Reklama

čtvrtek 17. května 2018

Zaměstnanci si konečně mohou vybrat aneb Nevídaný jev na trhu práce


Zaměstnavatelé si čím dál více u Hospodářské komory stěžují na to, že jim zaměstnanci bez ohledu na závazky a případné sankční důsledky nenastoupí na směnu a začnou mnohdy bez podání výpovědi pracovat jinde. Kvůli vyčerpanému trhu práce bude letos tento jev zesilovat.

Hospodářská komora oslovila zaměstnavatele napříč všemi regiony v České republice, obory a velikostmi, aby zjistila, nakolik je tento problém rozšířený. Ze šetření vyplynulo, že třetina všech firem se v posledních měsících setkala s „predátorskými“ praktikami při lanaření jejich zaměstnanců.

Podle jejich zkušeností nezřídka dochází k situaci, kdy náboráři některých zaměstnavatelů před začátkem směn vytipovaným zaměstnancům nabízejí peníze na ruku, pokud hned půjdou pracovat jinam. Někteří zaměstnanci na to slyší, a aniž by informovali svého současného zaměstnavatele a podali výpověď či respektovali výpovědní dobu, nastoupí u jiného zaměstnavatele. Postižení zaměstnavatelé proti takovému jednání zaměstnance nemají příliš velkou obranu. Pro hrubé porušení pracovní kázně může být na hodinu propuštěn a případně žalován. Žaloba ale takového zaměstnance nenahradí, a proto zaměstnavatelé po takovém kroku téměř vůbec nesáhnou.

Největší potíže s přetahováním zaměstnanců se objevují v lokalitách s vyšší koncentrací firem, typicky jde o průmyslové zóny. V některých lokalitách se kvůli přetahování zaměstnanců roztáčí mzdová spirála, protože firmy přidávají na mzdách bez ohledu na odvedenou práci jen proto, aby si zaměstnance udržely. Dochází tak k odtržení vývoje mezd od vývoje produktivity práce, což je pro ekonomiku riskantní vývoj. Podle výsledků šetření mezi 580 zaměstnavateli museli čelit „predátorským“ praktikám přetahováni zaměstnanců nejen největší firmy, ale i malé a mikrofirmy. Náboráři agresivně přetáhli alespoň jednoho zaměstnance každé páté mikrofirmě, každé třetí firmě s maximálně 50 zaměstnanci a u středních a velkých firem s tím mají zkušenost více než čtyři firmy z deseti.

30 komentářů :

 1. Řešení je jednoduché chovat se lidem jako k lidem a ne jako k pracujícímu dobytku. Pak budou zaměstnanci více loajální. Evropa má tradici rodinných firem, tohle je důsledek, že z nás nadnárodní mafie dělají otroky v montovnách. je potřeba vládu, která bude tvrdě hájit zájmy Českého národa.

  OdpovědětSmazat
 2. JAK K TOMU TI DOBRODĚJOVÉ, ŽIVITELÉ, CHLEBODÁRCI PŘÍJDOU... Nevděčníci zaměstnanci, placení celou čtvrtinou až třetinou platu jejich německého kolegy za stejnou práci, si svého zaměstnání neváží... a opustí svého vykořisťovatele - chlebodárce, který jim štědře a většinou včas platil tu čtvrtinu, k jinému... který jim nabídl celou třetinu a možná i o pár fousů víc.

  Takovou nevděčnost je třeba odsoudit. Chlebodárce přeci také šetří kde může. Jeho auto na léto nemá ani střechu, jí plesnivé sýry, pije-li víno, pak jen to z lahví jaké by dnes nikdo nevyráběl... a že má rád tu a tam kyblíček zlatého kaviáru, masáže v Thajsku, a co školné pro své děti? Šetří státní kasu a posílá je studovat do ciziny... A KDO MU NA TO MÁ VYDĚLAT? SNAD NE PAN FARÁŘ?

  OdpovědětSmazat
 3. Jsou-li informace v článku pravdivé, problém není jen v zaměstnancích, kteří bez ukončení pracovního poměru přejdou k jinému zaměstnavateli, ale v nedodržení příslušných právních předpisů u jeho nového zaměstnavatele, zdravotní pojišťovny a Správy sociálního pojištění.
  Pozoruhodné je, že Hospodářská komora konstatuje problém, ale o nedodržování zákonů a předpisů už nic "neví"...
  L.Sm.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to asi tím, co za lidi v těch úřadech sedí. Tety, bratranci, bratři, strýcové a přátelé z welness a golfu. A ti přece nemohou práskat na své chlebodárce a vystavit se riziku průměrné mzdy. Nebo, nedej Bože, by museli začít pracovat jak mají.

   Smazat
 4. Také si myslím, že je to v první řadě vina zaměstnavatelů, že jim utíkají zaměstnanci a ne těch zaměstnanců, co dělají za žebrácké platy a v mizerných podmínkách. Z dobrého místa člověk většinou neutíká ke konkurenci. Sklízí,co zaseli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zřejmě jste nikdy žádný český podnik, zcela závislý na tom, zda na současném "pokřiveném" trhu získá zakázku, sežene na její vyhotovení schopné zaměstnance a po jejím předání odběrateli bude měsíce čekat na uhrazení faktury.
   A tím neplatícím odběratelem je mnohdy český stát...
   Jste "šťastný" člověk, který ani netuší o čem píše...

   Smazat
  2. 21:49 - co to má společné s přetahováním zaměstnanců opravdu nechápu.

   Smazat
  3. Pokud špatně funguje stát, můžou za to voliči. Na druhou stranu, znám i takové podnikatele, kteří platí lidem mizerné mzdy, ale staví si vily s bazény a nakupují drahá auta.
   Ale máte pravdu, že např. LČR státní podnik, je jednou z nejhorších firem, které znám. Ani ne tak ve vztahu ke svým zaměstnancům, jako ke svým smluvním partnerům. A ti potom často musejí dusit své zaměstnance. Současná kůrovcová kalamita je toho z velké části důsledkem.

   Smazat
  4. Blahoslavení chudí duchem, neb jejich je království nebezské.
   Václav
   .

   Smazat
 5. A co čekají „vážení" kapitalisté lidi půjdou tam kde jim víc zaplatí.

  OdpovědětSmazat
 6. Jó, tady si podnikatelé za ta léta po převratu zvykli, že si můžou se zaměstnanci vytírat zádel, kdy se jim zlíbí. Výhružná slova "drž hubu a krok, jinak poletíš", nebo "když se ti nelíbí za branou čekají další" už na zaměstnance přestávají platit. Vždy platí, že jen spokojení zaměstnanci nemají potřebu jít jinam. Kdo by v dnešní době pracoval do úmoru za almužnu pro arogantního a nenažraného chamtivce.

  OdpovědětSmazat
 7. Tak dlouho volali vykořisťovatelé po flexibilitě trhu práce, až se jim ten bumerang vrátil. Teď s nadějí hledí na jih, že z Afriky přijdou zástupy, aby jim pomohly realizovat průmysl 4.0

  OdpovědětSmazat
 8. trh je ale opravdu pokřivený. Jsme dvojnásobnou kolonií. České firmy dodávají výrobky do supermarketů za výrobní ceny, zatímco ty nadnárodní řetězce na nich mají téměř 100 % marži. Co se týče zahraničních firem, ty vyváží své výrobky za hranice opět za výrobní ceny.
  Přichází doba, kdy se naplno zhroutí systém zdravotní péče a důchodů vybudovaný ještě za socíku. Prostě superkolonie na to mít nebude. Do toho ještě přijdou migranti a jejich obsluha taky nebude zadarmo.
  Člověk se selským rozumem by nikdy půdu pod nohama, lesy,vodu a nerostné bohatství neprodal. Nadávat na nenažrané české kapitalisty je v tomto případě mimo mísu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co to má společnýho s přetahováním zaměstnanců mezi firmama? Mimo mísu jsi tady jenom ty anonymní panáčku.

   Smazat
  2. mimo mísu nejsem. Protože soukromé vysoké školy, placené zdravotnictví z kapes občanů a šetření na důchody z vlastních výdělků vyšroubuje tlak na mzdy ještě více a i tak budou lidi přežívat z měsíce na měsíc

   Smazat
 9. strašeni migranty že nahradi tupe vovčany je uplně vedle když migrant neumi ani zakladni jazykove fraze nikdy nepracoval natož nepřetržitě osm hodin a dvanact na nočni směně zato dřepět ačučet do prazdna ačekat až spadne něco z nebe a huhlat motlitby to jsou světovi přebornici a ta světovost se nejlip ukazuje co generace těchto reprezentantu za sve životy vytvořili kromně bidy

  OdpovědětSmazat
 10. Roky si zaměstnavatelé se svými zaměstnanci vytírali prdel. Tak nyní nastal krátký okamžik, kdy jim to mohou zaměstnanci oplatit.
  Může se tomu někdo divit?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenom trotl, Vladimíre, jenom trotl.

   Smazat
  2. Zaměstnanci se prostě "chovají tržně" (termín ze "zlatých devadesátých").

   Smazat
  3. Obávám se,že máte pravdu ve větě nyní nastal KRÁTKÝ!!!!Skončí boom a lidé budou lítat na dlažbu.Zřejmě už od příštího roku.

   Smazat
 11. To jsou všechno bláboly! Podle kapitalistických machrů TRH VYŘEŠÍ VŠE. Lidé v nastupující robotizaci jsou zatěžující element a mmají moc velkou spotřebu. TO SE MUSÍ VYŘEŠIT.

  OdpovědětSmazat
 12. Ono pracovat v soukromé firmě za 13 000 hrubého, nebo dokonce si při podobném výdělku platit ještě sám zdravotní a sociální s tím, že se soukromník ještě zeptá: „A vy si myslíte, že vám dáváme málo?!“, pak je jen otázka času, kdy jim zaměstnanec uteče, nebo do nich "píchne vidle".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobře jim tak. Co chtěli, to mají.

   Smazat
 13. Opravdu se nejedná o PR článek ?

  Na Ostravsku marně hledají práci tisíce středoškoláků i vysokoškoláků, firmy s nimi při "pohovorech" jednají jak s hadry na podlahu, o seriózní zaměstnávání nemají vůbec zájem. Jen si vybírat mezi desítkami uchazečů jako v bonboniéře...

  Kolik dostala Nová Republika za zveřejnění tohoto blábolu ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lépe se koukněte. Materiál je přetištěn z oficiálního odborářského webu!!!

   Smazat
  2. 14:43
   Určitě méně než ty hňupe!
   Václav

   Smazat
  3. statni pseudo kapitalismus jen pro někoho vyrobi vysokoškolaky aby je pak nemohl nikdo zaměstnat je vrcholem bidy a ubohostti těch co si řikaji jelita aby ta jelita měla co řešit a aby vypadala že bez nich by ten problem nikdo nevyřešil

   Smazat
 14. To je k popukání. Kapitalista se zlobí, že se zaměstnanci chovají kapitalisticky.

  OdpovědětSmazat
 15. Havlismus v Havelsku

  OdpovědětSmazat
 16. Nic víc, nic míň, než neviditelná ruka trhu. Rozumí se, že nakonec prohrají zase jen ti slabí. I mezi "podnikateli". Takový už je kapitalismus, co jste si kde kdo vyzvonili. Že vám ti komunisti lhali.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.