Reklama

středa 23. května 2018

Antikonspirační weby: Nástroj k záchraně prolhaných médií a jejich prebend? Sekta zvaná Hlavní proud. Spílání těm, kteří s nimi nedrží. Totální selhání "elitních" novinářů

Peter Tóth
23. 5. 2018  Datel a ProtiProud
 

Peter Tóth se zabývá "antikonspirační" iniciativou na Slovensku - a i přes svůj odstup od obou stran barikády ji usvědčuje z toho, co do puntíku platí o nejmenovaných již dříve vzniklých webových portálech u nás.Kdekdo je dnes odborníkem na odhalování konspiračních teorií, působení internetových trollů a skryté propagandy. Experti tohoto druhu se vyznačují tím, že vše, co neodpovídá často nízké úrovni jejich poznání, označí za propagandu a spiknutí trollů. A tak vznikají nové konspirační teorie a nová clona slovní mlhy, za kterou se ztrácí realita.

Konspirační teorie, falešné zprávy (fake news), trollové, hoaxy a mediální manipulace. To vše je součástí současné "postfaktické" éry a popírat tento jev by bylo intelektuálním selháním. Sporná je však otázka, kdo má právo rozhodovat o tom, co je konspirační web. Neboli co jsou spiklenecké teorie nebo falešná zpráva. Jednotlivé obsahy s těmito defekty se dají identifikovat poměrně snadno. Kdo však má právo označit některé médium za spiklenecké? Nárok si dělá projekt Konšpirátori.sk, - ale právě jeho legitimita je přinejmenším sporná.

Máme tu alternativní webové stránky se sklonem nadhodnocovat vliv a možnosti amerických neziskových organizací. Ale máme tu i média hlavního proudu, která zejména záměrným zamlčovaním faktů vytvářejí deformované zprávy. Online alternativa si možná idealizuje Rusko, ale totéž dělají oficiální média v případě USA. Takzvaná konspirační média podporují národně konzervativní politické proudy. Jenomže mainstream s oblibou propaguje myšlenky neoliberální pravice, popřípadě salónních levičáků. Podobných srovnání by bylo možné uvést tucet, ale není to nutné. Podstatné je konstatování, že hlavní proud nemá legitimní oprávnění obviňovat alternativu z neserióznosti, neboť permanentním intelektuálním selháním jej už dávno ztratil.


Vychytralá myšlenka

Projekt Konšpirátori.sk není žádnou veřejně prospěšnou iniciativou, jak to navenek prezentuje. Realita je prozaicky prostá. Cílem projektu je diskvalifikovat konkurenci, a zachránit tak co největší objem webové reklamy pro internetová média hlavního proudu. Jako marketingový tah je to sice náramně chytrá myšlenka, ale z věcného hlediska z projektu Konšpirátori.sk srší neodůvodněná intelektuální arogance, navíc postavená na velmi chabém rozumovém výkonu.

Bojovníci proti konspiračním teoriím v online prostoru o sobě tvrdí, že jsou "veřejná databáze webových stránek s neseriózním, klamavým, podvodným konspiračním nebo propagandistickým obsahem. Pomůžeme vám zabránit tomu, aby se vaše reklama zobrazovala na webech, které mohou poškodit vaši reputaci."

Pokud bychom měli brát autory citovaných vět za slovo, internetová inzerce by na Slovensku musela ze dne na den skončit, protože každý zpravodajský web na tomto trhu, portály hlavního proudu rozhodně nevyjímaje, produkuje neseriózní, klamavé, podvodné, konspirační a propagandistické obsahy. Průkopníky mezi nimi jsou především dennikn.sk a SME.sk, ale nezaostávají ani Aktuality.sk a další samozvané strážní věže pravdy a morálky. Rozdíl mezi médii hlavního proudu, které se s oblibou označují za tvůrce "kvalitní" žurnalistiky, a alternativními weby spočívá pouze v odlišných akcentech při produkci konspirací, hoaxů a jiných druhů takzvaných fake news.


Hlavní proud kontra alternativa

Modlou hlavního mediálního proudu je ideologie liberální demokracie; vše, co odporuje jejím principům, je novináři tohoto tábora interpretováno jako hrozba. Naopak velká část slovenské online alternativy má blízko k ideologiím konzervativního nacionalismu a s neskrývaným odporem se staví ke globalizační trendům. Zatímco první si v otázkách mezinárodních vztahů nekriticky osvojují anglosaskou propagandu, druzí často stejně naivně přebírají ruskou rétoriku a proti západním hodnotám staví vizi panslavismu.

Na alternativních webech není více propagandy, konspiračních teorií nebo překroucené reality než například na SME.sk či dennikn.sk, jen jejich zabarvení má jiný odstín. V čem však zcela selhávají média hlavního proudu, je neochota připustit, že ne všechno, co vyvrací jejich pohled na svět či jednotlivou událost, je konspirační teorie. Řečeno jinak, tvůrci údajně "kvalitní" žurnalistiky až příliš často přijímají pouze ty myšlenky, které potvrzují jejich neměnné přesvědčení, a to bez ohledu na stav reality za okny jejich redakcí. Ne že by tento jev nebyl přítomen i v alternativním online prostoru, ale ten je paradoxně mnohem více otevřený konkurenčním pohledům na svět a události v něm.


Obraz selhání

Na chvíli se vraťme k obchodní strategii ukryté za projektem Konšpirátori.sk. Ve světě instantně se šířících informací v online sféře majitelé médií inzerentům fakticky prodávají své publikum. Čím větší publikum, tím zajímavější prostor pro zadavatele reklamy. A protože projekty jako Hlavné správy, Parlamentné listy (mají slovenskou mutaci - pozn. PP) a mnohé další začínají získávat množství stálých čtenářů, stávají se pro média hlavního proudu i komerční konkurencí. Ne takovou, aby ekonomicky povalila například SME.sk, ale dostatečnou na to, aby vydavatelské domy byly nuceny na tento vývoj reagovat.

Nárůst počtu čtenářů online alternativy je přímo úměrný selhání médií hlavního proudu. Lidé nejsou hloupí, když navštěvují například Hlavné správy. Naopak, hledají tam to, co z ideologických nebo propagandistických důvodů není publikované na SME.sk nebo jinde. Ne každý, kdo čte Hlavné správy, souhlasí s názorem, že například očkování dětí je zlem. A ne každý, kdo navštěvuje tuto stránku, ji považuje za jediný zdroj informací. Nicméně skutečnost, že právě Hlavné správy pro mnohé představují doplňkový informační pramen, jen dokumentuje, že takzvaná seriózní média nenabízejí komplexní a zejména nestranný servis.

Kdyby nebyly etablované weby infikovány virem neoliberálních předsudků, kdyby domácí i mezinárodní dění nepodávaly jednostranně, kdyby neaplikovaly skrytou cenzuru proti názorům, které konkurují jejich (nejednou ubohému) poznání, a tedy kdyby v důsledku toho nevytvářely informační šum a balast namísto relevantních zpráv, mnozí čtenáři by nepotřebovali hledat protiváhu. Tím není řečeno, že ta protiváha netrpí na podobné nemoci v obráceném gardu, ale ještě jednou je třeba zdůraznit, že popularita takového časopisu, jakým je například Zem & Vek, je do velké míry obrazem selhání arogantně namyšlených a intelektuálně dlouhodobě selhávajících médií hlavního proudu. Včetně těch veřejnoprávních.

V tomto kontextu je přímo neuvěřitelné, že majitelé alternativních internetových zpravodajských stránek ještě nepřišli na to, že v jejich ekonomickém zájmu je proti iniciativě Konpširátori.sk postavit konkurenční projekt. A poukazovat na to, jak funguje propaganda, ideologie, hoax a další mediální srandy v hávu údajně kvalitní žurnalistiky, která se vyznačuje - kromě již zmíněných defektů - i tím, že oslavuje samu sebe jako ztělesnění novinářské ctnosti.


Měřítko kvality: realita


Ať se však díváme na kteroukoli stranu této pomyslné mediální barikády, je třeba poznamenat, že obě mají sklon realitu utvářet, ne o ní referovat. Samozřejmě, něco takového se může stát každému, kdo pracuje se slovem - ať už v důsledku nedokonalosti jazyka nebo kognitivního zkreslení, respektive nedostatku dostupných informací. V takovém případě jde o přirozené omyly, dopouští se jich každý. Jenže naší žurnalistice dominuje zcela jiný druh narušení reality. Novináři si velmi často osvojují politickou rétoriku a vydávají ji za fakta. Skutečná práce novináře je však něco úplně jiného: co nejvěrněji popsat realitu. A to vyžaduje neustálou konfrontaci napsaného a vypovězeného s fakty.

Problém je v tom, že politická rétorika téměř vždy a ze zásady odporuje realitě. Nu a když si ji jednou média osvojí, ocitají se sice v uzavřeném a hlavně omezeném slovním univerzu, kde vše do sebe perfektně zapadá, ale má to takový podstatný nedostatek, že izolované myšlenkové konstrukce v reálném světě neplatí, ba přímo odporují faktům.

Politická rétorika je často velmi svůdná, protože je na první pohled efektní. A vždy si najde publikum, které velmi rádo přistupuje na hru opakovaného a nekonečného potvrzování si toho, co jsme už dávno věděli, respektive jsme si mysleli, že víme. Politická rétorika není žurnalistika, pouze slovní šum. Jediným měřítkem kvalitní žurnalistiky je její ověřování realitou. Před jejím nemilosrdným soudem nelze schovat ani za působivým projektem Konšpirátori.sk.Související:


22 komentářů :

 1. Cesta jak eliminovat novináře, je podle něj zapojením lidí v internetových diskuzích. „Novináři jsou nevzdělatelní. Jde o to nahradit je jinou formu, kterou vám nabízí inernet. Takové diskuze se neúčastní političtí komentátoři, ale několik desítek tisíc lidí. V zásadě je to argumentovaná diskuze,” dodal Zeman.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spravny prispevek

   Smazat
  2. Internet není spása. Vládci už přišli na účinnou obranu: Znehodnotí jakoukoliv internetovou diskuzi nasazením příslušného počtu trollů či magorů.

   Smazat
  3. Mikeš 19:40

   Tady na NR kromě magorů není skoro nikdo. A ty magory nikdo "nenasazuje", ti se tu radostně rochní z vnitřní potřeby.
   Čili: kde není diskuse, ale snůška žvástů a výkřiků, tam není co "znehodnotit".
   Takže si nic nenamlouvejte, Mikeši: taková pitomá hovada, jako se tady pod články scházejí, žádného "vládce" ani v nejmenším nezajímají.

   Miloš Zeman, který si internet pochvaluje, je sice lepší a zábavnější než Drahoš a jiní kohouti, kteří se cpali na smetiště, ale jinak je to pořádnej vůl! Bohužel.

   Kokotko

   Smazat
  4. Kokotko Tak co sem lezeš ty inteligentní nýmande a Zemana nech napokoji.

   Smazat
  5. Protoze obcas informuji a pravdive a povoluji i vyjadreni TOTALNE UMLCENYCH OBCANU ZIJICICH dokonce v demokratickych statech , nikdy se alt. media nestanou podporovane Neziskovky /ktere dostavaji miliony od SoroGoebbelsu a spol. Think tanks a jine agresivne fasisticke organizace topici se v miliardach..Ukoristene zradnymi vladami z nasich dani /Bad luck/...

   Smazat
  6. Kokotko napsal ABSOLUTNÍ PRAVDU!!!!! Ano, tak je to na takzvaných "diskuzích" - jen trapné žvásty zakomplexovaných starých blbců. Kdysi měli nějaké ambice, ale nic se nezdařilo - dnes jsou z nich jen zahořklí trapáci, nadávají na všechno a všem. Ti se denně slézají na diskuze, jsou skoro celé dny i noci přilepeni na bednu, čtou a žvaní - co je to za život? Jaký můžou mít tihle notoričtí diskutéři rozhled? Hlavní proud diskuzních blbců je na novinkách - tam žvaní a žvatlají i k článkům, že holub posral chodník - stovky vejžblechtů ke každé ktravině! Však si je taky všichni ti píšící a na nasrávacích článcích vydělávající šmejdi hýčkají. Potřebují svoje denní stovky a tisíce diskuzních příspěvků, aby se dostali na svoje prachy. Je to všechno lumpárna -diskuzní průmysl.

   Smazat
 2. Všechno je Ruská propaganda, hlavně to co poukazuje na nedostatky systému u nás i na západě, tedy ve vrcholné demokracii. A protože normálně uvažující lidé rozpoznají lež a pravdu, je naprosto pro současný režim zamezit lidem přístup k pravdě, aby mohla kvést jen ta západní demokratická lež, tedy, Skripala otrávili Rusové, chemické útoky na základě kterých byla bombardována Sýrie, provedli také Rusové, na Donbase útočí také jenom Rusové, největší zlo na světě jsou Rusové a největší blaho na světě jsou Američané. Kdo tvrdí opak je Putinův agent, ámen. Kždému je jasné, že to je lež, ALE každému je také jasné, že když bude říkat něco jiného může mít problémy. A proto se naučme jako v Bulharsku, ano je ne a ne je ano.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To by měli moc jednoduché békat a ovládat jak si vrchnost přeje. Naopak musíme zvednout hlavu a dát najevo že takhle ne. Celý národ a Evropu nejde umlčet.

   Smazat
 3. Když se podíváte na pád "dvojčat" v NY z roku 2001 v září řeknete si, že to je perfektní práce demoliční čety a jejího demoličního mistra. Ale to ne. To prý způsobila letadla, která svou hmotností jsou v poměru, jako komár, když narazí do velblouda. Ale je to jenom konspirační teorie, protože vše co je proti propagandě USA, kterou nás krmí USA, jsou konspirační teorie a komár, který narazil do velblouda, toho velblouda srazil k zemi a je to.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dodal bych k memu souhlasu s napsanym jen to, ze to byla vlastne "trojcata" a to treti spadlo asi leknutim.

   Smazat
 4. Až neoliberálové ovládnu internet a už si tady nenapíšeme nic co by odporovalo hlavnímu proudu hlásanému naší TV, svět se vrátí k poslechu Rádio Moskva pod peřinou. Nevím jestli dojde tak daleko že za poslech této radiové stanice bude následovat kulka, ale vše je možné, protože, když jde o zisky, tak kapitalista nezná míry.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A kdo si chce vyzkoušet místní ozvěnu, zde je seznam schválených výkřiků.

   Smazat
 5. jo jak rika soudruzka jirina Siklova :" lepe se mylit s usa nez mit pravdu s ruskem!!!"
  chytra absolventka UK a clenka Ksc !!! hhh

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejdřív Gottwald, teď USA, kde to sype, tam se mýlí.

   Smazat
 6. Konšporatorná teória, podľa antikonšpirátorov::::

  Doslova Katalánska nezávislosť je konšpirácia.
  Víťazstvo Prezidenta Asada je konšpirácia, a propaganda RUSKA na ohlupovanie Európanov ktorí podporujú neokolonializmus v tretom svete, a imperializmus.

  Kurdská oslobodzovacia armáda oslobodila Kurdské obce na Turecko-Sírskych hraniciach, ktoré následne obsadila Turecká armáda, aby zvýšila počet Kurdov v samotnom Turecku, je Konšpirácia.
  Zakarpatské referendum v Zakarpatsku vypísané na autonómiu oblasti v 1991 oblastnov radov je Rusínska propaganda, na zmarenie idei Jednotného Ukrajinského národa.
  Rusko, je agresor ktorí pripojil Ruskú vetšinu žijúcu na Kryme k Materskej krajne, je konšpiračná teória, lebo až 99% hlasovalo za odtrhnutie od Kijeva.
  Irán ktorí sa chce oslobodiť od ropy a obohatiť sa o URÁN je pravda, alebo konšpiračná teória, že výstavbou jadrových elektrárni na území Iránu, sa závislosť Irancov zníži na rope??
  Alebo Palestínčania žijúci v Gaze berú Izaraelčanov ako okupantov, ktorí okupujú historickú Palestínu??
  A potom je otázka čo je konšpirácia, a čo je propaganda, a čo je hoax?? A ako sa dá masírovať mozok nezasvetením občanom krajny.
  Vivolávaním pocitu strach, ohrozenia z troristov, ktorí sa snažia dostať do vyspelích krajin západnej Európy. a kedže Krajny Západnej Európi su od teroristov dosť zrujnované, tak nútia nové krajny európy aby si ich aj oni zrujnovali z Teroristami, ako oni na západe.


  OdpovědětSmazat
 7. Nejen trollové, ale i trotlové mají právo na život. A že jich u nás je a nejen medializátorů. Jenže dělat ze sebe blbce, když to tolik vynáší, jenže lhát, když je to tak dobře placené, kdo by odolal diktátu peněz? Já tedy takové medium, kde se platí, neznám. Takže to ale máme jednoduché: nejen ČÉTÉ nevěřit, nevěřit, nevěřit, pokud se člověk nemůže na vlastní uši, oči a hlavně rozum přesvědčit. Pravda je neprodejná, kšefty dělá jen lež. Proto tolik lží v prodejných mediích, proto tolik pravdy tam, kde pisatel nedostane ani zlámanou grešli, i kdyby napsal bibli!

  OdpovědětSmazat
 8. AD 17:24. Souhlas, jen doplnění: jaký strach prožívají občané zemí, kde bohatý imperialismus vede velké teroristické války (s "humanitárním" bombardováním), když občané těchto bohatých zemí se třesou před drobným odvetným terorismem chudých (s "humanitárním" vjížděním autem do lidí).

  OdpovědětSmazat
 9. 19:26
  Když máš ÍQ vyhynulý přesličky je to MARNÝ!!!!☺

  OdpovědětSmazat
 10. ČT je banda dementů a hajzlů.

  OdpovědětSmazat
 11. Jo jo ať si svojí liberální demokracii nechají a nevnucují ji většině co ji nechce.

  OdpovědětSmazat
 12. Jací novináři? Tady jsou jenom Bakalovi zaměstnanci!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.