Reklama

úterý 10. dubna 2018

V proudu tweetů nad propastí

Zbyněk Fiala
10. 4. 2018 VašeVěc
Obchodní válka mezi USA a Čínou podle Josepha Stiglitze nesmyslně reaguje na problémy minulosti. Závažnější problémy jsou vepředu.

Čeká nás skutečná globální obchodní válka? Dosavadní výměna úderů mezi Spojenými státy a Čínou už vystoupala na hladinu obchodní výměny ve výši přes 100 miliard dolarů na obou stranách. Jakmile se to přenese do roviny (jak zaznělo kdesi na vojně) „jak vy k my, tak my k vy“, pak to válka bude i se svou klíčovou vlastností, že nikdo neví, jak dopadne.


To nic nemění na faktu, že současná hyperglobalizace je neudržitelná, volný obchod nemůže mít jiný výsledek než nezvládnutelné schodky, jak obchodní, tak fiskální. Velké obchodní přebytky jsou stejně nebezpečnými zdroji makroekonomické nestability jako velký dluh. Volný obchod je vynuceným důsledkem nadvlády financí, které vyžadují stále vyšší parazitní rentu, a k její obsluze jsou nutné vytrvale rostoucí trhy, obsazení stále větší části světa jako dodavatele zdrojů a práce i jako odbytiště zboží. Jenže to nutně naráží na fakt, že Země je jen jedna, a všichni nemohou obsazovat stále větší kus…

Obrana je možná, ale musíme se na ní shodnout, ale i když se shodneme, dlouho to potrvá. Složité to není. Globální nestabilitě se můžeme bránit tím, že snížíme svoji závislost na dovozech tam, kde to jde. Diktát nesmyslného růstu lze zmírnit tím, že vedle velkých bank, bojujících za rentu, začnou vznikat i menší vzájemnostní banky pro obsluhu ekosystému lokální ekonomiky pro místní spotřebu. A taky, když obnovíme hodnotu skromnosti jako významné ctnosti a začneme spotřebu omezovat na to, co opravdu potřebujeme.

Ale zpátky do bitevní vřavy. Víkend byl příležitostí k hlubšímu zamyšlení a výsledkem jsou uklidňující prohlášení Washingtonu, že ochranná cla nespustí hned, bude ještě možné jednat a obchodní válce se lze vyhnout. Kdyby však k ní došlo, Čína tahá za kratší konec, přitvrdit nemá kam, protože o moc víc než za 100 miliard dolarů ročně toho od USA nekoupí.

Jinou věcí je, zda to má smysl. Trump zpočátku argumentoval národní bezpečností, tedy potřebou zachovat určitou úroveň výroby strategických potřeb doma. Avšak hned počátek vyjednávání ukázal, že spíše se jedná o nátlak v rámci probíhajících obchodních jednání se sousedy (NAFTA) nebo s Jižní Koreou. Znovu se tak jedná o impulzívní reakci na něco, co znepokojuje americkou veřejnost, ale izolované jádro tvůrců politiky v Bílém domě rychle uvázne ve washingtonském močálu velkých zájmů.

Může to dopadnout špatně taky proto, že v zemi rozdělené hlubokými politickými příkopy je za úspěch považován pouhý neúspěch politického protivníka, podle hesla „čím hůř, tím líp“. Ale často vyhrává i třetí vzadu. Podle nositele Nobelovy ceny Josepha Stieglitze, profesora ekonomie na newyorské Columbia University, také obchodní souboj s Čínou vyústí do tlaku na větší otevřenost čínského trhu pro americké finanční služby a pojišťovny. Pak na tom ovšem nevydělají dělníci ve státech Rezavého pásu, ale Wall Street, píše na serveru Project Syndicate.

https://www.project-syndicate.org/commentary/trump-unnecessary-trade-war-by-joseph-e--stiglitz-2018-04

Joseph Stiglitz považuje za nesmysl řešit obchodní schodek USA prostřednictvím ochrany vůči jedné zemi. Tvrdí, že pokud to zabere, pracovní místa nepřibydou v USA, ale přestěhují se z Číny do Bangladéše nebo jiné levnější země. Trump by se musel věnovat obchodnímu schodku USA s celým světem. Ale i kdyby to dosáhlo snížení dovozu, nejspíš jen krátkodobě, a někdo na to v USA zareagoval, místo nových dělníků nastoupí jen roboti.

Stieglitz Trumpovi vyčítá, že reaguje pozdě, na problémy, které už stačily zmizet. Zeď na hranicích s Mexikem chce stavět v době, kdy už se příchod imigrantů od jižního souseda prakticky zastavil. Zatímco Číně stále vyčítá, že zneužívá k obchodu uměle podceněnou měnu, čínská vláda už naopak pomáhá posílení jüanu. Také s krizí v ocelářství se Trump utkává ve chvíli, kdy světové ceny oceli vystoupaly o 130 procent ode dna. Avšak prezident, který věnuje takovou energii problémům minulosti, ponechává stranou problémy budoucnosti, jako je umělá inteligence.

Tady Stiglitz poukazuje na zásadní rozdíl mezi Čínou a ostatním vyspělým světem. Pro vývoj umělé inteligence jsou potřeba velká data, a to je politická otázka. Zatímco v Číně jsou data o chování více než miliardy občanů k dispozici, jinde se věnuje větší pozornost ochraně soukromí, transparentnosti, bezpečnosti a pravidlům ochrany hospodářské soutěže. Zejména EU se velice soustřeďuje na ochranu osobních údajů, na něco, co Čínu netíží.

Čína má velice výhodné prostředí pro vývoj umělé inteligence, a to se netýká jen technologického sektoru. Bude ovlivňovat všechny sektory ekonomiky, upozorňuje profesor Stiglitz. Proto je tu jasná potřeba světových standardů pro vývoj a nasazování umělé inteligence a technologií, které jsou s ní spojené.

Evropanům však Stiglitz radí, aby vytrvali ve své snaze o ochranu soukromí a neobětovali ji rozvoji obchodu. Je přesvědčen, že v budoucnosti budeme muset uvažovat o vytvoření nového režimu obchodu mezi státy se zásadně odlišnými ekonomickými systémy, historií, kulturou a společenskými preferencemi. Jen je těžké se na to soustředit, když musíme sledovat proud tweetů a dávat přednost snaze nenechat se strhnout do jedné propasti za druhou…


- - -

14 komentářů :

 1. • www.novarepublika.cz/2017/07/pcroberts-washington-uz-16-valci-proc.html#more
  • http://aeronet.cz/news/video-statni-senator-z-virginie-natvrdo-odhalil-jakou-moc-drzi-nad-kongresem-deep-state-oligarchove-george-soros-a-zbrojari-trump-je-ztracen-tandemove-rizeni-svazkove-moci-v-usa-a-jeho-kopie
  Amerikanizmus má kořene v neokonzervativní ideologií USA jako samozvaného světového hegemona. Podle neokonzervativců zhroucení komunizmu a socializmu dalo světu znamení, že dějiny si jako svou budoucnost vybraly „demokratický kapitalizmus“, který ovšem ve skutečnosti není ani demokratický, ani kapitalistický. Je to světový socioekonomický a politický systém, který by se dal nazvat amerikanizmem. A tento „amerikanizmus“ se nyní Washington coby svou světovou nadvládu chystá nasadit na celý svět.
  Rusko, Čína, Sýrie a Irán, které tuto nadvládu nad sebou odmítají, musí být destabilizovány a zničeny, protože americkému „amerikanizmu“ prostě stojí v cestě. Býv. prezident USA Obama to výstižně nazval "zkroucení rukou".
  USA svojí politikou destabilizují světový mír. Americká demokracie je podvod, který slouží komukoliv a kdekoliv.
  USA je nejškodlivější stát na Zemi, který nelegálně bombarduje a zabíjí civilisty v několika zemích současně, tajně vyzbrojuje teroristy na Středním východě a podvratně zasahuje do voleb v zemích po celém světě. Poučuje ostatní suverenní státy o čestnosti, čímž se vysmívá mezinárodnímu právu a pravidlům obchodu.
  Evropa se nechala vtáhnout do amerického protiruského tažení a nyní sklízí shnilé ovoce. „Humanitární intervence“ a „barevné revoluce“, sankce EU, vojenské provokace NATO, transatlantický „Drang nach Osten“, a nyní neví, jak z toho. Evropa se pod praporem EU stala nástupním územím Spojených států, které se podle potřeby ekonomicky i vojensky obětuje na oltář americké hegemonie.

  OdpovědětSmazat
 2. Všechny tyto úvahy mohou vzít za své poměrně rychle. USA opět vyslali své lodičky s raketama do Středozemního moře na Asada. Teď jde o to zda skutečně provedou další ze svých vykonstruovaných agresí. Předpokládám, že to ve své bohorovné drzosti zkusí. Naprosto počítají s tím, že hodinu před útokem to oznámí Rusům a ti opět stáhnou ocas. Pokud se to stane je otázkou do kdy to Rusové takto mohou dělat a být všem pro srandu. Pokud, ale Rusové zasáhnou a nespokojí se jen sestřelováním tomahavků, ale odpoví i pozdravem vůči nosičům pak můžeme počítat s naprosto nekontrolovatelným konfliktem. Buď se včas potom Trumpeta zastaví ( má ale největší chlapácké červené tlačítko a je chlapák) a bude kňučet v OSN nebo jako správný blbý kovboj rozpoutá poslední válku. Osobně si myslím, že sází na to, že Rusové ustoupí a ti pravděpodobně opět ustoupí, protože válku nechtějí. Bude to ale jejich prohra v Sýrii a následně budou s Iránem čelit agresi vůči nim a ta se bude stupňovat. Vždyť přeci oni jsou rozumní a vždy ustoupí. To si řeknou ušáci a jejich přisluhovači. Čína je trošku jiné kafe a tak potřebuje ukázat, jak s neposlušnými zatočí mocné USA. Ukázat jim to na jiných, protože ji hospodářsky potřebují k živení US parazita a válka s ní by byla velmi špatný podnik i při vítěztví USA. Kdo by je živil a za papíky zasílal zboží? Každopádně je dnes svět v situaci, která je daleko horší než Karibská nebo Berlínská krize. Stojíme před totální válkou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:06 Moc dobře jste situaci popsal teď je to horší protože v usa vládnou šílenci.

   Smazat
 3. a co na to Radosta???

  OdpovědětSmazat
 4. 14:12
  Zatím náš trotlus maximus z Rádia Jerevan mlčí...ale dočkaš se,neboj!☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jerevan EU ma pasivni bilanci s Cinou okolo 200 milliard rocne a uz hodne dlouho....Vzrusta pasivni ale kolosalni balance obchodu s afroaraby .
   Jak jinak to nazvat.
   Export do jinych zemi se taky nedari, a lid tam doufa zoufale ,ze bude z EU rychle a bez prodleni VYKOPNUT.
   Ponevadz hrozi katastrofa , az prijde k tomu placeni...
   Merkel a Juncker utecou , uz prchaji a sekera, kterou udeleli je porad zaseknuta do futra...
   Tady asi nastanou velmi nekorektni situace a brzy...

   Smazat
 5. Stojíme sice na pokraji jaderné katastrofy, ale zatím jí američtí jestřábi bojí, bojí se toho, že je po jejím rozpoutání vlastní lid zažene do moře a nedovolí jim se již nikdy vrátit, ikdyby přežili někde na ostovech uprostřed pacifiku. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 6. „..nikdo neví, jak dopadne.“, tak toto asi není pravdou. Všichni mohou/musí vědět, že příští rusko-americká válka dopadne velmi špatně, pro všechny. (Putin nemluvil v březnu do větru).
  Nemyslím si, že Stiglitzovy vývody jsou správné, zvláště jeho hodnocení Trumpovy hospodářské politiky. Trump je reprezentantem změn globální politiky, kdy nové americké vedení musí reagovat na snížení svého vlivu na světové hospodářství, jednak v důsledku nedostatku amerických zdrojů, a také z důvodů aktivního zapojení Ruska a Číny do světové politiky.

  OdpovědětSmazat
 7. Ochrana soukromí v EU?:-D
  Ten Stiglitz je idiot, to snad není možné.

  OdpovědětSmazat
 8. Takže co pak, když jde o souběh nezvládnutelných obchodních dluhů/schodků s nezvládnutelnými obchodními přebytky/ležáky!

  OdpovědětSmazat
 9. Ten kapitalismus, to je mňamky, mňamky. Nedávno se to řešilo válkami. Teď to je problém. Nastoupily války obchodní. Přítel či nepřítel, všechno fuck.
  Krize na obzoru, ale tanec na palubách jede jako by nic.

  OdpovědětSmazat
 10. Možné řešení je popsáno. Každý stát by měl hledat co největší soběstačnost. Ovšem, to by znamenalo omezení nadnárodního kapitálu, vznik státních podniků a vytvoření symbiózy mezi státním a soukromým sektorem. Omezení parazitního přisátí firem na státní prostředky prostřednictvím korupcí prosáklé státní správy a politiků.
  Vlastně by se jednalo o poměrně rozsáhlou přestavbu státu, změnu morálky ... atd.
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To všechno jsme v Československu měli. Národní podniky, potravinovou soběstačnost, skromnost, vývoz pouze přebytků i (ke konci lehce pokřivenou) socialistickou morálku a hlavně státní suverenitu a národní uvědomění. To všechno jsme vyměnili za kapitalistická pozlátka. všechno, co se tady za 300 let (od 30 leté války) vybudovalo, jsme a za 30 let prošustrovali. Úžasné! Věřím, že až tahle šílené doba skončí, tak to zase vybudujeme (naši potomci) a že to nebude trvat 300 let, ale snad jen 50. Pokud se ovšem z minulosti i přítomnosti poučíme...

   Smazat
 11. Velice chybí informace o poklesu zemědělské produkce - zisk zemědělství z celé ČR = 12 miliard Kč/rok. Tedy třetina toho, co vydělá jen Škodovka či desetina toho co vydělají banky? A podle kurzu koruny i méně, než vydělávalo JZD Slušovice za rok před r. 1989? Čím to? Co naši Vůdcové udělali špatně po r. 1989, že z 50 % vývozce potravin se ČSR stala 50 % dovozce!!! A často neuvěřitelného potravinového šuntu. Naučí se někdo u nás péct třeba dalamánky nebo vyrobit Gothajský salám? Kdepak je uherský salám - JOB - z Kostelce či Lovecký salám z Krahulčí? Co za póvl se skrývá vše pod Vysočinou, pod Poličanem, kde je Hosan? A stejně by mohlo být pokračováno s jiným sortimentem potravin - mimochodem, umí někdo péct u nás loupáky?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.