Reklama

čtvrtek 24. května 2018

A co děti, budou mít co žrát?24.5.2018  Tribun
Když se v 80. letech probouzelo ekologické uvědomění, promítalo se i slov písní, tak jako v případě známého refrénu: „Co děti, mají si kde hrát?“ Tenhle problém nakonec až tolik neeskaloval a děti si mají kde hrát. Možná ale nebudou mít co žrát, protože se na nás valí problém větší – sucho. Problém umocněný tím, že je zatím stále nahlížen ekonomistickou optikou, takže se jeví více jako otázka nákladů, ztrát a účetních bilancí, než jako otázka fundamentálně-existenciální.


Názorně to předvedli v rozhovoru v sobotních LN, který byl problematice sucha věnován, ministr životního prostředí Brabec a zpovídající redaktorka. Když došla řeč na dopady sucha na zemědělce, tak ministr vůbec nezmínil produkční funkci agrokomplexu, tedy zajištění potravin, ale vypíchl pouze miliardové ztráty a vícenáklady, které sucho pro zemědělství znamená. Jako kdyby to byl největší problém, který by se nakonec dal vyřešit s dostatkem alternativních zdrojů peněz, ať již z daní, nebo z dotací; jako kdyby zemědělská produkce byla funkcí peněz, a nikoliv půdy, vody, osiva, škůdců a počasí.

A redaktorka ho při tom samozřejmě nechá a nezeptá se ho, co tedy budeme žrát, když se neurodí (a neurodí-li se u nás, velmi pravděpodobně se neurodí i jinde v Evropě), nepřipomeneme mu, že peníze jíst nemůžeme, byť tuto banální pravdu, v naší civilizaci ovšem systematicky vytěsňovanou, znali již severoameričtí Indiáni.


- - -

 

43 komentářů :

 1. Pripravte se na valku

  OdpovědětSmazat
 2. Hlavně si nezapomeňte do té Evropy bez žrádla dovést další líné obyvatelstvo z Afriky, kterému naslibujete hory a zlaté doly. Ono to vlastně vyřeší vyrábění a prodávání předraženého fejk žrádla co už se na nás léta úspěšně pro EU testuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Afriku vám přivezeme do vašich domovů,budete obohaceni, váš kobližkář, co řídí stát jako firmu a dotační magnát.Sorry jako.

   Smazat
 3. Také aby bylo za co, za kolik peněz. O exekucích výstižně:
  České exekuce nemají na Západě obdobu. Ideál je zbavit se všech dluhů za tři roky, říká odborník ...
  Přiblížili bychom se tak podle něj západním zemím, kde odpovědnost za nesplácení půjček leží mnohem víc na věřitelích, kteří tak obezřetněji přemýšlejí, komu dává smysl půjčit. .. Lidé, kteří jsou v exekucích, mají často děti, které v tomto prostředí vyrůstají a nemohou si dovolit normálně vyjet na výlet se školou v přírodě nebo na lyžák. To ty děti stigmatizuje, ony přebírají nějakým způsobem vzorce a adaptaci na život v bídě a exekucích a ve výsledku se v dospělosti velmi záhy ocitnou v podobných problémech.
  https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ideal-je-oddluzeni-na-nulu-za-tri-roky-tvrdi-odbornik-ceske/r~60819ea05da611e8a6db0cc47ab5f122

  OdpovědětSmazat
 4. Jaké pak sucho, vždyť náš ekonomický génius Václav Klaus začátkem devadesátých let sdělil národu, že nic není problém a všechno dovezeme, tedy, že zemědělství nepotřebujeme a druhá génius Václav Havel to rozšířil a řekl, že ne jenom to zemědělství, ale i zbrojní výrobu a šmahem ruky ji zrušil. Západní zbrojovky jenom zaplesali radostí a obratem obsadili všechno, kde Havel říkal, že pravda a láska zvítězí. Ona vítězí, ale na náš úkor. Ze západu nám sem vozí potravinový odpad a zemědělství bylo zlikvidované a současným tzv. zemědělcům se vyplácí peníze za to že nic neprodukují a to se z Prahy přísně hlídá, aby náhodou supermarkety nepřišly o zisky. A proto je s podivem, že někoho zajímá, že bude sucho, když nic není problém a vše dovezeme. My se musíme starat o zisky západních firem a ne o sucho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přidám ještě jednoho génia na školství Ivana Pilipa. Ten zrušil učiliště prý není potřeba. Musíme mít vzdělané středoškoláky a vysokoškoláky. Jejich ůroveň nedosahuje ani poloviny vědomosti před rokem 89. Proč jenom u nás rozhodují náfukové.

   Smazat
  2. Proč u nás rozhodují náfukové? Protože jsme si je zvolili. Já jsem za komunistů věřil na demokracii jak hloupej Pepíček na čápa. Netušil jsem, že lidé, zblblí lacinými hesly budou vytrvale volit proti svým zájmům. Tak třeba "Havel na Hrad." Jistě, jako hec k nasrání komunistů se mi to líbilo. Nenapadlo mě, že se najde blbec, který to doopravdy udělá.
   J. Hruška

   Smazat
  3. 12:46 Ano, dotáhl ho až na Hrad Kocáb. Když se někdo objeví věříme mu jako malé děti. Až časem
   zjistíme, že je to jenom prázdná nádoba. Bohužel.

   Smazat
  4. 13:19 A tak to máme na Hradě i dnes.

   Smazat
  5. 13;22
   Von ten zrzavej udavač a kolaborant Havel ještě nezhebnul???

   Smazat
  6. 13:42 Ale jo, ale ten co je tam teď, je podobnej nazdárek.

   Smazat
  7. 13.42 A potom, že jsme zmoudřeli.

   Smazat
  8. 13:46 17:36
   Zmoudřeli jsme,protože jinak by tam seděl nejdřív Poserplína,král dementů a teď Drahouš,vítač a kolaborantskej pedofil....takže pan Zeman má za JEDNA!!!!!

   Smazat
  9. No tak si konecne cesi priznejte ze jste Havlistum nalitli
   Prestante si lhat
   A zacnete zametat
   I za cenu se primknuti k Ruskemu Dubisku

   Smazat
  10. 19:47+20:51 Souhlas. Napsali jste to trefně.

   Smazat
 5. Autor článku, když se ptá co budeme žrát když se neurodí, musí přeci vědět, že Václav Kalus řekl geniální větu, za kterou byl jmenován profesorem ekonomie a ta věta zní, že trh vyřeší všechno. Kdo tomu nerozumí tak na vysvětlenou to znamená, že když se neurodí, půjdou ceny potravin nahoru a potraviny budou stát více peněz a tím trh všechno vyřeší a když tedy budou potraviny stát takové velké peníze, že je nebudou si moct koupit všichni zůstanou ve skladech a výkladních skříních, takže potravin bude pořád dost. A že lidé budou chcípat, to už samoregulace trhu nezajímá, to je totiž vedlejší produkt té geniální samoregulace trhu o které génius Václav Klaus už tolik nemluví, ale která je, ale nikoho celkem nezajímá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hezký úvod do liberálně demokratické ekonomiky.
   P.K.

   Smazat
 6. Je třeba mít přátelské vztahy s RF od nich se bude kupovat jídlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A Rusko prodává jídlo jen těm, se kterými má přátelské vztahy?

   Smazat
  2. ... a nepančované, nezasviněné chemií zn. MONSANTO...

   Smazat
  3. 10,25 až to půjde opravdu z tlustého do tenkého, tak i na přátelské vztahy dojde, nebo na toho, kdo zaplatí víc.A kolonie většinou nic moc nemají.

   Smazat
 7. "Deklarace" zemědělců musíme brát s rezervou. Musí plakat vždycky, ať je teplo, nebo zima, ať je sucho nebo mokro, podle nářku dostávají dotace a ne malé. A čím méně statkáři dělají, tím více je občané musí dotovat. A když už jsou zcela v 55 letech statkáři vysedáním u internetu - hledají tam výhodnost různých dotací - vyčerpáni, začnou dostávat rentu 16 tisíc!!! To není přece marné, viďte, páni horníci, oceláři... kteří kypíte zdravím a kapitál by chtěl, abyste dělali do 70! A i letos vzdor suchu se docela dobře zelená, zelená je louka, zemědělství, to je hra.... A právě pro ty dotace, dotace, a dotace do zemědělství je ono v tak zuboženém stavu, že ČR z exportéra potravin potraviny z 50 % dováží!!! I pod zorným úhlem dotací na výrobu potravin je nutné hledat nehoráznost jejich cen v supermarketech, kde marže často činí 100 %!!! Prezident považuje některé medializátory za idioty, ale kapitál i se svými medializátory dělá idioty z celého českého národ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Likvidace našeho zemědělství, které nám zajišťovalo samostatnost ve výrobě a zásobování potravinami a dokonce jsme velké množství potravin vyváželi,byla podmínka západní Evropy k tomu, aby nás demokratičtí Evropane zcela demokraticky přijali do Evropské unie. Jinými slovy něco zá a něco, vy zlikvidujete v České republice zemědělství, propustíte ze zemědělství všechny pracovníky a dovolíte aby veškeré potraviny byly z Evropy dovážené k vám. NO a my jsme na to přistoupili a máme co máme. Až budeme chtít něco jiného než EU, zastaví se auta s potravinami na hranicích a Česko ještě rádo bude příjimat miliony uprchlíků, aby vyhovělo demokratické Evropě.

   Smazat
  2. 11:36 A vždyť je to nesmysl. Potravinová soběstačnost je tak strašně drahá legrace, kterou si může dovolit málokdo. A dávat do souvislosti obchod s potravinama s obchodem s uprchlíkama je totální pitomost, to se na mě nezlobte.

   Smazat
  3. 11:36

   Jakouže zeleninu a ovoce jsme jedli třeba v zimě a na jaře když jsme teda byli údajně plně soběstační? Takoví hloupí oslíci jako ty kteří opakujete bez rozmyslu přiblblou propagandu mě vždy dokážete pobavit.

   Smazat
  4. Děláte jakoby tady před rokem 89 pomalu nebylo co jíst. V zimě byla zelenina i ovoce co se vypěstovalo tady. Dostal jste i ty banány a pomeranče tak nemelte hlouposti.

   Smazat
  5. 16,50 jakou jsme jedli zeleninu před sameťáckým podvodem ty nemůžeš znát, protože jsi tenkrát ještě tahal dřevěného kačera

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. Je možné 13:03, že potravinová soběstačnost je drahá, znamená ovšem jistou národní bezpečnost, kterou má odpovědná vláda zajišťovat především. Totální pitomost je, nechápat souvislost uprchlické krize s potravinovou bezpečností.
   19:50 nikdo netvrdí, že jsme byli potravinově zcela soběstační. ČSSR dosáhla soběstačnosti v základních potravinách, když například Čs. zemědělství neprodukovalo kakao, tropické ovoce, v dostatečném množství např. ani chřest ... mimo sezónu nebyly běžně třeba čerstvé jahody nebo hlávkový salát. Ty kapacity byly teprve budovány. Vezměte v úvahu, že tomu je třicet let zpět.
   Mimo to je známo, že současná načinčaná zelenina i ovoce je většinou nejen bez chuti, ale má poloviční i nižší nutriční a obecně výživové hodnoty.
   Tak si to neználci pochvalte.

   Smazat
  8. Obecně: srovnávat dnešní možnosti s těmi, co byli v 19. či 20. století je docela nesmyslné. Brambory jsme v Evropě nejedli do 16. století (byla to vina Kolumba, že se nenarodil dříve?) a naopak banány rostou i s pomeranči Afričanům "na dosah ruky" a přesto je tam bída. Víte, že na Islandu pěstují ve sklenicích i "koloniální plody" a před sto roky... Tedy to není zásluha kapitalismu, ale vědy, techniky. Naopak třeba zhoršení českého zdravotnictví - dostupnosti - ochoty pomoci- laskavosti není důsledek vědy a techniky, ale kapitalistické amorálnosti.

   Smazat
 8. Dětičkám by ten hlad vůbec neuškodil. Moji rodiče měli hlad před první válkou, v jejím průběhu ale i za první
  "demokratické" republiky. Já s nimi pak za druhé války i dlouho po ní.
  Teď mám občas hlad také, protože se těch dnešních "zdravých" otravin nedá mnohdy najíst. Jen tak nafutrovat, jako dobytek. Většinou všechno bez chuti, mnohdy i se zápachem. Hlavně to maso a uzeniny. Nenadarmo se někteří výrobci balených uzenin chválí, že to mají
  podle ČSN (norem), z roku 1977.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cesi maji z tech jedu nadprumerny vyskyt rakoviny strev

   Smazat
  2. 21:10
   A ty máš glioblastom

   Smazat
 9. http://orgo-net.blogspot.cz/2015/07/zeme-ma-hojnost-pitne-vody.html

  OdpovědětSmazat
 10. Obchody na každém rohu narvané potravinami za hubičku k prasknutí v každém ročním období a komunistický dement "řeší" oooobrovský problém co že budeme žrát. Asi už neví co roupama.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Titanik tez hrde plul, byl prece nepotopitelny, a jen hlupaci resili ze je mozne ze neni
   Jsi havlovec a roztleskavac, havlorezim se drzi u zivota lzi havlosvazaku

   Smazat
  2. 16:47 nic neví, nic netuší, ničemu nerozumí, ničeho se nebojí. Takových má kapitalizmus třeba. 16:47 ani neví, co vlastně žere. A to nejen u potravin. Blahá nevědomosti ...

   Smazat
 11. Zbytečná otázka. Rodiče dětí to nezajímá a děti samotné zajímá tak akorát MP3, legalizovaná marjána, tetovací salony... Běham 100-200 let zbudou z Čechů, Moravanů, Slezanů... tak akorát ostrůvky... Snad...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě jste se nepřepsal? Nechtěl jste napsat 10-20 let? Nevyloučil bych úplně ani tuto možnost. Sucho není jediné riziko. Děda.

   Smazat
 12. 16:47 Jestli je tady někdo dement jste to vy. Nevidíte si na špičku nosu. Dnes jsou obchody narvané potravinami s chemickou úpravou, ale nemůžete vědět co se může stát a potravin může být nedostatek, přestanou sem kamiony jezdit a nastane panika, skupování všeho, co se dá sníst. To nemluvím o cenách jak vyletí nahoru. To vás nenapadlo?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:49 Ano, přesně tak. Stačí vypnout elektřinu, poškodit infrastrukturu. Děda

   Smazat
 13. Voda, strategická surovina, nejdůležitější pro přežití, byla prodána cizákům. Za vlastní vodu platíme nadnárodním společnostem, které daní mimo ČR.A to jsme evropským rozvodím. Cukr jsme vyváželi, cukrovary byly zbourány.
  1 cm ornice vzniká 100 let. Je třeba nejméně 30 cm ornice pro pěstování plodin. Motovny a sklady se staví na úrodné půdě, ornice se odváží do Rakouska, ...
  Na Ukrajině je místy 50-100 cm ornice - o to jde, lidé nejsou důležití, je přelidněno.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.