Reklama

neděle 13. května 2018

Hledáme „diskutovatelné paradigma“

Radim Valenčík
13. 5. 2018     RadimValenčíkPíše
Při příležitosti zajímavé a důležité diskuse, která proběhne v úterý 15. května, posílám několik námětů, které považuji za vhodné vyjasnit.
Nejdříve pozvánka na zajímavou akci, která z hlediska současných diskusí i dění v programových politických stranách může být velmi přínosná a která je veřejně přístupná:
POZVÁNKA
Věcná nezávislá platforma si Vás dovoluje pozvat na
DISKUZNĺ KLUB.
Koná se v úterý 15. května 2018 od 17 do 20 hodin v restauraci hotelu "Mars ", Praha 10-Vršovice, Kubánské náměstí 1333/6
"Nacházíme se na rozcestí! Co dál...?"
Doprava : TRAM  č.  6, 7, 22 (zastávka "Kubánské nám., nedaleko stanice Metra A "Strašnická"), možnost parkování v okolních ulicích .
 
Za jeden z prvních kroků považuji vytvořit to, co by bylo možné nazvat "diskutovatelné paradigma", tj. základní koncept představy o změnách, které nás čekají. Takových konceptů může být více a mohou se v podstatných prvcích lišit. Měly by však být otevřeny kritickému pohledu a reagovat na připomínky buď konkretizací, která příslušný prvek konceptu lépe zdůvodní, nebo úpravou příslušného prvku.
Nyní se pokusím formulovat otázky (formou dilemat), se kterými se musí každý pokus o koncept ("diskutovatelné paradigma") vyrovnat:
1. Bude další vývoj společnosti setrvačný v tom smyslu, že půjde jen o vylepšování stávajícího, nebo nás čekají turbulence, které, pokud máme mít budoucnost, najdou pozitivní řešení v podstatné změně, v tom, že se podstatně změní typ fungování ekonomiky i politiky?
2. Mohou a musí být pozitivní změny prosazovány průběžně, vyrůstat ze stávající společnosti a vrůstat do ní a tím ji i měnit, nebo je nutné nejdříve získat politickou moc a teprve potom může začít prosazování pozitivních změn.
3. Je podstatou změn změna vlastnických vztahů, nebo vznik životaschopných a konkurenčně úspěšných prvků nové ekonomiky.
4. Předpokládají změny směřující k nové ekonomice postupné nahrazování tržních mechanismů působících v jednotlivých oblastech, nebo naopak zdokonalování tržních mechanismů a rozšiřování jejich působnosti i do oblastí, kde doposud nepůsobí, případně působí nedostatečně efektivně?
5. Bude předpokládaný nárůst volného času v důsledku nahrazení živé práce technikou mít pro společnost devastující účinky, nebo naopak je to základní předpoklad přechodu k novému typu ekonomiky?
6. Lze prosazovat zásadní změny i v lokálních podmínkách menší země či skupiny menších zemí, nebo ke změnám bude muset dojít v globálním měřítku?
7. Je nutné počítat s odporem držitelů současné moci, nebo se nové prosadit svými přednostmi?
8. Je předpokladem změn to, aby co nejvíce lidí pochopilo, o co jde, nebo stačí, kdy to, o co jde, pochopí několik osvícených a zasvěcených jedinců?
9. Bude změna, která nás čeká, obdobou průmyslové revoluce, nebo bude z důvodů, které lze srozumitelně zformulovat, mít zásadně jiný charakter?
10. Pomůže nám k pochopení změny, o kterou jde, Marxovo dílo, nebo je toto dílo pro pochopení podstaty změny nevýznamné či dokonce zavádějící?
Některé z otázek spolu vzájemně souvisejí v tom smyslu, že určitá odpověď na některou z nich predeterminuje odpověď na některé další otázky. Proto při diskusi o tom, jak si představit změny, o které jde, je nutné počítat i s tím, že se argumentace může přenést z jedné otázky (ohniska diskuse) k jiné. Ale to může být ku prospěchu věci.
Patrně jsem nevyčerpal všechny významné otázky k povaze změny, uvítám doplnění.
Docela se na úterní diskusi těším a uvidíme, co z ní vzejde. Pokud to bude zajímavé a vyjde mi čas, pokusím se o tom napsat pár řádek.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5719-hledame-diskutovatelne-paradigma.html

16 komentářů :

 1. Hledáme „diskutovatelné paradigma“

  Radim Valenčík

  Jednoduché, nechte dikutující vyjádřit svůj prvotní dojem k diskuzi, nemažte nepohodlné vyjádření, přeneste se přes svou ješitnost, svého " vyjímečného poslání ".

  Přestaňte smazávat Vám nepohodlné názory. Krom vulgarit a sprostého chování i Vás samých na NR. A je po Vašem
  paradigmatu.

  A prosím pražské náfuky, spadněte již na zem, nejste pupkem světa!

  Zdraví přeje Ramón

  Ps. Vymažete-li tuto selskou radu, řešte své paradigma.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Ramón" = další z nesnesitelných nadutých pitomců, kteří sem cpou své výkřiky, často v několikanásobné kopii a cítí se povoláni radit druhým, co mají dělat a jak se chovat.
   Díky - ale blbých "rad" na této úrovni ("Honolulu") už tu bylo dost!

   -----

   Valenčíkovy otázky nezapřou jazyk aparátčíka a můj první dojem je, že nevedou k pochopení, ba ani k pojmenování podstatných problémů dnešní společnosti.

   Už jen výraz "diskutovatelné paradigma" je po jazykové stránce příšerné monstrum; po stránce myšlenkové je bezobsažný. Můj postoj je jistě negativně ovlivněn mou nedůvěrou k technokratům, ale - co je moc, to je moc!

   Smazat
  2. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

   23:41

   Ramón, děkuji za poklonu mudrci, jakkoliv bezejmenný. Jak se Vám líbí mé grafické pojetí příspěvků o tom se nezmiňujete kolego? Pražáci, pěkně si posypte hlavu popelem, ale hlavně už spadněte na zem! Neřešte, jak soudně reklamovat dámské lodičky značky only on Gucci na ČT24?

   -----------------------------------------------

   Tento nadutý výrok, mi někoho připomíná, že by Zbořilův přítel, spadl také do anonymity nebo spíše, medikament z NR?

   Závěr na metropolitu, pana Valenčíka je trefný, ale krutý:

   " Valenčíkovy otázky nezapřou jazyk aparátčíka a můj první dojem je, že nevedou k pochopení, ba ani k pojmenování podstatných problémů dnešní společnosti.

   Už jen výraz "diskutovatelné paradigma" je po jazykové stránce příšerné monstrum; po stránce myšlenkové je bezobsažný. Můj postoj je jistě negativně ovlivněn mou nedůvěrou k technokratům, ale - co je moc, to je moc! "

   Vzkazuje anonymní 13. května 2018 23:41, filozof, "co se zamyslel a spadl do kanálu"! Miloslav Šimek a Jiří Grossmann


   ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

   Smazat
  3. Ramone, někdy napíšeš něco zajimavého ze života u vás na severu. Tím hrubým kritizováním všech si to vždycky pokazíš.
   Ty a Honolulu jste na tom stejně, potom se nedivte tomu, jak je s vámi zacházeno.

   Smazat
  4. 12:01

   My jsme vzdálení příbuzní? Neznám důvod k tykání, já jsem vám jej nabídl!

   Pište k článku a nehodící vynechte, pouze vyštěknete a zalezete soudruhu, síla zvyku vás neomluvá Vasile! Já jsem exnestraník.

   Zdraví Ramón

   Smazat
  5. Ramone, Ramone, vyskakujete jako Pepek Vyskoč .. Měl jsem vás za rozumnějšího ..

   Smazat
  6. 22:32

   Vykání neškodí rozumbrado, utváří důležitý odstup mezi lidmi, kteří se vůbec neznají, vy mudrci.

   Je načase se věnovat článku výše uloženému a nevytvářet, nevyžádanou psychoanalýzu člověku, který o ní nestojí!

   Nejsme na seznamovacím pohovoru, nýbrž na stránkách Nové republiky. Vidíte, jak jste tím vykáním okamžitě omládl, mrkněte se do zrcadla Vasile?

   Ramón

   Smazat
 2. Diskusní klub má vlastní upoutávku v levém sloupci, kde dějiny končí v dubnu. Zveřejnění den před konáním už samo vymezuje okruh účastníků.

  OdpovědětSmazat
 3. Nové paradigma, které mahrazuje stávající vyčerpamé a umírající paradigma přichází zákonitě s vývojem (empiricky zhruba po 250 letech).
  Kdo se rozhodne k hledání nového rodícího se paradigmatu a pozná ho a pochopí tak vyhrává budoucnost. Bodoucnost, která je vystavena opět prznění parazitů a tak stále dokola.
  Nové poradigma se vrací k základům, Zemi - přírodě a duchovnu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Thomas Samuel Kuhn: "...nové paradigma sice vítězí v konkurenci s několika dalšími, ale tato paradigmata jsou navzájem nesouměřitelná. Podávají totiž tak rozdílný pohled na svět, že není možné hodnotit jedno na základě druhého."
   V této tezi (pakliže ji Wikipedie, odkud jsem opsal, reprodukuje správně) vyvolává otázky:
   - Je svět přetržitý?
   - Opravdu není možné hodnotit jeden pohled na svět z jiné perspektivy?
   - Co v tom případě znamená hodnotit?

   Vzdáleně to připomíná Fukuyamův "konec dějin" (což je zvulgarizovaný Hegel resp. Alexandre Kojeve). Fukuyama ovšem už svou tezi vzal zpět resp. relativizoval.

   Kokotko

   Smazat
  2. Fukuyamův "konec dějin" je dosaření liberálního ráje svobody na Zemi, kdy všichni mají stejná "práva" - hovadina hovadin.

   Smazat
 4. PANE VALENČIKU,

  pokud budete odmitat jakoukoli diskuzi ke konkrétnim bodům Národniho programu občanů voličů,kde je jasná vize už v jednotlivých bodech ,nemá to co jste si tady napsal žádný opravdový smysl aspon podle našeho názoru a je to jen zbytečná ztráta času která nic neřeši.
  To by jste měl možná poznat,ale bude zajimavé,když nás tu informujete o vašich výsledcich.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. P. Valenčíkovi jde více o vizi, vám o taktiku k docílení vize. Když se na tomto shodnete, bude to dobře ...

   Smazat
  2. 11.32

   Vize už je hezky napsaná v Národnim programu.Dali jsme na web pana Valenčika prvnich pět bodů a on úplně oněměl a schoval se do podzemniho beton bunkru,zmizel prostě po anglicku, aniž by odpověděl aspon jako zdejši reprezentant ohlupovadel,který byl tak slušný,že poslal všechny občany voliče i s jejich NP do dámského přirozeni a prý si v ohlupovadlech NP rvou do koše s přimo ďábelským potěšenim !

   TO JE PŘÁTELÉ A NEPŘÁTELÉ ZNAČKA gigaKVALITY PŘIMO GALAKTICKÉHO ROZMĚRU, NO NI?

   Smazat
  3. Brouci se dostali už i na Trh !!
   Na Trhu mohou křížit kusadla podle pravidel hry, ale co dál ...
   http://radimvalencik.pise.cz/5726-pro-duchodce-tam-si-uzijete-brouku.html

   Smazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.