Reklama

čtvrtek 19. dubna 2018

Střípky z aprílového Londýna roku 2018

Aleš Macháček 
19. 4. 2018    E-republika
Tak jsem se na pár dní ocitl zase v Londýně. A je zajímavé porovnat si titulky českého zpravodajství s těmi anglickými, a to nejen z novin typu volně rozdávaného Metra či Evening Standard, ale i z rozhlasových zpráv BBC a tzv. seriózních novin.


Tereza Květnovic hraje šachy s atomovými ponorkami, přesunuje je do Středomoří. Je to asi proto, že podle nejnovějších výzkumů Golfský proud slábne a v důsledku toho budou zamrzat přístavy ve Skotsku. Tak by se hodilo je mít někde zaparkované v teplých vodách. Oni ti Skotové stejně nejsou moc spolehliví… (The Independent)

Poté jsem vyslechl rozhlasovou zprávu o zatím největší stávce vysokoškolských a univerzitních pracovníků ve Spojeném království. Přes 40 000 jejích účastníků protestuje proti zrušení důchodového zabezpečení, které ožebračí jednotlivé pracovníky o tisíce liber. Je to přece jen úleva, být v civilizovaném světě. Zatímco Boko Haram útočí s kalašnikovy a zabíjí učitele a unáší děti ze škol, v civilizovaném světě je tentýž problém řešen odkloněním finančních toků. Cíl je stejný, pokud možno omezit příliv myslících lidí. A nejlépe je začít u univerzit a udělat z nich mašinky na poslušné odborníky. Ekonomika pak jistě půjde dopředu mílovými kroky… (Více na WSWS)

Trochu společného s Českem bylo vidět i na aférách kolem antisemitismu v Labour Party. Když už nepomohla koláž Corbina v ruské ušance s pozadím rudého Kremlu, náznak kritiky odstřelu bezbranných demonstrantů v Palestině se vždy může zvrhnout v nařčení z antisemitismu. Samozřejmě zde jde o míru antisemitismu, kdežto v Česku se to jen hemží fašisty. Asi přece jenom máme blíže k Ukrajině… (Daily Mail, The Guardian)

Docela zajímavou zprávou o zvýšení zločinu ublížení na zdraví nebo smrti bodnou ranou v Londýně jsem zaznamenal s radostí. Ukazuje se, že omezení vlastnictví střelných zbraní má svůj význam. Místo skupin umírají jednotlivci. A ještě k tomu se rekrutují z gangů bojujících o svá místa pod sluncem, tedy přesněji řečeno o místa k prodeji drog. Většinou jde o mladistvé, ale před mým oknem chodí již postarší chlápek a od deseti do dvou je na telefonu. Ráno od osmi do desíti je o dva bloky dále, kdybyste se divili, že má tak krátkou pracovní dobu. Kde je odpoledne, to se mi zatím nepodařilo zjistit, ale předpokládám, že policie to ví a čeká na větší ryby. Ta souvislost s Českem je v tom, že kdyby náhodou vznikly zase hranice s Německem, byli by naši vařiči pervitinu ohroženi nepříjemnostmi na hranicích. Věřím, že v případě referenda o vystoupení z EU by hlasovali proti… (The Telegraph)

Nejvic mě samozřejmě fascinovala sobota ráno, kdy jsem se z rozhlasových “Breaking News” dozvěděl, že konečně dáme Asadovi co proto. Nemužu sice pochopit, proč má být morálně zvrhlé otrávit lidi svého panství a přitom celkem přirozeně chápat potřebu kropit Vietnamce tunami Agent Orange a dioxiny, nebo jen tak rozhazovat tuny bílého fosforu a radioaktivního kovu po cizích zemích. A zatímco takto přemýšlím o pokrytectví mocných, moje vnučka cpe „svoje lidi“ do malého plastického autobusu a jezdí s nimi po podlaze přede mnou s naprostou jistotou, že jsou to její lidé a že si s nimi může dělat, co chce.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

8 komentářů :

 1. "Plastickeho autobusu"? Snad plastoveho autobusu. Pan neni rodily Cech?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:03
   Ty jsi podle tebou vyplozené odpovědi rodilý Hotentot!☺

   Smazat
  2. 8.27 Pán 8.03 prostě nepochybuje o tom, že ti plastikoví panáčci jsou vnuččini Gádžové či Gójim, takže je může cpát podle libovůle do plastikového autobusu, do chlívku, nebo zahrabat na pískovišti do pouštního hrobečku. Dědeček, či jiný Bůh, jí je daroval ke hraní a k využití. V mišpoche se přeci dárky dávají do vlastnictví, nebo snad ne?

   Smazat
  3. 8:03 Autobus mohl být plastový i plastický. Jedno nevylučuje druhé, když už si chcete hrát na koutek českého jazyka.

   10:06 Autor článku neobhajuje libovolné nakládání s "poddanými". Jen poukazuje na britské pokrytectví, když to, čeho se dopoušteli sami, vyčítají Assadovi (i když to "highly likely" neprovedl).

   Smazat
 2. Británii se to vymyká kontrole. Vraždy, znásilnění pobodání. Vloupání policie už ani neřeší, zdroje na to nejsou. Ale na boj proti hate speech to ano

  http://www.epshark.cz/clanek/598/pretizena-britska-policie-nevysetruje-dve-tretiny-domacich-vloupani

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:21 Četl jsem jiný článek a prý nemají peníze padnou s usa proto tak řádí. A je vidět jak kapitalismus zklamal ve všem.

   Smazat
  2. 9.32 Kapitalismus je přeci kolotoč od krize ke krizi, ne? Nám to říkaly naše milované židovské učitelky (jediné přeživší z velkých rodin německé "zvláštní zacházení") už v padesátých letech minulého století...

   A že na krize je nejlepším lékem vítězná válka dokazoval již Niccolo Machiavelli. Není teď náhodou nová renezance - pro změnu renezance malého ducha a globální idiocie?

   Smazat
  3. 10:13 Vítězná válka díky jaderným zbraním nehrozí budou si muset utáhnout opasky na poslední dírku.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.