NEOMARTXISMUS,aby jste se stal stejný zmetek jako ten pán

   ANO BUDE HŮŘ a já vám to vy blbci zajistim

   AT CHCETE NEBO NE!!

   Vymazat
  3. To je fakt naprosto mimo terč pane Hošku! Babiš jasně prokázal, jak správně píše pan Valenčík, že je jen dalším slouhou, který se nejprve podělal a pak se vydělal na svoje voliče. Obhajoba národních zájmů se prostě nekoná. "EU si rozvracet nedáme" zaznívá statečně z USA a Brusele. A Babiš prostě o dotace přijít nechce, ale to mi bylo jasné už před volbami.

   Vymazat
 2. To je opravdu špektákl - a cirkus se vším, co k tomu patří. Šaškové, klauni, maskovaný potvory, akrobati, ekvilibristé, žongléři, mluvící sloni....

  OdpovědětVymazat
 3. Pro Leninovy rány, co to tady píšeš za DĚSIVÉ nesmysly, drahý soudruhu Hošku?!
  Vždyť přece náš lid se vyjádřil jasně, v OBOU posledních volbách: „Dost bylo zahnívajícího evropského kapitalismu!“
  „Dost bylo prohnilé evropské demokracie!!“
  „Dost bylo ODPORNÉ úpadkové evropské civilizace!!!“
  Ano, náš lid, druhý nejmoudřejší lid celého světa, (opravdu jsme jen krůček za našimi staršími ruskými bratry, nejlepším národem celého širého Vesmíru), jasně rozhodl: „Nechť nám vládnou naši osvědčení národní Vůdcové Miloš a Babiš, s podporou KSČM a Tomia!“
  Ano, ODS, přes úžasnou snahu Václava Klause mladšího (ta snaha jednou dojde řádného ocenění, nejpozději po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace) pořád ještě není tou stranou, jakou byla za předsednictví V. Klause staršího – čili partají, konzervující náš národní socialismus pod tehdy líbivými hesly o mezinárodním kapitalismu. A naši voliči to vidí.
  Prostě: Dnešní proevropská ODS je jen o kousíček lepší než Topka, zlořečená partaj eurohujerů a havlistů, krátce kavárníků. Čili: Na smetiště dějin s nimi, a všemi jim podobnými!
  Na shledanou v lepších časech, po osvobození naší vlasti od okupace EU a NATO!
  P. Radosta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. P.Radosto, napsal jsi to sice už včera, ale i na základě tvých"moudrých slov" dnešního dne musím konstatovat, že tvoje ironie není vůbec vtipná, ale učitě je hloupá. Prostě svůj k svému. V.J.Horák

   Vymazat
 4. Tak to by ještě chybělo čssd ve vládě a ods to samé.

  OdpovědětVymazat
 5. Levicový volič8. dubna 2018 23:54

  ČSSD je pravicová, nepoučitelná, nevolitelná, lživá, kolaborantská, tunelářská, zlodějská... partaj (ne)politických pažravých politruků a (super)dinosaurů u koryta. Už dávno po zásluze patří na smetiště dějin! Tak jako ODS, TOP09, STAN a velkohubí eurohujery zvaní Piráti!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:54 "ČSSD je pravicová, nepoučitelná, nevolitelná, lživá, kolaborantská, tunelářská, zlodějská..." - To platilo před minulými volbami. Spousta těch prevítů, co nalezli do ČSSD pro koryta, a na něž se nedostalo, se hHNULI o partaj dál - do HNUTÍ AlitikouNO. To nikdy socani nebyli! Poutě politikou jednotlivých ANOposlanců JSOU VÝMLUVNÉ! sck

   Vymazat
  2. OPRAVA: o partaj dál - do HNUTÍ ANO. sck

   Vymazat
  3. U ODS, TOP, KDU každý ví, koho volí. Zákeřnost socanů spočívá v tom, že na venek se tváří jako opora levice, ale při praktickém vládnutí jsou to odporní pravičáci, kteří netrpělivě čekají a hledají příležitost, jak své voliče zradit. Sklon k antikomunismu z nich dělá nacisty.

   Vymazat
 6. PRVOTŔÍDNÍ charakteristika dění u nás, díky, pane STANISLAVE A.HOŠKU.Možná by bylo dobré, abyste dal foto mladší, neb uvažujete jako vyzrálý muž 40-55 let.Jana

  OdpovědětVymazat
 7. Voliči pirátů se konečně probouzí.....vidí,do jakých spárů je ti nedostudovaní narkomani zavlekli,přitom jsou řízeni úplně odjinud...kecat nesmysly,to by jim šlo,ale něco udělat,s tím už je to horší,ba zcela nemožní...a bez základní podstaty se nikdy nic nenaučí....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nerad vám beru iluze, ale životní zkušenost mi napovídá, že lidi se začnou zabývat svými špatnými rozhodnutími teprve tehdy, až jim jejich negativní důsledky zaklepou na dveře.
   Bohužel,spíš předpokládám, že pirátům neúčast ve vládě spíš prospěje, než uškodí.

   Vymazat
  2. Pane Hricáku . Dá se to říct i tak , že dobrá rozhodnutí budou přijata tehdy až budou vyčerpána ta špatná . Ale kdy to bude ? Od hadráku 89" uteklo už mnoho vody a dobrá řešení jsou zatím v nedohlednu .

   Vymazat
 8. Panu Fialovi uniklo to, s čím se potýká 99% plebejců v každodenním životě. A to je, že nějak by věci měly být a nějak prostě jsou. Tisícům lidí se na svých pracovištích nelíbí jejich kolegové, nebo nadřízení. Leč vyživovací povinnost nám velí, že tyto pocity musejí jít stranou.
  Nemusím s nepříjemným parťákem chodit po práci na pivo, nebo se nevzájem navštěvovat při rodinných piknicích. Ale do práce jít musím a ne vždy příjemné vlastnosti svých šéfů a kolegů musím umět snášet.
  Je to jenom další důkaz o tom, jak jsou naše polické špičky odtrženy od reality.

  OdpovědětVymazat
 9. ODS a celý "blok" jsou stejní, ne-li horší než piráti a ČSSD. Vláda v čele s roztržitým profesorem a jeho "pravou rukou" Stanjur. a "levou" "chytrou" Němc. a za zády "esa" z TOPSTANKDU, tak to by byla snad nejhorší noční můra a cesta Berlínu přímo do zadní části těla a tam by skutečně nebylo dobře. Snad se tedy A.B. konečně pochlapí a s podporou zbylých stran už vytvoří vládu. Od polévky, kterou tady dost dlouho vaří, teď již nesmí utéct. Na závěr je třeba říci, že je moc a moc dobře, když soc.d. uvolnila místo a konečně mizí do propadliště dějin. Zimola a Foldyna jsou na záchranu prohnilé strany zoufale málo. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle, nějak mě už nenapadá, komu vlastně soc.dem uvolnila místo. Protože pak už zbývají jen komunisti a Okamura. A takové společenství v čele naší země by si asi nepřál nikdo z nás. Navíc představa shody těchto subjektů je vcelku iluzorní. Petr

   Vymazat
  2. Petr: Okamura je vlastenec a ty pravicový západní poskoci by udělali z ČR muslimskou zem to jsou fakta. Nepřeji si vládu nikoho z „demokratického bloku".

   Vymazat
  3. 11:50 Nikdo z "demokratického bloku" se nechystá účastnit se ve vládě. Soc.dem. za současné situace taky ne a nikdo jiný, než jsem psal nám tu už nezbývá. Kombinace ANO - SPD - KSČM je nesmyslná, tyhle partaje se už z principu nemůžou shodnout. AB bude muset něco změnit. Petr

   Vymazat
 10. Tedy spojovat program ANO s programem ODS - to snad může jen visionář. ANO svým sociálním programem je nalevo, ODS svým kapitalistickým programem napravo. Ovšem pokud jeden či druhý myslí své programy více než vějičku na voliče. Sociální demokracie v duchu tradic jako strana renegátská ve službách kapitálu samozřejmě založila vyjednávání s ANO na vyděračství, má sama v tom praxi i z jednání s lidovci v minulých vládách. A je dobré, aby političtí vyděrači, bankrotáři a veksláci nám diktovali státní politiku?
  Asi se občané brzo překlopí na stranu nových voleb a vyzmnizikují definitivně protiobčanské a antidemokratické strany, které si dávají do názvu ať již "občanský či demokratický".

  OdpovědětVymazat