Reklama

úterý 3. dubna 2018

Žalovat nebudeme, ale nahlásit to musíme! Jak je současný F.L.Věk

3.4.2018  PrvníZprávy
Nechtěně, ale jako ve správný čas vysílala Česká tedy naše televize opakování třináctidílný televizní seriál F.L.Věk. Některé scénky natočené v roce 1971 jsou tak nadčasové, že žasnete, jak to ti autoři věděli, že i skoro o padesát let později nad tím budeme žasnout. 

 "Díval jsem se a žasnul," prohlásil student politologie, který si nepřál být jmenovaný, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.

Copak Jiráskovo dílo může ještě někoho oslovit. Co vás tedy tak překvapilo?


"V posledním díle je dialog cenzora, který přichází za hercem zpodobňujícího Václava Tháma a upozorňuje jej na jeho výstup, jak hovoří o svobodě. Ten se brání, že jde o svobodu starého mládence, který se nehodlá oženit, ale cenzor na něj naléhá, že lidé to vnímají jinak. Na odchodu mu připomene, že mu to říká přátelsky, že jiný by postupoval jinak zvláště, když na tato vystoupení upozorňují udání, která jeho úřad dostává."

Jenže to je událost popisující rok 1797 tuším. Jak to má souvislost se současností. Žijeme o 220 let později?

"Jednak možná právě proto se seriál F.L.Věk po své premiéře po roce 1971 až do roku 1990 nevysílal, aby nepobuřoval, ale to není jediná scénka, která je zejména v posledním díle pozoruhodná. Je tam i scénka, jak do Věkova krámu, kde půjčoval knihy přijde komise a zabaví Věkovi knihy. Úředník to zdůvodňuje tím, že v knihách jsou nebezpečné myšlenky. František Věk se jej zcela zbytečně ptá, aniž by očekával chytrou odpověď, jak mohou být nebezpečné myšlenky. Tohle nebyla otázka jen pro rok 1797, kdy se odehrává děj seriálu, ale pro rok 1971, kdy byl seriál natočený, ale obávám se i pro rok 2018, kdy byl už pokolikáté reprízovaný."

No dobře, ale dneska už tu svobodu projevu máme zajištěnou. Komu má co říci Jiráskovo dílo a ještě k tomu natočené v roce 1971 jako na potvoru v černobílém provedení? Vždyť ty scénky, o kterých hovoříte, v Jiráskově F.L.Věkovi možná ani nenajdete?

"To si právě nejsem jistý. Ten seriál byl natočený podle předlohy Aloise Jiráska, spisovatele, kterého jisté kruhy zatracují a víte proč? Protože Jiráska prosazoval v padesátých letech Zdeněk Nejedlý, což byl komunistický ministr školství a když něco prosazoval komunista, tak je to špatné. Chápejte, jak Jirásek popisuje husitské hnutí jako sociální bouře za lepší společnost. Neslyšíte čas od času, že Jan Žižka byl lupič a vrah. On ten Jirásek, na jehož pohřbu v roce 1930 bylo plné Václavské náměstí, je určitě nějak podezřelý a ten F.L. Věk, má co říci současným lidem?"

- - -

Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté" se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak Prvnízprávy.cz pečou Kachnu po neděli ...


- - -

15 komentářů :

 1. Jak je známo , dějiny se opakují . Pokud se nevyvodí z minulých chyb v dějinách nějaké poučení . Proto se historie přepisuje . Viz " Ústav pro zločiny ... atd " a různé jezuitské praktiky .. hon na čarodějnice , MOST LIKELY .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mimochodem z jiného soudku, papež je první jezuita ve funkci papeže. O tom se cudně mlčí a kdo o jezuitech něco ví, tak ten se už tolik nediví.

   Smazat
  2. Kdo co ví o jesuitech?
   Možná Václav Umlauf, SJ.

   Smazat
 2. Bohužel dějiny se opakují o takové věci se bude snažit diktatura eu a jejich přisluhovači.

  OdpovědětSmazat
 3. Ano dějiny se opakují a ponaučení historií neplatí. Zkáza ovšem v tomto zdegenerovaném a zvrhlém čase bude mít fatální následky. Nic už nezastaví zdegenerované zvrhlé parazity před sebevraždou většiny lidstva.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ta většina ale stojí za hovno! Máme právo na restart ! - http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/210211-zkazu-zeme-by-lidstvo-prezilo-svet-po-jaderne-valce-by-ale-nikdy-nebyl-stejny/

   Přežijí připravení! - http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/218885-blizi-se-soudny-den-v-lesich-vznikaji-tajne-tabory-pro-preziti-blizici-se-krize/

   Smazat
 4. Označit nadčasové myšlenky Aloise Jiráska v románu F.L.Věk a jejich srovnání se současnou realitou za "kachnu" mi připadá stejně zcestné jako spojovat A.J. se Zdeňkem Nejedlým.

  Svědčí o neznalosti, příp. "zlém úmyslu" autora, který se pod ten svůj článek na webu prvnizpravy.cz ani nepodepsal iniciálami.
  L.S.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi se mýlíte, naopak, autor (redakce Prvních zpráv) se trefil do černého. Některé pasáže z F.L.Věka jako z každého dobrého uměleckého díla, jsou nadčasové. Lidská podstata se totiž za posledních 10.000 let nijak nezměnila. A o tom to je.

   Smazat
 5. To jsou ale blbé bláboly! Do všeho - ale do všeho -srát politiku!!!Že je seriál F.L.Věk jednou z mála věcí, na které se lze dívat opakovaně, a vždy je to odpočinkové, umožňuje to pohled do české historie, umožňuje to posoudit, jak moc se tehdy lidi rvali o zrovnoprávnění jazyka českého s jazykem německým, jak je skvěle udělaný scénář, jaké skvělé a úžasné jsou výkony herců. kteří nebyli za své herecké umění tak neřestně přepláceni, jako dnešní odpuzující a šaškovské celebrity - o tom žádná? Že nebyl F.L.Věk vysílán za socializmu je lež! Stejně jako seriál Sňatky z rozumu, tak i F.L.Věk byl tehdy vysílán i opakován, v té době jsme se s ním seznámili, a od té doby ho známe. Kdo kdy bude opakovat naprosto idiotský seriál Ordinace v růžové zahradě, jehož bylo natočeno tisíc dílů a stál obrovské prachy? NIKDY! Kdy byl opakován taky přitroublý seriál "Rodinná pouta" nebo tak nějak, který už ve své době přetrumfl Esmeraldu co do počtu dílů, a vůbec na ni neměl co do obsahu a zpracování? I kdyby v seriálu F.L.Věk nebylo vůbec žádné "ponaučení" pro dnešek ( copak pořád musíme hledat nějaká ponaučení!!?) je to připomínka, jak dobře a kvalitně se dělaly seriály a vůbec filmy za sociku, kdy herci byli ještě "umělci" a ne zprofanovaná pimprlata a přeplácení šašci. A žvásty o jesuitech, papeži, a další kraviny ( jako vždy článek je o voze, diskuze o koze) jsou žvásty o ničem. Jak to není o válce, tragediích, novičoku, Babišovi a o politice, tak k tomu tradiční smečky u počítačů v podstatě nemají názory.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zřejmě patříte mezi ty, kterým postačí dívat se na film pohledem nezúčastněného diváka, nadšeného výkonem herců, režií, scénářem, kamerou, kostýmy, apod.
   Nepřipouštíte si, že ve filmu mohou být nadčasové myšlenky, ne že tam vždy jsou, které vás mohou obohatit, dát vám srovnání, příklad k následování, apod. Obecně se nemusí jen o film, podobně to platí o všech sdělovacích prostředcích, knihách, divadlu nebo hudbě.
   V podstatě jste šťastný člověk, takové si "vrchnost" přála v každé době...
   L.S.

   Smazat
  2. Tak to jste mimo mísu L.S. 10.05. Nic takového mi nestačí, i když televizní produkce by měla být více méně zábavná. Přednášky, žvanění, komentáře a názory, si užijí lidé ve škole a v práci. Nadčasové myšlénky nejsou jen v F.L.Věkovi, i když si to pan profesor Jirásek vůbec neuvědomoval. Pouze psal román o své době, ve které žil, a kdosi tuto látku mnohem později zpracoval do seriálu. Když se chci obohacovat, přečtu si knihu, a nikdo mně nemusí v nějakém dalším zpracování filmovém či televizním přesvědčovat, co z toho je nadčasové. Příklad k následování nemůžeme nacházet v době před dvěma sty léty, za panování vrchnosti, kterou poddaní přece jen respektovali, zatímco my jsme "svobodná" leč totálně zkažená havěť, která veřejně nadává prezidentovi - a jak sprostě! Viz diskuze novinek, a media namísto aby "vychovávaly" to jen podněcují a provokují. Něco takového - jako veřejně sprostě nadávat panovníkovi nebo vrchnosti, bylo v době, o které Jirásek píše, nemyslitelné. Co na tom vidíte za hodna následování? A co byste našel na prvobytně pospolné společnosti ( viz například film Osada Havranů?) a výkon herců, kteří skutečně jsou herci, kteří své řemeslo dělají nadšeně a umí, je obdivuhodný za všech okolností ať jde o umělce naše, nebo z jiných států. Porovnat jejich umění s tím, co předvádí dnešek, by bylo porovnávat neporovnatelné, nedá se na tom nic změnit, takže já si ty staré kulturní klenoty opravdu užívám - bez dalšího. A nepodsouvejte mi, že jsem šťastný vzhledem k "vrchnosti". Parazity bych já například střílel. Nejsem vůbec šťastný - byl jsem donucen potopit se do sraček v žumpě, ve které jsem nikdy žít nechtěl, ani jsem si nepomyslel, že by mně k tomu mohl někdo donutit. A s tím, co jsem napsal o seriálu F.L.Věk to navíc nemá vůbec nic společného, tím myslím váš názor. Proč jste to napsal - abych se nasral? Dík.

   Smazat
  3. Tomu nedovtipovi 9:46 resp.10:42 - Jirásek psal o době F.L.Věka (ve skutečnosti buditele Františka Vladislava Heka), ale také vlastně o své době rakousko-uherského útlaku, a jak vidět, i o naší době zvané korporátní demokratůra. Nesnášel Koniáše jakékoli doby a druhuh, udavače, prospěcháře, tupce, kolaboranty (pardon vzorné loajální občany). Měl rád samostatně uvažující odvážné vlastence. V tom je jeho román nadčasový a bytostně politický.

   Smazat
  4. Dík za doplňující info rozumbrado 11.03. Román F.L.Věk jsem svého času znal skoro zpaměti.Také nesnáším Koniáše a udavače, prospěcháře, tupce a kolaboranty, a vždycky žasnu, kdykoliv zabrousím na nějaké diskuze -kde se ty smečky těchto lidí v dnešním koloritu pořád berou? A to prosím nejsou vrchnost, ale obyčejňáci, dřepící denně u počítače. A těch, kteří s podobným lidským odpadem ( tak, jak jste to vyjmenoval) naprosto a beze zbytku sympatizují, politici, celebrity, spousta lidské havěti. Těm se seriál F.L.Věk určitě nelíbil. Román je politický, to byl také spisovatelův úmysl, a nadčasový bude do té doby, dokud budou na světě lidské kurvy - a ty budou pořád, takže bude nadčasový pořád. A nejen tento. Všechny, pojednávající o lidským kurvách - básně - písně.

   Smazat
 6. Kachna kváče tentokrát převelice lidsky a nikoli po kachním, což je navdory převtěleným Koniášům lahodný hlas českým národním uším... No nyní ještě aby to vlastenčení ctěnému obecenstvu z úst do rukou a hlav přejíti ráčilo...

  OdpovědětSmazat
 7. STÁLE TEN UNIVERZÁLNÍ PROBLÉM SOUČASNÉHO SVĚTA KAPITÁLU.
  Pravda, pravda a zase pravda, to všivé slovo, deroucí se drze po zadupání vždy znovu ze země, aby poškodilo zlovolně kapitál, imperialismus, aby odporně bránilo ctnostným přípravám na válku a haldy mrtvých. Pryč s pravdou - at žije lež - o jak blaze se ve lži žije! Cítíte to také těch 30 roků tak?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.