Reklama

pondělí 9. dubna 2018

Vraždící plyn a Lev Nikolajevič Tolstoj

Radim Valenčík
9. 4. 2018   blog autora
Asi ve čtvrté třídě ZDŠ jsme měli v čítance povídku Lva Nikolajeviče Tolstého "Chlapec a vlci". Hledal jsem ji přes Google, ale nenašel. Škoda. Poučná. Tak to stručně převyprávím, jak jsem si zapamatoval:


Chlapec, obecní pastýř, hlídal stádo ovcí. Nudil se. Dostal nápad, jak se zabavit. Začal volat směrem k vesnici: "Pomóc! Vlci!". – A vesničané přiběhli na pomoc. Žádní vlci tam nebyli, a tak se vrátili. Za pár dní to chlapec udělal znovu. Vše se opakovalo. Jenže za dalších pár dní vlci skutečně přišli. Chlapec volal a volal, ale nikdo z vesničanů už nepřišel. Vlci poničili stádo a chlapec od vesničanů dostal, co si zasloužil. – Tak nějak stručně to, co mnohem lépe a poutavěji napsal velký ruský spisovatel.

Současná realita je mnohem dramatičtější:

- V roli chlapce vystupují ti, kteří mají obrovskou moc.

- Ničení stáda ovcí organizují sami a od ovcí přecházejí i na vesničany, jdou přes mrtvoly.

- Nesvádějí to na vlky, ale na medvěda, znovu a znovu; domnívají se, že vesničané jsou úplní hlupáci, což je ovšem to, proč prohrají a dopadnou špatně.

- Nedošlo jim, že vesničané je už dávno prokoukli a že jejich trapné volání už neberou; jen zatím neví, jak se zla, kterého jsou oni nositeli, zbavit.

Velký spisovatel by tuto situaci nepochybně dokázal ztvárnit velmi barvitě. Já mohu jen dát doporučení, přát či konstatovat:

1. Trumpovi bych doporučoval si Tolstého povídku přečíst, pokud možné také jeho "Válku a mír" (což je přesnější překlad než "vojna a mír", případně se alespoň podívat na příslušný americké, když ne přímo ruské zfilmování (nejlépe obojí).

2. Našinci bych doporučoval podívat se na starší, ale výborné německé video, lepší než "Česká soda":
http://radimvalencik.pise.cz/3449-nemecke-video-lepsi-nez-kdysi-ceska-soda.html
3. Všem z nás, abychom si připomněli, co je to "chucpe" (ve smyslu návaznosti na novičok):
http://radimvalencik.pise.cz/5601-zlom-v-kauze-skripal-prvni-statecni-vzdoruji-moci.html
4. Slovákům přeji, ať odhalí celé pozadí hnusné vraždy dvou mladých lidí i jejího zneužití.

5. A já se znovu opakuji, ale současně dávám k zamyšlení, zda to opravu není takto:

To už není jen překrývání lumpáren ještě většími lumpárnami, tj. vyvoláváním stále větších a nebezpečnějších konfliktů bez ohledu na oběti. Obávám se, že to je poslední tažení těch, co se v závěrečné části svého života dostali k centru moci, cítí blízkost smrti a chtějí do pekel vzít celé lidstvo v šílené naději, že i tam budou moci pokračovat v demonstrování své moci nad námi. Vypadá to jako šílenství, ale je to jen stařecké selhání racionality a morality utvrzované skupinovou stupiditou, která se nachází své slouhy a poskoky, kteří kvůli své kariéře obětovali svůj rozum i morální zábrany.

P. S.: Babiš tuto šílenou možnost podcenil a hodně na to doplatí. To se může stát každému, kdo tomuto zlu začne sloužit, třeba i "nejmocnějšímu muži planety", který, jak se zdá, je na tom hůř než ti v "moci bezmocných".


 - - -   


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5610-vrazdici-plyn-a-lev-nikolajevic-tolstoj.html

26 komentářů :

 1. Už to nejde ani psát komentáře. Je to jak blbákově. Svělé vídeo z Bavorska. U nás v kultůře už to jsou jenom sračky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak v blbákově a lepší už to nebude.
   Já myslím že ne, jedni nás okrádají od nepaměti. Co to je za stát, když dává nemakačenkům jedné skupiny do rodiny 39 tisíc dávek? A vše mají zdarma - školku, stravu ve škole, odpady nemusí platit zatímco na normálního člověka pošlou exekuci. A našinec tluče bídu a dává na ně daně. druhá skupina - dostane na dávkách asi 25 tisíc na hlavu... a taky nemaká a co našinec? A k tomu je nabaleno mnoho aktivit, příspěvkových organizací kteří za organizaci těchto dostávají miliardy místo aby to šlo do zdravotnictví a školství... U té kategorie co se sem tlačí máme pouze naději že utečou do Německa. pomozme jim tam. Ale opět je zde hrozba, EU tlačí aby měli tito přistěhovavší jedinci dávky jako v Německu . A za každým mužem sem přijmou i jeho 3 - 4 manželky s hordou dětí. Bože chraň!!!
   Hradecký

   Smazat
  2. Je zajímavé, zamyslet se, čistě hypoteticky, pokud by se soustředili požívači dávek a podporující vládnoucí elita v jedné oblasti a zbytek v druhé, bez vzájemných vazeb. Které skupině by se žilo lépe?
   Pokud obyvatelstvo cítí, že stát neubírá správným směrem, je potřeba se rozhlédnout a zvážit i jiné alternativy, o kterých se nemluví ne proto, že by nebyly, ale proto, že stávající stav někomu vyhovuje. Ale my, většina společnosti, to nejsme .... a to platí ve většině zemí na světě ....
   ABC

   Smazat
 2. P.Radosto, opět jsi se projevil jako opravdu korunovaný ...! V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ubožáku Radosto, jedinec s tak malým mozečkem mě nemůže urazit.O mojí ruštině ne-víš nic. Plivat na tebe nemusím, protože slin by na tebe bylo škoda. Dej si v kavárně kafe, někdy to uklidní. V.J.Horák

   Smazat
  2. Prohlášení eurokomisařů k Mezinárodnímu dni Romů: Romové si jako Evropané zaslouží, aby s nimi bylo zacházeno stejně!!!

   I přesto, že dodržování základních práv, včetně rovného zacházení, je jedním ze základních kamenů Evropské unie, romská komunita stále nepožívá těchto práv v plné míře. Při příležitosti Mezinárodního dne Romů, který se každoročně slaví dne 8. dubna, to prohlásili první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, komisařky Marianna Thyssenová, Věra Jourové a Corina Creţu a komisař Johannes Hahn.

   "Nejenže romské komunity trpí kvůli předsudkům, diskriminaci a marginalizaci, velmi často nemají ani přístup k základnímu zajištění, jako je čistá voda, hygienická zařízení a potraviny. 80 % Romů je ohroženo chudobou. Tato situace dopadá především na Romy, nicméně je také skvrnou na obrazu naší demokratické společnosti," dodali ve společném prohlášení.

   Mezinárodní den Romů je proto podle nich příležitostí, jak navázat na úspěchy dosavadní práce zaměřené na boj proti diskriminaci Romů a k posílení jejich integrace ve všech evropských zemích a v celé společnosti. "V poslední době bylo dosaženo několika pozitivních výsledků, a to zejména v oblasti vzdělávání, nicméně je třeba udělat ještě více." prohlásili eurokomisaři.

   Toto úsilí může být podle nich korunováno úspěchem jen tehdy, budou-li všichni spolupracovat, a to na všech úrovních. "Proto vyzýváme členské státy a naše partnery v rámci procesu rozšíření, aby pokračovali v tomto úsilí a podnikli konkrétní kroky v souvislosti s diskriminací a marginalizací Romů, též podporou účasti a zastoupení Romů ve veřejné sféře," doadl první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, komisařky Marianna Thyssenová, Věra Jourové a Corina Creţu a komisař Johannes Hahn.

   Romové žijí v Evropě již více než 700 let. Romská historie a kultura tvoří neoddělitelnou součást našeho rozmanitého evropského dědictví. "Romské komunity si zaslouží, aby s nimi bylo zacházeno stejně a aby jako Evropané požívaly všech svých práv. Koneckonců to, jak začleňujeme naše nejzranitelnější menšiny, je důležitou zkouškou naší evropské demokracie,“ uvádí se na závěr prohlášení.
   Radosta

   Smazat
  3. VRAŤTE se na Romea.cz... Shalom.

   Smazat
  4. Pane Radosto
   Vyjádření eurokomisařů je irelevantní s ohledem na skutečné problémy a jejich řešení. Osobně bych navrhoval, aby se výše zmiňovaní eurokomisaři ujali několika rodin z problémových oblastí a na svoje náklady si je ubytovali ve svém domě a postarali se o jejich budoucnost. Víte, řečnit za pultíkem, zmiňovat sounáležitost, případně podporu z veřejných prostředků, mi nepřijde jako osvícené chování či hrdinství.
   Hrdinové jsou sousedi problémových rodin, vstávající po neklidném spaní ráno v pět do práce. Po neklidné noci, kterou oni tráví převalováním v peřinách, zatímco nepracující sousedi se bujaře veselí.
   Zkuste na problémy pohlížet ze širšího úhlu pohledu a nevnucovat nám zde jakýsi model diskriminace .... tu ve svém okolí nevnímám.
   ABC

   Smazat
 3. No to teda si našli kavárníci lumena. Radosta je tady novej, ale výkonej. Ale je jim to houno platný, prokoukli jsme ho celkem brzo. No uvidíme jak dlouho tady s námi ještě vydrží. Najít na ruské wiki odkaz v azbuce dovede kdokoliv z nás co jsme měli povinnou ruštinu, to ale přece neznamená že Radosta tím jazykem vládne. Myslím že jenom kalí vodu.
  S.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tím lumenem máš na mysli sebe sračko - co je to za blbý žvásty? A proč to píšeš jako blázen? Šlehnul sis dneska málo, musíš se polepšit, to vypadá na vážnej absťák. Fakt - takový kraviny. Utekl jsi z klecového lůžka ty boží sprostoto - přezdívko S.? Co to je - jinej název pro vola?

   Smazat
 4. navrhuju osvědčený recept... ignorovat, nechat psát do prázdna a za pár dní pozná že s námi zbytečně ztrácí čas.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16.14 - že by to on sám vymyslel a zvolil mazanej důvod ignorovat, aby mohl odejít z prašivý diskuze, o kterou už nestojí, neboť má rozum a čest a to si chce zachovat. Okamura se mu hodil - jak jinak by se toho hnoje mohl zbavit? Utopit se, jako to udělal Jan Tříska, když konečně zjistil, do jak smradlavýho hnoje vlezl? A to ještě nebylo tak smradlavý, jako je to dnes. Ťok - šťastný to muž. Proti Ťokovi nikdo nekomplotoval,kromě přiblblých nadávek na diskuzích - ale něco takovýho má každej normální člověk na háku. Jako já.

   Smazat
 5. Díky za video.

  OdpovědětSmazat
 6. Německé video mi z odkazu nějak nefunguje. Ale domnívám se, že je také tady:
  https://www.youtube.com/watch?v=712oMasf11A
  Je pozoruhodné, že ač je už téměř 3 roky staré, tak je pořád velice aktuální. Možná dnes dokonce auktuálnější, než tehdy.
  Napadá mě, že stejně jako v případu Gliwice se nikdo vážně neptá, PROČ by ten údajný útočník prováděl něco, co na něj tak hloupě ukazuje. Jaký hlupák musí být člověk, který tak neuvěřitelně primitivním lžím uvěří.

  OdpovědětSmazat
 7. Tedy nechci se přehadovat. Nebylo by možné název Tolstého románu přeložit do češtiny nejlépe jako:
  "VÁLKA A SVĚT"?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zkuste pohledat originál Tolstého, v azbuce před reformou tuším 1918 se rozlišoval zápis:
   миръ = svět
   мiръ = mír

   Smazat
  2. https://ru.wikipedia.org/wiki/Война_и_мир#/media/File:War-and-peace_1873.gif

   Tady to máte v předreformním pravopisu.., omlouvám prohodil jsem to takto je to správně:
   мiръ = svět
   миръ = mír

   Smazat
  3. Poznamenávám že reforma pravopisu a zejména sazby byla provedena v sovětském rusku a v československu se celou první republiku dodržovaly původní pravidla sazby - takže bych předky nepodezříval ze špatného překladu - ti ruštinu většinou ovládali.., např. T.G.M ;-)

   Smazat
  4. Pokud nemáte dost času a trpělivosti na čtení čtyř tlustých svazků / v naší "rychlé době" je to opravdu čtení na celé prázdniny / doporučuji velice kvalitní rozhlasovou nahrávku z r. 1978. Vydal Radioservis r. 2015.

   Smazat
 8. POZOR!!!

  Už i zde, na sajtách Nové republiky, řádí západní tajné služby: Moje vlastenecké příspěvky se „záhadně“ ztrácejí.
  Takže jsem nucen je vkládat znovu, neboť je boj. Ano, v ulicích našich měst zuří, PRÁVĚ TEĎ, roty primitivních antikomunistů a antibabišistů. Proto nesmíme umdlévat!
  Jak zpívá básník:
  „Na prahu jen vlasti pravé stojíme, není dobojováno.
  Jsou ještě všude temné síly dravé, ostnatých drátů k cíli nastláno.
  Jen tedy dál a všichni na svá místa! Jen do práce a v boj, jenž nelení.
  Dál nad námi plá rudá vlajka čistá, to avantgardní lidské znamení.“
  (S. K. Neumann: Čest rudé vlajce)

  Pohov!

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže teď ten původní příspěvek, publikovaný již ve 13:31, večer smazaný agenty CIA resp. Mossadu:

   Když máš nouzi, zavolej svého soudruha!

   Drahý soudruhu Valenčíku, mne ani nemusíš volat: Jsem připraven ku pomoci téměř kdykoli.
   Prostě: Zde je přečtení ona bajka, o které tak hezky píšeš: http://ru.wikisource.org/wiki/%D0%9B%D0%B3%D1%83%D0%BD_(%D0%AD%D0%B7%D0%BE%D0%BF/%D0%9B%D0%B5%D0%B2_%D0%A2%D0%BE%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B9)

   Čest Tvojí záslužné práci!

   P. Radosta

   Smazat
  2. 21:14
   Hovno se dalo do tance a ještě si boky podepřelo....!!!☺

   Smazat
 9. 21:36
  Jestli je někdo havlobanderovskej drek,tak seš to ty,Blbosto!!!!☺☺☺☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A ty jsi jen smrad z putlerovejch hoven zkurvenej zdegenerovanej bolševickej čechomužiku, kterej Havloj vděčí za to že neskončil takhle - http://novysmer.cz/index.php/historie/2679-budape-1956

   Smazat
 10. Článek dobře zobrazuje špatný stav světové politiky.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.