Reklama

pondělí 30. dubna 2018

V USA se schyluje k válce? Nositel Nobelovy ceny nešetří kritikou


USA - fronta na sociální pomoc
30.4.2018 EuroZprávy
Spojené státy neměly vždy - ba dokonce ani většinou - nejlepší a nejzářivější vládce, konstatuje nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman. Profesor z prestižní Princetonské univerzity v komentáři pro server New York Times uvádí, že američtí prezidenti i v minulosti pověřovali funkcemi "lumpy a hlupáky", avšak nic se nevyrovná souboru "gaunerů a lotrů", jimiž se obklopil Donald Trump.

 

Nespouštějme oči z míče 

Tom Price, Scott Pruitt, Ryan Zinke, Ben Carson a naposledy Ronny Jackson, rekapituluje akademik. Dodává, že v tuto chvíli by naše základní představa měla znít, že každý, koho chce prezident do svého týmu, má nějakou zásadní vadu.

"Přesto nesmíme spustit oči z míče,"
pokračuje Krugman. Poukazuje, že výhody, které mnoho Trumpových spolupracovníků žádá, například cestování první třídou a supertajné zvukotěsné telefonní kabinky, sice vzbuzují pobouření a vypovídají mnoho o uvedených lidech, avšak záleží především na jejich konkrétních rozhodnutích.

Kupříkladu požadavek Bena Carlsona, aby se za peníze daňových poplatníků nakoupil jídelní set za 31 tisíc dolarů (zhruba 600 tisíc korun) považuje ekonom za absurdní. Zdůrazňuje však, že jeho návrh na skokové zvýšení nájemného pro stovky tisíc amerických rodin, které by až ztrojnásobilo výši poplatků za bydlení pro nejchudší, je doslova brutální.

Za nejbrutálnější označuje profesor skutečnost, že jde o součást širšího trendu - loni Trump a jeho spojenci v Kongresu vynaložili největší úsilí na předcházení si bohatých, například prostřednictvím daňových škrtů a zákoníku práce, ale i útokem na zdravotnickou reformu Baracka Obamy, jejíž osekání má umožnit daňové úlevy pro nejbohatší v řádech stovek miliard dolarů.

"Zdá se však, že letošní prioritou republikánské strany je vyhlásit válku chudým," píše expert. Vysvětluje, že tato válka se rozbíhá na mnoha frontách - návrhu omezení příspěvku na bydlení předcházely kroky k zásadnímu ztížení podmínek pro získání potravinových lístků a administrativa umožňuje republikány kontrolovaným státům zpřísňovat podmínky pro přístup k bezplatné lékařské péči, které mají ve skutečnosti omezit její dostupnost.

Také faktickou finanční deregulací a systematickým ořezáváním ochrany zákazníků finančních ústavů musíme vnímat především jako útok na ty méně majetné, jelikož chudé rodiny a méně vzdělaní pracující se stávají častěji oběťmi nekalé praxe bankéřů, připomíná nositel Nobelovy ceny. Otázka podle něj tedy nezní, zda se Trump a jeho přátelé snaží zhoršit, znesnadnit a zkrátit život chudým - to je považuje Krugman za očividné -, ale proč tak činí.

Trump jde proti svým voličům


"Jde o úsporu peněz?" ptá se profesor. Připomíná, že konzervativci si stěžují na nákladnost ochranných sociálních programů, ale tyto názory je těžké brát seriózně, pokud zaznívají od lidí, kteří hlasují pro nárůst rozpočtového schodku v důsledku daňových škrtů, navíc existuje důkaz, že některé kritizované programy dokážou to, co daňové škrty neumí - ve finále vracejí podstatnou část původních prostředků, jelikož vedou k lepšímu výkonu ekonomiky.

Jako příklad uvádí odborník program potravinových lístků, který nejen ulehčil život jejich příjemcům, ale má také pozitivní vliv na dlouhodobé zdraví dětí z chudých rodin, což z nich činí produktivnější dospělé, kteří tak s větší pravděpodobností budou platit daně, nikoliv záviset na sociální podpoře. To samé platí o bezplatné lékařské péči, jelikož poslední studie naznačují, že více než polovina všech vynaložených prostředků na zdravotní péči pro děti se později vrátí v podobě vyšších daňových odvodů od zdravějších dospělých, podotýká Krugman.

Pravice také s oblibou tvrdí, že programy na boj s chudobou spíše vytvářejí "past chudoby", jelikož omezují stimuly, aby se lidé snažili svůj život zlepšit, připomíná ekonom. Namítá však, že v reálu jen velmi málo Američanů, kteří mají nárok na potravinové lístky či bezplatnou lékařskou péči, může pracovat, ale nečiní tak.

Profesor souhlasí, že podle některých propočtů mohou některé programy pro nízkopříjmové skupiny odrazovat od práce. Deklaruje však, že důkazy také ukazují, že tento efekt je mnohem menší, než si politici myslí. Omezit ho přitom jde tím, že programy budou nastaveny štědřeji a pomoc se dostane nejen chudým, ale i osobám ohroženým chudobou, tvrdí Krugman. Kritizuje, že konzervativci toto nikdy nepovažovali za možnost.

"Co tedy ve skutečnosti stojí za válkou proti chudým?"
pokládá otázku laureát Nobelovy ceny. Konstatuje, že bolest, kterou tato válka působí je záměrná a nepramení z chyb, protože Trump a jeho přátelé netrestají chudé jen neochotně a z přesvědčení, že krutost je potřeba, ale protože krutosti páchat chtějí.

Krugman odkazuje na zjištění novináře Glenna Thrushe, že Trumpovi poradci označují prakticky všechny programy na pomoc chudým jako "sociální", termínem, který prezident považuje za hanlivý. Ekonom v té souvislosti ironicky připomíná, že Trump se přeci ve skutečnosti vypracoval sám a za žádný ze svých úspěchů nevděčí majetku, který zdědil.

Mnoho postav v současné americké administrativě a Kongresu jednoduše nemá žádný soucit s chudými, což zajisté částečně vychází z jejich rasových předsudků, soudí nositel Nobelovy ceny. Podotýká, že ačkoliv válka proti chudým výrazně více postihne národnostní menšiny, zasáhne také nízkopříjmové bělochy, včetně mnoha lidí, kteří volili Trumpa. Podle Krugmana ale zůstává otázkou, zda si to jeho tým uvědomuje.


- - -


 

91 komentářů :

 1. Světový agresor č.1 zmítající se v předloužené ekonomice, čelí silnému úpadku bývalé velmoci, kterou nahradila Čína, potažmo i Rusko.NATO jako vojenský agresor, plivající oheň kolem sebe, kde hlupácké vlády v EU tvořící pevnou hráz válkychtivým jestřábům, přitápí svorně pod kotel a řežou si za velkého hlaholu již ztrouchnivělou větev pod sebou.Každý už ví, jaký je hlavní důvod tohoto "západního" řádění ve světě.Odklon zbývajících velmocí, včetně Íránu od petrodolaru k jiným měnám a hlavně ke zlatu.Taková troufalost musí být "Západem" potrestána!USA nikdy žádným soucitem a sociálním cítěním, neoplývaly.Miliony živých i mrtvých, mohou a mohly by vyprávět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jako lidský,sociální stát už USA dávno neexistuje....a jako společenství dvaapadesáti států,existuje také jenom jako ze setrvačnosti,třeba západ už je skutečný západ,že má Trump starosti o hranici s Mexikem je pochopitelný,strach ho vede v obavách,kolik mexičanů se pohybuje v Bílém domě a nikdo o nich ani neví,třeba spí a drogového mafiána má pod postelí a myslí si,že je to ochranka,....řekl bych,Trump nemá hodiny,ani snad minuty,...a to má proti sobě nenávistné demokraty,ty nejvzorovatější z nejvzorových,..duch sfetované Cliftonky mu lítá celou noc po pokoji a pak mu z toho straší přes den,vyvádí opičárny za opičárnou,...no a naše sluníčka,héééérečky a piráti místo z Karibiku tak z černkněžníkových fijalových sr.ček mu fandí a žasnou nad jeho kravskými počiny,které by mu nezáviděla ani čukotská tajga o půlnoci....vol.vé...

   Smazat
  2. Rostislave Hedvicku ty Kojetinsky svazarmovce , nech slusne lidi napokoji a klidne si dozivej na teens Floride ty super americane .. jakej Radosta.... je to Hedvicek z blogu .. Priliz dlouho na mori ... ponizovac ceskeho naroda... velkej rejpal....

   Smazat
 2. Nihil novi sub sole! Na toto téma je na youtube už dlouho vynikající přednáška Jana Kellera "Tucet omylů o sociálním státě. Spolehlivě tam vyvrací a na sociologických číslech dokazuje mylnost těchto mýtů o drahém sociálním státě. Takže pan profesor z USA nám neobjevil nic nového. Zdravím Pavla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě, "nic nového pod sluncem"....

   Pozoruhodné ale je, že tyto úvahy se v USA objevují právě v této době. Zřejmě i tam jsou lidé, kteří si nebezpečí sociálních nepokojů, upozorňují na ně a hledají řešení.

   S to nejen v případě uvedeného nositele Nobelovy ceny za ekonomii Paula Krugmana.

   V listu Washington Post např. byly publikovány zajímavé články o potřebě zavést v USA socialismus skandinávského typu:
   http://leva-net.webnode.cz/products/dopisovatelka-washington-post-je-cas-zkusit-socializmus/

   https://www.washingtonpost.com/opinions/its-time-to-give-socialism-a-try/2018/03/06/c603a1b6-2164-11e8-86f6-54bfff693d2b_story.html?utm_term=.cc5ac2722108

   https://www.washingtonpost.com/opinions/lets-have-a-good-faith-argument-about-socialism/2018/03/11/96d66720-23e4-11e8-86f6-54bfff693d2b_story.html?utm_term=.e944a43e3352

   Ještě před nedávnem něco nemyslitelného...
   L.S.

   Smazat
 3. Stát, který má dostatek financí na represivní složky, se zřejmě "může" chovat ke svým chudým spoluobčanům i delší dobu jako "otrokář".
  Otázkou bude, až se i v USA, dříve či později, výrazně projeví hospodářská krize, zánik dolaru jako světového platidla, apod.?!

  OdpovědětSmazat
 4. Aha, takže profesorko z univerzity, ktorá stojí v jednom šíku spolu s ďalšími neoliberálnymi univerzitami, s neoconmi a "demokratmi" proti Trumpovi od začiatku, ktoré vyštípali z jeho okolia všetkých jeho ľudí, s ktorými zvíťazil vo voľbách, ktoré mu prekazili zahraničnú politiku založenú na mieri a normalizácií vzťahov, ktorí ho sústavne stavajú pred vyšetrovacie výbory a ktorí kvíkajú po impeachmente a najmä!, ktorí si do jeho okolia dosadili SVOJICH ľudí, tak tí teraz idú kritizovať Trumpa za činy týchto svojich poskokov?! Nasrať!

  OdpovědětSmazat
 5. Paul Krugman opět potvrdil, kam patří a že nerozumí globální politice. To je ta podstatná informace z textu článku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tam globalnej politike nerozumie skoro nikto, ani Trump.. Aj ten dostava manualy.. Kissinger, co tomu rozumie uz visi nad hrobom..

   Smazat
  2. 10:10 Paul Krugman ve své úvaze vychází ze současné situace v USA, nepokouší se analyzovat její příčiny, mezi které mj. samozřejmě patří klesající vliv USA ve světě, přesun výroby z USA do jiných částí světa, ohrožení postavení dolaru, atd. a hledá řešení...
   Vše samozřejmě souvisí s globální politikou, souvisejícími s politickými a hospodářskými změnami ve světě, kterou v současnosti USA ovlivňuje podstatně méně než před 5 lety...
   L.S.

   Smazat
 6. Jen dobře, naserte si svý lidi, ať si tam udělají pořádek sami. Proč by do toho měl vrážet prachy někdo, kdo nedosahuje " kvalit emérických nadlidí" :o))))))))))))

  OdpovědětSmazat
 7. https://cz.sputniknews.com/svet/201804307250418-crack-heroin-nadrazi-san-francisco/

  OdpovědětSmazat
 8. Není Amerika ta země, kde (byť čím dál tím větší chudák) má každý za skříní automatickou pušku? No to bude mela až se to tam majdanovsky obarví. A myslím, že to ani nezachrání okolnost, že tam nemají americké velvyslanectví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:13 Zřejmě jste zapomněl, že v USA jsou pro případný "majdan" připraveny mj. pozemní a letecké jednotky Národní gardy v počtu 350 000 příslušníků NG, které mají přímo v popisu práce "reagování na mimořádné události či katastrofy, jako jsou hurikány, záplavy, zemětřesení, nebo místní nepokoje."
   https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_garda_Spojen%C3%BDch_st%C3%A1t%C5%AF_americk%C3%BDch
   https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_garda_Spojen%C3%BDch_st%C3%A1t%C5%AF_americk%C3%BDch

   Smazat
  2. Přesto si myslím, že těch 350 000 NG je mnohem méně, než těch karabin opřených někde za skříní. Kdyby jen tolik, co je lidí na potravinových lístcích :-)

   Smazat
  3. 11:29 Zřejmě jste zapomněl, že těch na 350 tisíc milicionářů má také své rodiny, který by byly přednější, než potlačování nepokojů někde v prdelákově mimo jejich bydliště.

   Smazat
  4. 11:44 Jednotlivé jednotky Národní gardy USA jsou složeny z občanů jednotlivých států a podřízeny mimo prezidenta guvernéru tohoto státu. Většina z nich vykonává službu v Národní gardě při svém zaměstnání, pro některé je služba v NG zaměstnáním... Předpokládá se, že NG příslušného státu bude nasazena v tomto státu, v mimořádných situacích i mimo...

   O sociálním a národnostním složení NG jsem na internetu nic nenašel...

   Napíšete-li, že "350 tisíc milicionářů má také své rodiny, který by byly přednější, než potlačování nepokojů někde v prdelákově mimo jejich bydliště." tak toho o "vojně" moc nevíte...

   Smazat
  5. 11.37 Srovnávat počet karabin opřených někde doma ve skříni jen z leteckými silami Národní gardy je "k smíchu"...
   O výzbroji a výcviku pozemních jednotek NG ani nemluvě...
   https://forum.valka.cz/topic/view/125807/Prehled-zakladen-Letecke-narodni-gardy

   Smazat
  6. Samozřejmě to bylo řečeno jen obrazně, jedná se pochopitelně i o znalost oblasti, guerillový způsob boje a ochota zemřít za svoji věc. Těžko se používají tanky a letadla, když je nepřítel všude a nikde. A to nemluvím v případě tohoto "majdanu" o dalším úpadku zřejmě už tak ochromené hospodářství, které by dál celý problém ještě umocnilo a dál akcelerovalo. Nejsem přesvědčen, že by NG v tomto boji uspěly.

   Smazat
  7. 13:00 Pravděpodobně by NG dopadla, obrazně řečeno, jako u nás v roce 1989 Lidové milice. "Vůle" u řady příslušníků LM zřejmě byla, ale jejich "velení" mělo už v té době jiné starosti. Započalo dělení majetku a koryt...

   Smazat
 9. Snižují početní stavy obyvatelstva, to je snad jasné. Už je nás moc. K čemu jsou masy lidí, které žerou, .erou, produkují odpad a čumí na stupidní seriály? Otázka je, zda to nejde dělat jinak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stejný systém, jako na.rat do Evropy půl Afriky, ať se to tady vymydlí a sežere mezi sebou. No a Afrika zůstane volná pro ty vyvolené, protože Amerika jako kontinent nemá příliš dobrý předpoklad pro přežití.

   Smazat
 10. Žít v Amerike je múr životní sen tam je blahobyt jak máš učili ve škole.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak, tak, tam létají "pečení holubi všem přímo do pusy". A všude se válejí galony whisky...

   Smazat
 11. Ve filmech se tam šťasně žije viď je to ve filmech a sloboda jak řemeň.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA nebyly nikdy rovnostářská země. Když makáš tak se tam máš jako král. Když jsi lenivý budižkničemu, fetka, alkoholik tak to už taková sláva není. A tak to má být.

   Smazat
  2. 12:16 Když jsi nemocný, nezaměstnaný, apod. "máš smůlu", pro ty "makající" jsi přítěží...

   Smazat
 12. Zde je "nad clovek" zijici v Americe ! Neziji v papundeklove krabici. Mam se dobre v dekadentnim kapitalistickem bydleni ! Mam nejlepsi zdravotni pojisteni. Ziji v nejkrasnejsi casti Floridy. Cestuji, kdy se mi zachce a kam se mi zachce a velmi trpim, kdyz mam zacpu z pochoutek. Ano panove ! Ten zivot v americkem kapitalismu je tak "neunosny", ze si preji aby nikdy nezkoncil.

  OdpovědětSmazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 14. Dalsi vec , vsude je daleko, coz je sranda pro mlade lidi, ale problem pro duchodce.
  Muj domovsky stat Florida ma take "nedostatky" ! Vubec se zde neda lyzovat. A v obchodech na vas ceka dalsi velke utrpeni ! Jak si vybrat z 15-druhu chleba, nebo 20 druhu piva ? A to zdravotnictvi je neprijemne take. Vy musite kazde 3 mesice na preventivni prohlidku a pohovor s doktorem, ktery na vas hleda nemoci, ktere NEMATE. (Samozrejme zdarma.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Smůla, že Charlie Chaplinovi neřekli, kde je tam ta Florida...

   Smazat
 15. Jste-li mladi a mate-li co nabidnout na pracovnim trhu , tak je to idealni zeme pro kazdeho z vas.

  Jste-li stari a mate duchod potrebny na americke pomery, tak si najdete daleko lepsi prostredi nez vam da Evropa. Ale bez anglictiny sem nejezdete. Americane se nechteji a nechteji ucit cesky.

  Nejoblibenejsi staty pro duchodce (rikaji statistiky) jsou Florida, North Carolina a nebudete mi verit Virginia. Nevim co jsem zapomnel - popsat to "americke kapitalisticke utrpeni".

  OdpovědětSmazat
 16. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. P.Radosto, děkuji, že jsem si konečně k notebooku pořídil kvůli vám myš s praktickým rolujícím kolečkem :-)

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 17. USA je velká země, kde mají několik rezervací pro bohaté, kde žijí v komunismu. Ale běda když se bohatí opováží z rezervace vrdálit, nedopadne to pro ně dobře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Radosto, já nevěděl že taky patříš mezi ty opičáky z rezervace, musíš se rozhodnout buď opičák nebo evropan.

   Smazat
  3. Ale prdlajs, havlisto-kalouskovče, autore pitomého příspěvku z 12:54!
   Je tomu PŘESNĚ NAOPAK!
   Bohatí vykořisťovatelé, jejich konkubíny a jejich ochranka může všude.
   Ano, to jsou ti USáci, které bys mohl potkat na ulicích USáckých měst, kdybys byl AŽ TAK pitomý, že bys do fašistických USA odcestoval.
   Naopak vykořisťovaní nesmějí ven ze svých ghett!

   Do těch ghett se zahraniční turista nedostane; jsou VE DNE V NOCI hlídána brutální policií. Jen občas se do nich proplíží hrdinní reportéři ruských masmédií.
   A jejich svědectví jsou TAK OTŘESNÁ, že našinec, komunista a putinista, jen mužně pláče nad osudem USáckých proletářů.

   Ať věčně žije Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, naše jediná opravdová záštita proti EU a NATO!


   P. Radosta

   Smazat
 18. Těm v těch rezervacích ještě nedošlo, že ti co je obklopují si už na ně brousí .... Hloupí nešťastníci ..

  OdpovědětSmazat
 19. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 20. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 21. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 22. 13:03 - President Trump, je VELMI , VELMI oblibeny u vsech belochu, kteri denne vstavaji do prace a buduji svuj americky sen.

  Houzevnati, pracoviti lide jsou Americane ! Jsou kamaradsti - daleko vice nez napr. Nemci, nebo Anglicane.

  Ti kteri presidenta nemaji radi, jsou Globaliste , Neocon's, NWO, a lide NEZODPOVEDNI, lini, a naviknuti na to, ze maji neco zdarma na ukor tech, co vstavaji do prace za snehu, deste, nebo vedra na jihu Ameriky.

  Rozdily mezi Ceskem a Amerikou jsou opravdu velke. Protoze znam jak Evropu, tak Ameriku, informuji vas, ze mnozi z vas by se zde meli dobre a meli by zde uspech a mnozi z vas ne ! To zalezi na vas ! To nezalezi na Americe. Ta je lhostejna k uspechu i k prohre.
  Ke me byla America moc fain !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rostislave Hedvicku ty Kojetinsky svazarmovce tech to ho ...

   Smazat
 23. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikam radši neodcházej a udělej to při zdi do kouta, radši nevycházej ven z gheta, všude kolem jsou ti nasraní vykořisťovaní .. Měl bys to poradit i kolegovi R ...

   Smazat
 24. Kdo seje vítr, sklízí bouři .... Ameriko .. Ameriko ..

  OdpovědětSmazat
 25. Amerika je nemocná na hlavu. Začalo to Reaganem, Bushovými .. Jsou vedeni sektou fanatiků posedlou vidinou Armageddonu .. Blázni ...

  OdpovědětSmazat
 26. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan Radosta si tady chce vysloužit džob
   dozorce v kapitalistickém koncentračnim táboře FEMA

   a penize,které jsou určeny na sociálni účely
   zpronevěřit nebot si jako majitel velkých peněz myslí,že mu ty prachy patři a nesnáši,že preý mu je chudi Američané sežerou v jeho Americe plným pyskem!

   Smazat
 27. No to pan profesor opravdu objevil Ameriku. Nakonec se ukazuje, že umí dobře analyzovat jednotlivé programy a jak se to s nimi má, ale život je jednodušší a v daném případě na to jsou profesorova slova: bezohlednost a krutost. Jako by pan profesor dávno nevěděl, že idea Ameriky je ta, že v Americe se úspěšným může stát každý, jen když se bude aspoň trochu snažit, tak jako se snažil self-made man pan president Trump, který stojí lidem před očima jako ten krásný příklad naplnění amerického snu. Tak dál bádejte a zkoumejte, hlavně to chce trochu víc "revoluční" nálady jako jsou tato slova o válce, lidé z toho budou mít radost, protože to tak správný američan má dělat, to je idea Ameriky být radikální a přesto se vyhnout revoluci, protože Amerika je Amerikou právě tím, že kritický hlas dokáže do sebe integrovat v duchu: my Američané umíme pochopit a postavit se tomu, co se děje špatně, my Američané se z toho umíme poučit, jsme přeci všichni na stejné lodi....Kdo tomu nevěří, že to tak je, jako pan administrátor, měl by se dovzdělat čtením amerických klasiků, literárních kritiků a politických filosofů. V tom je právě rozdíl mezi námi a Amerikou, to evropané, zvláště neznabozi mezi nimi, nikdy nedokážou pochopit.

  OdpovědětSmazat
 28. Aby mohl existovat zbrojní průmysl USA, musí existovat vnější nebezpečí, které USA ohrožuje. Ve výrobě a prodeji zbraní v USA se točí biliony dolarů. Aby toto všechno mohlo existovat, musí se ve světě udržovat válečné konflikty. Kapitalismus má jednu vlastnost a to, že nikdy není dost, tedy žádný zisk není dostatečný, pro uspokojení kapitalistů. Zisky musí růst a to donekonečna. Proto i množství válek a v nich použitých zbraní a tedy i vyprodukovaných mrtvol, musí být neustále vyšší. A aby se to vše nějak ospravedlnilo, důvodem pro války se použijí důvody, jako ochrana lidských práv, demokracie, boj proti terorismu, boj proti diktátorům a podobně, ale všechno jsou to jenom zástěrky k dosažení toho hlavního a to je zisku z výroby a prodeje zbraní. V samotných USA jsou desítky milionů lidí závislých na potravinových dávkách, bez kterých pojdou hlady, tedy jak vidíme je to vyspělá demokracie a to nepočítáme lidi, kteří živoří a nedostávají žádné potravinové lístky a je jich v USA další desítky milionů. Celé USA jsou jedna velká kamufláž začínající od stavby rodinných domků, které jsou z kartonu, par dřevěných sloupků za cenu několika milionů, zpravidla za hypotéku, kterou majitel bude splácet do konce života, nedej Bože, kdyby omarodil. Další kamufláž je vidět na dálnicích, kde v deseti pruzích v jednom směru, se táhnou ty nejdrahší auta, tedy Mecedesy, Lexusy, Bavoráci a podobně a vše na půjčku. Celé USA žijí jenom na půjčku. Všichni a vše je zadlužené v takové výši, že to nikdy nikdo nesplatí, ale USA mají atomové zbraně a nutí celý svět, aby se podílel na placení jejich dluhů prostřednictvím převodové páky a tím je USA dolar. Ty státy jako Čína a Rusko a další které ti odmítají si podepisuji nad sebou ortel smrti, protože USA si nemůže dovolit je nechat aby neplatily dluhy USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak z toho bude třeba ven?

   Je jasné že se dřive nebo později bude muset postavit majitele velkých peněz,kteři za ne jsou ve stavu stále jen vyvolávat války,před soud národů podobný Norimberskému a ten už najde cestu jak jim ty penize zabavit a spolu s nimi vše co za staleti nakradli.

   Jediný rozdil od toho Norimberského tribunálu bude,že se nesmí uskutečnit po válce,ale před válkou.
   Tak je nutné informovat celý svět a ta menšina nenažranců bude nebožtikem za to, že chce vládnout většině a pošlapat většině jejich lidská práva a pobit všechen lid na planetě!

   Smazat
  2. České domácnosti jsou zadluženy ve výši 1,5 bilionů Kč.
   Zato se máme nejlíp za posledních třicet let a hlavně za dob "komunismu".

   Smazat
 29. NEVIM, NEVIM, a nikdy vedet nebudu, odkud mate predsavy jak se v Americe stavi ! Stavebni materialy urcuje zakaznik a musi byt podle povoleneho zakonu.
  Na severu je oblibeno drevo, kvuli izolaci a na jihu jsou to materialy proti Hurricanum.

  -------------------------------------------------------

  Nikdy nevim, kdy budu smazan, tak nevim, jak vam vysvetlit, ze kvuli inflaci je lepsi koupit dum na zplatky nez za hotovost.

  Je hloupost se vycerpat z penez, ktere nesou interest pro vas a dat je staviteli.
  Je lepsi dat mu mene a drzet uspory na peneznim trhu.

  Dum, ci kondo se zaplati samo. (Pokud se vam tam nenastehuji do okoli barevni. Potom cena nemovitosti klesa. Jinak stale stoupa.

  OdpovědětSmazat
 30. CENZURO nemaz me ! Zde jde o penize pro kazdeho Cecha, ktery se bude stehovat na Floridu.

  V roce 2012, to co stalo $ 150 000, stoji dnes
  $ 220 000
  Kdyz jste to koupili na splatky a meli ukotvenou smlouvu platit $ 1 100 mesicne, tak si vypocitejte
  co je lepsi drzet penize a mit z nich 3.6 5 prijem nebo je dat staviteli.

  CHYTRI lide zde bohatnou a hloupi chudnou. A ohledne aut priste, nebude-li to smazano !


  OdpovědětSmazat
 31. Oprava 3.6 % prijem z penez !

  Auto je vzdy spatna investice, protoze klesa na cene. Na evropska auta je zde danova prirazka.
  Americka auta snesou daleko horsi zachazeni, nez Evropska a Americane jsou prakticti, krome tech co jsou mladi a chteji budit obdiv u slecen. Tak ti kupuji Mercedesy.

  OdpovědětSmazat
 32. Panove , na vysvetlenou !
  Me nevadi jine nazory na kazde thema, me nevadi sprostarny, ale ja NEPOZNAM co mazano bude a co nebude, proto popsat neco do detailu, je pro me nemozne.

  Tak o Americe na ukoncenou ! Mam uz davno americke obcanstvi a americky pas. Mohu zit kdekoliv na svete t.zn. i ve Vidni, nebo treba nekde v Cesku.

  Duchod (penzi) me vlada posle kam budu chtit. (Jim je to uplne jedno.) Myslite si, ze kdyby Amerika byla tak nemocna jak ji vidite vy, ze bych zde zil ?

  Ja zde ziji, protoze je to moc fain zeme. Me nikdo nenuti ji mit rad. Ja ji mam rad nejen srdcem, ale i mozkem.

  Podivejte se kolik MILLIONU lidi sem leze pres plot, aby se zde uchytli. Pouze 20 % jsou z Mexica. Ti ostatni jsou ze 73 jinych zemi, kolem sveta.
  To je realita. Co bude dale my NEVIME, ale zatim je vse skoro OK !

  OdpovědětSmazat
 33. Prijedte sem na dovolenou, to vse videt sami a okouknout to !

  OdpovědětSmazat
 34. Moji stejne stari kamaradi (zde narozeni) - ale take duchodci se ptali ve Vidni , v Zurichu, v Hamburgu a v Mnichove, daji-li jim mistni autority povoleni tam zit, kdyz jsou zde na Floride letni vedra.

  Odpoved byla vsude stejna ! Predlozte dukaz o prijmu a mate povoleni do tydne. Takze nikdo nema s nicim nejake problemy. Nikdo nezije v Americe povinne , jak to bylo v CSSR za Novotneho !

  OdpovědětSmazat
 35. Kdyby vypukla včera, bylo by pozdě!

  OdpovědětSmazat
 36. Nežil jsem v USA, ale mám spoustu přátel, příbuzných a známých, co tam buď nějaký čas žili nebo stále žijí a shodují se en bloc s týpkem Honolulu. Amerika se jim zdá úžasnou krásnou zemí a přitom třetina z nich nepracuje na vysokých postech, ani není privilegovanou vrstvou, úplně normální lidé. Není pravda, že tam bují chudoba. Problémy jsou jen s určitou vrstvou, která by byla problémová kdekoliv. A právě na tuto vrstvu je zacíleno, asi tak jako by spousta lidí chtěla řešit naše Romy, ty asociální.

  Všichni se shodují, že ať začnete dělat cokoliv, Amerika vám většinou umožní vést plnohodnotný život v dostatku. Minimum byrokracie, podpora, skvělé prostředí pro podnikání, dostupnost levných úvěrů... A stejně to je tak i v zaměstnání. Stačí chodit sem tam do rachoty a jste v poho. Mimochodem, Amerika JE sociální stát.

  OdpovědětSmazat
 37. 22:07
  Taaaak a teď tu o Červený Karkulce!☺☺☺☺

  OdpovědětSmazat
 38. T.j. moc pekna basen Radosto, ale tato basen o Americe ma dve velke desinformace !
  Na plantazich , tovarnach a v uradech VZLIKA beloch a cernoch v ramci Affirmative Action, belocha hlida, aby nebyl "rasista" ! Nastesi Americane nejsou Cesi a vzdy to zkonci nejakou zakazanou akci, nebo zakazanym viteztvim presidenta Trumpa, ktery prosazuje zamestnanost a pracovni povinnosti vsem stejne.
  Proto byl tiskem nazvan, Rasistou, Fasistou, Nacistou a Frankensteinem.

  Druha desinformace je ta, ze Amerika nema zlate miraze. Ty jsou na Kalahari v Africe. Dale v Americe vsichni jebou a hulakaji, (na plazich Floridy), coz je lepsi nez milovani a zpivani.
  Ale jinak je to moc pekna basen.

  OdpovědětSmazat
 39. Nádherná slátanina,určitě mu jí psal osobně podporovatel uASSacký žumpy udavač Havel!!!!!☺☺☺☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak si všímám - ten tvůj zkurvenej komoušskej fotr v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch hnědejch polobotkách se asi musel dost hřát přízní velkejch rudejch soudruhů co? Taky si se asi těšil na teplý místečko co po něm zdědíš a náhle do toho přikvačil ten vandrák chrchlavej v ošuntělých džínách a vytahaným svetru a udělal ti pořádnej rejhanec přes plány, co? To se frustrátskej smrade nedivím že z toho máš celoživotní trauma - Havel v každý větě:))) Tvůj fotr z toho asi zdech, co? Uchlastal se bez svý funkcičky, estaban jeden zkurvenej ... takže si dej bacha abych ti brzo osobně nezvážil tu sračku co ti vymokvává z toho odhavnýho smradlavýho mozolu, kterej ti raší mezi těmi rachitickými ramínky, rudej udavačskej mongolide!

   Smazat
 40. Jo pravičáci jsou nejlepší nejradši by nás utopili na lžičce vody.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není nad levici. Jsem členem fanklubu pana Bakaly. Jak s kretény levicově vyjebal. Teď se diví, že nemají na nájem v jeho bytech, to je nádhera. Co jiného s debily!

   Smazat
  2. 23:56 Tak to se máš čím chlubit si stejný zlodějský hajzl jako on.

   Smazat
 41. 22:07 - PANE MATE JEDNICKU S HVEZDICKAMI ! * * * * *
  Vystihl jste to velmi dobre. Ja pracoval cely zivot a nikdy mi nenapadlo, ze by to mohlo byt nejak jinak.
  A do penze me poslal ZAKON ! Po dovrseni let !

  Dali mi hodinky, krabici doutniku, flasku francouskeho cognacu a rekli mi : "Bez do rite, my zde nepotrebujeme pametnika napoleonskych valek."

  (A ja myslel, ze me tam maji radi a budou me drzet dalsich 20 let.) Tak jsem jel do Vidne zavzpominat na muj transport do Jizni Afriky.
  ZIVOT JE KRATKY, vic nez si myslite.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To vás pošlou i tady, s tím rozdílem, že se zdejším důchodem budete vybírá popelncie a nakonec skončíte na ulici. Tedy pokud vás nebudou podporovat děti. Jenže ty mají hromadu problémů a spíš by potřebovali pomoc od vás.

   Smazat
 42. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 43. Nenechte tvejch tapet z trumpetolatríny,tak se přestane točit Zeměkoule!!!!☺☺☺☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty kremelská židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak, viď? Však jednou to bude povolený i u nás. Pak vás vy hnusný obřezaný xindlové budem střílet na loveckej lístek:)

   Smazat
 44. Takovích blianců jsme slyšeli za bolševiků plno a kde nic tu nic.USA tady je a kde je ten váš slavný Sovětský svaz váš vzor.Do Ameriky lezou Mexičani,Rusáci.Arabové,přivandrovalců z číny a jiných zemí.Z Ruska lidé houfně prchají jenom v Evropě co jich je i tady u nás jsou arogantní a myslí si že jsme stále jejich kolonie.USA a Japonsko jsou tahouni vědy.čína umí jen vyrábět nekvalitní kopie.Zaplavuje svět nebezpečnejma a jedovatejma hračkama pro děti a ostatním zbožím

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S USA a Jap. souhlas, ale s Čínou pravdu nemáte. Už dávno to není pouhá kopírka a ještě k tomu nekvalitní. Bylo by dobré se obrátit směrem k sobě.
   Co není pod cizinou, stojí za starou bačkoru jako za bolševika absolutně nekonkurenceschopné

   Smazat
  2. Japonci ano nechal by u nás udělat dálnice ale USA jen rozbit a zničit !

   Smazat
  3. čína před našim letopočtem předběhla dobu o o tisíc let. Dnešní čína okopíruje uplně všecko a všem jsou vtaláty.Otrávení řeky.Otrávenej vzduch jako jsme to měli tady za bolševiků.

   Smazat
  4. 12:43, kecy. Už 10 let se Čína cílevědomě zbavuje staré environmentální zátěže. Nemáte ani ponětí, jak dnes vypadá Čína, Německo se v mnoha oblastech může schovat.

   Čína už ani nevyrábí ty levné hadry, ale dělá to pro ně Bangladéš nebo Kambodža a po novém i Ukrajina. V Číně se dělají především vysokotechnologické výrobky a hodně se investuje do bezpečnosti výroby. Průmysl 4.0 v plném proudu.

   Přesto je průmysl pro ně klíčový, Čína není tak blbá, aby si prodala třeba moderní ocelárny, tak jako to udělali v USA v 90.letech kvůli většímu zisku.

   Takže když koupíte cyklotričko pochybné kvality s visačkou Made in China, bude zřejmě z Bangladéše. To kvalitní bude z Číny s vysokým podílem robotické práce. Kromě jiného můžete koupit i značkové - originál čínské - ze speciálních materiálů, ale na takové nebudete mít prostředky.

   Mmch. Čína má skoro stejný počet známých módních návrhářů jako Itálie a jejich modely nosí celebrity na celém světě.

   Smazat
 45. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 46. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechtěl by jste už přestat suplovat cestovní kancelář a raději vypadnout z tohoto fóra? Aby člověk pochopil, jak amerika profituje na nepodloženém petrodolaru, musel by znát a jít hodně do historie. tenhle dábelský plán jim očividně vyšel, začalo to ale uhlím. dnešní bohatství ameriky není důkazem její schopnosti, ale naopak důkazem proradnosti,podrazáctví a života na úkor zbytku světa. jakmile se podaří utlumit vliv petrodolaru na světovou ekonomiku, je do pěti let po vašem "americkém snu" pane agitátore. věřím, že si tuhle šou ještě užiju.

   Smazat
 47. Tomu akorát tak vadí, že chasidi vyměnili v Bílém domě jeho oblíbené židoliberály, pro zbytek světa je ovšem efekt pramalý ... nebo ne ?
  https://deliandiver.org/2017/05/v-prubehu-prvnich-trumpovych-sto-dni-se-objevila-nova-zidovska-elita.html
  http://irishsavant.blogspot.cz/2018/03/3d-chess-or-checkers.html

  OdpovědětSmazat
 48. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 49. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 50. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 30. dubna 12:52.

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 51. USA – země neomezených možností FAŠISMU!

  Samozřejmě, že USA jsou fašistické; prostě JSOU!
  Vždyť se jejich společenské TOLIK ODLIŠUJE od uspořádání Velikého Ruska – našeho vzoru!
  I od Čínské lidové republiky, od níž se náš národní Vůdce Miloš učí, jak stabilizovat společnosti!
  Ano, i od Korejské lidově-demokratické republiky se USA liší, PŘEVELICE!

  Takže je jasné, nám všem komunistům a putinistům, že ta odlišnost není způsobena ničím jiným, než usáckým kapitalismem + demokracií, čili FAŠISMEM.

  Již před 110 lety psal soudruh Jack London o občanské válce v USA, ve SVĚTODĚJNÉM románu Železná pata.
  Pozor! Usáčtí mocipáni ten román znají. Důkazem je existence sítě koncentračních táborů v USA.

  A v nich čeká 30 000 ostře nabroušených gilotin (slovy TŘICET TISÍC!!!!); čeká na krky ubohých amerických komunistů a putinistů.

  Ano, utlačované třídy v USA nemají šanci se osvobodit úspěšnou revolucí. Pravidelné krvavé represe v dělnických ghettech, rozkládajících se (doslova!) kolem všech velkých měst USA, likvidují přirozenou základnu Komunistické strany USA.
  Tvrdá cenzura zabraňuje dělnickým masám v četbě a poslechu NÁDHERNÝCH slov Velikého Putina, slov, jež by sama o sobě dokázala zažehnout revoluci.
  A tzv. Trumpova zeď, stavěná potichu podél celých hranice USA (cca 42 000 km!)?
  Její pravý účel je zabránit emigraci milionů zubožených amerických pracujících, a jejich přesídlení do Velikého Ruska, nebo ČLR či KLDR.

  Prostě: Musíme přijít my roduvěrní Slovani, my Češi a Rusové, a přinést americkému proletariátu naši TYPICKOU svobodu a socialistickou demokracii.

  Nevíme, jestli to bude již generace našich dětí či až našich vnuků, ale Slovanská osvoboditelská armáda - jednoho krásného dne – vztyčí nad hořícími troskami Bílého domu náš bílo-modro-rudý prapor se srpem a kladivem.
  Tímto okamžikem započne Zlatorudý věk lidstva.

  „Já jsem ta Cesta, Pravda i Užitečná smrt!“ (V. I. Lenin)

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.