Reklama

úterý 22. května 2018

Drama z jara roku 1942

Jiří Pondělíček 22.5.2018  VašeVěc
Ten příběh je známý na celém světě. Nenapsal ho žádný romanopisec ani dramatik. Ten příběh napsaly dějiny a prožít ho museli skuteční lidé. Žádní herci, žádné fiktivní postavy. Živí lidé, jejichž život byl právě tak opravdový, jak opravdová byla jejich odvaha, jejich statečnost, jejich strach, jejich bolest a také jejich smrt. Příběh těch, kteří odstranili z povrchu země netvora, který se jmenoval Reinhard Heydrich. Třetí muž hitlerovské Říše.


V průběhu roku 1941 se nad protektorátem zjevují padáky. Českoslovenští vojáci z Anglie i ze Sovětského svazu za nocí přistávají v české krajině k plnění bojových úkolů. Na konci tohoto roku seskakují paravýsadky Silver A, Silver B a Antropoid. Úkoly mají převážně spojovací a zpravodajské. Dva muži paravýsadku Antropoid mají jiný úkol. Odstranit tyrana. Jmenují se Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Čech a Slovák jdou společně do boje za obnovení jejich republiky. Československé republiky.

Nic nenechali náhodě, svou akci pečlivě plánovali a připravovali. Pomáhali jim vlastenci – odbojáři a nebylo jich málo. Péče o parašutisty žijící v ilegalitě a pomoc při jejich úkolech byla náročná a vyžadovala dobře fungující organizaci. Sokolská organizace Jindra takovou organizací byla. Pak přišel den 27. květen roku 1942. Není třeba podrobně popisovat průběh akce. Ten je dostatečně znám. Když selhala Gabčíkova zbraň, hodil Jan Kubiš připravenou bombu. Ta neselhala. Tyran byl smrtelně raněn a po několika dnech zranění podlehl.

Heydrichova smrt byla pro Třetí říši ztrátou mimořádně citelnou. Ne ale smrtelnou. Pomsta byla strašná. Gestapo rozjelo obrovskou pátrací akci, byla vypsána odměna na dopadení pachatelů atentátu. Nic. Udání, která přicházela na gestapo byla bezcenná a pocházela nejspíše z pomatených hlav psychopatických jedinců či primitivů vyřizujících si své vlastní účty. Počet poprav ale narůstal a zlověstné vyhlášky se jmény popravených děsily svým krvavým písmem. Za schvalování atentátu, za poslech zahraničního rozhlasu, za přechovávání nepřátel Říše, za porušení ohlašovací povinnosti. Za to vše byla smrt. Bestiím to stále bylo málo. Pak přišly Lidice. Na základě udání zbabělého kolaboranta, slídícího v poště svých zaměstnanců, dostalo gestapo do rukou celkem nevinný dopis, který umožňoval vykonstruovat nesmyslné obvinění. Obyvatelé Lidic podporují pachatele atentátu!

Komanda nastoupila, tragédie Lidic mohla začít. Muži byli zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračního tábora, děti odtrženy od rodin a dány na „náležitou převýchovu“. Obec vypálena, srovnána se zemí a vymazána z mapy. Nedlouho poté postihl stejný osud i osadu Ležáky. Tyto tragédie otřásly světem a vyvolaly mohutnou vlnu solidarity s okupovanou zemí. Lidice budou žít! Křičelo heslo, které obletělo svět. Řada obcí ve vzdálených zemích se přejmenovala a přijala nové jméno – Lidice. Nepřítel, mstící se za tyranovu smrt naplno ukázal svou nenávistnou a krutou tvář.

Příběh se chýlí ke konci. Oba hrdinové, společně s pěti dalšími parašutisty se ukrývají v kryptě pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Netuší, že zradou jednoho z nich, dojde k prozrazení jejich úkrytu. Pak přišel 18. červen onoho roku 1942. Přesila obkličuje kostel a chystá se k útoku. Sedm statečných uvnitř se připravuje k obraně. Jejich jména jsou : Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Adolf Opálka, Jan Hrubý, Josef Bublík, Jaroslav Švarc, Josef Valčík. Tuší , že je to jejich poslední boj. Nedají se ale lacino. Následovaly dlouhé hodiny nerovného boje. Proti přesile v počtu lidí a ve výzbroji. Sedm československých vojáků s několika granáty a pistolemi proti přesile s automatickými zbraněmi, kulomety a technikou. Nepřítel dobývá prostor kostela. Poslední obránci se stahují do krypty. Nevzdávají se ani tehdy, když podzemí chrámu zaplavuje voda z hasičských stříkaček. Až zbývá ten poslední náboj. Nikoho z nich nedostalo gestapo do rukou živého.

Hrdinská smrt sedmi bojovníků dovršila drama.

Smrtí hrdinů příběh nekončí. Atentát, krvavá odveta i hrdinská smrt sedmi statečných znamenaly dějinný předěl. Odbojové hnutí se dostalo, přes těžké ztráty které utrpělo, na kvalitativně vyšší úroveň. Stále více začaly převažovat ozbrojené formy odporu a to zejména formováním partyzánských skupin. V Beskydech, v Brdech a na Českomoravské vysočině začínají vznikat první ozbrojené skupiny budované dílem radikální mládeží, ale i československými důstojníky, kteří pochopili význam aktivního odporu. Plk. Josef Svatoň, Gen. Vojtěch Luža, kap. Karel Veselý – Štajner….. To jsou jen ti nejznámější z nich. V těchto skupinách našli útočiště lidé, žijící v ilegalitě, uprchlíci z totálního nasazení, uprchlíci z táborů pro válečné zajatce. Z nich převažovali sovětští občané. To vše znamenal atentát na Heydricha pro náš odboj ve skutečnosti. Stalo se tak navzdory pomluvám, spekulacím a ideologickým manipulacím minulým i současným.


Jan Kubiš a Jozef Gabčík

85 komentářů :

 1. Pohledy na tu historii jsou různé - byl odstraněn 1 netvor výměnou za kolik tisíc popravených? Nebylo v tom ještě politické gesto potřebné pro náš zahraniční odboj?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byl to vlastenecký počin
   který dal mnoho Čechům další sílu na přežití
   a naději vítězství nad tyranem.
   Po duchovní stránce
   z hlediska vyššího morálního principu
   tenhle hrdinský čin
   zatřásl celou katolickou fašistickou říší*

   Smazat
  2. 22. května 2018 10:13
   ..jinými slovy
   logika tyrana hovoří jasně...
   ...nechte se dobrovolně jako národ denně mučit, popravovat a dívejte se bez odporu jak vás vyhubíme
   a my se nebudeme strachy mstít
   za váš odpor...*

   Smazat
  3. Ano, je. Bez tohoto cinu, by nasi byvali "spojenci", nikdy neodvolali svoje podpisy pod Mnichovskou dohodou a po valce by Ceskoslovensko bylo obnoveno v hranicich z konce r.1938

   Smazat
  4. Ad 11:53 - tak to nevím, poněvadž o naše poválečné hranice se ani tak nepřičinily západní velmoci, jako spíše SSSR. Bez něho bychom dopadli, tak nějak, podle návrhů poválečných hranic, na fotografiích, na Ceciliehofu v Německu.

   Smazat
  5. V SSSR se šlo v okupovaných oblastech na Němce partyzánským způsobem a obětí bylo na miliony.

   Smazat
  6. Byl to vlastenecky pocin....Ted takove pociny delaji muslimove, kdyz jim USA a NATO a spol nici jednu zemi po druhe a zabijeji miliony lidi. Pro cele CZ je to ale teroristmus. Za terorismus povazovalo Nemecko take tento vlastenecky pocin. Jak jednoduche, panum se libi zabijeni, tem co se to nelibi, se rika teroriste. Jednou to byli fasiste, ted jsou to demokrate. Cinnost je to uplne stejna. VLATENECKA z jedne strany a TERORISTICKA z druhe. A nikdo mne nenamluvi, ze USA maji vlast v snad 200 (ci kolik jich je, zkratka ve vsech) zemich sveta.

   Smazat
 2. Anonymní22. května 2018 10:13
  Tato akce mohla plnit více cílů a historie by to měla objasnit. Ale ať už je to jakkoliv, hrdinství těch lidí je neoddiskutovatelné. Tento příklad odvahy, je třeba připomínat. Ukazuje, že skupina statečných, může dosti narušit plány, těch momentálně mocných. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Historie možná něco objasní, pokud budou historici, kteří něco objastnit chtějí. Jinak Vám děkuji za názor. je naprosto totožný s tím mým.

   Smazat
 3. Heydrich byl popraven jako organizátor schůzky ve Wannsee. Na počet obětí represí v Protektorátu nebyl brán ohled. Lež je základním kamenem tohoto státu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní22. května 2018 10:44
   „Heydrich byl popraven jako organizátor schůzky ve Wannsee.“
   Trochu mi to nesedí, viz suchá data:

   „V průběhu roku 1941 se nad protektorátem zjevují padáky. ….. Dva muži paravýsadku Antropoid mají jiný úkol. Odstranit tyrana. Jmenují se Jozef Gabčík a Jan Kubiš.“

   „.. 20. ledna 1942, se ve vile u berlínského jezera Wannsee sešli důležití nacističtí činitelé, aby systematizovali masové vyvražďování Židů.“

   Takže parašutisté s úkolem odstranit R.H., byli vysláni ještě před schůzkou ve Wannsee. I když ten čin vykonali až po té utajené schůzce. P.K.

   Smazat
  2. Atentát na Heydricha byl spáchán 27.května 1942. Už vám to sedí?

   Smazat
  3. 11:13 Snad si někde dohledáte, že úkol provést atentát na Heydricha byl výsadku zadán z Londýna až dlouho po seskoku a domácí odboj, vědom si následků, byl ostře proti.

   Smazat
  4. Nesedí! Konference ve Wnansee byla tajná a o jejích závěrech se Spojenci dozvěděli až po válce. Ten protižidovský ostýnek byl ze strany 10:44 resp. 12:13 zbytečný.

   Leo

   Smazat
  5. Mrzí mne, pokud v tom spatřujete "protižidovský ostýnek." Tak to ale není. Vůbec to také není obhajoba Heydricha a nebyl bych rád, kdyby mi zde někdo něco podsouval.
   Jak dalece utajená byla schůzka ve Wannsee nejsem schopen posoudit. Pravda ale je, že je známo, že vztahy Heydricha a Canarise a jeho abwehru byly více než napjaté. Také je známo, že západní rozvědky v Německu fungovaly, zatímco ty Německé v Británii a USA nikoliv.
   Mám také pocit, že jsem před lety zachytil informaci, že Britské archivy o činnosti zvláštních služeb zůstanou uzavřeny na dalších padesát let ???

   Smazat
  6. Sigma22. května 2018 12:13
   „Atentát na Heydricha byl spáchán 27.května 1942. Už vám to sedí?“
   Nikoliv, viz Wiki:
   „Operace Anthropoid … Jednalo se o diverzní operaci, která proběhla mezi prosincem 1941 a červnem 1942. Jejím hlavním cílem bylo uskutečnit atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha, k čemuž došlo 27. května 1942.“
   Už jste to také pochopil? P.K.

   Smazat
  7. Zbytečně Sigmu napadáte. Wikipedie není záruka pravdivosti.

   Smazat
  8. Anonymní22. května 2018 15:41
   Uvedl jsem zdroj informace. To, že uvedete, že ten zdroj není zárukou pravdivosti, ještě neznamená, že vše tam uvedené, je nepravdivé. Jestliže znáte jiné důvěryhodnější informace, tak je vyjevte, ať se můžeme pobavit o jejich důvěryhodnosti. P.K.

   Smazat
  9. Chápu, že wikipedie je nejjednodušší zdroj. Mě ty události vždycky zajímaly. Mnohokrát jsem o tom četl, mnohokrát jsem o tom viděl pořady v televizi a mnohokrát jsem slyšel rozhlasové debaty. Myslím, že chronologie je dostatečně známá, a snad se dá říci, že to patří ke vzdělání. Někde si to najděte. Výsadek dostal pokyn k zabití Heydricha až po vysazení, a jestli tomu nevěříte, je to váš problém.

   Smazat
  10. Rozhodně souhlasím se Sigma, že atentát na Heydricha je divný a existovalo velmi mnoho lepších možností jak urychlit hydře konec a dát najevo svůj vzdor - vyhodit nějaký most nebo jinou sabotáž nebo podpořit odboj zapojením se do něho ... Heydrich byl dosazená figura a z hlediska úkolu dát najevo naše odhodlání nebo zpomalovat fašistickou mašinerii nebyl důležitý. Ani ten čin není moc čestný, někoho zavraždit nebo popravit - to na podporu morálky není úplně ono, jó kdyby ho unesli a odvezli za hranice k soudu (ale to by vyžadovalo koordinaci s naším odbojem). Čistě intuitivně Heidrich asi věděl a měl přístup k nějakým výzkumům nebo informacím, jejichž vyzrazení by mohlo být někomu nebezpečné. Mně to spíše přijde jako nájemná vražda, a naši hrdinové byli zneužiti, ani pořádnou zbraň jim nedali - zasekla se. Neříkám u armády, kde jde o hromadnou výrobu, ale speciální úkol by měl mít také speciální nad standardní vybavení.

   * intuitivně - ještě nikdy mne intuice nezklamala (ovšem její výklad je obtížný - je to vjem něco se mi nezdá - něco tu nesedí - a dopátrat je to obtížné, ale s odstupem času se nakonec vždy intuice potvrdila)

   Smazat
  11. Anonymní22. května 2018 16:35
   „Výsadek dostal pokyn k zabití Heydricha až po vysazení, a jestli tomu nevěříte, je to váš problém.“
   Nejde o to čemu věřím, nemám žádný předsudek, pouze že ty vykonavatele obdivuji za statečnost.
   Ale co se nás týče, tak já o voze a Vy o koze. Jestli chlapci dostali přesné instrukce až po vysazení, nevylučuje, že Zvláštní skupina "D" MNO v Londýně (info z Wiki) to neplánovala již od XII 1941 a celkem logicky to utajovala.
   Podobně jako Vy, jsem tuto informaci již vícekrát přijal, ale nepotřeboval jsem se pitvat v detailech, zda byli vysazeni 28.XII.1941, nebo někdy v květnu 1942 jak uvádí nedůvěryhodný Moravec. P.K.

   Smazat
  12. Anonymní22. května 2018 16:36
   „Mně to spíše přijde jako nájemná vražda,“
   Vy zřejmě nejste Čech. Jinak byste věděl, že :
   Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem.
   P.K.

   Smazat
  13. Pro 21:41. Jistě zavraždíme tyrany Asada a Putina a hned bude na světě krásně (u Kennedyho se to povedlo). Ale hlavní myšlenka byla jinde, že důvod proč byl Heydrich zavražděn je někde jinde než je uváděno (jako, že to byl krutý tyran mající na svědomí všechno zlo světa - takových bylo v říši tisíce a tisíce). K zamyšlení je proč byli zničeny také Ležáky, když k zastrašení a pomstě by úplně stačili Lidice.

   Smazat
  14. Anonymní23. května 2018 15:16
   K Vaší první, nesmyslné části příspěvku. Pokud vím, tak „tyrany“ Asada i Putina lid opakovaně volil. Tady jste hodně mimo. Podobné to je s tím JFK. Ten nebyl zabit proto, že byl tyran, ale proto, že se tyranům postavil. To byla vražda.
   K Vaší druhé části příspěvku. Zde je třeba se vyjádřit jasně, ne v hádankách. Ale obávám se, že to bude něco stejně nesmyslného, jako ta první část.
   P.K.

   Smazat
  15. K důvodům zabití Heidricha - byl nácek č.3 v hierarchii nácků. Když nešlo realizovat Jedničku (A.H.) ani Dvojku (H.H.), tak se hodila Trojka (R.H.) Navíc byl v Čechách, nechal popravit předsedu lvády, který byl stále ve styku s Londýnem atd. atd. Prostě byla to i pomsta za smrt gen.Eliáše.

   Proč byly vystříleny a zničeny Ležáky? V Ležákách prokazatelně byla zjištěna vysílačka parašutistů a nikdo z Ležák ji neudal. Zaměřily ji vozy vybavené zařízením Kapsch, nakonec ji zaměřil i letoun luftwafe vybavený stejným zařízením fi. Kapsch.

   Ostatně: Jak to, že firma Kapsch může u nás podnikat, místo aby se podílela na odškodnění pozůstalých po odbojářích. Kapsch nese velkou míru viny!!!

   Leo

   Smazat
  16. Pro 12:13 a i další. Vyjadřujete se o oné události stejně jako se na vyhláškách vyjadřovala nacistická okupační moc v roce 1942 a později. V kriminalistice je zločinecká činnost označována jako spáchání. Leč vojáci Gabčík a Kubiš plnili rozkaz, zaútočit na zastupujícího říšského protektora. Ten výraz "spáchali", je urážkou těchto velikých synů českého i slovenského národa. Vojáci plní rozkazy a se ctí / zvláště později v kryptě pravoslavného kostela /rozkaz k odstranění nacistické stvůry splnili.

   Smazat
  17. Pro 15:52 - pořád nechápete. Kdo rozhoduje kdo je tyran a kdo ne? Nelze nikoho zavraždit ohánět se, že to byl tyran. Ti samí lidé, kteří nás prodali a obětovali Hitlerovi, pak rozhodli, že se zavraždí Heydrich. Stejně by tak jako dopadl špatně a ze strategického hlediska to nikterak válku nezkrátilo. K Lidicím, mnohem působivější je zničit jednu vesnici než více, tím se psychologické působení rozmělní. A že tam byla vysílačka jak uvádí 15:58, ty byli i jinde, prostě válka. Bylo to zahrnuto k odplatě za Heydricha a mně to nesedí.

   Smazat
  18. Anonymní23. května 2018 19:45
   „Kdo rozhoduje kdo je tyran a kdo ne? Nelze nikoho zavraždit ohánět se, že to byl tyran.“
   Němci nebyli v Československu na návštěvě, nýbrž ho obsadili a zavedli zde vlastní správu. Provedli měnovou reformu, že nás mohli Němci se svými markami „legálně“ vykoupit. Zavedli zde zákony, které z nás vůči Němcům, dělali občany druhé kategorie. Zavírali, mučili a vraždili naše občany. Pod vedením tyrana R.H.

   Smazat
  19. Pro 21:30. Asi se v morálně etické rovině neshodneme. Nebyl sám, celý Německý národ byl nemorální a bohužel takovým zůstal a nyní mu díky tomu hrozí záhuba. Všichni vojáci, kteří překročili naše hranice věděli, že jsou zločinci (Ti morálně a eticky lepší přešli později k Rudé armádě). Je to otřepaná finta všechno hodíme na tyrana a vesele zotročujeme lidstvo dál. Hendrych byl jenom kolečko v mašinérii, sice kolečko výše postavené, ale kolečko (považuji ho za upadlého, ale z jeho hlediska musel třeba podepsat popravu, protože když ne projevil by slabost a soukmenovci by ho roztrhali na kusy). Morálnější podle mého chápání by byl soud a exemplární potrestání jak se stalo v Norimberku. Ještě větší díl viny padá na ty, kteří si Hitlera vypěstovali na likvidaci Ruska a ty ani nikdo nesoudil, kromě Boha, avšak ten jim už vystaví účet. Za spravedlivé například považuji jak vedli Ukrajinské banderovce na Donbase a vystavili je náladě lidí, které zabíjeli, tomu říkám zpětná vazba. Někoho zabít zpětnou vazbu neposkytuje, duše se brzo oklepe a v dalším životě jede to stejné, lepší zavřít na doživotí ať zpytuje svědomí.

   Smazat
  20. Anonymní23. května 2018 23:35
   „Morálnější podle mého chápání by byl soud a exemplární potrestání“
   Jak byste si ten soud představoval? Český lid versus Zastupující říšský protektor?
   Soudci by šli po rozhodnutí, rovnou do Pečkárny?
   P.K.

   Smazat
 4. Po zradě Československa západními "mocnostmi" se chystala zrada další. Pokud nějak aktivněji nevystoupí čs exil, bude problém zařadit porobený stát ČSR, do řad budoucích vítězů. Věděli zrádci přesně, co bude následovat, kolik
  bude obětí toho sice hrdinského činu, ale s malým vojenskotaktickým významem. K tomu ještě nešťastný výběr se zrádcem uvnitř a s lidmi kteří měli doma rodiny.
  Západní zrádci měli udělat gesto a poslat výsadek
  britský, v čs uniformách.
  Hlavně nevěřit germánům, našim novým přátelům ve zbrani,
  ani zrádcům bývalým, kteří ve vhodnou chvíli zradí znovu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní22. května 2018 10:46
   „Pokud nějak aktivněji nevystoupí čs exil, bude problém zařadit porobený stát ČSR, do řad budoucích vítězů.“
   Pro západní koloniální státy jsme nikdy nebyli rovnocenní partneři. To není křivda, to je realita a je hloupost, si nalhávat něco jiného. Respekt jsme si museli vydobýt. V první válce to byly naše Legie a ve druhé to byly naše jednotky v Rudé armádě, letci v boji o Londýn a odboj napojený na Západ. Jistě jsem ještě něco vynechal. Ale pokud jsme chtěli poválečnou svobodu a suverenitu, bylo logické, že se od nás očekávalo, že se o ni také sami nějak zasloužíme.

   „.. ale s malým vojenskotaktickým významem.“
   Atentát na hlavu protektorátu a třetího nejvýše postaveného člověka říše, měl podle mého názoru velký význam na povzbuzení dalšího odboje a tedy potvrzení práva na poválečnou svobodu a suverenitu. P.K.

   Smazat
  2. Po atentátu, Lidicích a vlně poprav bylo jasné, kdo tu bude po vyhrané válce pánem, a to v původních zemských hranicích, a že sudetští Němci půjdou.
   Všechny ty oběti nebyly marné!!!Čest jejich památce!

   Smazat
 5. Co kdyby nam rekla vlada pravdu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jakou? Co to pořád meleš?

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 6. Čest hrdinům a vlastencům Československa fakta nelze změnit.

  OdpovědětSmazat
 7. Jen několik málo údajů k atentátu na Heydricha o kterých se příliš nemluví(asi pochopíte proč):
  - jak již psal někdo nade mnou, teprve až po vyhlazení Lidic!!!!odvolala Velká Británie svůj podpis na Mnichovské dohodě
  - na dopadení atentátníků byla vypsána odměna 10 milionů, která byla následně ještě doplněna o dalších 10 milionů. Z těchto peněz bylo vyplaceno necelých 16 milionů udavačům, jejichž seznam čítá sto jmen.

  Vím, že to není hezké, vím, že se to ne každému líbí. Nicméně pravda je jen jedna a my se smiřme s tím, že jako národ, na pár čestných výjimek(slovo "pár" berte s nadsázkou), jsme vždy kolaborovali s každým. Konec konců, víme všichni, jak to bylo po válce, že?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A dodám ještě něco, na co často myslím:
   když je mi nejhůře a mám obavy o svůj národ, řeknu si šest slov, která mě vrátí zpět a vlijí novou naději. Ta slova zní takto:
   Balabán - Mašín - Morávek - Gabčík - Kubiš - Opálka ! čest jejich památce.

   Smazat
  2. Ano,nejste určitě jediný díky.

   Smazat
  3. S tou kolaboraci opatrne.ČR byla pred valkou jediny stat,ktery se s Hitlerem nepaktoval.I v Polsku byla polofasisticka Beckova vlada.O Madarsku,Rakousku a Bulharsku nemluve.Po obsazeni Francie bylo udavacu a kolaborantu jak maku.

   Smazat
  4. Souhlasím s vámi jen napůl. Jistě máte pravdu v tom, že republika jako státní zřízení byla jedna z mála, která Hitlerovi vzdorovala. Tedy do chvíle, kdy vstoupil na naše území. Pak už je to jen smutná kapitola v našich dějinách. Jistě, odboj zde byl a byl statečný, to bezesporu. Ale těch udavačů bylo daleko více než odbojářů. Ostatně filmový archiv je plný dokumentů z dob okupace, které jsou prostě nepublikovatelné. těch shromáždění s pravicemi k nebi...samozřejmě zde byla početná skupina říšský Němců, ale pokud by na tato shromáždění chodili jen oni, nedělali by v podstatě nic jiného.Já z toho nemám prach žádnou radost, nicméně není asi dobré zavírat oči před historickými fakty.

   Smazat
  5. Bagoun

   Naprostý souhlas.

   Sigma

   Nerozumím tomu, co vlastně chcete světu sdělit. Že zde byli i kolaboranti? A myslíte, že bez vás by to nikdo nevěděl? Kolaboranti byli, jsou a budou. V KAŽDÉ ZEMI.
   Ale kolaboranti nejsou, aspoň pro mě, těmi, kteří by určovali povahu národa.

   Aby vaše vyjádření měla nějaký smysl, musel byste doložit seznam zemí obsazených Německem, kde žádná kolaborace neexistovala. Jste schopen se toho zhostit?

   Smazat
  6. Poučte mě - co určuje povahu národa?

   Smazat
  7. 19;02
   Zřejmě tvoje familie byla příkladnou nositelkou všeho dobra....A děje se tak do dneška,herr Všeználek☺

   Smazat
  8. Sigma 19:02

   Nedokážu to dostatečně stručně vyjádřit, ale jsem si jist, že kolaboranti to nebudou. Nicméně míček je na vaší straně hřiště, ne na mé. Vy jste se vytasil se svými, pro mě trochu šokujícími rozumy, tak je zkuste něčím podložit a hlavně obhájit.

   Smazat
  9. Čest památce hrdinů:
   Balabán - Mašín - Morávek - Gabčík - Kubiš - Opálka.
   A tísícům dalších umučených, popravených a zastřelených čechů...

   Smazat
 8. Je příznačné, že hlavní "hvězdu" holokaustu Židů, Heydricha, museli za cenu (nejenom) svých životů zlikvidovat čeští Gójim. A odnést to v rámci Heydrichiády další čeští Gójim... Američtí, britští, ani čeští vyvolení (z území mimo německou jurisdikci) se do této sebevražedné akce nehrnuli. I když jich dost perfektně ovládali češtinu i české reálie.

  Čest a sláva hrdinství a sebeobětování českých Gójim!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:36 - Tvůj fanatický antisemitizmus je opravdu strašný. Ty ho napleteš i do tohohle kusu historie. Přitom nikdo ze Spojenců v době atentátu nevěděl o vyhlazovacích táborech ani o tom, že to plánoval Heidrich.
   Jsi prostě duševně nemocný hlupák.

   Smazat
  2. 14.36 Netykej mi, nepásli jsme spolu husy! Kolik z atentátníků tedy, podle vás, byli vaši?

   Co je antiněmeckého například na pravdivém konstatování, že ve dvacátém století Němci prohráli obě velké války...?

   Navštivte svého lékaře, drzý šlemile!

   Smazat
  3. 19:29
   Nauč se rozumět psanému,Icik!
   Nešlo o kritiku dvou prohranejch válek Fricků!!!

   Smazat
  4. Nauč se chápat napsaný text Sálesi. Pravda je pravdou, když se týká vyvolených i Gójim... nebo třeba paviánů. Jenom rasista s komplexem méněcennosti v tom hledá, jako ty, něco nenávistného.

   Smazat
 9. K tomu, abychom byly řazeni mezi vítězné státy naprosto stačil fakt, že jsme byli okupováni! To, že naši vojáci utvářeli dokonce samostatné útvary v zemích spojenců, bylo dalším potvrzením, že bojujeme proti hitlerovcům!! Partyzánský odboj a prokazatelný odboj domácí, jehož oběti v počtu popravených byl nemalý, byl do třetice dostatečným důkazem toho, že jsem stát, který bojuje!!!. Celkový počet našich mrtvých, relativně vysoko překračující mrtvé USA, to už byla jen třešička na dortu protiněmeckého odboje našeho státu. Ti mladíci, byli vyloženě posláni na smrt, byli sprostě zneužiti. Neměli absolutně žádnou šanci na přežití. V tom spočívalo jejich velké osobní hrdinství. Byli to fakticky čeští kamikadze. A ptám se proč? Jejich čin neměl absolutně žádný vliv na průběh války. Vliv na zařazení celého státu do protihitlerovské koalice je mizivý a fakticky vykonstruovaný. Obzvlášť, když si připomeneme, že hovoříme o státu Československo, z něhož celá třetina, tedy Slovensko, prokazatelně kolaborovala s Hitlerem. Nešlo tedy o nic jiného, než o snahu, řečeno dnešní mluvou, zviditelnění čs. politiků, dřepících si v poklidu Západu. Jako klučina jsem brzy po válce byl v Lidicích. To tam nebyl ještě žádný památník, jen vysoký kříž s trnovou korunou a obrovské, travou zarůstající zbořenisko. Tehdy má dětská dušička proklela všechny vrahy Lidičanů a zdaleka ne jenom Hitlerovce. A na tom nikdy, podtrhuji že nikdy, co budu živ, nehodlám nic měnit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasne ze mate pravdu.Jirina rocnik 1946.Muj bratr ,rocnik 1940 narozen v Kalaci na Donu.Mi rodice zazili celou VVV na vlastni kuzi.Vcetne bombardovani a evakuaci ze Stalingradu.Mne take nikdo nic nenakuka.Zdravim.

   Smazat
  2. 13:03 Stanislave Hošku. Je až trapné, jak si troufáte měřit význam všech těch akcí a aktů za politických okolností té doby, když žádný z tehdejších aktérů nedisponoval křišťálovou koulí. Je trapný onen pokřik o té spoustě českých kolaborantů, když podíl není nijak měřen, ani mezinárodně srovnáván. Jsem ještě žijícím pamětníkem a vím, že jsme se v širokém okolí museli zcela spoléhat na národní loajalitu stovek nijak netříděných a nijak neprověřovaných Čechů, mezi které dopadly i zásahy Gestapa se dvěma rozsudky smrti. Do 1 měsíce po soudu bez obhájce. Přes netajenou neloajalitu s Říší od počátku okupace českých zemí, ukrývání a podporu nelegálů, sběhů z „totálního nasazení“ a nejpozději i válečných zajatců, rodina Protektorát Böhmen u. Mähren přežila. Stovky Čechů z širokého okolí, kteří nemohli nevidět a nevědět, neselhali. Tolik 82 letý pamětník, vy machři nad jiné, nad národ i historii povýšení! Jste mentálně ubozí, hloupě namyšlení.

   Smazat
  3. Kolaborovalo ako kolaborovalo.. Na výber veľmi nebolo že.. Narozdiel od Čiech a Čechov nám hrozila nielen kompletná územná okupácia, ale aj kompletná, násilná národnostná asimilácia! To bolo terno pre Slovákov - spolupráca s Hitlerom VS zánik národa... poluprácu s Hitlerom v tom istom čase zvolili Polsko, Maďarsko, Veľká Británia, Francúzsko, ZSSR (aj keď im nehrozilo okamžité zničenie a zánik)..

   Smazat
  4. Dawn of Svarog 15:36

   Jste značně nevzdělán. Víc k tomu nemám co říct.

   Smazat
  5. Pane Hošku, také mi to tak přijde nejpravděpodobnější.

   Smazat
  6. 15:28 Podrážděnost u starších lidí, bývá známkou
   příchodu pána, který si nic nepamatuje.

   Smazat
  7. 19:43
   Pravil NEJpamětník!☺

   Smazat
  8. Jak si vy uhrovata hovada, mladicke smazky opovazujete mluvit k tematu a nadavat pametnikum?

   Smazat
  9. 17:01 Taky že si nic nedodal anonyme.. Okrem urážok - a nad to sa normálny človek povznesie :)
   Pekný deň

   Smazat
 10. Já, z 10:46 Naprostý souhlas, pane Hošku.
  Ivo. Ročník 1938

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:38 Ivo, na konci Druhé světové Vám bylo 7 let. Co vůbec víte o politickém postavení a politických možnostech Čs. londýnské emigrace, podmínkách uznání a existence Čs. exilové vlády? Že máte tu troufalost se k machrování pana Hoška, politicky prokazatelně trapně chybujícího, vůbec vyjadřovat?

   Smazat
  2. Anonymní 15:34

   Na konci války mu bylo 7 let. To je pravda. Ale dnes už mu 7 let není a nasbíral mezitím jistě mnoho zkušeností. A to je také pravda, dokonce ta nejzásadnější.

   Smazat
  3. To 15:34 A kolik je vám, milý machře. I kdybych byl narozen kolem roku 68, což je ročník většiny hlupáků, pro které dějiny začaly právě onoho roku,
   tak bych díky reálnému posouzeni dějin, jejich složitých aspektů, nemyslel jinak a ani se jinak nevyjadřoval. Vliv předků, dělá s člověkem hodně. Ne s každým, samozřejmě. Jde také o to, kdo byli ti předkové.

   Smazat
  4. 19:38 jsem ročník 1936, z rodiny vyznamenané za protinacistický odboj, jako dítě co maskot při různých, tehdy nezákonných aktivitách, když rodiče byli schopni vzhledem k perfektní němčině při běžných kontrolách, hrajíc roli, úspěšně obstát. To nelze zapomenout.

   Smazat
 11. Pane Hošku, k tomu, abyste mohl něco vysvětlovat druhým, byste o tom měl sám něco vědět. Ne jen si o tom něco myslet. Své povrchní povýšené poznámky o něčem, co zjevně nechápete, jste si mohl nechat pro sebe. Novotný

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dejte nějakou hezkou soudružskou častušku...prosím. Vy jste jistě odborník, že ano?

   Smazat
  2. Ad Sigma 19:03
   Dovolím si připojit se k Vašemu holdu hrdinům. Jen bych ho rozšířil na všechny oběti heydrichiády a doplnil o vyznání vděčnosti všem, kdo s nasazením života pomáhali a shodou okolností přežili. Tušíte, vy všichni "generálové po bitvě" a soudci svého národa a Benešovi "poradci", kolik spoluobčanů tenkrát neslo a uneslo břemeno, že "věděli" a neudali, ačkoliv to byli pro vás "jen" kolaborantští Češi.
   A propos, ta primitivní ideologická nálepka je přími "Sigmifikantní" přiznání politického aktivisty. S vámi diskutovat o historii nemá smysl. Ostatně článek nebyl jistě napsán pro producírování všeználků.

   Smazat
 12. Heydrich byl nejvýše postavený nacista zabitý (ne zavražděný, snad po právu popravený) odbojem během celé války. Akce téměř selhala, kontakty odmítaly pomoc, výsadkáři hodně improvizovali. Můj tip je, že se na nás tenkrát angláni vysrali, okecali Moravce a poslali ty kluky na smrt. A je naší vizitkou, že jsme to stejně dokázali. Ta akce byla několikrát na pokraji katastrofy. Jak chcete bránit své domovy, ženy a matky? Jedině s největší zuřivostí. Protože jinak se vás nepřátelé nebudou bát a vezou si, po čem tak touží a vás zabijí. A vy už pak nepoůžete nikomu. Konat se musí hned! Bolí mne moc všechny následné oběti. Na to není argument. Ale bojovat se musí, jinak nezahyne 1000 lidí, ale celý národ. Všichni a všechno, co máme rádi. Bratři, dost svárů, nechte si blbý komentáře na jiný můj příspěvek a zamyslete se. Heslo je dobro - rodina - jednota a sila.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V ideálním případě máte jistě nezpochybnitelnou pravdu. Pokud ale budete chápat wwII jako katalysátor, jehož prostřednictvím byla tisíciletá moc evropských velmocí předána USA a Rusku, pak možná zjistíte, že jakákoliv naše angažovanost v tomto procesu byla zbytečná.

   Smazat
 13. 19:15
  Pokud budeme mít kolaborantskou vládu,která víc chrání cikorky,Banderovce a africkej ksindl,tak na tom budem stejně,ne-li hůř,než v roce 1940!
  Jinak s vámi naprosto souhlasím.

  OdpovědětSmazat
 14. Barvitě vylíčeno všechno kolem, jenom jména udavačů jsou utajena... Jak české...

  OdpovědětSmazat
 15. 19:47
  Stupně vítězů na Svatováclavskou orlicí máme!!!!!!....Venzl udavač Havel,Emanuel Moravec,Karel Čurda....ale to nemusí být nutně i váš typ.

  OdpovědětSmazat
 16. Pokud byste někteří vy předchozí byli z Pardubic či okolí a zároveň pamětníci, nebudete tak hloupě vykecávat. Pak také zvažte, jestli současně nepatříte mezi ty, kteří Dr. Edvardu Benešovi vytýkají, že nepřistoupil na válku s Německou říší Adolfa Hitlera.
  Pro
  17:06 zkušenosti své doby možná, autentické z doby, ke které se autoratitivně vyjadřuje zřejmě ne!
  19:03 nevím jak častušky, na které mám alergii, či soudruzi a soudružky souvisí s pojednávaným článkem
  19:43. podrážděnost pamětníků nad překrucováním historie a neznalým plácáním mladších není vadou stáří, ale důsledkem hloupého plácání mladších. Račte být věcný
  19:47 jména udavačů utajena nejsou, byli souzeni a odsouzeni, neználku!

  OdpovědětSmazat
 17. Havlové, V.Burian a další žili v poklidua a zradili, zatímco jiní byli v koncentráku či bojovali. Dnes Ti kolaboranti restitutují majetek a smějí se nad vítězstvím Německa, zatímco Ti bojovníci se obracejí v hrobech.

  OdpovědětSmazat
 18. Možná nevíme pořád ještě všechno. Admirál Canaris byl "sousedem" ve vládní čtvrti a Heydrich ho odhalil, že vyjednává s britskou zpravodajskou službou proti Hitlerovi a to měl být hlavní důvod pro odstranění Heydricha! Nechci se s nikým přít, ale pro atentát byl daleko "příznivější" Moravec, což by také byl jasný apel! Cena za Heydricha byla vysoká, ale dějiny neznají kdyby!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:39 ba jo, mudrlante, Emanuel Moravec nebyl třetí, potenciálně i druhý muž Velkoněmecké říše. Jakýpak tedy v té době nezbytný politický profit bojující Čs. republiky. Dokonce ani u Himmlera ..., chytrolíne.
   Rád bych znal důvod, proč byl tento komentář smazán ... Zdravím JiH

   Smazat
 19. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 20. V te dobe jsem byl v Hitlerjugend a nemohl jsem se tudiz zucastnit tohoto zlikvidovani Tyrana neb v te dobe by to odporovalo memu presvedceni Teprve nyni si uvedomuji ze jsem se do akce mel pripojit ale ted je jiz pozde . Provedu proto podobnou akci na Putina jez je nasim nepritelem c 1 Zdravi Nick
  At zije Trump a jeho cela rozvetvena rodidna

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 4:40 pro Hitlerjugend si nebyl ani dost starej, ani rasově dost dobrej, tak se nevytahuj. Nacpal ses do Kuratoria pro výchovu mládeže. Proto víš, že angloamerický plutokrati sou zhouba árijský rasy. Taky bys měl vědět, že dyž tě zachvátěj židobokševici, zahyneš. Páč sme za těch 40 let nezahynuli, zbejvá už jen to vo angloamerickejch plutokratech! Furt ti to néni jasný?

   Smazat
  2. vek jsem mel, je mne 90 byl jsem vychovatelem nasi mladeze v boxu a byl jsem vyznamenan radem zelezneho pozlaceneho krize za oddanost vlasti

   Nick at zije Trump a jeho dcera a dalsi deti po celem sirem svjete

   Smazat
 21. A CO TŘEBA PŘIPOMENOUT I JINÉ, NEŽ JEN POŘÁD DOKOLA OMÍLANÉ JEDNY A TY SAMÉ MUČEDNÍKY SE ZÁPADNÍ FRONTY (tím nezpochybňuji jejich činy)...
  Co třeba mjr. Bohuslav Němec, velitel výsadku z SSSR 11.9.1941, popravený v Mauthausenu spolu se svým otcemk 7.5.1942 ?
  A jiní, jako je Karel Hovůrka atd.

  OdpovědětSmazat
 22. The article is very easy to understand, I also read many other articles and I found your article has helped a lot of information for me, thank you for sharing.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.