Reklama

neděle 6. května 2018

Demokracie prochází školní jídelnou


Václav Umlauf 
6.5.2018  E-republika
Městečko Mouans-Sartoux (prefektura Alpes-Maritimes) je jediné ve Francii, jehož školní jídelna poskytuje 100 procent organických potravin. Zdejší občanské a komunitní know-how dodává 20 tun roční produkce potravin pro školy. Obec má 10 tisíc obyvatel a zdejší občané se rozhodli, že jejich děti nebudou ve škole jíst žádné svinstvo.


Chodím nakupovat do místní zeleniny a jsem svědkem toho, jak paní prodavačka, která má děti v místní škole, nemůže ovlivnit jídelníček školní jídelny. Nejsou peníze, že ano. A na chemické žrádlo dotované z našich daní přes výrobce potravinářského svinstva, na to z našich daní peníze jsou. Viz článek Chléb, chleba a ty věci kolem. A nyní se podívejte na malé městečko ve Francii, kde všechno funguje, jak má, protože místní lidé chtějí, aby to fungovalo.


Jak moudře pravila malá holčička uprostřed reportáže: “Když žádný salát nezasadíme, tak žádný salát není.” (2:06) A kousek dál ve školní jídelně říká jiná žákyně další zásadní pravdu: “My víme, co jíme.” (2:50) Stránky města o místní biopolitice zde. Kompletní článek o změnách školní jídelny najdete zde. Mírně jsem ho upravil pro naše potřeby a přidal vlastní závěr. A koho zajímá lokální ekonomika o jedno patro výš, tak se podívejte na článek Lokální měny v praxi.

Městečko Mouans-Sartoux (prefektura Alpes-Maritimes) je jediné ve Francii, jehož školní jídelny poskytují 100 procent organických potravin bez chemických příměsí. Zdejší občanské a komunitní know-how dodává 20 tun roční produkce potravin pro školy. Obec má 10 tisíc obyvatel a zdejší občané se rozhodli, že jejich děti nebudou ve škole jíst žádné svinstvo. Proč by děti měly být vystaveny průmyslovým produktům, které jsou potenciálně škodlivé pro jejich zdraví a pro životní prostředí? Až budou dospělí a patřičně pitomí, ať se svobodně rozhodnou sami, jak si ničit život. Podíl biopotravin ve školních jídelnách města stoupal následovně: V roce 2009 na 25 %, v roce 2010 na 50 % a 1. ledna 2012 dosáhl 100 %. A nad stovku už to jde jen v neoliberálním kapitalismu a dříve v komunismu. Nyní město po celý rok připravuje ve školních jídelnách za stabilní cenu biopotravin 1000 jídel denně.

Takže výsledek je nejen 100 % bio, ale také 100 % ekologie. Metoda byla jednoduchá - přizpůsobit množství jídla skutečné spotřebě dětí. To je zřejmé, ale praxe vyžaduje organizaci. Každý žák si vybírá svoji porci a může dostat přídavek, kolik chce. Jablka a pomeranče jsou nakrájeny na malé kousky, každý se bere podle libosti. Každý je zase odpovědný za sebe a jí to, co spotřebuje, a co ví, že sní. Jídlo se vaří na místě a množství vařeného jídla je tím snadněji přizpůsobeno potřebám dětí. Pak je jasné, že u takto vychovaných dětí mají prodejní řetězce s průmyslovým svinstvem menší šanci. Od roku 2010 se začal řešit také bioodpad ve školních jídelnách. Hovoří Gilles Pérole, radní odpovědný za školství:
“Uvědomili jsme si, že jsme vyhodili 147 gramů z jednoho jídla. Byli jsme stejně špatní jako ostatní. Proto se přijala celá řada opatření ke snížení objemu odpadu. O 5 let později se snížila váha potravinového odpadu ve stravovacích zařízeních o 80 %. A podíleli se na tom všichni, dokonce i samotné děti.
Všechna tato opatření se projevují na objemu vzniklého odpadu. Začínalo se na 40kg a v roce 2014 se průměrný měsíční odpad vytvořený z jídla snížil na 10kg. Je to bioodpad, okamžitě se třídí a jde na kompost a do skleníků, které vyrábějí biozeleninu pro školy. Viz video. Úspora je 0,20 € na jídlo (z 1,90 € v roce 2009 na 1,70 € v roce 2011, zatímco podíl bio v jídelnách se zvyšoval z 25 % na 73 %. To znamená, že školy dostaly další finance na dodatečné náklady pro ekologické produkty. Tento model rozumného řízení množství stravy umožnil přejít na stoprocentně organické školní jídelny od 1. ledna 2012. Projekt ukazuje, že volba zdravější stravy není pro komunitu vždy dražší, pokud je inteligentně organizována v obci a pokud se zamezí plýtvání potravinami. Ze skleníků se zelenina a další produkty rozváží autem do tří místních škol na trase zhruba tři kilometry. Index spokojenosti rodičů dosahuje 97 %. A navíc se rodiče začali podle školní jídelny chovat i doma.

Z ekologického pohledu a z pohledu trvale udržitelného rozvoje je dobře známo propojení mezi demokracií a potravinovou autonomií. Například tato obec s 10 tisíci obyvateli je z 80 % soběstačná v zelenině. Proč? Účinná metoda omezování odpadu, jeho recyklace, slupky jdou například najdete do vermi-kompostu. Metoda je založena na přímé produkci potravin na místě, místní přípravy jídla a konzumace. Tím se podporuje nejen ekologie a zdravý způsob života, ale také regionální ekonomika. Všechny tyto výroby zaměstnávají místní občany. Podívejte se na video, jak to funguje a jak se do toho zapojují děti ze školy. Obec už má vlastní zemědělskou strategii rozvoje od roku 2011. V roce 2012 územní plán celkem trojnásobně zvětšil půdu pro zemědělské aktivity v regionu (ze 42 na 119 hektarů).

A nyní to srovnejte s neoliberálním modelem dálkově dodávaného svinstva, které ničí životní prostředí, bere lidem práci, vylidňuje venkov, zamořuje životní prostředí, obohacuje pouze jedno procento vyvolených agro-baronů a na ně napojených zkorumpovaných politiků. Děti a dospělí končí s rakovinou a jsou bez práce, mají od mládí špatné stravovací návyky, nemají žádný kontakt ani s přírodou, ani se zemědělskou prací, ani s přípravou potravin.

Možná by bylo na čase začít zavádět demokracii od vlastních dětí a na místě, kde žijeme.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme! 
 

Související články:

48 komentářů :

 1. Jasné myšlenka to je pěkná ale do jiného zřízení.

  OdpovědětSmazat
 2. Komunistický idiot Umlauf, který rozumí zemědělství jako koza petrželi, ať se podívá na mapu kde leží to jeho Mouas-Sartoux. V jižní Francii jsou nesrovnatelně výhodnější podmínky k zemědělství než tady u nás.

  Co je to slavné "bio"? Zemědělství bez hnojiv a postřiků? Hodně štěstí při hladomorech, blbe Umlaufe.

  Díky neoliberálnímu modelu máme naprostý dostatek všeho, za posledních 30 let se zvedla doba dožití v ČR o 8!!! let.

  Ať si Umlauf založí svoji komunu a praktikuje si tam ta svoje moudra.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doba dožití se zvýšila díky dobré zdravotní péči za socializmu !!

   Smazat
  2. 10:59
   Ale nemel blbosti prosimtě. Podívej se na vývoj 30 let před rokem 1990 (+1 rok) a 25 let po roce 1990 (+8 let!!!) a srovnej s Německem. Prudký zlom právě v roce 1990? Zřejmě náhodička, viďte?

   https://bit.ly/2FOjdO0

   Smazat
  3. 11:11 mele hlouposti. Grunt má dnešní generace starších právě v dobré výživě a zacházení za socializmu. Každý doktor ti to potvrdí. Samozřejmě i pokrok v medicíně, nové postupy např. v kardiologii.
   Leo

   Smazat
  4. 11:17

   Pokoušíš se ignorovat fakta. Ten graf a porovnání vývoje s Německem před rokem 1990 mluví zcela jasně, vy "grunte".

   Smazat
  5. 11:31
   Takovejch grafů jsme viděli....třeba v roce 2008 ukazoval Kraďousek,samozřejmě na grafu,jak je silná koruna!!!!!
   Ty máš zřejmě vystudovaného medicínu nejmíň na 5x,viď Všeználku??☺

   Smazat
  6. 10:05 nadává panu Umlaufovi do komunistů. Ví prd. Pan Umlauf je praktikující křesťan. 10:05 je ukázka nedovzdělaného, nevychovaného idiota, kterého musí být všude plno. Exhibicionista-hulvát.

   Smazat
  7. 10:05 Ať žije slepičí rozum. Tříkrát hurá !

   Smazat
  8. 10:05

   V Mouans-Sartoux jsou možná příznivější podmínky k pěstování některých druhů plodin, pamatuji ale časy, kdy jsme si i u nás dokázali vypěstovat téměř vše. O živočišné výrobě nemluvě. A to v takové míře, že jsme byli schopni i část produkce vyvážet.
   Jak se vám podařilo utrpět takový nápad, že zemědělství lze provozovat bez hnojení? I mezi hnojivy jsou však značné rozdíly. Ony jsou rozdíly i mezi rajčetem vyrostlém na rostlině vsazené v zemi a "rajčetem" na rostlině plovoucí v roztoku. A tím nemám na mysli jen to, že takové "rajče" vydrží celé týdny jako čerstvé.
   Doba dožití se skutečně zvyšuje. Ale vedle nás téměř všude(vyjma např. USA). Přitom ve většině zemí nedošlo k přechodu ze socialismu na kapitalismus. Jak je to možné???
   Asi to bude mj. přirozeným pokrokem v medicíně. Ale třeba v tom bude hrát roli i něco jiného. Zajděte se někdy podívat na LDN, to hned nabije člověka hrdostí nad tím, kam až jsme pokročili. A když už budete v tom zkoumání zdravotnictví, poptejte se onkologů. kožních lékařů, gynekologů, alergologů, jak se vyvíjí zdraví populace, zejména mladších generací.

   P.S. Nazvat pana Umlaufa "komunistickým idiotem" může opravdu jen člověk velice chabého rozhledu, což ostatně dokonale zapadá do celého vašeho rozumování.

   Smazat
  9. Obávám se, že zvyšovat průměrnou délku života nelze donekonečna. Domnívám se rovněž, že prodloužit věk života se daří u dříve narozených lidí, kteří větší či menší část svého života pojídali zdravou stravu a pohybovali se ve zdravém prostředí. Bude problém prodlužovat věk dnešních dětí, které snad všechny trpí nějakou farmou alergie a jiných neduhů.

   Smazat
 3. Výborný článok pán Umlauf! Mali by sme si z nich vziať príklad aj my tu na juhu Slovenska. Môj profil Ukrofil.

  OdpovědětSmazat
 4. Hahaha :-D
  10.000 obyvatel to je cca 1200 dětí 6 až 15 let.
  20 tun vypěstovaných potravin, to máme 45 gramů potravin na žáka a na den :-D
  Dělá si z nás ten blbec Umlauf srandu, nebo ty žvásty myslí vážně?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podle velikosti školní jídelny nejde o školu pro 1200 dětí. Je řeč o jedné škole (slovy: kedné), ne o všech školách ve městě. Ale hulvátskému všeználkovi co nejde chápání napsaného textu to nedošlo. Hlavně. že se naváží do autora.

   Smazat
  2. 13:49
   Maturitu z ČJ bys zcela jistě nudělal. Popíráš co je napsáno v perexu (jestli víš co to je).

   "Je řeč o jedné škole (slovy: kedné)"
   no a toto je už vrchol tvého blbství. Už první část je totiž "slovy", ne čísly a ani to pak nedokážeš správně opsat, blbe.

   Smazat
 5. Asi budete z větší části z města. Jsem z vesnice a myslím si, že z určité části by do školy místní potraviny šlo dodávat. Lepší kvalita oproti velkoobchodu je neoddiskutovatelna. Event. zbytky pro domácí zvířata .Bohužel současná legislativa je taková, že pokud by se do školní kuchyně dostalo něco jiného než povolenou cestou, tak vedoucí kuchyně je kriminalizována.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, takhle si to jistí vleké potravinářské koncerny - přes své zkorumpované poslance a zparchantělé zákony!!! U nás is to zařizoval přes mafii Babiš a jemu podobní. Pak nastal čas, že se s mafií (ODS, Lidovci, ČSSD, TOP09 a další) nechtěl dál dělit a rozhodl se, že si to zařídí sám skrzevá své hnutí!

   Smazat
 6. Počkat, rozumím tomu tedy dobře, že ve Francii není "neoliberalismus"? Nebo to město vyhlásilo na neoliberální Francii nezávislost? Nebo je to tak, že v (Umlaufem nenáviděném) "neoliberalismu" si může dělat každý skoro co chce a žít podle svého?
  Umlauf by měl více přemýšlet a méně psát.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:23
   A Vy byste udělal nejlíp, kdybyste se vůbec nepokoušel přemýšlet a přestal psát. Sázejte třeba brambory.

   Smazat
  2. 12:27
   Ten by se umlátil i motyčkou na pletí plevele,havloidiot!

   Smazat
  3. 12:27
   A nějaká myšlenka nebo argument k věci by nebyly? Nebo umíte jen prdět?
   Proč bych měl sázet brambory? Rád si je koupím bez starosti a bez dřiny v obchodě a nekvičí přitom bolestí tak jako vy.
   Krom toho, brambory jsou letos sadily už na konci března, nejpozději před měsícem. Radit abych je šel teď sadit může jen blbec.

   Smazat
  4. Pro hulváta 12:41: v neoliberální Francii, stejně jako u nás, si potravinářské koncerny dělají co chtějí. Např. po jejich nátlaku byly u nás zrušeny přísné potravinové normy platné za minulého režimu. Dnešní normy jsou benevolntnější, a to v mnoha ohledech, a dovlují strkat lidem do jídla kde co! To je snad dost dobrý argument. ovšem, jestli ho hulvát vůbec chce slyšet.

   Smazat
  5. 12:23 proč tvrdíte, že pan Umlauf něco nenávidí, proč naznačujete, že popisovaný model ekologického hospodaření a zdravého stravování je výsadou liberální demokracie, když jde o aktivitu navzdor neviditelné ruce trhu ... proč to, co je zajímavé, vulgárně ideologizujete? Račte si sám odpovědět.

   Smazat
  6. 16:16
   Co to blekotáte, člověče? Jaké "navzdor"? Kdyby to bylo "navzdor" tak jsou v tom městě už vojenské jednotky.
   Liberální demokracie vám právě umožňuje žít jak chcete. Můžete žít třeba v jeskyni a jíst kobylky když vám nevyhovuje nakupovat v obchodech.
   Proč Umlauf fanaticky ideologizuje liberální demokracii a píše zjevné hovadiny jako v předposledním odstavci?

   Smazat
  7. Protože ta tvoje liberální demokracie rozkládá národy, státy i rodiny. Umlauf je křesťan a je proti tomu. Už ti to došlo?

   Smazat
  8. 17:22 Vaši schopnost nepředpojatě a logicky uvažovat ilustruje Váš výrok: "Kdyby to bylo "navzdor" tak jsou v tom městě už vojenské jednotky." Na vzdor neviditelné ruce trhu, nikoli liberálnímu režimu, chytrolíne!

   Smazat
 7. Čekám aspoň nástin možného řešení opravdu kvalitních surovin pro naše děti a zatím čtu jen nesmyslné handrkování a neplodné tlachy. Nikoho ten nápad reálně nezaujal? Je vidět, že si neuvedomujete, jaký je rozdíl mezi potravinami místními a distribuovanymi skoro z umělé hmoty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cože? Čekáte na nástin řešení? To jako fakt? Jste svéprávná?
   Kupte, nebo si pronajměte kus pole, vyhrňte si rukávy a začněte makat! Tak jako to dělal za komoušů každý obyvatel každé vesnice. Jenomže to zabere moc času, starostí, práce... Komu by se chtělo? Raději si zajdete do obchodu, nakoupíte jednoduše co chcete a budete v rozvalená v gauči čekat na jakési řešení (neexistujícího) problému.

   Smazat
  2. Vážený, já už mám od rána nakrmeny husy,které sedí na vejcich, kachny,slepice a zalité záhony. Věřte,že vím o čem mluvím.

   Smazat
  3. Pro nechápavého 13:05 - problémem jsou nekvalitní potraviny, dodávané "průmyslem" do obchodních řetězců. Francouzi i mnozí naši zahrádkáři to jedno z řešení našli. Toď vše!
   MM

   Smazat
  4. 13:45
   Jak "nekvalitní"??? Není to jen vaše přání otcem myšlenky? A vy konzumujete vlastně co?

   Smazat
  5. Přečtěte si laskavě aspoň knížky s názvem Doba jedová. Nebo Tajemství výrobců potravin.

   Ka osobně kupuji jen základní potraviny a z nich vařím. (Mouka, vejce, máslo, maso, luštěniny atd. Nekupuji nic, co prošlo průmyslem. Toď sebezáchvná zásada.

   Smazat
 8. Váš dotaz vás determinuje. Dejme tomu vejce. Měl byste zkusit rozdíl mezi domácími a vejci z obchodu. Kupované jsou že slepic doslova vytlačovány a v krmení má drůbež barvivo, aby byly žloutky žluté. To není domněnka, tak to prostě je. A tak je to se vším.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prosimvás, Pipino, chcete snad tvrdit, že za socíku nebyly slepice chovány ve velkochovech, ale měly výběhy a kurníky a byly živeny krom zrní také zeleným krmením, žížaly, hmyzem?

   A tak je to Pipino se vším. Vaše přání je otcem myšlenky.

   Smazat
  2. Jsi hlupák - Anonyme 16:23. Za socíku tolik velkodrůbežáren nebylo. Slepice se chovaly se v menších s výběhem, vykupovalo se na venkově i od soukromníků. V drůbežárnách se krmilo podle norem a ne na kšeft tedy i sajrajtem!

   Ale co, vy to asi nepochopíte, protože jste zapouzdřené individuum, které nepoužívá vlastní hlavu.

   Smazat
  3. Pro Přípony: Vejce si vozím od sousedů z chalupy. Další determinace?

   Smazat
 9. Pan Umlauf má pravdu (a někteří diskutéři měli trefné připomínky k tomu tzv. "zvýšení průměrného věku dožití"). Při pročítání diskuzí se jeden musí ptát, zda skutečně je demokracie to "nejlepší společenské zřízení". Za komoušské totality se myslelo na lidi, a proto byly přísné normy na potraviny, což vedlo k posílení zdraví obyvatelstva. Za demokracie nám koupení poslanci (jako třeba pravá demokratka pí. Němcová) zařídili, abychom jedli jedy. Jsem zvědav, kdy "průměrný věk" rapidně klesne. Jen se podívejte, kolik je najednou kolem rakoviny?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, je nejlepší. Kdo jste kurva vy, že si dovolujete chtít určovat, co je pro většinu nejlepší proti její vůli???

   Za vaší milované komoušské totality nám Německo uteklo v průměrném věku dožití o 4 roky. Taková jsou doložitelná fakta.
   Vy jíte jedy? Proč to děláte? Jste svéprávný?

   Smazat
  2. Německo -jeho západní část - díky půjčkám, Marshalovu plánu a i investicím nadnárodních monopolů se sídly v USA mohlo hned po prohrané válce nastartovat ekonomiku a inovace a zakrátko se dosíci vysoké životní úrovně. Strach z komunismu zavinil, že v Německu byl budován s o c i á l n í stát. Důsledkem byla i zlepšení výživy, zdravotní péče i zdravotní prevence.

   Tohle všechno bylo po válce nám odepřeno. Přesto se komoušové i lidi snažili a životní úroveň i u nás podstatně zvýšila, zdravotní péče jakbysmet. A to všechno z našich vlastních zdrojů, bez půjček a navzdory embargu.
   Kapiš?

   Smazat
  3. Anonymní 16:35

   Uteklo. A utíká pořád. Po téměř 30 letech v novém režimu, a to přestože u nás byla zlikvidována naprostá většina průmyslové výroby, která se značnou měrou podílela na úmrtnosti, ať už škodlivinami nebo úrazy. Ale má to vše ještě jeden důležitý aspekt, kapitalistickou zemí nebylo pouze Německo, ale také mnoho jiných, kde lidé umírali a umírají velice brzy. Co s tím uděláte?

   Smazat
 10. Jestli klesne,tak se to nedozvíte...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasně, všichni vám lžou, podvádějí vás, sledují vás, chtějí vám ublížit, nikomu nevěřte.

   Smazat
 11. Proč diskutujete o mně a ne o tématu? Prosím zkuste tentokrát racionálně odpovědět. Děkuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Odpovědět na co? V 16:22 byla nějaká otázka?

   Smazat
  2. Tak znovu. Proč diskutujete o mně a ne o tématu?

   Smazat
  3. 16:43
   Já diskutuji k tématu. Vy odpovězte na mou otázku z 16:23.

   Smazat
  4. Našla jsem jenom 16.25 a vypadá to spíš jako doporučení než otázka.

   Smazat
 12. Většina komentátorů je na úrovni mého syna. Konzumuje zelená jablka ze supermaketu a dovezená přes celou Afriku. Jablka z mé zahrady která neznají postřiky mu nechutnají. Takže je většinou rozdávám dobrým známým.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.