Reklama

středa 23. května 2018

Duch Brzezinského formuje eurasijskou geopolitiku Washingtonu

William Engdahl 23.5.2018 Katehon, překlad Zvědavec
Jednou z nejnápadnějších charakteristik skutečně skvělého Trumpova prezidentování do dnešního dne je to, jak dokonale se vývoj současné politiky, pomineme-li záměrné kouřové tweety a skandál, řídí základní strategií geopolitiky Washingtonu, datující se minimálně od r. 1992. Je tomu tak i v případě posledního nešťastného a silně ilegálního jednostranného rozhodnutí odstoupit od íránské jaderné dohody. Je tomu tak i v případě neúnavné studenoválečnické démonizace Ruska a zavádění zákeřných nových sankcí. A je tomu tak i v případě vynořující se obchodní války, kterou Trumpova vláda zahájila s Čínskou lidovou republikou.

Na rozdíl od široce zastávané víry, že americký prezident Trump jedná pouze impulzivně či je nepředvídatelný, věřím, že opak je pravdou. Strategická geopolitika Trumpovy vlády je reakcí nikoliv jen samotného prezidenta, ale skryté moci, stálé elity, která ve skutečnosti řídí to, co je někdy nazýváno Deep state. Tato geopolitika z velké části určuje, komu je dovoleno stát se prezidentem.

První oficiální formulace dnešní zahraniční politiky Washingtonu se objevila v r. 1992, kdy Dick Cheney byl ministrem obrany za Bushe staršího. Sovětský svaz zkolaboval a Bush triumfálně prohlásil Ameriku za jedinou super velmoc. Cheneyho náměstek, Paul Wolfowitz, byl zodpovědný za vytvoření Směrnice obranného plánování, 1994-1999. Bylo evidentní, a později to bylo popsáno senátorem Tedem Kennedym, že jde o imperialistický přístup. V necenzurované části Wolfowitzova doktrína hlásala: „Naším prvním cílem je zabránit opětovnému vynoření se nového konkurenta, ať již na území bývalého Sovětského svazu, nebo jinde… abychom zabránili jakékoliv nepřátelské mocnosti ovládnout region, jehož zdroje by, pod dostatečnou konsolidovanou kontrolou, postačovaly k vytvoření globální mocnosti.“ Za George W. Bushe se Wolfowitzova doktrína opětovně vynořila jako Bushova doktrína, po r. 2002 v rámci příprav na iráckou válku, a jednostrannost a použití preventivní války stanovila jako ústřední body americké politiky.

 

Základní geopolitika


Když se vrátím k názvu článku, budu citovat knihu z r. 1997, jejímž autorem je zesnulý prezidentský poradce Zbigniew Brzezinski, „Velká šachovnice: Americká nadvláda a její geostrategické imperativy“, abych mohl ukázat, jakou je dnes americká zahraniční a obranná politika za Trumpa. Nejde totiž o nic menšího, než o realizaci Brzezinského geopolitické výzvy a konceptu preventivní války Bushovy-Wolfowitzovy doktríny v kontextu dnešního vynořujícího se odporu vůči nadvládě Ameriky jako jediné super velmoci.

Brzezinski byl samozřejmě architektem afghánské války Jimmiho Cartera proti sovětské armádě za použití mudžahedínských islámských teroristů vycvičených CIA, saudskou tajnou službou a pákistánskou ISI.

V r. 1997 napsal:

„Je imperativem, aby se nevynořil žádný eurasijský vyzyvatel, schopný ovládnout Eurasii a tím se postavit Americe.“ Dále prohlásil: „Potenciálně nejnebezpečnějším scénářem by bylo, kdyby se objevila „anti-hegemonistická“ koalice sjednocená nikoliv ideologií, ale rozhořčením… velká koalice tvořená Čínou, Ruskem, možná i Íránem… Zabránění tomuto sblížení si bude vyžadovat americké geostrategické dovednosti na západním, východním a jižním perimetru Eurasie zároveň.“

Když si k tomu přidáme poslední dokument Pentagonu o Národní obranné strategii, která označuje Rusko a Čínu za největší potenciální hrozbu americké nadvládě, zkombinujeme to s upevňujícími se vztahy mezi Ruskem, Čínou a Íránem po zrušení sankcí v r. 2015, obzvláště v Sýrii, stává se jasným, co Washington dělá. Všemožně se snaží rozbít to, čemu říkám eurasijská vzpoura proti jedinému hegemonovi – osa Rusko, Čína, Írán.

Jak zdůraznil Brzezinski, ohledně pokračování nadvlády Ameriky, nezáleží na tom, že existují etnické, náboženské či jiné odlišnosti mezi Ruskem, Čínou a Íránem. Americká zahraniční politika po 11. září 2001 stále více nutila tyto tři země spolupracovat, navzdory těmto odlišnostem, na tom, co považují za obranu jejich národní suverenity.

 

Cíl Rusko…


Podívejme se na nedávné události ve světle Brzezinského eurasijského varování z r. 1997. Washington stál za Británií v případě podvodné aféry s otrávením Skripala, z kterého bylo, bez jakýchkoliv důkazů, obviněno Rusko. Podvodný chemický útok na okraji Damašku byl použit jako záminka pro ilegální americký raketový útok, za ignorování veškerých ustanovení Charty OSN a mezinárodního práva. Při zpětném pohledu šlo o test možné ruské reakce. Ať již americké Tomahawky nebo jiné rakety zasáhly cíl, či ne, byl vytvořen precedent pro Izrael a další americké spojence pro eskalaci útoků na Sýrii a Írán.

Pak jsou zde ďábelské nové ochromující sankce vůči „Putinovým oligarchům“ jako Deripaska a jeho Rusal, druhý největší producent hliníku na světě. Washington se ani nepokouší nové sankce omlouvat nějakým důvodem. Jako důvod uvádí, že ruská vláda byla zapojena do „celé řady zhoubných aktivit po celém světě“.

Nové sankce trestají jakoukoliv západní banku nebo investora majícího podíl v ruských společnostech pod sankcemi, dokonce i když jej koupil před uvalením nových sankcí. Je to nová forma finanční války amerického ministerstva financí, stejně smrtící, jako válka horká, ne-li více. Byla započata po 9/11 a od té doby byla vyladěna do ničivé zbraně, za použití faktu, že za ekonomické globalizace je svět stále závislý u obchodování na americkém dolaru, a stejně tak u devizových rezerv centrálních bank.

Poprvé, po zavedení posledních amerických sankcí vůči ruským oligarchům a společnostem, je zablokována nejen možnost půjčovat si na západních kapitálových trzích. Neruští investoři, kteří v posledních letech investovali miliardy do vybraných ruských společností, byli nuceni své pozice pod tlakem likvidovat, jinak by čelili sankcím za to, že vlastní ruská aktiva. Ale kdo je koupí? Již dvě hlavní společnosti EU pro vypořádání cenných papírů, Clearstream a Euroclear, byly nuceny odmítnout vypořádat ruské cenné papíry pod sankcemi. Rovněž čelí sankcím za to, že vlastní ruské akcie. Pokud, řekněme, si Čínská státní banka půjčuje na dolarovém trhu, má nyní de facto zakázáno obchodovat s ruskými společnostmi pod sankcemi.

 

Cíl Čína…


Zároveň Washington eskaluje tlak na Putinovo Rusko prostřednictvím Sýrie a Ukrajiny, kde rozpoutávají první fázi toho, co bude evidentně devastující ekonomická válka s Čínou, za použití obchodu jako počáteční páky. Washington, jak jsem poukázal v předešlém článku, si klade za cíl donutit Čínu upustit od své strategie dosáhnout u čínské ekonomiky během příštích deseti let statut předního výrobce vyspělých technologií. Tato strategie nese název Čína 2025 a tvoří jádro strategické agendy Xi Jinpinga a jeho iniciativy Nové hedvábné stezky.

První ochutnávkou toho, co Washington plánuje ve snaze zabránit Číně stát se světovým vůdcem v oblasti vyspělých technologií v rámci programu Čína 2025, je postup proti předním čínským výrobcům komunikační techniky ZTE a Huawei, hlavním konkurentům Apple. Na ZTE byly Washingtonem uvaleny sankce v dubnu, za to, že údajně prodávala telekomunikační vybavení Íránu. Americkým dodavatelům bylo zakázáno dodávat klíčové komponenty této čínské technologické skupině. Ta dočasně přerušila svoji činnost a pokouší se získat od USA vyjímku ze sankcí.

 

Cíl Írán…


Nyní, po důrazných protestech Německa a Francie a dalších států EU, Trump jednostranně roztrhal dohodu o íránském jaderném programu. Cílem je evidentně uvalit ochromující sankce na Írán, narušit znatelný pokrok, který započal v r. 2015. Fakt, že EU odmítá odstoupit od dohody s Íránem, bude mít jen malý vliv, protože americké sankce vůči Íránu ohrožují sankcemi i evropské firmy obchodující s Íránem.

Jako součást Trumpova anulování jaderné dohody s Íránem dávají USA dalším zemím, jako Čína či Japonsko nebo země EU, 180 dnů na ukončení všech dohod o nákupu íránské ropy. Evropské společnosti jako Airbus, která má od Íránu mnohamiliardové objednávky na nákup letadel, je budou nuceny zrušit. Od 6. srpna bude nákup amerických dolarů, obchodování se zlatem a jistými dalšími materiály, jakož i letecký a automobilový průmysl, pod sankcemi. Po 4. listopadu budou americké sankce cílit na íránské finanční a ropné instituce a budou obnoveny sankce vůči jednotlivcům z amerického seznamu ministerstva financí.

Jasným cílem je použít devastující nové zbraně amerického ministerstva financí a přesně cílené sankce k dotlačení křehké ekonomiky Íránu do krize. Zároveň se objevují zprávy, že poradce pro národní bezpečnost John Bolton obhajuje opětovné podporování íránské Mujahedeen Khalq, či teroristické organizace MEK, s cílem zahájit nový pokus o barevnou revoluci. MEK byla odstraněna z amerického seznamu teroristických organizací ministerstva zahraničí ministryní zahraniční Clinotovou v r. 2012.

 

CENTCOM


Pokud odhlédneme od specifických podrobností každé ze zemí a akcí Washingtonu proti nim, vidíme, že tři eurasijské mocnosti – Rusko, Čína a Írán – jsou systematicky cílem, a doposud se znepokojivou mírou úspěšnosti.

Koncem února generál Votel, velitel amerického velitelství Střed, či CENTCOM, poskytl rozhovor DoD News (Zprávám ministerstva obrany). V něm, mimo uvedení Ruska a obzvláště jeho zapojení v Sýrii a Číny a její iniciativy Jeden pás, jedna stezka a jejích vojenských základen v Djibouti a jinde, Votel uvedl vazby obou těchto zemí na Írán. Votel řekl: „Jak Rusko, tak Čína kultivují mnohorozměrné vztahy s Íránem. Zrušení sankcí OSN v rámci společného komplexního akčního plánu otevírá Íránu dveře pro obnovení své žádosti o členství v Šanghajské organizaci spolupráce“.“

Ironické je, že simultánní otevření de facto tří front války, třebaže jedna z nich je v tuto chvíli jen na úrovni ekonomické války, vytváří pro tyto tři mocnosti strategický imperativ spolupracovat ještě úžeji. Čína je největším odběratelem íránské ropy. Rusko poskytuje vojenské vybavení a jedná o mnohem větších zakázkách. Každý člen této triády – Čína, Írán, Rusko – z důvodu vlastního přežití – nemá tváří v tvář geopolitické válce Washingtonu o třech frontách jinou a lepší možnost, než vzájemně spolupracovat jako nikdy dříve, ať mezi nimi panuje jakákoliv možná nedůvěra nebo existují jakékoliv spory.


Brzezinski’s Ghost Shapes Washington Eurasia Geopolitics vyšel 16. května 2018 na katehon.com. Překlad v ceně 620 Kč Zvědavec.


19 komentářů :

 1. USA je nástupnický stát třetí říše, tedy Hitlerovského Německa. Rozdíl je jenom v tom, že Hitlerovské Německo bylo menší a USA je několikrát větší a strašné zvěrstva páchané fašistickým USA jsou dalekosáhle větší. Po druhé světové válce USA pozabíjelo ve válkách, které vyprovokovalo a vedlo několik desítek milionů lidí a dopustilo se ve všech válkách válečných zločinů. Všechny zločiny USA jsou maskovány ochranou lidských práv a ochrany svobody. USA, aby mohlo vést zločinné války nevává ani obětovat své vlastní občany a pošle je klidně na válečné jatky jako ve Vietnamu. Po druhé světové válce, svět přistoupil na světovou měnovou soustavu vedenou USA, které při vzniku se zavázalo, že bude dodržovat pravidla svobodného obchodu a stability světa. USA z toho nic nedodrželo a zneužívá dolar ke svému obohacení, k financování svých válek. Tyto všechny zvěrstva jsou všem známé, ale cíle USA jsou větší, protože více států světa nechce platit za dluhy USA a proto jediný způsob jak toho docílit je odpoutat se od dolaru, ale to USA trestá demokratickým vybombardování a genocidou, také demokratickou jako v Libyi, Iránu. Jenom vzpomeňte na Vietnam a zvěrstva kterých se tam dopouštělo USA. USA je hydra, která má tisíce hlav, které utnout a osvobodit se od ní bude stát obrovské oběti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Z článku jasně vidíme, že USA je největší hrozbou pro tuto planetu. Jediným způsobem jak dosáhnout eliminaci vlivu USA na ostatní státy je neuznávat dolar, přes který jsou vedené veškeré sankce. Čína a Rusko realizují mezi sebou obchod s ropou a plynem už jenom v národních měnách. Další státy se pokouší o to samé. Američané zuří, protože jsou to pro ně obrovské ztráty. Další státy odmítají platit Americké obrovské dluhy a také odmítají platit jejich obrovskou armádu která okupuje a znásilňuje celou řadu států světa. V současné době USA uvalují sankce ne jenom na ty které označují jako nepřátelé USA, ale také uvalují sankce i na státy, které jsou s USA v NATO, dokonce nařizují státům západní Evropy, aby kupovali jejich břidličný plyn, který je o 50% cenově draže než potrubní plyn z Ruska. USA se nedaří své spojence usměrnit aby za ně platily dluhy ani pod hrozbou sankci. Před několika dny navštívil \Putina Bulharský prezident, který ho požádal o opětovnou stavbu plynovodu do Bulharska, Bulharsko odmítnout a ztratilo tak obrovské příjmy v miliardách EUR za tranzit plynu přes své území. Bulharsko dnes se ptá, když severní cestu plynovodu do Německa Němci můžou realizovat, proč my jako Bulhaři nemůžeme realizovat jižní cestu plynového potrubí? Problém je dnes v tom, že jižní cesta plynovodu již jde do Turecka z kterého pak půjdou větve do Evropy a to vše mělo jít přes Bulharsko, a USA a EU s Evropským parlamentem tento projekt Bulharsku zakázalo a Bulharsko na to strašně doplatilo, protože uposlechlo vojenské štváče z USA a z EU včetně nás ČR. Takových věcí je víc, kdy USA již si nevědí rady, bombardují, zabíjejí, jenom aby dosáhli toho aby se jim státy podřizovali a otročili na USA.

   Smazat
  2. 13:02
   Nástupnický stát třetí říše .... toť otázka. Je reálná eventualita, že třetí říše byla výkonnou prackou USA? Nebyla čirou náhodou pro Hitlera vstupenka do vysoké politiky kniha sepsaná ve vězení, kde pykal za nepovedený puč? Vládl své politické kariéře sám a nebo byl ponoukám někým v pozadí? Někým mocným a bohatým, někým kdo byl schopen podpory jak finanční, tak informační?
   ABC

   Smazat
  3. ABC 21:23

   Nemusíte se darmo namáhat spekulací.

   Hitlerův životopis je totiž prozkoumán tak detailně jako u málokoho druhého. Takže v literatuře najdete vše o tom, kdo a z jakých společenských okruhů ho v které fázi jeho kariéry podporoval; jmenovitě a s adresami. Je toho tolik, že to průměrný čtenář za jeden život nestihne.

   Druhá věc ale je, že německý velkokapitál včas nepochopil, jakého džina vypustil z láhve. Všichni ti páni v cylindrech a dámy v róbách byli ještě omámeni předchozí velkou válkou a obrovskými kšefty, které jim přinesla. Tak poslouchali Richarda Wagnera ... až do konce.

   Kokotko

   Smazat
  4. Jen jsem poznamenal, že do Německa tekly finance z bohatých kruhů v Americe, a válka je pro "nestranného" obchodníka šance na zbohatnutí. Knih můžete přečíst kolik chcete, ovšem odpověď může být v podstatě ukrytá ve výsledku. Kdo zbohatl, kdo zchudl, co se stalo ve světě v druhé polovině 20 století? Najednou je zrozena nová koloniální velmoc na pozůstatcích koloniální Anglie, Francie, Itálie atd. A ten proces nastartovaly války první a druhá. Třetí nebyla potřeba, tu nahradilo MMF, OSN atd. Postupnými kroky, po celé roky k jednomu cíli a jakoby "náhodou".
   Hitlera mohli po puči pověsit ... ale našel by se jiný. Nevěřím na genialitu jedince, věřím na prosazování zájmů skupin mocných finančníků. A na schopné jedince, schopné za daných okolností pro zájmy pracovat.
   Druhá válka byla o válce proti Rusku a Německu byla ve vhodnou chvíli dána bez boje k dispozici skoro celá Evropa, jako zázemí. Rusko se vzmáhalo moc rychle, šlo o čas. Dějiny toho období se ještě několikrát promění .....
   A dnes? Není situace podobná?
   ABC

   Smazat
  5. ABC 22:15

   Ano, jen není radno zaměňovat "výsledek" a "plán". To byste dějiny přece jen moc zploštil.

   Co se týče Vašeho závěru, lapidárně to formuluje IVO ŠEBESTÍK v poznámce pod svým skvělým pondělním článkem "O Quislingy kolaborující s agresorem nebývá nikdy nouze":

   "Současná snaha USA zničit Rusko je v principu snahou dokončit proces, který začal už intervenčními válkami proti bolševickému Rusku bezprostředně po bolševické revoluci, pokračoval snahou poštvat na Rusko Hitlera a byl dočasně přerušen zdánlivým koncem studené války po rozpadu SSSR."

   http://casopisargument.cz/2018/05/21/o-quislingy-kolaborujici-s-agresorem-nebyva-nikdy-nouze/

   Dá se říci, že situace je netoliko podobná, ale stále táž.

   Kokotko

   Smazat
  6. Nejsem student dějin a tak si je musím trochu zjednodušit. :-) "Jen ten se honosí znalostí dějin, kdo na základě jejich poznání je schopen predikovat jejich budoucí směřování".
   Možná je situace opravdu stejná, pokud se odmyslí listí na košatém stromě světových událostí, zbyde kmen jako základ a ten bude asi stejný, pochopitelný. Jen je potřeba vědět, který děj a datum má důležitost a co je jen vedlejší a nepodstatný akt.
   "Na takové množství surovin, jaké vlastní Rusko, nemají přece Rusové právo. Musí se podělit ... "
   Ten článek si přečtu ...
   ABC

   Smazat
  7. Brzezinski/ a USA/ byl velky pritel plukovnika Tima Osmana jinak zvaneho Usamy bin Laden..Ale pozdeji jak to byva na zapade, "pritel" pozbyl posleze sve Uzitecnosti a byl odkopnut jako kus hadru , jako treba Vietnamci kteri spolupracovali s USA byli vykopavani z USA helikopter a letadel , kdyz Usaci prchali...Kopancemi /a nejen to/ i do jejich proradnych ksichtu, rypaku skonci i kolaborantsky a zradni Pudlove dnesni..

   Smazat
 2. Zajímavá analýza. Škoda, že autor alespoň okrajově nezmínil, jak hodnotí perspektivy Turecka.

  Jinak "noty" byly patrně propagandistům rozdány. t.č. nejzuřivější vlčák Karel Dolejší napsal na BL i na své poměry hodně útočný článek o Íránu:
  https://blisty.cz/art/91105-iransky-imperialismus-ohrozuje-i-zajmy-eu.html

  Tato zesilující agresivní propaganda má podobnou vadu na kráse jako ji měly už plány Brzezinského a Kissingera: chápou všechny zmíněné země jako objekt, nikoli jako subjekt mezinárodní politiky. Typický anglosaský pohled na svět plný "necivilizovaných", "nevyvinutých", "zaostalých" národů.

  Uvědomíme-li si, že to zahrnuje i pohled "Američana" na Čínu (ale i Koreu), tedy země s kulturou mnohem starší, je absurdita takového přístupu do očí bijící.

  OdpovědětSmazat
 3. Cemu se furt divite? Je to boj o zivot.
  Ja se spis divim jak zdegenerovana Evropa pacha sebevrazdu. Ve jmenu humanity.

  OdpovědětSmazat
 4. Autor článku je mimo mísu. Přání rodí myšlenky, ale skutečnost je dramaticky odlišná. Trump má od Globálního Principála úkol právě té letité agresivní koncepci USA učinit přítrž a zásadně uspořit na vojenském rozpočtu vzhledem ke katastrofálnímu zadlužení na federální úrovni i ve všech ostatních oblastech. Vše, čím se USA donedávna chvástaly, se obrací proti nim, Trump šikovně vytváří protiamerické nálady a vůli nerespektovat cokoli, k čemu USA vyzvou, což je bezprecedentní. Veřejná prohlášení nejsou dobrým ukazatelem skutečné politické strategie a taktiky, pokud neznáte KSB. S její znalostí se ale stávají perfektním uvozením toho, co se ve skutečnosti děje dojednáváno v zákulisí.

  OdpovědětSmazat
 5. Už jen mimika Trampa ukazuje, že je se svojí rolí supermana SSA plně spokojen. Co je groteskní, že všichni co si přejí vítězství SSA si myslí, že je to i jejich vítězství, jen proto, že jim fandí. Pro lidi, kteří neřídí svůj osud je asi těžké si představit, že způsob jednání SSA znamená porážku všech podřízených.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. R.P. 18:53

   Kašpárkovy grimasy nebo barva jeho kravaty jsou zajímavé opravdu jen pro infantilní část publika.

   Třídní vědomí se utváří a proměňuje pomalu a složitě.

   Dnes ještě žijí celé generace lidí, kteří vyrůstali v naději na sociální vzestup. Ta byla reálná naposledy zhruba před 40 lety. Dnes je to už jen pohádková součást liberální ideologie, které se přidržuje jak služebná elita (včetně médií), tak početně významné části středních vrstev. (Podrobněji o tom ve svých knihách píše Jan Keller.)

   Kokotko

   Smazat
 6. Břežiňský, je stejně jako Pešiňský, odpad polského národa.

  OdpovědětSmazat
 7. problémom v samotných USA je to, že sa absolutne nezvýšila životná úroveň strednej triedy, ba naopak, svet sa snaží zbavovať dolárov, a asi sa to darí, a tak sa prísun meny späť do USA pretvára na udržanie vojska mimo USA, ale nikto z opatrnosti si neberie pôžičky od dolárových bánk ...

  OdpovědětSmazat
 8. Jo Čína, Írán, Rusko budou spolupracovat a usa nakopou někam.

  OdpovědětSmazat
 9. Na další zajímavý text o současné americké politice upozorňuje !Argument - "Trump: právo jsem já":
  http://casopisargument.cz/2018/05/24/trump-pravo-jsem-ja/

  Celý článek je zde:
  https://www.zeit.de/2018/21/donald-trump-weltordnung-claremont-philosophie-leo-strauss/komplettansicht

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.