Reklama

úterý 29. května 2018

Ekvádor naznačuje, že možná vydá Assange

Julian Assange na Ecuadorské ambasádě v Londýně
James Cogan
29.5.2018  E-republika
Julian Assange je v ohromném nebezpečí. Poznámky, které tento týden na jeho adresu učinila ekvádorská ministryně zahraničí, naznačují, že se její vláda chystá zrušit politický azyl, který tomuto vydavateli Wikileaks v roce 2012 poskytla, a předat jej britským a americkým úřadům.


Julian Assange je v ohromném nebezpečí. Poznámky, které tento týden na jeho adresu učinila ekvádorská ministryně zahraničí, naznačují, že se její vláda chystá zrušit politický azyl, který tomuto vydavateli Wikileaks v roce 2012 poskytla, a předat jej britským a americkým úřadům.

Ekvádor 28. března tohoto roku pod velkým tlakem britské a americké vlády dal Assangeovi úplný zákaz jakéhokoliv internetového nebo telefonického kontaktu s vnějším světem a zablokoval fyzické návštěvy jeho přátel a příznivců. Během posledních 46 dní jsme o něm neslyšeli.

Ekvádorská ministryně zahraničí Maria Fernanda Espinosa ve středu 9. května uvedla, že její vláda a Británie "vyjádřily záměr a zájem, aby toto vše bylo vyřešeno.” Řekla, že věci kolem dosažení “konečné dohody” v kauze Assange se daly do pohybu.

Pokud Assange padne do rukou britského státu, bude čelit možnosti, že bude předán do USA. Jeff Sessions, generální prokurátor USA, uvedl, že postavení Assange před soud pro špionáž je “prioritou”. Mike Pompeo, bývalý ředitel CIA, který nyní vykonává funkci ministra zahraničí, trvá na tom, že WikiLeaks je “nestátní nepřátelská zpravodajská služba”.

WikiLeaks v roce 2010 odvážně zveřejnily informace, které jim předal bývalý vojín Bradley Manning (nyní Chelsea Manningová), který odhalil válečné zločiny spáchané americkými jednotkami v Iráku a Afghánistánu. Společnost WikiLeaks také v partnerství s některými velkými světovými deníky zveřejnila desítky tisíc tajných diplomatických kabelogramů a odhalila běžné protidemokratické intriky amerického imperialismu a řady dalších vlád.

Julian Assange a filozof Naom Chomski na balkónu ecuadorského vyslanectví. Dnes má již jakékoli návštěvy, včetně lékaře, zakázány.

Obamova administrativa za to Assange neúnavně pronásledovala. V listopadu 2010 ustavila tajnou porotu a byl na něj vystaven zatykač s obviněním ze špionáže, jež pro něj může znamenat trest smrti. Vláda labouristů v Austrálii vedená premiérkou Julií Gillardovou pak nechala australského občana Assange na holičkách. Odmítla ho jakkoli hájit a prohlásila, že bude spolupracovat se Spojenými státy ve věci jeho zadržení a odsouzení.

Dne 19. června 2012, v době, kdy mu hrozilo vydání do Švédska, kde měl být vyslýchán kvůli vyfabrikovaným obviněním ze znásilnění s vyhlídkou na vydání do Spojených států, požádal Assange o azyl na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně.

Od té doby uplynulo téměř šest let a on byl většinou odkázán na malý pokoj bez přístupu slunečního světla. Nesměl vycházet, dokonce ani v případě zajištění lékařské péče, protože britská vláda trvala na jeho zatčení kvůli porušení podmínek kauce, jakmile opustí velvyslanectví.

Jak byl umlčen

Teď mu bylo odepřeno i právo komunikovat.

Jennifer Robinsonová, australská právnička žijící v Británii, která zastupovala Assange od roku 2010, v květnu 2018 to komentovala v interview pro deník London Times takto: “Jeho zdravotní situace je strašná. Dlouhodobý problém s ramenem vyžaduje vyšetření magnetickou rezonancí (MRI), které nelze provést v rámci velvyslanectví. Má problémy se zuby. A pak je tu dlouhodobý dopad toho, že není venku, jeho zhoršení zraku. Není schopen vidět dál než odtud až na konec této chodby.“

Snaha dostat Assange před americký soud se nedá oddělit od širší kampaně za rozšíření cenzury internetu, kterou společně se svými spojenci vede americký stát. Děsivě vypadající obvinění z “ruského vměšování” do amerických voleb v roce 2016 a pomluvy o “fake news” jsou používány k ospravedlnění požadavků na to, aby Google, Facebook a ostatní korporace zablokovaly přístup uživatelů k webovým stránkám typu Wikileaks, Consortium News či WSWS, které zveřejňují kritické komentáře a odhalení o vládnoucí třídě a jejích agenturách.

WikiLeaks dostaly absurdní nálepku “proruského webu”, protože publikovaly úniky z vedení americké Demokratické strany, které odhalovaly protidemokratické intriky, jež vedoucí představitelé této strany podnikli, aby zmařili kampaň Bernieho Sanderse v presidentských volbách v roce 2016. WikiLeaks také zveřejnily úniky projevů presidentské kandidátky Hillary Clintonové, jež navíc odhalily její těsné vztahy ze společnostmi z Wall Streetu.

Americké zpravodajské služby jako součást ospravedlnění cenzury internetu tvrdí, a to bez jakýchkoli důkazů, že tyto informace byly hacknuty ruskými agenty a dodány Wikileaks proto, aby poškodily Clintonovou a pomohly Trumpovi, kterého prý měla Moskva považovat za “menší zlo”.

V reakci na tato hysterická obvinění WikiLeaks porušily svoji vlastní tradici nekomentovat své zdroje. Veřejně popřely, že by zdrojem jejich úniků bylo Rusko. Nezabránilo to však pokračování kampaně, v niž byl Assange v kruzích spojených s Demokratickou stranou dokonce označen za “užitečného idiota Kremlu”. Porážka Clintonová není připisována tomu, že desítky milionů amerických zaměstnanců odmítly její pravicovou a proválečnou kampaň a odmítly pro ni hlasovat, ale WikiLeaks.

Mlčení bývalých příznivců, i Corbyn oněměl


V podmínkách, ve kterých ekvádorská vláda kapitulovala velkému mocenskému tlaku a spolupracuje s britskými a americkými agenturami na tom, aby Assange zlomila, rozhostilo se téměř všeobecné trestuhodné ticho ze strany desítek organizací a stovek jednotlivců, kteří předtím tvrdili, že stojí za Assangem a WikiLeaks.

Pracovní skupina OSN pro svévolné zadržování, která v únoru 2016 odsoudila pronásledování Assange jako “formu svévolného zadržení” a vyzvala k jeho propuštění, nevydala žádné prohlášení k jeho současné situaci.

Britská Labour Party a její šéf Jeremy Corbyn se k akcím Ekvádoru nevyjádřili, ani se nepostavili proti rozhodnutí konzervativní vlády zatknout Assange, pokud opustí půdu velvyslanectví.
Současná australská vláda liberálů a nacionalistů i vedení Strany práce jsou též spoluviníci. Zelení, kteří tvrdili, že se postaví proti pronásledování Assange, nevydali v parlamentu žádné stanovisko ani tiskové prohlášení, natož aby vyvolali nějaké veřejné protesty. Stovky redaktorů, novinářů, akademiků, umělců a právníků z celé země, kteří veřejně obhajovali WikiLeaks v letech 2010 a 2011, teď utichly.

Podobná situace převládá i v Evropě a ve Spojených státech. Tzv. strany levice i odbory mlčky podporují zlovolnou kampaň proti Assangeovi. Pseudolevicové organizace po celém světě se snaží, aby nenarušily své hanebné kšefty se stranami zastupujícími politický establishment a aparáty odborů, takže jsou také zticha.

Pokud bude Assange uvězněn, nebo pokud se stane ještě něco horšího - vypnou WikiLeaks, bude to vážná rána pro demokratická práva celé mezinárodní dělnické třídy.


James Cogan je národní sekretář Australské strany sociální rovnosti. (Socialist Equality Party Australia)
Zdroj: Consortium News
Překlad: Aleš M.Související články:

21 komentářů :

 1. S válečními zločinci a špionmi se humánnej nenakláda, ať si zaslouži spravedliví trest podle světového Amerického zákona.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:46
   Achillovou patou každého idiota je jeho hlava,viď havlobanderovskej kecale??!!

   Smazat
  2. Jestli je člověk, kdo odhalil zločiny USA, zločinec, tak kdo jsou ti, co nařizují zločiny, při kterých umírají miliony lidí jako ve Vietnamu, Iráku, Libyi, Sýrii, Jugoslávii. Světový Americký zákon se rovná zákonům Hitlerovského Německa. Podle této logiky, ti co páchali atentát na Hitlera, byli tedy zločinci a Hitler je tedy popravil v souladu se světovým Americkým zákonem. Na názoru 8,46 je vidět degeneraci jedince a celé Evropské společnosti. Každá civilizace se dostane jednou do fáze, kdy začne degenerovat a tady vidíme začátek degenerace.

   Smazat
  3. 8:46 Neboj jednou ti to lidé připomenou us poskoku.

   Smazat
  4. 8.46 pletes si hlupaku zasadni veci .A to,kdo je to valecny zlocinec.

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  6. Divím se, že reagujete na úchyla... nevidíte, že to je úchyl a navíc slabiduch?

   Smazat
 2. Na tomto případě vidí všichni obyvatelé západního světa, jak se dají zneužít západní soudy, které na politickou objednávku vydají zatykač na kohokoliv, kdo řekne pravdu o zločinech USA. Hlavně, že dnes a denně v naší české televizi posloucháme nesmysly o zločinech bývalého režimu, ale současné megazločiny vedené proti nevinným lidem, jsou prezentovány jako boj za mír a spravedlnost. To co se odehrálo s dcerou Skripala, je možné kvalifikovat, jako únos občana cizího státu v režii Británie. Vymyšlené znásilnění a zatykač na Assange od Švédského soudu, který je plně v područí USA, je možné otevřeně kvalifikovat jako zneužití moci. Ti co to páchají, to moc dobře vědí, ale miliony dolarů dělají zázraky a nenažranost lidí, umožňuje USA, dělat tu nejšpinavější politiku na světě. Jestli to Ekvador udělá, bude to jeho nebetyčná ostuda, kterou si ponese v dějinách světa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Assange
   zveřejnil v dokumentech i některá fakta, potvrzující výrazně nadstandartní vztahy švédské vlády a armády s americkou stranou.
   Švédsko je neutrální jen na oko,
   v realitě jsou socialističtí vládci Švédska zaraženi v americkém análu až po uši.

   Před blbou švédskou veřejností a před světem se tato fakta utajují, neboť fasáda neutrality Švédska by tím byla značně poškozena.

   Švédská socialistická vláda je klasický příklad pokrytecké sebranky, která ale drží své ovčany pěkně pod krkem.
   Jejich multikulti otevřenost všem vetřelcům z Afriky se jim ale pěkně hroutí pod rukama, což snad zaregistrovali i ti, kteří se u nás touží tolik obohatit o jiné "kultury."
   Negři ze všech koutů Afriky přepadávají a znásilňují blonďaté Švédky, je ovšem politicky nekorektní o tomto stavu cokoliv napsat, nebo prohlásit.

   Smazat
  2. Ve Švédsku spolupracují s americkou stranou a štáby NATO především pravicové strany. Vzpomeňte jen na Bildta, velkého osobního přítele gruzínského idiota a teroristy Saakašviliho.

   Smazat
 3. Velkokapitál se nevzdá jen tak, zejména když zjistil, že troubové, které ničí, mu za to ještě tleskají a jsou pohoršeni z toho, že se dozvěděli, co jejich vlády reálně dělají, jak podporují vraždění, nenávist a zlo.

  vyzvěme své levicové poslance, aby protestovali, asi to nebude k ničemu, ale je třeba se ozvat.

  OdpovědětSmazat
 4. Je jediný stát na světě, který nikdy neporuší své slovo a jednou poskytnutý azyl nikdy neporuší. Tím státem je Rusko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas.

   Smazat
  2. 9:02 + 9:35 Potvrzuji,
   vždyť do Ruska se musel uchýlit i Snowden,na kterého byl zahájen ze strany americké CIA doslova hon.
   Viz dokument na youtube "Jagd auf Snowden", pokud rozumíte německy.

   Na adresu Asange se po zveřejnění dokumentů o zločinech, které páchají američtí okupanti vůči civilnímu obyvatelstvu v Iráku, vyjádřili i zástupci amerických neocons ve smyslu,že:
   "Poprava by byla příliš humánní..."

   Tak si asi umíte představit, co by jej v té kolébce "demokracie" čekalo.

   Smazat
 5. Julian Assange je bezesporu jednou z nejvýznamějších osobností 21.století. Je to persona formátu Mahátmy Gándhího, či Nelsona Mandely. Jeho význam v imperialistickém kriminále exponenciálně poroste.
  Je to jeden z mála mediálně známých lidí ze západu, kteří jsou nositeli ještě nějakých hodnot.

  OdpovědětSmazat
 6. A kde je právo na azyl pred mučeník?Asangemu v sša hrozí mučenie a smrť,to nie je podĺa Európskych pravidiel nehumány humanisti? Teraz sa slniečkári ukážte a virukujte s ĺudskími právami vi špiny havlokiskové.

  OdpovědětSmazat
 7. 11;32,mal som na mysli právo na azyl pred mučením,preklep sa nájde.Peter

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 9. Svět nemá naději. Rusko samo nemůže zachránit svět, ale je samo. Čína myslí jen na sebe. Na příkladu pana Assange vidíme tu slavnou pravdu a lásku stejně jako lidská práva a demokracii v plné západní nahotě. Je to hrozné. Měli bychom něco udělat my všichni. Nikdy jsem ani nepomyslela na to čeho se dožiju. Je to ostuda pro celé lidstvo. Pokrytectví a lež, chamtivost a bezohlednost, nejen v tomto případě, ale v celém počínání mocných se vydává za demokracii a pravdu. Tak jak jim vyhovuje. Tak si lze představit čirý hnus.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Táto doba ktorú žijeme je krištáĺovo čisté zlo,alebo ako to pomenovať. Peter.

   Smazat
 10. Ahoj všetci, Volám sa Marcela Klempárová (marcelaklem04@gmail.com). Stále hľadáte pôžičku na osobné alebo obchodné účely. Nemusíte sa pozerať inde, pretože senátor Peter Krajčovič vám poskytne pôžičku, ktorú chcete zaručiť 100%, ak spĺňate požiadavky úveru. Dňa 12. marca 2018 dostal som pôžičku vo výške 5.000.000 EUR od senátora Petra Krajčoviča s e-mailovou adresou senatorrpwalter@hotmail.com alebo WhatsApp číslo +1 (518) 558-5338 alebo na našej webovej stránke: http://spkinvestment.com/. On je skutočne seriózny veriteľ. Dostal som úver na splatenie zlých bankových dlhov, ktoré mi takmer vzali moje podnikanie a doma, a tiež na rozšírenie mojej firmy v zahraničí. Kontaktujte ho dnes pre vašu pôžičku, ak si naozaj vážne hľadáte úver. Mám dôkaz a dám ho každému, kto to potrebuje. Vďaka a Boh ti žehnaj.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.