Reklama

čtvrtek 17. května 2018

Ekonomka Švihlíková přednášela: Lidé se bouří proti řádu. Vládnoucí elita brání svá privilegia. Řítí se na nás dvě věci. Známka, jak se jim to hroutí

doc. Ilona Švihlíková
reportáž
17.05.2018 ParlementníListy
„Nelze hovořit o legitimitě systému, kdy jedna velká skupina – společenská většina – je nucena vydávat stále více za obsluhu něčeho, z čeho má stále méně. Zároveň se dívá, že to, co platí, jde jednomu privilegovanému procentu,“ konstatovala na akci v Jablonci ekonomka Ilona Švihlíková. „Spousta lidí tyto věci intuitivně cítí. Začíná se to na politické úrovni projevovat. Lidé hledají svůj hlas, a proto se bouří proti řádu. Dávají čím dál větší prostor antiestablishmentovým hlasům. To neznamená vždy, že to je volba dobrá, ale je to hledání. Tlak na změnu tu je. Protože zdrojem opravdových revolucí je vždy právě nedostatek legitimity,“ zdůraznila.

Kapitalismus, socialismus a budoucnost aneb Mikeš už přišel
. Svoji knihu pod tímto názvem přijela do jabloneckého knihkupectví Serius představit ekonomka Ilona Švihlíková. „Jsou dva druhy ekonomů. Ti, kteří jsou spojeni se systémem a jeho uspořádáním a mají z něj prospěch. Proto se jim ho nechce měnit, i když je zcela zjevné, že je ten systém špatný a ústí do krizí a katastrof,“ uvedl Vladimír Opatrný, předseda představenstva jablonecké okresní hospodářské komory, v úvodní řeči. Mainstreamoví ekonomové jsou pak podle jeho názoru za to odměňováni nejrůznějšími výhodami a prestiží. „Ti druzí jsou na černé listině, jsou nálepkováni. Ilona Švihlíková patří ke druhé skupině, která místo pragmatismu volí objektivitu,“ konstatoval.„Knížka Kapitalismus, socialismus a budoucnost se dívá na současnost z takové vyšší perspektivy. Jako když orel letí nad krajinou a nevidí každý strom, ale vidí základy krajiny, jak zhruba vypadá, a vidí v ní nějaké trendy,“ vysvětlila autorka, která knihu napsala spolu s Miroslavem Tejklem. Jedním z klíčových témat v ní je rentiérský kapitalismus. „Klíčovým znakem kapitalismu v minulých fázích byl zisk. Zároveň ten systém byl legitimní. Byla tam nějaká vazba. Vydávám něco do nějaké ekonomické aktivity, která něco vytváří, vrací se to zpátky v podobě nějaké přirážky, která se dá nazvat ziskem,“ upozornila.

Problém podle ní však je, že dnes toto platí stále méně. „Zisk hraje čím dál menší roli a místo něj nastupuje renta,“ uvedla ekonomka s tím, že renta je dnes důležitá z několika důvodů. „Je spjatá s privilegii. Projevuje se v řadě různých forem. Typicky privatizace penzijního systému. To je dobývání renty jako vyšité. Ustupuje stát a dává určitý sektor k dispozici soukromníkovi. Ale ten to samozřejmě nebere jako plošnou službu, ale jen pro určitou skupinu, která na to má,“ vysvětlila. Možnosti dobývání renty se podle ní neustále rozšiřují a zvyšuje se kreativita, jak se nasát na veřejné zdroje a pro určitou skupinu je čerpat. „Všimněte si, jak často ministerstva nejsou schopna něco právně rozhodnout a najímají si externí právníky. Typické dobývání renty,“ konstatovala.

Narůstání nerovnosti. Jedno procento se úplně odtrhlo od zbytku


Rozdíl mezi ziskem a rentou je to, že zisk znamená něco z určité aktivity. „Renta je spojení s tím, že jsem a mám privilegia,“ upozornila. Jedním z nejsilnějších příkladů dobývání renty z mezinárodního hlediska je podle Švihlíkové doložka ISDS – řešení sporů mezi investorem a státem. „Umožňuje nadnárodním firmám žalovat stát, kdyby se nějakým způsobem změnily podmínky pro jejich podnikání. Opačně to nejde,“ řekla ekonomka. „Dalším způsobem dobývání renty je dělání zákonů tak strašně komplikovaných, neprůhledných, že se v nich normální člověk nevyzná. Velké nadnárodní firmy si však mohou najmout nejlepší špičkové právníky, kteří si najdou nějakou skulinku, aby firmy neplatily daně a tak dále,“ uvedla.

Co tento trend způsobuje? „Je to nárůst nerovnosti. Dobývání renty způsobuje, že to jedno procento se úplně odtrhlo od zbytku. Jestliže manažer vydělává pětsetkrát víc než průměrný zaměstnanec, nemá to co dělat s výkonností,“ objasnila. Jako příklad dobývání monopolní renty jmenovala Warena Buffeta, obchodníka, investora a jednoho z nejbohatších lidí na světě. „Styl jeho podnikání je vyhloubit příkopy kolem. Já budu sám. To ale není konkurence. To není podnikání, nehovoříme o zisku, ale o rentě. Mimochodem Buffet řekl – ano, to, co dnes probíhá, je třídní válka a ta moje třída – toho jednoho procenta – vyhrává,“ prozradila. „Renta má neuvěřitelné množství možností, jak na státu parazitovat, zneužívat ho, ale tak, aby se to koncentrovalo pro čím dál menší množství lidí. Proto mluvíme o tom jednom procentu. Proto máme všechny ty daňové ráje, ale i mechanismy toho, jak se vyhýbat daním,“ řekla Ilona Švihlíková. Podle OECD je dnes podle jejích informací nerovnost stejná jako v roce 1820.

Současný systém je podle Švihlíkové nelegitimní. „Dospěli jsme k tomu na základě toho, že tu máme skupinu, která systematicky využívá privilegia, tak aby na ni nikdo nemohl. Systematicky se zakopává v příkopech, aby se... ... .... ....

(celý rozhovor najdete ZDE) 

35 komentářů :

 1. Pravdivý a výstižný článek, díky paní Švihlíková

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pani Švihliková oněmi, když se ji zeptáte co je

   Kapitalismus BEZ přivlastků o kterém všichni víme,že je to nejhorši forma kapitalismu a odrůda gangsterismu.
   Celá ČR čeká kdy vysvětli proč tu bestii přismyčil na hřbetě přeceda KLAUS a proč se ho NIKDO z tzv intelektuálů nezeptal které,že to ty přivlastkz jsou.?

   NENI TO NÁHODOU I KAŇKA NA SLÁVĚ TÉ DOCENTKY NEBO TO I ONA NEVÍ?

   Co vy na to nevzdělanci a volotrkové?

   Smazat
  2. Pro 14:51 - ty jeden volotrku, kdybys dával větší pozor a víc četl, tak bys věděl, že docentka stejně jako mnoho intelektuálů po r. 1990 ostře kritizovali Velkého Páva Pérokrada, že zřizuje chujovinu. On, vítěz voleb, všechny pourážel a arogantně válcoval. Co jsi dělal v té době ty, volotrku? Koho jsi volil tehdá ty. Že to nakonec byla ta ODS, na jejíž ničivé dílo dnes nadáváš?!

   Smazat
  3. Peprná odpověd sklouzla v tomto okažiku dolů,ale je tam hafo mista na vaši diskuzi o NÁRODNIM PROGRAMU,který tady je pečený vařený.

   Smazat
 2. (celý rozhovor najdete ZDE)
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ekonomka-Svihlikova-prednasela-Lide-se-bouri-proti-radu-Vladnouci-elita-brani-sva-privilegia-Riti-se-na-nas-dve-veci-Znamka-jak-se-jim-to-hrouti-536171

  OdpovědětSmazat
 3. Jak je videt pani Svihlikova, tak vy uprednostnujete vedouci roli STATU !
  Jenze STAT z Vasich dani dela programy pro nezadouci parazity za ucelem ziskani jejich volebnich hlasu. (napr. Demokrate v Americe.) A poplatnici to musi platit proti jejich vuli as zajmum.

  Trumpovi lide uz davno maji reseni na tento problem, ale informovat se o tom neda, je to mazano !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opět Honolulan perlí. Zblblí americkými kecy o malé státu, který sužuje občany, tu trousí moudra.
   Stát nemá mít přebujelou administrativu (byrokracii) ale má mít silnou ruku na prosazování správných věcí a ještě silnější na kriminálníky a parazity všeho druhu.

   Ani se nedivím, že tě tady mažou.

   Smazat
  2. Nechte pana hnl psát, co když je to světlonoš nového světa a nikdo nevidi jak jeho skvělé přispěvky osvětlují ubohou ČR.

   Smazat
 4. ==================================================

  KOMENTÁŘE ILONY ŠVIHLÍKOVÉ NAJDETE PRAVIDELNĚ zde:

  http://casopisargument.cz/author/ilona-svihlikova/

  ==================================================

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. K čemu jsou nám občanům jsou sáhodlouhé články,

   kterým byla odoperována diskuzni rubrika. a navic v nich prý neni ani žádný návrh na řešeni.
   Už tu máme tolik popisů situaci,kterých je tu jak máku a beni z nich hlava.Copak nikdo z těch prý intelektuálů neumi napsat coi dělat???

   KDE JSOU NÁVRHY NA ŘEŠENI.

   Kdy ti docenti pochopi,že jen ony maji cenu,nebot ubohým občanům byla jejich moc ukradena prolhanymi ohlupovadly tisku a TV a to zákeřnými způsoby lživě podlého jednáni a je třeba se pomalu ptát zda takové volby vůbec plati!

   Smazat
  2. Recept samozřejmě je - socialismus. Proto ten minulý režim musí být tak tupen, haněn a dehonestován, aby se s ním i to slovo "socialismus" zdiskreditovalo a lidi si mysleli, že jedině ten marasmus, ve kterém právě žijeme, je to pravé ořechové.

   Leo

   Smazat
  3. LEO ,

   prvni odpověd máte dole,kde sklouzla, tak se ukažte nebo taky ne...

   Smazat
 5. Dvě ukázky z knihy Ilony Švihlíkové a Miroslava Tejkla - "Kapitalismus, socialismus a budoucnost aneb Mikeš už přišel" najdete
  zde:
  http://casopisargument.cz/2017/12/15/ilona-svihlikova-miroslav-tejkl-kapitalismus-socialismus-a-budoucnost-aneb-mikes-uz-prisel/
  a zde:
  http://casopisargument.cz/2018/05/05/ilona-svihlikova-miroslav-tejkl-kapitalismus-socialismus-a-budoucnost-aneb-mikes-uz-prisel-2/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hm, dílo téhle paní zas tolik lidí nezajímá.

   Smazat
  2. 19:17

   A tuto svou domněnku sdělujete komu? A proč?

   Smazat
  3. 19:21 Tomu kolegovi 16:40 a 16:44, že tapetovat tady těmi odkazy je k ničemu.

   Smazat
  4. 19:30

   To znamená, že doporučovat někomu, aby si něco přečetl, je nesmysl? A Vy to víte, protože jste knihu četl - nebo to víte proto, že jste ji nečetl?

   Nebo Vám prostě autorka není sympatická - a chtěl jste to oklikou dát všem vědět?

   Smazat
  5. 19:30 Víte vůbec, čemu se říká "tapetovat"? Tím se označuje fakt, když nějaký pablb určitým textem (většinou ne odkazy, ale třeba informacemi, které ani nejsou k věci) zahlcuje server tak, že se nedá číst diskuze. Jako třeba, že text opakuje a kopíruje třeba padesátkrát jako právě tapetu. S ničím podobným jste se tady na NR rozhodně nesetkal. Tak používejte termíny, které dobře znáte, chcete-li, aby vaše názory někdo četl. Ale vy to zřejmě asi neočekáváte, že? Nikdo nepřesvědčí vás a vy nepřesvědčíte nikoho. Copak to nechápete?

   Smazat
 6. Citát:
  „Schopnost národa a civilizace klást odpor destrukci pocházející zvenčí i rozkladu klíčícímu zevnitř klíčovým způsobem určuje dění uvnitř civilizace . Civilizace a národy rostou, protože disponují „ nástrojem expanze“, tj. vojenskou, náboženskou, politickou nebo ekonomickou organizací, která akumuluje přebytek a investuje jej do produktivních inovací.
  Upadá tehdy, když společenské skupiny kontrolující přebytek mají nezadatelný zájem využít jej „ pro neproduktivní, leč individuálně uspokojivé účely…, a přebytek je tak proměňován ve spotřebu, aniž by vznikaly nové, účinnější metody produkce“.
  Vnějším projevem tohoto dění je akutní ekonomická deprese, úpadek životní úrovně, rozrůzněné zájmy vyvolávající občanské války a nepokoje, vzrůst negramotnosti a stálé oslabování společnosti. Dochází k marným pokusům zastavit ztráty legislativou, nicméně úpadek pokračuje dál. Náboženské, intelektuální, společenské a politické roviny společnosti začínají ve velkém měřítku ztrácet loajalitu lidových mas. Ve společnosti se šíří nová společenská a náboženská hnutí. Narůstá neochota bojovat za společnost nebo ji jen podporovat odváděním daní.“

  Caroll Quigley profesor Univerzity of Geogetown 1961
  Převzato z knihy „ Střet civilizací.“ 1996

  OdpovědětSmazat
 7. A divíte se Švihlíkové?
  Vždyť vláda, parlament, justice, státní správa a zejména senát, připomínají ze všeho nejvíce náboženskou obec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejdrive je neco udelat s takovejma flundrama co nevi co mluvi , ale musi zvanit a zvanit a mit posledni slovo....
   Francouzska ministryne napr. prohlasila :
   Vsichni Bezdomovci , protoze se ceka chladne pocasi, by meli ZUSTAT DOMA !!!
   Tohleto Gendero vladne...Melo by zustat doma ,ze vsech nejdriv.. Vyvolava a provokuje antigendero rasisticke nalady...A jeste horsi veci...

   Smazat
  2. 17:30 Máte na mysli židovskou obec ?

   Smazat
 8. 17:30
  Omyl,připomíná to VLÁDU KOLABORANTSKÝHO SLOVENSKÉHO KRIPLA!!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Díky paní docentko, knížku si koupím. Jen hlupáci si myslí, že se jich tento problém netýká. Vkrádá se mi myšlenka na téma zcizení existujícího hodnot.Za naše peníze se vybudovaly elektrárny, přehrady,byty a dnes tyto zdroje kasíruje někdo jiný,aniž provádí jejich údržbu, či technické zhodnocení. Naopak se velmi snadno bourá a buduje za nepřiměřené ceny. Přitom každý se dušuje, že je zodpovědným správcem majetku, zejména veřejného. Hitem jsou státní zakázky, které z různých příčin nedokážeme uhlídat.Kde je žába na prameni nevím, ale stát jako hardware je dobrý,ale software je potřeba updatovat. Možná, že se nám někdo pokouší vnutit myšlenku, že stát je zbytečný, ale pak normální občané budou bez šance. Věřím, že éra "clondyku" je za námi a bude líp.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:31

   Odbočka na téma "Klondyke"; příklad zrůdných veřejných zakázek (dvě z mnoha):

   - Kdo měl zájem prodloužit pražské metro z Dejvic do Motola namísto na letiště do Ruzyně?
   - Kdo má zájem vést železnici na letiště do Ruzyně tunelem pod Střešovicemi?
   - A co na to pražští voliči?

   Příklad kamarádšoftů:

   Jedna z největších zlodějských skupin vládne už dlouhá léta Praze 1 (Filip Dvořák, ODS; sem patřila i Lucie Talmanová, jejíž matka /OPBH/ privatizovala Pařížskou třídu, za což se dcerunka stala poslankyní a posléze Topolánkovou manželkou); zde také vyrostla do krásy další partička, která si říkala "Věci veřejné". V roce 2015 se strana VV rozpustila a posléze "transformovala" ve "spolek". Spolek je, skrze osobu Olgy Havlové, propojen s Tomio Okamurou; za jeho "Úsvit" byla zvolena 2013 do Sněmovny. V roce 2017 už neuspěla, když jako členka hnutí "Úsvit" kandidovala za ... "Blok proti islamizaci".

   A občánek kouká ... a volí "nové" "nadějné" "nepošpiněné" politiky.

   Smazat
 10. Souhlas s článkem paní Švihlíková má naprostou pravdu.

  OdpovědětSmazat
 11. Bodejť by v ND, hráli klasiku, ...Pražská se vzbudila chudina a zahraje si na pány. ..nebo... a vládá věcí tvých k tobě se navrátí lidé můj... místo toho budete moci záhy sledovat vrcholné dílo, kterak Kristus znásilnil muslimku..je to hit divadelního festivalu v Brně. Můžeme se stydět, Evropě jsme to "ukázali".

  OdpovědětSmazat
 12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 3:04 Už zase podle sebe soudíš o druhých? A kde si nechal svůj nick "Horní Dolní", na který jsi byl tak hrdý?

   Smazat
 13. Lidem vadí hlavně migrace. Obyčejní Evropané už nechtějí migranty a toto kulturní obohacování a říkají to jasně. Bohužel elity je pořád neposlouchají. nakonec to asi skončí revolucí, pokud to bude takhle pokračovat.

  http://www.epshark.cz/clanek/688/tema-cislo-jedna_7

  OdpovědětSmazat
 14. Občania ako celok sú tlačení do niečoho, kam ako jednotlivci nechcú (multikulti, LGBTI, ...). Darmo majú dosť jedla a darmo aj dostatok blahobytu. Vyprázdnenosť politiky (plánuje sa na max. 4 roky), jej neprehľadnosť, neustále nové "smernice", oficiálne preklápanie nenormálnosti na normálnosť, to a podobné robia z občana nespokojenca. Potom stačí akákoľvek zámienka a ľudia idú bez rozmyslu do ulíc "vyjadriť svoju nespokojnosť". Ani ich nezaujíma, za čo je protest organizovaný, resp. kto ho organizuje. Stačí im, že si zaprotestujú. A v duši na chvíľku upokojenie - veď som tam bol, verejne som protestoval, sakra. Ale som im ukázal. To sa týka hlavne mladých. A čert sa v zákulisí smeje a kuje pikle ďalej. Funguje to tak nie len v politike, ale aj v ostatných oblastiach diania (ekonomika, kutúra, ...).

  OdpovědětSmazat
 15. 17.30
  NO KONEČNĚ SE KDOSI OZVAL A ŘVEME TU SMÍCHEM

  no přiteli,na misto útoku na nás z OSV,tedy na sebe, by bylo záhodno odpovědět na to slovo BEZ.
  To,že NAŠI prý neprotestovali samozřejmě neni pravda.
  Šli za presidentem a on na ně poštval psy.
  No a představte si,kdyby se NAŠI postavili cinkálistům, no myslíte,že by nebyli jejich obuví ušlapáni k smrti předtim než se stali nesmrtelnými?
  Jen se podivejte dnes,že po skoro třiceti letech,kdy už zdá se VŠICHNI vidi co se s nimi děje a jsou přesypáváni jako šutry v krabici nikdo,včetně vás vy prima veselý volotrku ani nehlesne a to k

  NÁRODNIMU PROGRAMU OBČANŮ VOLIČŮ,

  ačkoli jim jde o život.Byli jsme a budeme dále elita,která vám to pověsi na nos a vy si ho už dnes klidně můžete utirat ,neboť vám jinak může upadnout a musite pak vyhledat pomoc nás doktorů a inženýrů z OSV.

  PŘIDEJTE SE K NÁM NEPOLITICKÉ OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI OSV

  a budete brzy nesmrtelný a věřte,že vaše mosazná možná tvrdá palice ,pokud ji budete mit bude zdobit všechny náměsti kolik jich jenom je!

  Ozvěte se přiteli k věci,ČAS KVAPÍ a věřte,že se na př. NÁŠ Dr.Ing.Josef MRÁZEK CSc už poté co byl našim mentorem už nesmrtelným stal!


  OdpovědětSmazat
 16. LEO,

  je třeba pochválit vaši iniciativu a přispěvkY.
  OSV však ví,že k socialismu je daleko a bude ještě dál.
  Důkazem je, že by se muselo zas znárodnovat a to cinkálisti odmitli.
  Jak postupovat dál ukazuje už prvni bod návrhu Národniho programu občanů voličů,čekáme tu na avantgardu,která se o jeho body začne opravdu a živě zajimat a současně hledáme sily na jeho uskutečněni.

  STANTE SE AVANTGARDISTOU A UVIDITE TO TOČO!

  OdpovědětSmazat
 17. Dobrý den, hledáte legální a důvěryhodného finančníka? Potřebujete půjčku? Potřebujete naléhavou finanční pomoc? Potřebujete nouzový úvěr na splácení dluhu nebo potřebujete kapitálový úvěr na zlepšení vašeho podnikání? Nabízíme všechny druhy úvěrů s 3% úrokovou sazbou pro jednotlivce i firmy za jasných a srozumitelných podmínek. Doručujeme jakoukoli částku do jakéhokoli místa určení, takže kontaktujte nás dnes, abyste získali okamžitý kredit dnes. Pošlete nám e-mail na adresu: (leni.bolkova01@gmail.com)

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.