Reklama

.

.

středa 25. dubna 2018

Západ se rozhodl obejít veto Ruska v OSN

25. 4. 2018        zdroj
Západní země se rozhodly použít mechanismus, který by umožnil obejít veto Ruska v Radě bezpečnosti OSN. A to znamená, že již v blízké budoucnosti může být ve zpravodajských pořadech státních kanálů velmi horko. Jedná se o rezoluci OSN, která umožní předání řešení problému o vyšetřování údajného chemického útoku v Sýrii Valnému shromáždění, uvádí The Guardian. Situaci v Sýrii již projednávali stálí představitelé OSN ve Švédsku a bude se o ní diskutovat i na setkáních tohoto týdne.


V Sýrii jsou nyní experti OPCW, ale "nezávisle na tom, co najdou, organizace nemá pravomoci, aby určila odpovědné osoby" za údajný útok v syrském městě Dúma, píše list.

Viníky nazve Rada bezpečnosti OSN, kde má Rusko právo veta. A Moskva již zablokovala více než desítku rezolucí proti syrským orgánům. Byla například vetována rezoluce USA o rozpracování nového mechanismu pro vyšetřování chemických útoků v Sýrii.

Proto chtějí země OSN použít rezoluci "Jednota pro mír" ze 3. listopadu 1950, která, v případě souhlasu 9 z 15 členů Rady bezpečnosti OSN, obejde veto Ruska a předá otázku k hlasování Valnému shromáždění. Rezoluce předpokládá, že sporný problém bude předán Valnému shromáždění, jestliže Rada bezpečnosti například nemůže udržet bezpečnost a mír ve světě. A Valné shromáždění v tomto případě může Radě bezpečnosti vydat jakékoli doporučení v otázce zachování míru.

K odsouhlasení mechanismu pro stanovení odpovědnosti za údajný chemický útok v Sýrii budou zapotřebí dvě třetiny hlasů členů Valného shromáždění, kam patří všichni členové OSN.

Od svého přijetí byla rezoluce použita několikrát. Například v roce 2006 v otázce izraelských akcí ve východním Jeruzalému.

Situaci okomentoval politolog amerikanista Michail Sinělnikov-Orišak. "Rezoluce OSN 377 z roku 1950 "Jednota pro mír", kterou se některé západní země usmyslely náhle postrašit Rusko, NEODPOVÍDÁ Chartě OSN. Podle odstavce 3 článku 27 Charty - rozhodnutí o všech otázkách, s výjimkou procedurálních záležitostí, se považují za přijatá, pokud jsou pro ně "odpovídající hlasy všech stálých členů Rady".

V důsledku toho je hlas stálého člena Rady bezpečnosti, který je proti posuzovanému rozhodnutí, veto. Rezoluce 377, která stanoví, že za určitých okolností může být veto stálého člena Rady bezpečnosti překonáno, nazývají experti jedním z "nejprotichůdnějších aktů mezinárodního práva". Byla použita nejednou v historii OSN, ale nejčastěji neúspěšně.

Například v roce 1980 odblokovalo Valné shromáždění OSN rezoluci, kterou SSSR vetoval v Radě bezpečnosti - požadovala okamžité stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu. A co? A nic! A nakonec, jak se liší rezoluce Valného shromáždění od rozhodnutí Rady bezpečnosti ve stejné záležitosti? Rozhodnutí Rady bezpečnosti je závazné, ale rezoluce je doporučením".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

25 komentářů :

 1. OSN je k nicomu , ked ho zapad nerespektuje a pretlaca si svoje nezmysly .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Především by se OSN měla odstěhovat z území nejšílenějšího monstra v dějinách lidstva na území nějakého neutrálního státu, třeba Rakouska, Islandu, případně pro ni vymezit nezávislé území, jako má třeba Vatikán.

   Vymazat
  2. 9:39
   Geniální nápad - v tu ránu by se zeměkoule začala otáčet opačným směrem!

   Vymazat
 2. OSN jiz davno neplni svoji funkci...vse pro mir a spravedlnost !!!
  OSN je na ho.no; bylo to videt ve valce na Balkanu!!!
  dustojnik-val.veteran

  OdpovědětVymazat
 3. Jo celá osn se může jít zahrabat zbytečná organizace.

  OdpovědětVymazat
 4. Tímto způsobem lze odblokovat OSN a učinit ji průchodnou. Dvě třetiny OSN na schválení neprůchodné rezoluce v RB je nejsprávnější. RB by měla řešit méně podstatné věci, VS ty nejspornější, jako je např. ruské útoky chemickými zbraněmi v Syrii.

  OSN je společenství národů. Národy by tedy měli rozhodovat většinově, demokraticky, bez veta.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ruské útoky chemickými zbraněmi v Sýrii? To myslíte vážně, nebo jste se jen přepsal. Tyhle lži nenapadly ani bílé přilby a to už je co říct.

   Vymazat
  2. 9:13 zda sa ze teba napadli chemickymi zbranami. Lsd alebo toluen alebo nieco take...

   Vymazat
  3. sorry 9:13 to bol preklep odpoved z 10:11 patri kre..novi zo 6:12

   Vymazat
  4. Zkus se zamyslet nad tím, jaký je rozdíl mezi demokratickou většinou např. v parlamentu ČR a ve "společenství národů", pokud jsi myšlení schopen a nepleteš si ho s unikajícími plyny. To by vysvětlovalo tvou duchaplnou větu o útocích RF.

   Tidehunter

   Vymazat
 5. Tato organizace je naprosto k ničemu stejně jako EU.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když se drtivá většina národů postaví za USA a Západ proti Rusku, najednou je naprosto k ničemu? Podle vás vůle mírumilovných národů planety jen gesto do větru. Je zajímavé, za ani Čína se nehrne do kamarádství s Ruskem, právě naopak.

   Vymazat
  2. Was is das drtivá většina????
   Když budu mít na svým území uASS okupantský vojska,tak to NENÍ SVOBODNÝ ROZHODNUTÍ!!!!!

   Vymazat
  3. USA se rozhodly už před mnoha lety nerespektovat mezinárodní smlouvy a OSN. Ničí mezinárodní právo a války vyvolávají na základě fake news a akcí pod cizí vlajkou. Na rozdíl od Hitlera však šíří "demokracii a svobodu". Pravda, kámen na kameni při tom nezůstane, milióny mrtvých a milióny běženců a demokracie a svoboda v těch zemích stále v nedohlednu - Bosna, Kosovo, Irák, Afghánistán, Libye, Sýrie ... kdo bude další?

   Vymazat
  4. Drtivá většina koho?Myslíte si, že ty konkrétní osoby se zajímají o názory běžných lidí ve své zemi? Svatá prostoto.

   Vymazat
 6. osn je jeden z lokajú sionistú

  OdpovědětVymazat
 7. Kdepak to rikali ze USA je mirumilovna zeme na ČT?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ušáci přece vedou války po celém světě, aby byl světový mír! To přece ví i ten nejhloupější redaktorskej z ČéTé.

   Vymazat
  2. Na ja, až zabijí všechny neochotné jim otročit - nepřátele a ty, z nichž by se mohli, až vyrostou, stát nepřátelé, budou si muset dávat po hubách, za světový mír samozřejmě, sami v USA navzájem. Je to takový americký nevinný folklór, že?

   Vymazat
 8. Hajzlici s osn sa daju vydierat USsA. To snad nie je pravda...!

  OdpovědětVymazat
 9. Divím se, že už to neudělali dávno. Vždyť USA je OSN a OSN je USA.

  OdpovědětVymazat
 10. Bohužel OSN se dostala do situace před 2. světovou válkou jako Organizace spojených národů.
  Pokud takovýto model obcházení veta stálých členů Rady bezpečnosti a to především RF a později zcela uritě i ČLR, tak bude pořádně horko.
  Ti čubčí syni chtějí 3. světovou válku za každou cenu a věří, že ji přežijí a ještě se nabalí - idioti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:22
   Myslím, že to je omyl. Neusilují o 3.světovou válku, ale o vyvolávání a udržování atmosféry strachu a rozdmýchávání regionálních válek. Aktuálně spočívá hlavní problém v tom, že chaos, který trvale vyvolávají, nejsou schopni kontrolovat.

   Kokotko

   Vymazat
 11. to ale půjde celé lidstvo do pekel.Jinak jak říkám, jakmile ví, že 1 člověk mluví za stát tak bez urážky, zástupce Konga Leshota Česka popř kterékoliv jiné kolonie buď uplatí, nebo jinak donutí aby hlasoval jak se patří, a jak se to hodí takzvaným vládcům všehomíra

  OdpovědětVymazat
 12. Musím oponovať názoru že OSN neplní svoju úlohu. OSN napriek hegemónii USA, napriek lokajskému postoju prisluhovačov USA nedovolil USA legálne s jeho súhlasom napadnúť Sýriu a to znamená že OSN funguje. Aj keď nevie zabrániť útokom ale pravidlá ktoré prijalo jasne hovoria že USA sú agresor a v Sýrii sú v rozpore z medzinárodným právom. Ja som rád že OSN existuje lebo bez nich by k napadnutiu štátov stačilo len pár prestitútov čo budú klamať v médiach.

  OdpovědětVymazat