Reklama

úterý 8. května 2018

Fiasko bombardování Sýrie

Thierry Meyssan
8.5.2018  Zvědavec
Čím více času uplyne od útoku „spojenců“ na Sýrii 14. dubna 2018, tím více jsou dostupné informace odhalující rozsah katastrofy. Zatímco Spojené státy stále dokážou bránit únikům ze svých ozbrojených sil, úniky z Francie jsou nevyvratitelné. Washington, Paříž a Londýn jasně demonstrovaly, že stále mají v úmyslu vládnout světu, ale ukázaly rovněž, že k tomu již nemají prostředky.


Týden po „spojeneckém“ útoku na Sýrii zůstává nezodpovězeno velmi mnoho otázek ohledně této operace a její realizace. A pár potvrzených faktů odporuje oficiálním prohlášením Západu.

Cíle bombardování

Podle západních verzí nebylo cílem útoků svržení režimu Syrské arabské republiky (tzv. „Assadova režimu“), ale potrestání použití chemických zbraní.
Nicméně žádné důkazy o použití takovýchto zbraní uveřejněny nebyly. Místo toho se tito tři spojenci ohání odhady založenými na původním videu uveřejněném Bílými přilbami (1) – videu, které samo bylo později rozporováno mnoha lidmi, kteří se na něm objevili, stejně jako personálem nemocnice, kde bylo natočeno (2).
Naopak, máme právo se ptát, jestli skutečným cílem těchto útoků skutečně nebylo svržení republiky. To se zdá být potvrzeno faktem, že rakety byly odpáleny na prezidentský palác v Damašku. Takto je to také interpretováno Ruskem, pro které bylo skutečným cílem „spojenců“ zmařit „úspěch syrských ozbrojených sil v boji za osvobození svého území od mezinárodního terorismu“.
Zničení farmaceutického výzkumného střediska v Barzeh zůstává záhadou. Toto zařízení nebylo v žádném případě tajné. Bylo vytvořeno za pomoci Francie. Organizace pro zákaz chemických zbraní v něm provedla inspekci pětkrát a nenašla nic, co by mohlo být spojováno s výzkumem chemických zbraní (3). Podle představitelů, v kontextu mezinárodních sankcí, prováděla tato laboratoř výzkum léků proti rakovině. Nebyla střežena a při kolapsu budovy nebyly žádné oběti. Stejně tak její zřícení nezpůsobilo rozprášení chemických látek do atmosféry. Nemohu si pomoct, ale tato situace mi připomíná zničení továrny Al-Shifa v Súdánu Spojenými státy. V r. 1998 prezident Bill Clinton nařídil její zničení, které bylo realizováno čtyřmi střelami Tomahawk, za cenu jednoho mrtvého a deseti zraněných. Americké tajné služby ujišťovaly, že tato laboratoř vyvíjí nervové plyny pro Usamu bin Ladina. Později se ukázalo, že to bylo hlavní středisko Súdánu na výrobu generických léčiv (4). Konkrétně se tam vyráběly léky proti AIDS, bez placení licenčních poplatků Gilead Science, společnosti řízené Donaldem Rumsfeldem a Georgem Schulzem (5).

Provedení operace

Spojenci tvrdí, že odpálili 105 raket, zatímco Rusové jich napočítali 103 (6). Koordinace mezi různými armádami byla předána NATO, ačkoliv to odmítlo převzít odpovědnost (7). V souladu se svým statutem tato organizace jednala za souhlasu a po schválení Severoatlantickou radou, ačkoliv toto zatím není jisté. Skutečně, před bombardováním Tripolisu (v Libyi) v r. 2011 nebyla tato Rada kontaktována, a nikdo neprotestoval. Cílem této koordinace bylo zajistit, že všechny odpálené rakety, ať již ze Středozemního moře, nebo z Rudého moře či ze vzduchu, zasáhnou své cíle ve stejný okamžik. Nicméně věci nešly dle plánu – ačkoliv spojenecká operace měla být dokončena během půl hodiny, ve skutečnosti to od prvního odpalu po poslední trvalo 1 hodinu a 46 minut.
Před útokem Rusko oznámilo, že provede odvetu, pokud bude zabit nějaký z jeho příslušníků ozbrojených sil. Spojenecké armády dostaly proto úkol být opatrné, aby je nezasáhly.
Nicméně ruská armáda odpaly sledovala a předávala koordináty raket „spojenců“ Syrské arabské armádě v reálném čase, aby Syřanům umožnila je zničit. Mimo to, když Syřané byli zahlceni řadou raket spojenců, ruská armáda nasadila své systémy rušící spojení a řízení jednotek NATO, což paralyzovalo většinu odpalovacích míst. Bylo to poprvé, kdy se Francouzi střetli s tímto systémem, který již způsobil problémy Spojeným státům a Britům ve Středozemním moři, Černém moři a u Kaliningradu.
Dále dvě ruské lodi opustily Tartus, aby si zahrály na kočku a myš s britskou jadernou ponorkou (8).
Podle ruských a syrských vojenských činitelů bylo 73 střel zničeno za letu, což je číslo značně převyšující čísla uváděná vojenskými představiteli „spojenců“. Ale na zemi všichni – včetně mne – mohli vidět aktivitu protivzdušné obrany, a nikdo neviděl žádný z dopadů 105 raket, které oznámili „spojenci“.
Spojenci okamžitě prohlásili, že přesnější informace jsou tajné. Nicméně specializovaná fóra nabídla všemožná neověřená odhalení ohledně selhání této operace. S jistotou nanejvýš víme, že francouzské letadlo nebylo schopné odpálit ani jednu ze svých raket a bylo nuceno je odhodit do moře (9) a že dvěma francouzským víceúčelovým fregatám selhaly počítače a nebyly schopny odpálit své námořní střely s plochou dráhou letu (10) – což jsou příznaky známé všem, kteří čelili ruským rušícím zbraňovým systémům.
Syrská obrana byla počtem raket odpálených ze všech směrů přehlcena. Proto se rozhodla bránit jisté prioritní cíle, jako prezidentský palác, a obětovat ostatní, jako výzkumné středisko v Bazeh. Rusové pak oznámili, že do Sýrie dodají baterie nových systémů protivzdušné obrany.
V každém případě je tato operace největším vojenským fiaskem od druhé světové války.

Západní rétorika

Tato bombardování jsou zcela jistě z hlediska mezinárodního práva ilegální – nikdo z těchto tří agresorů nebyl Syrskou arabskou republikou napaden a jejich akce nebyla schválena Radou bezpečnosti.
Spojenci proto diskutovali o legálnosti své iniciativy. Ta byla popřena právní službou německého Bundestagu (11). Skutečně, mimo fantastického charakteru údajného útoku v Ghoutě tento typ bombardování v žádném případě nezaručuje konec utrpení civilního obyvatelstva.
Co se týká Francie, ta neustále zdůrazňuje, že neválčí proti „Assadovu režimu“ – což jsou komentáře, které byly okamžitě popřeny Sýrií a prezident Assad vrátil Velký kříž čestné legie, přes rumunské velvyslanectví, které zastupuje francouzské zájmy v Damašku. „Prezident Assad nepociťuje žádnou čest v nošení vyznamenání udělenému mu otrockým režimem Spojených států, který podporuje terorismus“ – prohlásil mluvčí prezidenta.
Někteří autoři blízcí NATO se dovolávají „zodpovědnosti chránit“ (R2P), vyhlášené OSN. Opět, toto není ten případ. Ve skutečnosti se R2P týká pouze zkrachovalých států, což evidentně není případ Syrské arabské republiky, jejíž veřejné služby stále fungují, i po 7 letech války.
A nakonec, zatímco Spojené státy, Francie a Británie touto operací ukázaly, že existují mimo mezinárodní právo, ukázaly rovněž, že jejich armády nejsou tím, čím bývaly.

Poznámky:
 1. United States Assessment of the Assad Regime’s Chemical Weapons Use”, Voltaire Network, 13 April 2018. «Évaluation nationale du ministère français de la Défense sur l’attaque chimique du 7 avril 2018 », Réseau Voltaire, 14 avril 2018. “Syria action – UK government legal position”, Voltaire Network, 14 April 2018.
 2. Witnesses take the sting out of the charge made by the White Helmets”, Translation Anoosha Boralessa, Voltaire Network, 14 April 2018.
 3. Last inspection : “Progress in the elimination of the Syrian chemical weapons programme”, by Ahmet Üzümcü , Voltaire Network, 23 March 2018.
 4. Universalism and the West. An Agenda for Understanding”, in «The Future of War», Werner Daum, Harvard International Review, Vol. 23 (2) - Summer 2001.
 5. War as a World Strategy”, Voltaire Network, 19 March 2003.
 6. General Staff Colonel General Sergei Rudskoy holds briefing dealing with western attack against Syria”, by Sergei Rudskoy, Voltaire Network, 14 April 2018.
 7. Fake “made in USA” and lies “made in Italy””, by Manlio Dinucci, Il Manifesto (Italy) , Voltaire Network, 17 April 2018.
 8. British submarine in duel with Kremlin’s ‘Black Hole’ hunter-killer”, Mark Hookham & Tim Ripley, The Times, 16 avril 2018.
 9. «Frappes en Syrie : un des missiles Scalp « n’est pas parti » du Rafale», Guerric Poncet, Le Point, 18 avril 2018.
 10. «Couacs inexpliqués pour les missiles de MBDA au large des côtes syriennes», La Lettre A, 17 avril 2018. «Frappes en Syrie : un couac dans la marine a empêché le tirs de plusieurs missiles», Pierre Julien, RTL, 19 avril 2018.
 11. Völkerrechtliche Implikationen des amerikanisch-britischfranzösischen Militärschlags vom 14. April 2018 gegen Chemiewaffeneinrichtungen in Syrien”, Bundestag, 18. April 2018.
The fiasco of the bombing raid on Syria vyšel 24. dubna 2018 na Voltairenet.org. Překlad v ceně 464 Kč Zvědavec.

29 komentářů :

 1. No, ještě se Rusové naučit obracet ten jejich šrot za letu a vrátit ho do původního místa těm šmejdům, to bych řval smíchy:oD Je to asi sci-fi, ale Rusové už na něco přijdou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vzhledem k tomu, že rusové ulovili dva plně funkční kousky, bych to za sci-fi spíš nepovažoval. Ještě se jednou zasmějem, až budou tomahavků bumerangy.. :-)

   Smazat
 2. Vůbec netoužím po světovládě těchto zemích jsou to hajzlové.

  OdpovědětSmazat
 3. Multikulti v praxi! Statistika přímo z impéria: na padesát zastřelených černochů dva bílí.

  https://www.freeglobe.cz/Articles/25694-velke-tajemstvi-slavna-televize-se-podivuje-nad-obrovskym-rozdilem-v-poctu-nasilnych-umrti-mezi-belochy-a-cernochy-znate-reseni-infografika-.aspx

  OdpovědětSmazat
 4. 9:55
  A bombardování vysílaný Lžianglánama bylo zaručeně PRAVÉ.....???!!!!
  Si dej mokré hadr na palici ty mluvčí Čt žumpy!!!!☺

  OdpovědětSmazat
 5. na fotku se vykašli uveď jaké protiargumenty máš ke konkrétnímu obsahu článku?
  Je to stejná situace jako v předchozím "útoku" sekerkama na letiště v Šajchun. Z 60ti vypálených dolítlo 23 a trefilo pouhých 8. Za dva dny bylo letiště opět provozuschopné

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Diskutující v 9:55, který se dožaduje věcných důkazů, přehlédl asi na konci článku jedenáct odkazů původních zdrojů -:). Číst se musí vždy do konce - zásada ze základní školy.

   Smazat
  2. 13:28
   Teda,to je obdivuhodný,to je nápověda ze zvláštní školy nebo plzeňských práv?☺

   Smazat
 6. 12:16
  A Lžiangláni tapetovat ty svoje píčoviny můžou viď ty Škrpále,ty jsou dokonalost sama!!!☺☺☺
  Zřejmě tě tam Čt vysrala jako pozorovatelé místo toho senátory gen.Šavla!

  OdpovědětSmazat
 7. Zatímci Ruský "supermoderní" šrot padá k zemi jak shnilé hrušky

  https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/471407-v-syrii-se-zritil-rusky-supermoderni-bitevni-vrtulnik.html

  OdpovědětSmazat
 8. 12)41
  Jooooo,Novinky,Blicí listy a Fuckingtown post.....to jsou celosvětově NEJOBJEKTIVNĚJSÍ NOVINY!!!!☺☺☺☺☺☺
  Nehodí se ani na podpálení polem na čarodějnice!!!!☺☺☺☺

  OdpovědětSmazat
 9. Odpovědi
  1. Aha, takže když vás někdo chytne při vašem lhaní za ruku, tak jen napíšete, že ty vaše bláboly, obrázky a "důkazy", jsou pouze ilustrativní.
   A pro jistotu promažete všechno co vaše lhaní dokazuje. Inu, "alternativa" v praxi.

   Smazat
  2. Dvořáku, to neokecáš komiku

   Smazat
 10. 13:45
  Kde máš DŮKAZ,ŽE JE TO LEŽ,ty Cardo retardo???!!!!!
  U Lžianglánů ten průser s fotkama ty genitálové MUSELI PRIZNAT!PŘIZNAT!!!
  Takže,ukázaná platí havlozblblo!☺

  OdpovědětSmazat
 11. Proč má tento lžiplátek za prioritu neustále podsouvat překroucené a lživé zprávy?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co sem lezeš? Když se spálím, tak po druhé už nelezu do kamen. Sleduj Novinky, tam se to všechno dozvíš pravdivě.

   Smazat
  2. Proč máš ty, analfabete, za prioritu sem blábolit a lhát? :)

   Tidehunter

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. NR je běžný tu dobře, jindy mizerně z ruštiny přeloženej putleroffský hoax! Součást to hybridní války vedené kremelskou klikou anti-ruských židočekistů proti Bílé civilizaci! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/image02021.jpg

   Smazat
 12. 14:21
  Lžiplátek je třeba Fuckingtown post,Blicí,Novinky,I děs a podobný,takže zklidní hormon ty Čulíku z Večerníčkova!!!!☺☺☺☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. NR je běžný tu dobře, jindy mizerně z ruštiny přeloženej putleroffský hoax! Součást to hybridní války vedené kremelskou klikou anti-ruských židočekistů proti Bílé civilizaci! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/image02021.jpg

   Smazat
 13. Nejsmutnější na celé věci je, že všichni obyvatelé ČR včetně dětí a nemluvňat ponesou důsledky karmy, kterou nám všem připravili naši prozápadně smýšlející politikové a vláda, jež útok "našich spojenců" na Sýrii schválila. Vesmírné zákonitosti nelze přečůrat a za vše musí každý z nás jednou zaplatit. Bohužel pojmy "karma" či "karmický dopad" většině našich lidí už nic neříkají, zatímco naši předkové přesně věděli, o co jde....

  OdpovědětSmazat
 14. Dnes v Hostivaři hořel sklad pneumatik a mrak jedovatáho kouře zavalil Prahu. Ještě štěstí, že jsme na té správné staně. Jinak jsme se zítra mohli ze světového tisku dozvědět, že "proruský diktátor Zeman podnikl chemický útok na centrum opozice, které je v Praze". A za pár dní už by svištěly Tomahawky na Mitas a Barum.

  OdpovědětSmazat
 15. Díky 22:51, se srandou se dá přežít i tento lžičas.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.