Reklama

.

.

pátek 11. května 2018

Google a Amazon pomáhají autoritativním režimům blokovat zašifrované zprávy

Will Morrow 11.5.2018  WSWS a E-republika
V uplynulém období se společnost Google a další technologičtí giganti plně zapojili do kampaně zaměřené na cenzuru internetu a na dohled ze strany amerických zpravodajských agentur.
Google a Amazon pomáhají autoritářským vládám na Blízkém východě s Washingtonem cenzurovat internet a zabraňovat používání šifrované komunikace jejich obyvatelstvem. Dne 1. května odhalili vývojáři aplikace zašifrovaných zpráv Signal, že Google a Amazon v průběhu předchozího měsíce podnikli kroky k tomu, aby společnost Signal už nemohla obcházet cenzuru v Egyptě, Ománu, Kataru a ve Spojených arabských emirátech.

Aktivisté, mládež, novináři, právníci a obhájci lidských práv už nebudou moci používat žádost o posílání zašifrovaných zpráv a tak se vyhnout státnímu dohledu. Všechny tyto postižené země jsou ovládány krvežíznivými a represivními režimy. Egypt je řízen vojenskou diktaturou generála Abdala Fatteh el-Sisiho, který se dostal k moci v roce 2004 podporou vojenského puče podporovaného USA. Vojenští pučisté tehdy svrhli demokraticky zvoleného předsedu muslimského bratrstva Mohameda Morsima a zabili více než 1600 jeho příznivců na ulicích Káhiry. Během pěti let vláda el-Sisi zaokrouhlila a uvěznila asi 60 000 oponentů a v politických procesech odsoudila asi tisíc aktivistů k smrti. Spojené arabské emiráty, Katar a Omán jsou řízeny despotickými monarchiemi.

Asi v prosinci 2016 tyto vlády pověřily poskytovatele internetových služeb, aby začaly blokovat veškerý provoz serverů společnosti Signal. V reakci na to Signal implementoval změnu svého softwarového kódu, známého jako přesměrování domény (domain fronting).Tím se webový provoz Signálu objevil u poskytovatelů služeb a cenzorů, jako kdyby byl směrován do webové domény Google (google.com). To umožnilo uživatelům i nadále používat službu zasílání zpráv tím, že pouze aktualizovali aplikaci na svých telefonech.

Někdy v polovině března roku 2018 však společnost Signal obdržela od společnosti Google 30 dní předem oznámení, že zavádí interní změny k zastavení přesměrování domény. Změny vstoupily v platnost 16. dubna. Vývojáři společnosti Signal oznámili, že se chystají přejít od Googlu k webové doméně prodejce Amazon na Blízkém východě (Souq.com), Amazon rychle poslal dopis koncem dubna a varoval, že bude okamžitě pozastaven signál, pokud se používají domény třetích stran bez jejich svolení. Dne 27. dubna Amazon změnil systémovou architekturu tak, aby zabránil přesměrování na svou doménu.

Aby služba mohla fungovat úspěšně, pak přesměrování musí jít na široce využívaný web. Pro zablokování signálu by vládní cenzoři museli dříve zablokovat provoz na Google či Amazon. Podle veřejného prohlášení společnosti Signal, změny společností Google a Amazonu znamenají, že neexistuje alternativa, která by zabránila vládní cenzuře.

Změna má důsledky mimo službu Signál. Postihuje i další aplikace zaměřené na to, aby se uživatelům umožnilo vyhnout se dozoru a cenzorům. Do této skupiny patří bezpečný a anonymní prohlížeč Tor, stejně jako prohlížeč Great Fire Free, který je speciálně navržen tak, aby se vyhnul internetovému firewallu čínské vlády. I tyto služby se spoléhaly na některé formy přesměrování.

Google vysvětluje své rozhodnutí ukončit možnost směrování domény v prohlášení aktivistům Verge. Přesměrování prý nikdy nebylo “podporovanou funkcí v Google”, ale tato možnost prý fungovala “až donedávna kvůli takto nastavenému softwaru.” Ale v roce 2014 generální ředitel společnosti Google Eric Schmidt hájil v listu New York Times opačný názor. Tehdy prohlásil, že podporuje taková opatření. V článku tvrdil, že “přesměrovací techniky - když jedna IP adresa vypadá jako jiná - jsou cestou vpřed... digitální cesta z Íránu do Norska může být maskovaná jako obyčejný hovor Skype... vedlejší škody z blokování veškeré dopravy jsou často příliš vysoké na to, aby to dané vlády zvládly.”

V uplynulém období se společnost Google a další technologičtí giganti plně integrovali do kampaně zaměřené na cenzuru internetu a na dohled ze strany amerických zpravodajských agentur. Podle změn zavedených v dubnu roku 2017 Google začal cenzurovat levicové, socialistické a protiválečné webové stránky, především World Socialist Web Site, odstraněním odkazů na tyto publikace ve výsledcích vyhledávačů.

Pod záštitou boje proti “falešným zprávám”, podporovaným Ruskem, společnost Google a Facebook najali tisíce obsahových cenzorů, které z velké části čerpaly ze zpravodajských agentur. Pak začaly tyto společnosti sledovat obsah, který je online, s pomocí rychle se rozšiřující sítě algoritmů umělé inteligence.

Není pochyb o tom, že koordinovaná rozhodnutí společností Google a Amazon mají obrovské důsledky pro zahraniční politiku ve Washingtonu. Tyto kroky byly provedeny v těsné konzultaci s ministerstvem zahraničí a CIA, aby pomohly utlačovat a cenzurovat obyvatele pod výše uvedenými vládami, které jsou věrnými spojenci USA. Změna také napomáhá snahám cenzury ruské vlády. Ta se pustila do akce v polovině dubna a poté, co společnost Google oznámila, že ukončí přesměrování na svou doménu. Ruská vláda úplně stejně zablokovala užití těchto domén pro službu Telegram a nařídila vypnutí služby bezpečného zasílání zpráv pomocí těchto aplikací.Článek Google, Amazon assist in blocking encrypted communications vyšel na webu World Socialist Web Site. Překlad redakce.

Psali jsme k tématu


Související články:

14 komentářů :

 1. Je to demokratická obrana proti konspiračnim Ruskim webúm.Naši vlast EU si rozvracet nedáme.

  OdpovědětVymazat
 2. No jo nástup fašismu k moci teď přímo tu slavnou demokracii popírají.

  OdpovědětVymazat
 3. Čo ti jebe?nemám na teba krajšich slov a odpustite mi že som reagoval na toho dementa vulgárne. Ten chlapec 10:13 nevie načo aj písal.To všetko čo sa deje na sociálnych doménach je o tom ako nám chcú zapchať ústa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:24 Kolego Slováku pán to určitě myslel ironicky.

   Vymazat
 4. Ptoč se divit? Přece Google i Amazon (a mnohé další) patří k vrcholovým elitářským klanům, které mají rozhodujdí vliv na globální politiku. Dělají jenom to, co se od nich očekává, že budou.

  OdpovědětVymazat
 5. Neporadil bi mi niekto kde sa dá nájsť alternatíva miesto Google a YouTube?Chcem písať bez cenzúri.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někdo tady doporučoval ruský Yandex.ru. Popravdě jsem to zatím nevyzkoušel.
   MM

   Vymazat
 6. Hele, Dvořáku, opravdu jsi tak dementní že ani nevíš, že tyhle vaše sračkoidní stránky provozujete zadarmo díky službě Blogger kterou provozuje právě vámi pomlouvaný a nenáviděný Google?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, ty trdlo, ale ten článek je jenom převzatý z E-republika, a napsal ho Will Morrow.

   Vymazat
  2. A ten to původně napsal na WSWS - odkaz je uveden v článku.
   Pozoruhodné je, jak Anonym 14:20 se už poněkolikáté zajíká vztekem, když kritizujeme nějakou americkou hanebnost.
   Musí to být hodně zapouzdřený člověk s rysy nemyslícího fanatika.   Vymazat
  3. Anonymní 25. srpna 2015 7:50

   Nejste svobodní,pokud používáte cookis a info předáváte Googlo???

   ----------------------------------------------

   Václav Dvořák 25. září 2015 19:49

   Ano, podle této logiky není na internetu svobodný nikdo. Pracujeme v systému, který provozuje Google, nikomu nic nepředáváme. Poraďte, prosím, lepší způsob či systém a my na něj rádi přejdeme. V současné době se dokončuje nový editační program pro Novou republiku, který by na Googlu nebyl závislý!!!

   Vymazat
  4. Dvořáku a proč je publicistika Nová republika v nabídce stránek Seznam cz. společně s publicistkou Novinky cz? Publicistika Novinky.cz je jasný bulvár, a diskuze k článkům je jasný hnůj. Vedle toho vznikla Nová republika -ale je diametrálně jiná? Nebo jsou to jen líbivě jinak vypravené texty a komentáře, ale základ to má společný? A proč se nová republika zabývá výhradně jen Ukrajinou -platí redakci Rusko? Je to všechno naozaj akési divné. Produkuje to celé společnost Borgis s.r.o. - tedy když je to on-line na stránkách Seznam.cz? To můj rozum nebere, a protože je v ČR z hlediska mediálního jen lež, faleš a propaganda, zdá se, že Nová republika je jen jiná propaganda. Naši občané jsou fakt chudáci - na všechno naletí a všemu přikládají zásadní význam. Kdo bude usilovat o vyřešení bordelu, genocidy, exekučního teroru a teroristických justičních poměrů ve vyhlazovacím táboře Česká Republika - redaktoři Nové Republiky? Tak proč někde tvrdě neintervenují, proč nevyprodukují investigativní novinářský tým a pořad pro ČTV, a proč nejdou nešvarům tvrdě po krku? Co v ČR jako vylepší denní komentáře o dění na Ukrajině?

   Vymazat
  5. Dvořáku, není vám to opravdu ani trochu blbé tímto způsobem hrubě pomlouvat společnost jen díky které existujete a která vám díky svým službám umožňuje vaši pohodlnou existenci? A to zcela grátis a ještě vám navíc platí za reklamy?
   Co vy musíte být za křiváka? Jestli máte jen trochu cti v těle (jako že nemáte) a vaše bláboly myslíte vážně, tak okamžitě přestaňte využívat služeb "americké a hanebné" společnosti Google a přejděte k nějaké ruské, čínské, nebo se prostě zařiďte jinak, křiváku.

   Vymazat
  6. 17.16
   Zato, ty jsi příklad rovnosti.Z tebe přímo čouhá.

   Vymazat