Reklama

středa 11. dubna 2018

Zeman hodil záchranný kruh stranám KSČM a SPD

Jiří Jírovec
11. 4. 2018
Řešení vládní krize mají v rukou Filip s Okamurou. Spočívá v tom, že se s Babišem dohodnou na podpoře jeho vlády při hlasování o důvěře, aniž by předkládali jakékoli požadavky. Otázka je, zda mohou uzavřít dohodu podáním ruky. Tedy bez výmluvy, která poukazem na to, že výsledek musí být ještě schválen uvnitř jejich stran, může dohodu zvrátit. Komunisté si zjevně neuvědomují, že jejich existenci neohrožuje minulost, kterou jim jejich protivníci neustále předhazují, ale nepřipravenost na generační proměnu, kterou prochází česká politická scéna.


Do konce volebního období vystačí s Filipem (63), Kováčikem (63) a Dolejšem (57). Sesadit Filipa by chtěl Josef Skála (67), který zjevně povyšuje osobní ambice nad realitu politického vývoje. KSČM si nemůže dovolit předsedu, který nemá významnou veřejnou funkci. KSČM nemá svoje "mladé". S duem F&K se občas objeví moje jmenovkyně Jírovcová (37).

KSČM mladé lidi těžko získává, protože československá historie je účelově zjednodušována Ústavem pro studium totalitních režimů. Idealizace První republiky je doplněna zdůrazňováním represí, které byly do značné míry výsledkem snahy Západu narušit ekonomicko-politický systém, který jim nevyhovoval.

K moci se derou příslušníci zlaté mládeže, kteří získali sebevědomí a schopnost komunikovat v Británii nebo USA. O životě nevědí nic. Lze je považovat za oběti propagandy, kterou provádí ÚSTR.

Komunisté mohou v dalších volbách ztratit všechno, pokud nebudou schopni voličům říct "prorazili jsme blokádu ostatních stran (včetně ČSSD) a z našeho programu jsme to a to prosadili".

K tomu nepotřebují být ve vládě. Stačí vzpomenout na hloupého Sobotku, který místo aby říkal "Já a moje vláda jsme dosáhli …" a případně dát nějaký kredit i Babišovi, prodělal bojem proti němu kalhoty.

SPD je obdobně ohrožena. Nemají za sebou "komunistickou" minulost, ale jsou pravicí nepřetržitě diskreditováni nálepkou extremismu. V+W byli kdysi označováni jako "předčasní antifašisté".

Okamura se stal "předčasným xenofobem". Nad jeho rétorikou se dnes málokdo pozastavuje. Uprchlíky Evropa nechce (mimo jiné proto, že v EU neexistuje solidarita při jejich přijímání) a tak neexistuje jiné řešení než "my je tady nechceme".

Uprchlickou část programu SPD si v podstatě přisvojili skoro všichni ostatní, takže této straně zbývá jen uskutečňování přímé demokracie. Tedy široké zavedení referenda.

SPD se zasekla na referendu. To je běh na dlouhou trať. Je dost dobře možné, že válka s Ruskem vypukne dřív než se vláda s parlamentem a presidentem dohodnou na tom, kdo by otázku (například o setrvání v NATO nebo EU) formuloval. O parametrech takového referenda ani nemluvě.

Přitažlivost této části programu SPD trvá jen proto, že se media neobtěžují analýzou toho, jak by tato forma demokracie měla fungovat. Je velmi pravděpodobné, že referendum nebude v příštích volbách nikoho zajímat.

Má-li Okamura přežít, musí zmírnit rétoriku kolem vysoupení z EU i NATO. Stejný problém má ovšem i Filip.

33 komentářů :

 1. Autor doporučuje Okamurovi i Filipovi, aby za žádné sliby podpořili Babiše při hlasování o důvěře bez předběžných požadavků. Co z toho budou jejich politické strany mít? Lidé pouze uvidí, že tyto strany popřely své programy. To by právě při příštích volbách byla pro ně konečná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby v prvním roce společné vlády uzákonily závazné a lehce proveditelné referendum, tak by to stačilo.

   Vymazat
 2. Obvykle s Dr. Jírovcem většinou souhlasím. V tomto případě bych se neshodnul skoro v ničem. Uvedu jen namátkou přecenění vlivu zlaté mládeže. Kolik jich je a jaké skvělé myšlenky nabídli? "Normální" mládež převládá. Zástupy mladíků a mladic s plackami "Volím Karla" jsou k vidění jen ve velkých městech. SPD není závislá na prosazení referenda. "Referendum" má symbolický význam oponentury proti ignorování zájmu občanů. Referendum pro SPD přestane být naopak užitečné, jakmile ho prosadí, což je v tomto volebním období zcela vyloučeno (s parametry umožňujícími občanům něco skutečně prosadit). Věk politika nehraje takovou roli, starý spíš přesvědčí mladé než mladík staré a staří chodík k volbám více, Dr. Skálůa nepotřebuje mít žádnou veřejnou funkci, naopak, to že jí nemá může být výhodou... atd.

  OdpovědětVymazat
 3. Drahý Jiří Jírovče a podle Vás lze Babišovi věřit? To mu ty dvě strany mají dát bianko šek na "prdelkování" Bruselu, Anglii a USA a to bez ohledu na naše národní zájmy, na zachování alespoň současné "ušlápnuté" suverenity?
  Jste mimo mísu!
  Volič-Vilč

  OdpovědětVymazat
 4. Co se týká referenda, tak to stejně není nyní možné prohlasovat, protože v senátu nemá ANO, SPD, KSČM ústavní většinu. Spíše ČR vystoupí z EU usnesením prosté většiny poslanců PSP, které nemůže ani současný Senát zvrátit, než se dočkáme ústavního zákona na toto téma. Nic tomu nebrání. A možná není daleko doba, kdy sám Babiš bude příznivcem tohoto řešení.

  OdpovědětVymazat
 5. Jirovec zase perli
  Jako kdyz byl proti drzeni zbrani
  Brzo se bude v evrope zase vrazdit a ti co jsou neozbrojeni se budou grazlum lepe vrazdit

  OdpovědětVymazat
 6. Eurohujerské Ano a president
  poznamenaný Japonec islamizací
  a komunisté prozření z dnešní doby.

  Tahle nesourodá parta má pracovat ve prospěch ČR
  vs
  opozice která se bojí o vliv na vnitro.
  Došli jim politické páky
  a tak budou škodit na ulici a v médiích*

  OdpovědětVymazat
 7. Eu a Nato se nezmeni! Proto musime vystoupit. Nemaji pravo nam velet, narizovat a vydirat. Obchodovat muzeme s vychodem, zapad je zahnivajici !! S Eu az po vystoupeni muzeme podepsat v oblastech smlouvy jako partneri a ne jako podrizeny. Ovladnout nas se nepovedlo ani Hitlerovi!! Ja (my) dustojnik(ci) za to budu bojovat a kdyz bude treba polozim i zivot!
  dustojnik-valecny veteran

  OdpovědětVymazat
 8. Tak jako volič SPD bych byl pro referendum ale je rychlejší způsob. Navrhl ho pan Kuras ignorovat dublin a nechat se vyhodit z eu.

  http://svobodnenoviny.eu/vysoky-predstavitel-eu-k-vitezstvi-orbana-v-madarskych-volbach-blok-musi-zabranit-diktaturam/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:58 - Ano, souhlas. Vyhození je bez pokut.

   Vymazat
  2. Jsme pro EU dojná kráva.
   Nikdo nás za nic vyhazovat nebude...
   Jistě bohatá fantazie téhle teorie věří
   Češi zlobíte
   a tak jste svobodní
   obnovte si hranice a hospodařte sami...
   :)))
   pak po našem vzoru
   i ostatní kolonie nechají se vyloučit.
   Začne to Španělským Gibraltarem
   Britské panenské ostrovy se hned přidají
   a tak to půjde dál*

   Vymazat
 9. Tou "zlatou mládeží" jsou míněni např. Piráti? Nebo Dominik Feri?

  Úlohu ÚSTRku v indoktrinaci mládeže bych dvakrát nepřeceňoval. Média a lhostejnost či předposranost pedagogů v tom budou hrát pravděpodobně větší roli.

  Ale hlavně se toho ve skutečnosti o politických názorech mládeže moc neví. Jedná se tedy o POCITY a DOMNĚNKY.
  - Kde jsou empirická data?
  - Kdo se např. zajímal o studii Petra Saka z roku 2000 ("Mládež na křižovatce")?
  - Kdo si přečetl alespoň následující poznámky Jana Kellera? = http://www.sds.cz/docs/prectete/epubl/jke_pcmn.htm

  - Ohledně soudruha Skály souhlasím spíše s Jiřím Jírovcem než s Ivanem Davidem: na něm rozhodně nikdo novou církev nepostaví - nomen není vždycky omen.

  - O tom, že stárnutí KSČM nemá moc společného s ÚSTRkem, svědčí peripetie tzv. "Komunistického svazu mládeže". Soudruzi mají svou trafiku a o víc se nestarají. Přiměřeně skromná bude pak účast na jejich pohřbu. Mnoho slz jistě nepoteče.
  Okamura sice už vydržel o pár týdnů déle než Vít Bárta, ale zůstává jen provizorním odkladištěm pro zklamané a bezradné. Na víc nemá a nikdy mít nebude.
  Babiš by musel být na hlavu padlý, kdyby se o něj chtěl opřít. Navíc nemá kam spěchat. Nervózní nechť ráčí být ti ostatní.

  OdpovědětVymazat
 10. Nahradil bych Filipovu oportunistickou filipiku skalním hrotem. I když "Boryš umí po skalinách" je otázka nakolik by uměl po skalinách i Babiš. Když se to nezkusí, pak jsou soudy o povyšování osobních ambicí s Skály nad realitu jenom bohapusté prázdné kecy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Filip vybudoval prosystémovou ředkev - organizací s bílým jádrem a rudou slupkou, kterou dnes tvoří bohužel jen ten název. Jenže poptávka pseudodemokracií znechucených voličů dnes leží jinde. Nasraní a podvedení občané hledají nějakou skutečnou alternativu.

   Vymazat
 11. Pane Jírovče. Přišel jste a viděl jste a hned chcete hodnotit. Hodnoťe Kanadu a na nás se raz dva tři.
  Dne mého náhoru je třeba změna a ne jenom korkce. Ta změna není Ano ale skutečná přímá demokracie. Odvolatelnost politiků, soudců a to bez peněžní náhrady. Pokud se u nás propusti praconík nebo odejde na vlastní žádost nedostane ani korunu odstupného. Proč by to mněl dostávat zkorupovaný soudce, prokurátor, ředitel, senátor, poslanec nebo jíní, kteří si za svého působení zajistili dostatečnou madraci ke svému ulehnutí. Mimo jiné i dostatečné známosti pro další bohatnutí.
  Václav
  Takže neotírejte se o SPD a Komunisty. A pokud ano tak opravdu objektivně.

  OdpovědětVymazat
 12. ANO s podporou SPD a KSČM je jediná šance, jak se zachránit před svévolí EU a před převedením státu pod správu sorošových neziskovek. Takže nějaké hloubání nad stavem těchto subjektů je o ničem, není lepší varianta. P.K.

  OdpovědětVymazat
 13. SPD s deseti a půl procenty nemůže hned prosadit 100% svého programu, to si její lídři musejí uvědomovat. Jinak jsem přesvědčen, že toto není jen poslední, ale také jediná a jedině správná možnost, jak zlegitimizovat vládu a umožnit vítězi voleb, ale také oběma stranám, kteří jej podporují, plnit většinu svého volebního programu. Věřím, že s pomocí našeho rozumného prezidenta to dokáží. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 14. Zajímavý článek a zajímavá diskuse. Pan Jírovec diskusi začal. V něčem pravdu má, v něčem ji mají oponenti. Naštěstí se nikdo neprojevuje jako extrémista. A doufám, že SPD i KSČM budou mít hodně o čem přemýšlet. A to platí i pro ANO a ostatní strany. Jsem jen silně zvědavý, kdy všichni konečně přijdou na to, že byli zvoleni proto, aby pracovali ku prospěchu vlastního státu a svých spoluobčanů.To všem zvoleným, zatím, nějak ze záhadných důvodů uniká. VAL

  OdpovědětVymazat
 15. K tématu se dnes ráno v Deníku Referendum pod heslem "státotvornosti" vyjadřuje Jiří Dolejš:
  http://denikreferendum.cz/clanek/27434-co-udela-zeman-v-druhem-pokusu-o-vznik-vlady

  OdpovědětVymazat
 16. Dvě osvěžující glosy z A2larmu o "přímých demokratech"

  Jaroslav Fiala:

  "Okamurovci sice na EU dští síru, kde můžou, ale ve skutečnosti je to jen plamenná rétorika na ohlupování lidí. Proč?
  Neformálním šéfem SPD je totiž bývalý ódeesácký politik a podnikatel Radim Fiala. A jeho byznys je životně závislý právě na čerpání dotací. Jak v lednu upozornily Hospodářské noviny, Fialova firma IT Facility získala v uplynulých letech na dotacích skoro 160 milionů korun. Proč by si tedy měl první muž SPD pod sebou podřezávat větev?
  Pravděpodobnější je, že Okamurova protiunijní rétorika v pravý čas ustoupí pragmatickým zájmům."

  Václav Drozd:

  "Poslanec SPD Lubomír Volný při zasedání Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny zaútočil na studijní program Erasmus. Obchodník s chudobou, který si vydělává pronajímáním předražených zchátralých bytů v Ostravě, označil vyjíždějící studenty za „kampusové povaleče“, kteří žijí ve „zlaté kleci“. Studenti jsou podle něj zmanipulovaní tamní propagandou a mají zkreslené informace o životě v navštívených zemích."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 12. dubna 2018 8:37

   Ohledně Radima Fialy je to jistě jen hnusná pomluva. Spolu s Okamurou se přece jasně postavili proti "parazitům" Fiala požaduje "účinný zákon o zpětném prokázání majetku":

   www.youtube.com/watch?v=sEZ9yss2O80&t=

   Vymazat
  2. Ale program Erasmus opravdu je o vymývání mozků studentů. Vypadá to sice hezky, děti i rodiče se radují, ale pamatuju se na vyjádření bývalého docela neblaze proslulého italského premiera Renziho, jak on a mladí členové jeho vlády - krasavice Boschi, Mogherini a další jsou "děti Erasmu". Jak toto dítě Erasmu v Itálii působilo, zainteresovaní ví - naprosté podřízení politice EU, dopuštění migrační vlny - podepsal dohodu, že migrační africká vlna půjde jen přes Itálii, za to získal ústupky ve věci rozpočtové restrikce a p., v oblasti pracovního práva udělal to, co si ani Berlusconi nedovolil - propuštění z práce bez důvodu a podpora prekariátu - mohlo by se pokračovat. Program Erasmus je opravdu vytvořen na tu "správnou výchovu"

   Vymazat
  3. 9:32

   Vám někdo vymyl mozek - nebo to máte odjakživa?!

   Vymazat
  4. Anonymní12. dubna 2018 8:37
   Neznám podnikání pana Fialy, ale jistě nebude na takové úrovni, že další rozvoj, či jen existence je možná jen vytloukáním rent a dotací. Ale pokud EU tímto nástrojem křiví trh, tak i ostatním podnikatelům nezbývá, než je brát na vědomí a také přijímat.
   Ale to se vůbec nevylučuje s tím, že by tyto EUrodotace nejraději odstranili, případně používali jen ve speciálních případech, jako státní politiku. P.K.

   Vymazat
  5. Anonymní12. dubna 2018 8:37
   „.. označil vyjíždějící studenty za „kampusové povaleče“, kteří žijí ve „zlaté kleci“. Studenti jsou podle něj zmanipulovaní tamní propagandou a mají zkreslené informace o životě v navštívených zemích."
   Docela výstižné. P.K.

   Vymazat
 17. pokud komunisté podpoří Babiše, není to dobré, mohou jej ale tolerovat a snížit volební kvórum svou nepřítomností, Podpořit oligarchu, který se přidal k západu v protiruském boji by byla ale chyba

  OdpovědětVymazat
 18. Babiš je ve velice svízelné situaci a pokud nechce ANO odejít do opozice a má plnit svůj program, který pro občany CZ není až tak špatný, ba skoro nejlepší, jaký zde od r. 1989 kdy byl - tak tedy je nucen lavírovat. Není pochyb, že není po gustu ani české ultrapravici s nacisoidní perspektivou jako STANíci, TOPaři, pODěSáci, soc.demáci, luďáci, tak také stejně nacisoidnímu Bruselu. Z toho i pramení ústupky, respektive hranice, po kterou ANO bylo ochotno se nechat vydírat třeba socdemáky. Ty zkušenosti s hledáním podpory pro vládu jsou celkem tristní, ukazují, jak ve skutečnosti je žumpou česká, zejména pravicová politická scéna. Ukazují i na to, že tzv. trestní stíhání Babiše, které trvá rok bez jakéhokoliv pokroku, je zcela nepochybně na objednávku k usnadnění dalšího tunelování a bakalování státu a občanů. A také Bruselem, aby i odtud měli snadnější dostuponost k odírání i vydírání CZ tamní otrokáři a protektoři. Takže ta domáci i bruselská protičeská fronta nutí Babiše k ústupu - na "nové pozice". Ale neměl bych obavy z nových voleb, myslím, že ta mlčící většina občanů u nás bude volit stejně ANO, na průzkumy bych nedal, jsou dělány - tedy jejich výsledky - také na objednávku, to je potřebné si uvědomit.

  OdpovědětVymazat
 19. 10:21
  Skutečnost, že to, co označujete jako program ANO, bylo z největší části převzato od soc.dem., Vám úplně unikla, ačkoli to bije do očí?
  To samozřejmě neznamená obhajobu konkrétní politiky ČSSD pod Sobotkovým a Chovancovým vedením.

  OdpovědětVymazat
 20. Není "záchranné lano" jako "záchranné lano"... Některé vás opravdu zachrání, druhé vás spíše stáhne do hlubin...
  Takovým se pro KSČM i SPD může stát spolupráce s Babišem a jeho hnutím ANO, na pohled tak "lákavá" a "transparentní". Lákavá vidina teplých místeček (koryt)" na ministerstvech, úřadech, správních a dozorčích radách může "zatemnit" mozek mnohých...
  "Veletoče" Andreje Babiše, a jeho lidí v ANO, naznačují, že jsou schopni všeho...
  L.S.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní12. dubna 2018 10:47
   V podstatě máte pravdu, také by se mi líbilo, kdyby většinovou vládu sestavila SPD. Ale je zde výsledek voleb a je třeba přizpůsobit cíle, svým možnostem. Je lepší Babiše nepodporovat a vehnat ho do spolku demožumpy, nebo převzít to riziko zneužití a snažit se podporou Babiše směrovat politiku alespoň ne k horšímu? P.K.

   Vymazat
  2. 11:34 Pochybuji, že SPD, ale i KSČM, jsou a budou schopny "směrovat politiku" Babišovy vlády.
   V současnosti je zcela logicky potřebuje k získání důvěry jeho vlády ve sněmovně, následně se už bez nich zřejmě obejde.
   Potřebné zákony, apod., nadiktované EU a NATO, prohlasuje v PS s pomocí tzv. "Demokratického bloku". Na tom se s nimi zcela jistě vždy "dohodne"...
   "Dohody o spolupráci" podepsané Babišem a jeho hnutím ANO, od kterých si představitelé KSČM a SPD tolik slibují, budou jen tím pověstným "cárem papíru"!
   L.S.

   Vymazat
  3. Anonymní12. dubna 2018 13:48
   Opět s Vámi částečně souhlasím, ale musím se zeptat, jaké tedy vidíte lepší řešení za stávajícího poměru sil? Někdo si možná myslí, že předčasné volby. Ale to je projev neschopnosti politiků, nebo jejich neochoty přijmout mínění společnosti. A místo toho, aby těmto převládajícím voličským preferencím nastavili odpovídající volební program, tak budou vyhlašovat volby tak dlouho, dokud se voliči netrefí do jejich přání? P.K.

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.