Reklama

.

.

pondělí 9. dubna 2018

Spojené státy podpořily izraelský masakr

Aleš Macháček
9.4.2018 E-republika
Spojené státy vetovaly kuvajtský návrh rezoluce RB OSN, která vyzývala k nezávislému a transparentnímu vyšetřování a jasně deklarovala právo na mírové demonstrace. Přestože EU souhlasila s výzvou na vyšetřování masakru, jednotlivé státy EU proti této masové vraždě výrazněji neprotestovaly.

Spojené státy podpořily izraelský masakr, při němž bylo armádními snajpry ze zálohy postříleno osmnáct palestinských neozbrojených demonstrantů. Desetitisíce Palestinců z pásma Gazy se zúčastnily “Velkého pochodu návratu“, který bude pokračovat do 15. května, kdy bude Izrael slavit 70. výročí založení a Palestinci truchlit nad exodem statisíců arabských uprchlíků v důsledku arabsko-izraelského konfliktu spojeného s vyhlášením Státu Izrael, který označují pojmem Nakba (pohroma, katastrofa).

Pochod je organizován různorodými palestinskými organizacemi, které se jím dožadují práva těchto utečenců na návrat. Právě na toto datum je jako cílená provokace Washingtonu načasováno přestěhování ambasády USA z Tel Avivu do Jeruzaléma. Hnací silou protestu je hněv a zoufalství 1,9 milionu lidí v přeplněném, ze všech stran zablokovaném prostranství. V tomto vězení pod otevřeným nebem je lidem odpírána dostatečná strava, léky a jiné prostředky k důstojnému životu ve spojení s nekončícím násilím a provokacemi izraelské armády.

Izrael a jeho podporovatelé označují pochod za hromadné nepokoje organizované Hamásem, který v této enklávě vládne. Mnozí z účastníků pochodu vyjadřují svůj hněv na toto islamistické hnutí a zkorumpovanou palestinskou samosprávu vedenou Mahmúdem Abbásem, kteří u okupace Západního břehu asistují jako pomocné policejní jednotky. Dalších 1400 lidí bylo zraněno, přičemž 773 bylo postřeleno.


Spojené státy vetovaly kuvajtský návrh rezoluce RB OSN, která vyzývala k nezávislému a transparentnímu vyšetřování a jasně deklarovala právo na mírové demonstrace. Přestože EU souhlasila s výzvou na vyšetřování masakru, jednotlivé státy EU proti této masové vraždě výrazněji neprotestovaly.

Izraelská vláda to pochopila jako zelenou pro svoji strategii „shoot to kill“, tedy pro další masové vraždění na hranicích Gazy. Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman prohlásil, že vláda nebude spolupracovat s jakýmkoliv vyšetřováním. Naopak voják, který skolí bezbranného Palestince, zasluhuje pochvalu. Další protestní pochod je plánován na pátek.

Prominentní moderátor izraelského armádního rozhlasu Kobi Meidan o sobě na své facebookové stránce po masakru napsal, že se “stydí za to, že je Izraelec”. Izraelská armáda zareagovala bleskově tím, že zrušila jeho program a vyhodila ho. Odpor k vraždění byl vyjádřen i v samotném Izraeli, jak u hranic Gazy, tak u sídla vládní strany Likud. Arabská liga, kterou ovládají Saúdové a egyptský diktátor Abdel Fatáh as-Sísí, asi ještě vydá nějaké deklarace, ale podle jejich předchozích akcí typu uzavření hranic Gazy nelze očekávat zásadnější odsouzení kruté represe Palestinců. Arabské režimy nevidí rády jakékoliv lidové hnutí a jsou ochotny na protesty ve svých zemích reagovat podobně jako Izrael. V konečné fázi jde o spojenectví USA-Izrael a jejich válečné tažení proti Íránu.


Zdroj: World Socialist Web Site

Psali jsme:

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

14 komentářů :

 1. Palestince do situace "hněvu a zoufalství" nevehnal pouze Israel - stejně velký podíl na tom měly a mají posledních 70 let také arabské státy.
  A jelikož Katar a další arabské státy stejně jako íránský Hizballáh v Libanonu a Sýrii podporují teroristickou organizaci bezbranných Palestinců jménem Hamas (EU je podporuje - pouze? - finančně), tak se to vyrovnává. Ví pan Macháček, co stojí psáno v chartě Hamásu? Ví, že k jejich ideologii patří také Protokoly sionských mudrců?

  Patří házení kamení, raketové útoky nebo sebevražedné a jiné atentáty také k "provokacím izraelské armády"?

  Nebyly stovky izraelských Arabů zavražděny organizacemi Fattah (PLO) Jásira Arafata (žáka Otto Skorzenyho; Arafat zemřel jako miliardář!) a dalšími islámskými fanatiky jakožto zrádci, protože např. prodávali zeleninu nebo opravovali kramfleky a odmítali podpořit velikou věc palestinského lidu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tam taky, jo? Podobně jako u nás! Teroristé z organizace Revoluční gardy po WWII také terorizovali různé pracovníky kultúry a tisku jen za to že i za okupace dělali svoji práci a odmítali podpořit velikou věc Benešova "československého" lidu ....

   Vymazat
 2. Problém s plotem na státní hranici už několikrát na světě byl a asi ještě bude. Dnes se už staví i na hranici s Mexikem.
  To mi připomnělo situaci, kdy otec se svým synem u takového plotu stáli a syn se ptá - Tati, kdo je za tím plotem ? Otec mu odpoví - no přece my.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hitler chtěl takový plot na ochranu Německa také stavět... pěkně po izraelsku, ne na Rýně, ale až za Uralem...

   Vymazat
  2. Zed s Mexikem se stavi uz skoro 20 let.A o zdech v Palestine se mlci.Hnus evropske kultury

   Vymazat
 3. Stát se tohle v Rusku nebo Číně, tak nás ČT a obecně celý mainstream bombarduje nejrůznějšími "speciály" dnes a denně. Ale když se to týče Žiďákova, tak všichni mlčí jak zařezaní. Zbabělci a pokrytci nejodpornějšího ražení. A to platí i pro Zemana, známého to žiďákofila. Izrael je nejrasističtější, nejterorističtější, nejtotalitnější stát současnosti. Odporná teokratická diktatura, jejíž jedinou doktrínou je obludná lež. A Amerika je v područí těchto patologických lhářů. Proto žádný div, že USA vetují jakékoliv vyšetřování Izraele. Ale ona ta historická spravedlnost jednou přijde a Chazary vyžene z uloupených území.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě více zajímá,
   jaké stanovisko k těmto událostem vydá děd vševěd,milý pan prezident Zeman,
   pro něhož je Izrael země téměř posvátná a kritikou nedotknutelná.
   Jako velký přítel izraelských zločinců už si umím představit, jaká moudra pronese...

   Vymazat
 4. Izrael
  Amerika i západní Evropa
  mají jeden velký problém
  katolická církev řídí politiku*

  OdpovědětVymazat
 5. Nekteri mrtvi jsou proste jen min mrtvi.O fasistickem Izraeli se nepise,o zastrelenych neozbrojenych demonstrantech se nemluvi.A nas pan prezident tuto zemi miluje.Lidska prava
  nikoho nezajimaji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:41

   Milý Bagoune, o "fašistickém Izraeli" se nepíše jednoduše proto, že žádný "fašistický Izrael" neexistuje. Pokud byste se tam zajel podívat, přišel byste na to sám a nešířil tu takové nesmysly.

   O "neozbrojených demonstrantech" se - oproti Vašemu tvrzení - mluví všude a hodně, leč ne zrovna pravdivě, protože mezi neozbrojenými (nepočítáme-li kameny a hořící pneumatiky) byli také identifikovaní teroristé z Hamásu. Izraelská armáda jich pár odpráskla, což rozhodně rozhodně není žádná škoda.

   A až pochopíte, PROČ Hamás dopředu nastrkuje jako terče hlavně děti a výrostky, pochopíte, co to je za svině. Troufám si říct, že americká policie by se s tím v podobném případě narozdíl od IDF tolik nesrala a nelámala si hlavu tím, trefí-li ty pravé nebo ne; koneckonců už to mnnohokrát při demonstracích v USA dokázala.

   Vymazat
 6. Upřímně- nevím, zda je správné zastat se jedné z těch nepřátelských stran.

  OdpovědětVymazat
 7. Není od věci podívat se na komentáře v izraelské (ruskojazyčné) televizi - je tu řeč o demonstraci a přiměřenosti či nepřiměřenosti zásahu armády. Trvá necelých 20 minut:
  https://www.youtube.com/watch?v=H__mC_lOOb0

  OdpovědětVymazat