Reklama

neděle 15. dubna 2018

Svět ruskýma očima 449

Zajoch
15. 4. 2018     Outsidermedia
Území a vláda na východě od Eufratu se od oficiálního Damašku stále více distancují  *  Viktor Orbán: Evropská unie to není Brusel, to je komplex hlavních měst zemí  *  Sýrie a země ji podporující činí vážné závěry z raketového náletu pod falešnou vlajkou 

Na pomoc Asadovi jedou ruské tanky a „žoldnéři“

9. dubna 2018

Po vyčištění předměstí Damašku připravuje syrská armáda nový útok na jihu země.

Turecká sdělovadla oznámila, že Bosporem proplula velká ruská výsadková loď s tanky, bojovými vozidly pěchoty a jinou obrněnou technikou. Novináři jsou přesvědčeni, že v pondělí bude náklad v Tartusu a že se zbraně budou co nevidět používat v útoku na jihu země proti nezákonným ozbrojeným formacím. Free-news.ru tvrdí, že bude v Sýrii obrněná technika nasazena v provinciích Dará a Kunejtra.

Velitelství syrské armády oznámilo, že po vyčištění Východní Ghúty bude Damašek osvobozovat především toto území. V něm se vytvořila jednotná zóna deeskalace, kterou kontrolují kromě Ruska také USA a Jordánsko. Zda hodlá syrské vedení tuto zónu vyčistit podobně jako Východní Ghútu není známo. Problém je v tom, že velkou část činné syrské armády tvoří šíitské oddíly z Íránu, Libanonu a dalších zemí regionu. Pokud budou útočit blízko jižní zóny deeskalace, postaví se proti nim nejen koalice v čele s USA, ale také Izrael a možná i Turecko. Damašek vyhlásil, že chce na jihu zničit zbytky bojovníků IS a různé bandy, patřící do opoziční Syrské svobodné armády, kterou podporuje Ankara.

Ve Východní Ghútě se situace opět zhoršila. Podle tiskové agentury SANA obnovila vládní vojska dne 7. dubna útoky na poslední ohnisko odporu opozice zde – ve městě Dúma. Přistoupila k tomu po ostřelování civilního obyvatelstva extrémistickou skupinou Džaíš al-Islám, když šli obyvatelé Dúmy humanitárním koridorem. Západní media vykládají o možném užití chemických zbraní Damaškem. Podle nich prý za to nese odpovědnost Rusko. Je to něco podobného jako věc se Skripalovými, otrávenými a podivně se zotavujícími přímo před očima. Velitel ruského Centra příměří nepřátelských stran v Sýrii generál Jurij Jevtušenko už ohlásil „okamžité vyslání ruských specialistů radiační, chemické a biologické ochrany na odběr dat po osvobození Dumy od povstalců, které potvrdí zfabrikovaný charakter takových prohlášení“.

Je potřeba věřit, že s účastí Ruska bude brzy od bojovníků vyčištěno předměstí Damašku. Dělostřelecké útoky a další provokace v syrském hlavním městě budou skončeny. Pod kontrolu Asadova režimu se zřejmě nedostanou další oblasti. Minulý víkend zvětšilo Turecko svoji zónu vlivu v provincii Idlíb. Je tam již v jím kontrolované zóně deeskalace devátý kontrolní bod, nachází se 8 km od hranice s Tureckem. Přijel tam turecký vojenský konvoj se stem přepravních prostředků. Znamená to nejméně jeden zesílený vojenský prapor. Jak se budou Idlíb a Afrin zapojovat do mírového života, není jasné. Přibližně 3 km od tohoto místa se nachází postavení vládních vojsk Sýrie. Damašek považuje všechna turecká vojska v Sýrii za okupační a Ankara režim Bašara Asada za nelegitimní.

Území a vláda na východě od Eufratu se od oficiálního Damašku stále více distancují. Do obvodu těžby uhlovodíků Dajr az-Zauru vstoupilo podle arabských medií několik válečných konvojů americké armády. Kurdské proamerické vedení SDF (Syrské demokratické síly) prohlásilo ropná pole provincie za uzavřenou vojenskou zónu. V sociálních sítích se tvrdí, že kontrola zpracovatelského závodu Konoko přešla od Kurdů k silám koalice. Američané postavili pontonový most přes Eufrat.

Všechno nasvědčuje tomu, že SDF a sunnitští Arabové připravují spolu s USA vojenskou operaci na západním břehu Eufratu. Dá se to čekat, protože USA a Izrael nedokázaly s použitím arabských bojovníků a Kurdů v oblasti Abú Kemal zablokovat šíitský oblouk přepravní cesty z Íránu přes Irák ke Středozemnímu moři.

Agentura Reuters napsala, že se z Rostova na Donu do Sýrie odesílají syrskou soukromou společností Cham Wings ruští žoldnéři. Prý se realizovalo 51 letů z Damašku a Latákíje do Rostova na Donu a zpět. V každém letu je až 180 pasažérů. Ruské vedení se k tomu nevyjadřuje.

Převzato z
X-true.info


Vítězství Viktora Orbána – bouřlivé varování Bruselu

Dmitrij Sedov
10. dubna 2018


Maďarských voleb se účastnil nebývalý počet voličů – 70 %. Koalice FIDESZ získala 48,5 % hlasů a v parlamentu bude mít 134 poslanců ze 199, tedy kvalifikovanou většinu s právem reformovat ústavu. Bojovný duch Orbána je nyní posílen. Ve svém vítězném proslovu po vyhlášení výsledků voleb řekl: „Zvítězili jsme a to nám umožní bránit Maďarsko. EU není Brusel, EU je Berlín, Budapešť, Varšava, Praha, Bukurešť. Je to komplex národních hlavních měst.“

Orbán usedá do křesla premiéra počtvrté a Brusel je přesvědčen, že dojde k novým konfliktům, k jakým dochází již od jeho prvního funkčního období, od roku 2010. Podstata neshod s EU tkví v omezování příjmu migrantů, omezení svobody médií, justice a lidskoprávních nevládních organizací, pronásledování Sörösových organizací v Maďarsku a podezření na zneužití finanční pomoci EU.

Vítězství FIDESZ potěšilo německou AfD, francouzskou Národní frontu a Stranu svobody v Nizozemsku. Její vůdce Wilders Orbánovi blahopřál. Dokonce i ve federální vládě Německa se našli sympatizanti maďarské koalice. Vůdce CSU Seehofer řekl, že je „potěšen vítězstvím“ FIDESZ a jeho strana bude pokračovat v partnerských vztazích s Orbánem.

Jenomže je i jiná Evropa. Ministr zahraničí Lucemburska řekl, že se EU nebudovala proto, aby „připravovala cestu národním ideologům ve vládách“. Zástupci OBSE připravují dokument k volbám v Maďarsku, v němž se očekává kritika informační politiky Maďarska ve volební kampani. Mezitím viní opozice Orbána z porušení demokratických norem.

Ovšem Viktor Orbán získal kriticky důležitou podporu od obyvatel. Řekl, že celá imigrační krize roku 2015 byla produktem spiknutí Söröse
. To rozčílilo britský Guardian, který píše: „Viktor Orbán přemýšlí v terminologii typické jen pro pravicové marginály. Když tvrdí, že ‘desítky milionů migrantů z Afriky a Blízkého východu čeká na možnost vypáčit maďarská vrata a vecpat se dovnitř, přičemž rozsévají teror, zločinnost a násilí a potom nebude cesty zpět’, objevuje se jako vůdce protiimigračního hnutí, je to výzva jednotě EU a maďarská válka s demokracií se z tohoto pohledu jeví jako válka s demokracií v celém světě – Maďarsko … otravuje politickou atmosféru“.

Německý kanál
n-tv.de se vyjadřuje v mnohem mírnějších výrazech, ale také poznamenává, že se Orbán vynasnaží zbavit poslední nezávislá media hlasu, učinit nezákonnými jemu nepohodlné nevládní organizace a nakonec podřídit své kontrole soudy. Na evropské úrovni bude dále vystupovat proti politice solidarity v EU týkající se migrantů a běženců. Zde také citují New York Times: „Tyto volby asi budou posledními, po kterých se těžce poškozená demokracie převrátí na volební autokracii. Evropskému spolku demokratických států vznikne otázka: Je možno s Orbánem dělat společnou politiku?“

Eurokomisař pro rozpočet Oettinger vyhrožuje Maďarsku použitím finančních pák, jenomže Brusel na provádění takové politiky proti jednomu členu EU nemá kritéria a hrozba vyzní na prázdno. Může být využit čl. 7 statutu EU, sankcí za porušení zásad právního státu, jako se to aplikovalo na Polsko. Hlavně může být upřeno právo hlasovat v Radě ministrů EU.

Dne 12. dubna má EP posuzovat zprávu o stavu demokracie v Maďarsku, kterou vypracovala komise pod vedením Sargentiniové z holandské Strany zelených, ale šéf frakce zelených v EP Lamberts si není jistý, že se najde většina, která dokáže pro Maďarsko použít článek 7. Sám kategoricky tvrdí: „V Maďarsku převládá nacionalistický populismus. Nenapadá mě žádné jiné označení pro to co se děje – štvanice na imigranty, křížová výprava na Sorose a sotva utajovaný antisemitismus.“

Tak jako tak musí mít EU pevné řešení. Dlouhodobé finanční plánování a červnové závěrečné hlasování o reformě zákonů o běžencích vyžaduje od EU jednomyslnost, avšak FIDESZ se chystá omezit v květnu činnost nevládních organizací pomáhajících běžencům. Zástupce FIDESZ v parlamentu uvedl: -----„Je to otázka svrchovanosti, jedná se o bezpečnost země.“ S Orbánem se konsenzus v Evropě nedosáhne. Podle člena EP za CDU Webera by si měl Orbán zvolit, zda Maďarsko zůstane v EU, nebo z ní vyletí.

Převzato z Fondsk.ru
 

* * *

Útok západní koalice na Sýrii – přímé i dlouhodobé následky

Dmitrij Minin
14. dubna 2018


Zdánlivě navzdory veškeré logice byla Sýrie vystavena útoku. Proč tři státy zaútočily prakticky téhož dne, kdy na inspekci dorazila skupina Organizace pro kontrolu dodržování zákazu chemických zbraní OSN (OPCW)? Vysvětlení je snadné. Agresoři vědí, že se na straně Sýrie žádné chemické zbraně nenajdou. Média často chybně píší, že se bombardováním mají zakrýt důkazy. Je to právě naopak: má se „objasnit“, že nejsou žádné důkazy předpokládaného chemického útoku. Tedy takto: chemické zbraně byly, ale my jsme je svým bombardování zničili, aby se dále nic nestalo. Takže v této situaci mohou být některé závěry komise znevěrohodněny skutečností, že „dále nebylo možno Asadovi ponechat chemické zbraně, aby je znovu nepoužil“. Není tedy třeba žádných důkazů.

Podobně je to ohledně obětí v nemocnici v Dúmě. Objevili se svědci, jednalo se o dva zdravotníky a bylo zřejmé, že provokace bude vyjasněna, proto bylo potřeba zamíchat kartami. Nyní bude Západ prohlašovat za lež nikoliv podvod s chemickými zbraněmi, ale jeho objasnění s tím, že je to propagandistická reakce Damašku na útok západní koalice.

Zajímavé je, že bez ověření byly nejvíce ostřelovány štáby syrské Republikové gardy a speciálních sil Tigr, které nemají a nikdy neměly s chemickými zbraněmi nic společného. Jsou to útočné jednotky. Vypuštění Tomahawků bylo masivní, podle Bílého domu přes 100 raket. Prý Trump požadoval ještě větší počet. Vojenský efekt patrně této síle nebyl adekvátní. Ze sestřelených dvaceti raket jich bylo přibližně 13 sejmuto nad štábem a hlavními kasárnami Republikové gardy v al-Kisve a kasárna zůstala nedotčena.

Horší je jiná věc. Prakticky všechny skupiny bojovníků dostaly rozkaz po americkém úderu přejít do všeobecné ofenzívy. V tomto případě bude přímým následkem akcí USA, Británie a Francie zvýšená intenzita občanské války a nové tisíce mrtvých. I když podle jednomyslného uznání odborníků, včetně amerických, nejsou šance, aby islámští bojovníci a za nimi stojící Západ zvrátili průběh války. Po likvidaci hlavního nebezpečí pro Damašek od Východní Ghúty, kde hlavní část bojovníků měla 40 tisíc (možná byl počet upraven směrem nahoru), nezůstala vládě podstatná část protivníků.

Damašek a země, které ho podporují, udělají z útoku proti Sýrii pod falešnou vlajkou seriózní závěry. Odpověď nebude bezpodmínečně symetrická. Především bojovníci, kteří budou chtít využít situaci pro nové útoky zruší veškeré současné příměří a stanou se cílem Syrské arabské armády. Ta proti nim vystoupí tvrději a rozhodněji. Pravděpodobně budou na pozice protivládních sil vypuštěny ruskými leteckými silami rakety.

Mezinárodní mise OPCW, která je nyní v nejednoznačném postavení, dostane od vlády doplňující souhlas k provedení svého vyšetřování. Budou vycházet nová fakta a důkazy o falšování Západem. Musí se sledovat požadavek na přivedení k odpovědnosti všech, kteří se na zločinu podíleli. Skrývat před veřejností skutečné příčiny a následky útoku se jim dlouho dařit nebude. Namísto očekávaných politických zisků budou mít nové problémy. Před volbami do Kongresu demokraté, kteří chtěli prezidentovi připravit impeachment, jej ještě rádi přijmou. Pokud se ukáže, že šéf Bílého domu rozpoutal vojenské útoky, aniž by k tomu měl dost důvodů, zase jej s radostí odvrhnou. Bývalý prezidentský kandidát v roce 2016 Bernie Sanders nazval útok „nezákonným a neoprávněným“. Podle jeho vyjádření Američané bojují 17 let v Afghánistánu a 15 let v Iráku. Výsledkem je ohromná nestabilita v regionu a stejně tak ohromné lidské a materiální ztráty.

Po tom, co v Sýrii její nepřátelé způsobili, nemá Damašek žádnou morální povinnost nadále nést velké ztráty v boji s oddíly IS. Vládní armáda může nyní jednat jinak. V kotlích na jihu Damašku, v provinciích Daraá a Hamá a na rozsáhlých prostorách syrské pouště je ještě asi 10 tisíc bojovníků IS. Je zvláště přitažlivé vytlačit je na východní břeh Eufratu, do míst, kde jsou Kurdové a kde se usídlili Američané. Na druhé straně hranice má podobnou situaci vláda Iráku, která odsoudila ničím nevyprovokované útoky na Sýrii. V těchto pouštních oblastech obsazených Američany a Kurdy se pohybuje až 10 tisíc bojovníků IS, s nimiž možná ještě bude muset bojovat americká armáda. Mezi arabským obyvatelstvem je tam velké množství jeho spících buněk. Některé z nich se skrývaly blízko základen USA a s americkými hochy tam plnili příkazy, které neodpovídaly ústavě USA. Americký Kongres na ně nikdy žádné sankce neuvalil.

Převzato z Fondsk.ru
6 komentářů :

 1. Česká televize si vytvořila politologického Ferdu Mravence z všeumělce Michaela Romancova, bývalého učitele Občanské nauky před 1989!

  Důvod ke kritice však v uplynulém týdnu neměl jen u veřejnoprávního rozhlasu, ale i televize. „Česká televize si ve středu pozvala do pořadu Události komentáře Michaela Romancova. To by neudivilo, neboť jeho tvář se z obrazovek dívá bezmála denně, obvykle v souvislosti s děním na Ukrajině. Tentokrát se však Romancov vyjadřoval k tématu šíření viru Ebola ve střední Africe. Sám Romancov musel několikrát během rozhovoru přiznat, že na téma opravdu není expertem, editorům ČT to však zjevně nevadí,“ podivuje se mediální odborník.

  Vytýká jim, že Michaela Romancova využívají jako univerzálního vševěda. „Vytvořili z něj jakéhosi politologického Ferdu Mravence, podobně jako předtím z Vladimíry Dvořákové. Co ty dva spojuje? Ochota být vždy ´na značkách´, tedy ve studiu, ochota vyjádřit se k čemukoli, ačkoli je to daleko za rámcem jejich odbornosti, a apodiktický přednes neomylných pravd, jichž jsou jedinými oprávněnými nositeli, žádné jiné se netrpí,“ poukazuje Petr Žantovský.

  Zbývá už jen komentář ke sklizni rýže v Laosu

  „Očekávám, zda to příště bude Romancov či Dvořáková, kdo se v České televizi vyjádří k aktuální sklizni rýže v Laosu či společenskému dopadu býčích zápasů v Andalusii. Nicméně oba mají ještě něco jiného společné: vystudovali učitelství. Dvořáková se počátkem osmdesátých let připravovala na Univerzitě Karlově na dráhu středoškolské ruštinářky, kdežto Romancovova odbornost, s níž nastoupil v roce 1988 na studia učitelství druhého stupně, byla – světe div se – občanská nauka,“ konstatuje mediální analytik.

  Aby byl spravedlivý, tak připouští, že si Michael Romancov mohl od té doby doplnit znalosti o viru Ebola, třeba o něm i cosi odborně sepsat. „Ale ne, Romancovova bibliografie je rámována dvěma knihami podobného charakteru. V roce 2002 vydal – spolu s Evou Romancovovou – knihu Evropské politické a ekonomické instituce a v roce 2011 publikaci Mezinárodní organizace. V obou případech jde o učebnicově využitelný přehled faktografických dat, nikoli o ucelený názorový sukus, který by vyjadřoval, co si vlastně Romancov o ´svých´ tématech myslí,“ upozorňuje Petr Žantovský.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Česká televize a radiožurnál si také vytvořila politologického brouka Pytlíka z rovněž všeumělce bývalého angažovaného svazáka, absolventa Moskevské univerzity Vladimíra Votápka!


   Ředitele EPSI Research Czech Republic, s.r.o., národní platformy evropské sítě EPSI Rating. Odpovídá za rozvoj aktivit EPSI v ČR a oblasti Střední Evropy.

   Vladimír Votápek (*1960) působí v EPSI Research od r. 2006. Předtím působil 3 roky jako výkonný ředitel České společnosti pro jakost? Předchozích 11 let věnoval mezinárodním vztahům, když pracoval 8 let na Ministerstvu zahraničních věcí jako diplomat (naposledy jako Generální konzul ČR v Sankt Peterburgu) a tři roky jako výzkumný pracovník v Ústavu mezinárodních vztahů. Pan Votápek je členem České společnosti pro politické vědy a České společnosti pro jakost. Pravidelně vystupuje ve sdělovacích prostředcích s komentáři k mezinárodně politickým otázkám, je kritikem Ruska, kde rovněž dříve studoval!

   Také absolventem Elektrotechnické fakulty ČVUT, absolvoval stáže na Moskevské státní universitě
   Za druhé téma si vybral neuvěřitelný úkaz na aktuální mediální scéně, o němž se už jednou v minulosti zmínil. „Jde o zrod samozvaného odborníka na Rusko, inženýra Vladimíra Votápka. Ten titul nezmiňuji pro nic za nic. Kvalifikací pana inženýra je elektrotechnika, kterou vystudoval na ČVUT. Vedle toho se od roku 2006 angažoval ve společnosti EPSI Research, která monitoruje služby bankovních institucí,“, jehož veřejnoprávní média často využívají pro komentáře k Ruské federaci.


   „Elektrotechnik Votápek ve svém hodnocení učinil z ruského prezidenta do slova a do písmene psychopata a prohlásil, že jeho slova nezasluhují jinou než psychologickou analýzu. Nicméně sám Votápek nepřidal k tématu ani jediný argument. Jeho vyjádření bylo velmi bojovně, až emotivně protiruské, v podstatě papouškoval základní teze bruselské a washingtonské propagandy. Nejzajímavější bylo, že Votápek opakovaně – asi čtyřikrát – uvedl, že Rusko ´se izoluje od moderního světa´,“ poznamenává Petr Žantovský.

   Smazat
 2. ale Rusko ústami svojich politikov pred cca pred týždňom oznámilo, že 400 rokov pokusu spolupracovať so Západom sa nepodarilo a už Rusko nemá záujem o ďalšiu spoluprácu, Západ nemá čo Rusku poskytnúť mimo úrážok a poškodzovania , a tak sa priklonia ku Južnej Kórei, Japonsku, Číne a iným krajinám Ázie, tie nemajú militantnú rétoriku v popise činnosti, stačilo,

  OdpovědětSmazat
 3. Maďarsko jen říká jak se věci mají jsem rád že vyhrál Orbán furt máme šanci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. SOROS UTÍKÁ Z MADARSKA

   co mu nohy stači ,nejprve prý do Vídně a pak do Berlina.
   Musel by totiž platit ze svých prý neziskovek,které kjsou saturované ze zahraniči 26% daň a to mu bylo lakomcovi hodně.

   Smazat
 4. obskurní čurák a bolševik Votápek----lidské dno a morální žumpa...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.