Reklama

pondělí 14. května 2018

Forbes: USA daly Íránu jasně najevo: Zachrání vás jen bomba!

Ilustrační foto: Bušehr (Írán) - stavba jaderné elektrárny 
- kou -
14.5.2018  Forbes a  PrvníZprávy
Po odstoupení Spojených států od jaderné dohody se Írán ocitl bez pákového efektu, a nemůže nijak zabránit zavedení nových sankcí týkajících se íránského obchodu s jinými zeměmi, napsal Jim Crane, komentátor Forbesu.
Nyní příznivci tvrdé linie v Teheránu věří, že jedinou racionální volbou je restart jaderného programu a vytvoření vlastních jaderných zbraní.

USA odešly z jaderné dohody s Íránem a poslaly Teheránu zprávu: „Zachrání vás pouze jaderné zbraně,“ uvedl ve svém článku pro Forbes Jim Crane z Baker Institute.

Pro íránskou vládu se jaderné zbraně stávají nutností. Islámská republika je obklopena nepřátelskými sousedy, kteří požadují po USA, aby ji napadly. A jeden z těchto sousedů, Izrael, který je sám přitom vlastní jaderné zbraně, ukázal, jak může beztrestně dovolit si tyto zbraně aa napadat, když bombardoval zahraniční íránské základny v Sýrii, kde zabil několik desítek lidí.

Z íránského prezidenta Hasana Rúhání, který je umírněný politik, a který dal v šanc svoji budoucnost dohodou se Spojenými státy – udělali „hlupáka a slabocha“, protože se u něj ukázal nedostatek nástrojů k obraně národních zájmů své země, aby posílil svou ekonomiku, a aby dokonce dosáhl i symbolické pomsty za zabití íránských vojáků.

Ti, kteří se v Íránu drží tvrdé linie, dlouho předpovídali, že Američané „zrádně"odmítnou jadernou dohodu, považují ji za hlavní důvod tohoto ponižování. Aktivně vyzývají k obnovení iránského jaderného programu.

Podle nich byla strategická chyba Íránu, že vstoupil do jednání, aniž by měl jaderné zbraně. Teherán, podle jejich názoru, potřeboval sledovat úspěšnou strategii Severní Koreje, která zahájila jednání poté, co vylepšila své bomby a systémy nosičů.

Jak autor zdůraznil, není pochyb o tom, že Írán splnil své závazky přijaté v roce 2015. Umožnil inspektorům přístup do jaderných areálů, zničil většinu svých odstředivek, převedl zásoby uranu na Rusko, ale také zalil betonem jaderný reaktor a vzdal se zbraňového plutonia.

A tři roky poté, co Írán zničil jadernou infrastrukturu, Amerika změnila názor. Nyní Teherán nemá ani tu minimální páku, aby zabránil dalším restriktivním opatřením proti obchodu Íránu s jinými zeměmi.

Pro Teherán je výsledkem politického kompromisu impotence, za níž může následovat inflace a odliv lidí.

Až do doby, než Írán bude moci zopakovat příklad KLDR, nebude schopen omezit útoky na své vojáky rozmístěné v zahraničí nebo na domácí půdě.

„Bez bolesti nelze dosáhnout respektu," uvedl autor materiálu.

Íránští příznivci tvrdé linie tvrdí, že „bomba je jediná racionální volba“. A to znamená obnovení iránského programu rozvoje jaderných zbraní.

„S bombou v ruce může Írán vyjednávat z pozice síly," uzavřel Forbes.

24 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. nebude!!!!!!!

   Smazat
  2. Uz je
   Jen ti to v Havelsku nereknou

   Smazat
  3. Blbost, válka nebude, není to v zájmu USA ani kohokoliv jiného. Irán je dost silný i bez jaderných zbraní. Navíc EU se postavila proti odstoupení USA od dohody s Iránem. Neznamená to sice, že EU půjde přímo proti USA, to si nemůže dovolit, ale nemusí respektovat úplně vše co si v tomto problému USA vymyslí.

   Smazat
  4. 12,33
   Zatím respektovala. A pochybuji, že to nyní bude jiné. Američané potřebují prodávat svou předraženou, břidlicovou ropu a plyn a jedni z mála, kdo jí budou muset nakupovat, budou země EU.

   Smazat
  5. Aby mohl hrát Irán vůbec nějakou roli centra řizeni na střednim východě jak se to plánuje ,musi mu pan president TRUMP umožnit vyrobit atomové bomby a to se děje.
   Tim se chce ON konečně zbavit Israele a zahájit vytouženou prvni ATOMOVOU světovou válku daleko od svého domova,což mu hrozi,když zaútoči na Rusy ihned.
   Vznikl by totiž ten Stalinův průliv,ovšem jak to vypadá je jeho budováni stejně plně v proudu.

   Smazat
  6. Terrible massacre’: Israel kills 55, injures 2,771 Gaza protesters as US embassy opens in Jerusalem

   Smazat
  7. S Palestinci se pan TRUMP bavit nebude.Dnes jich dal zabit 55 zitra stovku.
   AMEN!

   Smazat
  8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 2. Válka je (někde) stále ...nevšimli jste si???

  OdpovědětSmazat
 3. Jedinou úspěšnou strategií Severní Koreje by bylo, že si nechá jaderné zbraně. Na příkladu Iránu je vidět, že nelze věřit USA.

  OdpovědětSmazat
 4. Jo to je jediné čemu váleční štváči rozumí pozice síly.

  OdpovědětSmazat
 5. Jaderná nálož je "krásná" věc, problém Iránu je v tom, jak ji dopravit k předpokládanému cíli. Balistické rakety nemají, křídlaté rakety a strategické bombardéry taky ne. Do batůžku se nějakému teroristovi zatím jaderná nálož nevejde. Tudíž nejen výroba jaderné nálože, ale i její dopravení k předpokládanému cíli je pro Irán v stávající době problémem. Doufám však, že již Iránci pochopili, že s USA se dá jednat jako rovný s rovným pouze tehdy, když máte u sebe kufřík s tlačítky, kterými se ovládají starty balistických raket s jadernou náloží a s dopředu zaprogramovanými souřadnicemi amerických strategických cílů. Pak Amíci krotnou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Äni to není neřešitelný problém, dopravu lze řešit asymetricky. Do Washingtonu kupříkladu jezdí civilní lodě, a jezdí jistě i spousty kamionů... a i islám má své kamikadze.

   Smazat
 6. Je to velice závažná chyba v mezinárodní politice. Irán je donucen se chovat jako KLDR. Jde to velice rychle.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Americký gauneristán jedná trošičku s rozvahou jenom s těmi, kteří jim mohou při sebeobraně rozbít držky na kaši, i když přitom zemřou jako včely, které bodly nepřítele svým žihadlem. Na Izrael a na USA platí jedině nukleární, nejlépe termonukleární "žihadlo". To je jediný argument, kterému rozumí. Proto mohl být kupříkladu Krym bezpečně RESTITUOVÁN Rusku.

   Smazat
 7. Vyrobit bombes, rakety už mají a budou mít od těch zkurvenců za vodou, ne úplný, ale přesto pokoj!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 8. Amerika mění názor jako posrané trencle. Nikdy a nikde žádnou dohodu nedodrželi. Teď už je to snad po Iránu jasné i největším pitomcům. A kdo to nepochopil ten dopadne jako Indiáni, Havajci a další národové. Oni se to chcípáctví dobře naučili od svých koloniálních Anglických lordů a obohatili to lakotností a nadřazeností Židů. Židé jsou přeci vyvoleným božím národem co má vládnout všem. To už tady v Evropě krafal jeden rakouský položid a hrál si přitom na super Němce. Další stejný šlengr Muhamed dokázal vytroubit palice zase těm připečeným. Lidstvo je nepoučitelné a vedou jej gauneři a hlupáci. Čest vyjímkám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Již se nedivím Kimovi co dělá, kdyby nevystřelil pár raketek , tak by se do něj TrUmp sral pořád. Teď zkrotl a najednou chce jednat. Díky tomuto se USA chystají napadnout Írán (měl být na řadě před Sýrií hned po Libyi.

   Smazat
  2. 17:23 Irán má smlouvu s Ruskem a tudíž není problém, aby Rusové Iráncům ty rakety dodaly, pokud už je tam nemají. Vyrobit atomovou bombu dnes zvládne průměrný vysokoškolák pokud bude mít možnost sehnat suroviny a sehnat suroviny taky není zase tak velký problém. Jen ať si Amerika, která je daleko a nemá šanci přímo do takového konfliktu zasáhnout,cestou Izraele něco zkusí, tak se na něj vrhnou všichni Arabové spolu s Pelestinci i Egypťany dohromady a bude po Izraeli, čímž by byl definitivně vyřešen dlouhodobý problém Středního východu.

   Smazat
 9. Kim měl zkrátka kliku. Pod ochranou velkého čínského bratra si sestrojil atomovou bombu a dnes má karty na durcha. Přitom ještě před několika lety by neuhrál ani betla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omyl, velký omyl Vladimíre, Kim atomovky má už dlouho, ale neměl pro ně dost silné nosiče, ale ty dnes už taky má. Ano, souhlasím, že dnes má karty na durcha.

   Smazat
 10. No vidíte. Stačilo, aby američtí přátelé z Ukrajiny dodali Kimovi pár komponentů k výrobě balistických raket a Kim je za pár měsíců sestrojil a odzkoušel. Buď jde o chaos ve světě nebo Ukrajinci za peníze prodají bratra.

  OdpovědětSmazat
 11. Asi ano, jeden balistický pozdrav na casa blanca a bude klid, na čas...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.