Reklama

pátek 25. května 2018

„Kalibrovka." Proč se Rusko vrací do Středozemního moře

Vitalij Timkiv
25.5.2018 Sputnik
Ruské námořnictvo posiluje svoji přítomnost ve Středozemním moři. Již v nejbližší době lodě s okřídlenými raketami Kalibr zde budou provádět stálé hlídkování. Hlavním cílem je neutralizace hrozeb ze strany extrémistických organizací, které se nacházejí v tomto regionu.Je ale očividné, že s postupem času bude eskadra plnit i další úkoly. Sputnik se pokusil zjistit, které to budou.

„Explozivní" region
Ruští vojáci již dlouho úspěšně používají Kalibry v boji s terorismem. Od roku 2015 zničily nejnovější rakety desítky objektů infrastruktury IS, stovky jednotek obrněné techniky a tisíce teroristů. Tato zbraň se ale nevytvářela pro boj s iregulárními ozbrojenými skupinami.

„Za dob studené války ve Středozemním moři neustále působila pátá operativní eskadra námořnictva sovětského svazu. Z východních oblastí těchto vod mohly americké letadlové lodě útočit na Sovětský svaz přes území Turecka. Ohrožen byl náš jižní „podbřišek". Hlavním úkolem lodí a ponorek bylo nedovolit smyšlenému protivníkovi přejít do útoku a provést to, co naplánovali, v případě ozbrojeného konfliktu. Je očividné, že operativní skupina ruského námořnictva, která provádí bojovou službu ve Středozemním moři od roku 2013, má podobné cíle. A stálá přítomnost lodí s Kalibry v sestavě zvyšuje bojové možnosti eskadry," řekl Sputniku Konstantin Sivkov, doktor vojenských věd.

Operativní skupina ve Středozemním moři používá stejnou taktiku sledování protivníků jako v době Sovětského svazu. Připomeneme, že uprostřed května média publikovala video, jak ruská fregata Jaroslav Mudryj doprovází jadernou letadlovou loď Harry Truman, která plula ve Středozemním moři.

„Dokonce i když začne válka a Američané zničí doprovázející loď, ta stihne velení předat koordináty útočné skupiny s letadlovou lodí. V takovém případě se eskadře budou Kalibry hodit. Na útočnou skupinu zaútočí okřídlenými raketami z hladinových lodí, z atomových ponorek projektu 949, které slouží ve Středozemním moři a dieselových Varšavjanek projektu 636.3. Flotile pomůže i letectvo. Z Hmeimimu budou moci konat útočné letounu Su-34 a Su-24. K nim se připojí dálkové letectvo — Tu-22M3 s raketami. Aby byla zneškodněna letadlová loď, stačí rozbít letovou palubu či zasáhnout ji. (…) Útočná skupina tak přijde o svoji hlavní zbraň," vysvětlil Sivkov.

Operativní skupina ale bude mít co dělat i v mírových časech. Blízký východ je explozivní region. Kalibry zde budou plnit roli mírotvorce a zadržovat agresivní výpady jednotlivých států a organizací.

Bojový rádius
Existuje ještě jedna velmi důležitá věc. Zesílení eskadry je pojistka Černomořské flotily pro případ, že dojde k vyostření situace s NATO. Pokud protivník uzavře Bospor, tak lodě Černomořské flotily nedokážou vyplout z Černého moře. V takové situaci bude moci plnit bojové úkoly eskadra ve Středozemním moři. Ze Středozemního moře je možné Kalibrem dostřelit dál než z Kaspického či Černého moře.

„Dostřel okřídlených střel eskadry je dostatečně velký, aby bylo možné řešit široké spektrum úkolů," řekl Sputniku vojenský expert Alexej Leonkov.

O sestavě útočné skupiny ruského námořnictva je příliš soudit. Do takových uskupení ale obvykle patří ponorky, křižníky, velká protiponorková loď a fregata. Jejich počet se mění v závislosti na situaci v regionu a úkolech. Zesílení eskadry o nosiče raket Kalibr ale umožňuje si domyslet, že v sestavě bude několik lodí třídy „strážní loď" a „korveta", což jsou hlavní nosiče okřídlených střel.

Stálá bojová služba daleko do rodných břehů je i výborný trénink pro posádky. Vždyť ještě poměrně nedávno flotila nevyplouvala na dlouhé bojové úkoly.

31 komentářů :

 1. Dvořáku, ty miluješ ruskou armádu, co?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Každý mirumilovní a rozumní člověk miluje ochránce svět. míru Rusko, garanta míru ruské ozbr. síly a ruské lidí.

   Smazat
  2. Hmm, není náhodou řeč o vojenském NÁMOŘNICTVU? NATO vplouvá do Černého moře, je proto přirozená ruská námořní přítomnost ve Středomoří...

   Smazat
  3. A měla by být trvala v Mexickém zálivu.

   Smazat
  4. Anonyme 11.32 a tobě je hovno potem.

   Smazat
  5. 11:32 i ja protoze Ruska Armada nikdy nic neudelala spatne

   Smazat
 2. Bez vlastní vojenské moci, neexistuje suverenita státu.
  To platí i pro nás. Chceme-li mít nějakou suverenitu, musíme mít také odstrašující armádu. Ale především pod naším vlastním velením a k ochraně vlastního území. Je-li naše území rejdištěm cizích armád, o suverenitě nelze hovořit. P.K.

  OdpovědětSmazat
 3. tak co zestřelilo MH17 s Ukrajinské oblohy, motílici aneb kulički.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Smejete se , ale kuci Rusti to maj posichrovany !!

   Smazat
 4. Promiňte, to bilo k diskusi na novinkách omlouvam se.

  OdpovědětSmazat
 5. Dobře činí Rusko! Má moje veškeré symfonie!

  Rossija vperjod!

  Vperjod, vy továrišči, nesmějte ustupať!

  OdpovědětSmazat
 6. Vždy platilo: "Kdo není připraven, ten je přepaden". Mistrovstí v kopané se blíží a je pro to "něco" udělat.

  OdpovědětSmazat
 7. 15:48
  V Banderostánu už jedou přesně podle notiček uASSackejch okupantů,svině zbytečný!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Piloun se vratil! No vitej!
   Jdi na novinky, tam to vysvetli Rusofobum, jestli se nebojis.
   V boji s Rusofobii te podporim.

   Smazat
 8. Se Skripaly to nejak nevyslo , tak je tady staronova kauza MH 17 , vse jako po dratku...uvidime , kto prijde s necim dalsim ,proti mirumilovnemu Rusku .

  OdpovědětSmazat
 9. Z Kaliningradské oblasti, Krymu a ze Středozemního moře mají Kalibry pokrytou celou Evropu. Teď jen do nich naládovat jaderné nálože. A my můžeme do války s Ruskem. Za dvacet minut bude polovina Evropy přeměněna v prach a popel.

  OdpovědětSmazat
 10. Je to tak, bohužel na militatní euroatlantické parazity platí pouze reálná hrozba jimi si nepřejících ztrát. Však se u nás také chystá změna kolabujícího euroatlantického systému, který nám byl těmi zmetky vnucen pod falešnými sliby a za nedodržování dohod. Jejich slouhové budou brzy mít příležitost prokázat, zda jsou ještě lidmi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kolabuje leda tvoje dutá palice. Jakže se jmenuje ta tvoje naprosto neúspěšná stranička? Chápeš, že ty tvoje žvásty a "slouhovský" slovník naprosto nikoho neoslovují?

   Smazat
  2. 18:22 mylis se a lzes. Tady me Buffer oslovil.
   A EU je odporny parazit, vezeni narodu.
   Co bude nevim, ovsem mam radost ze proti EU a nacistovi Junkrsovi se uz postavila i Italie.
   VIVA ITALIA
   Je treba obnovit trest smrti a vlastizradne havlovce rozvesit po kandelabrech. Nebo humalni guilotina?

   Smazat
 11. Auto článku píše:"Hlavním cílem je neutralizace hrozeb ze strany extrémistických organizací, které se nacházejí v tomto regionu." Předpokládám, že měj na mysli NATO. To je ta nejterorističtější organizace !

  OdpovědětSmazat
 12. https://zpravy.idnes.cz/rusko-usa-syrie-vagner-vojaci-zoldaci-bitva-boj-valka-konflikt-pentagon-valecna-operace-zvlastni-jed-itk-/zahranicni.aspx?c=A180525_133844_zahranicni_aha

  Neschopní rusáčci zase dostali na prdel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusove zachranili muj zivot. V boji proti Nemcum.
   Tva neucta je neco tak odporneho ze te ubicovat je malo.
   A jeste by si me zasmradil muj bic tvym nemytym telesnym pachem a exkrementy ktere by si vypoustel

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 13. Kdyz jsem vam rek ze bude valka tak jste me urazeli, ponizovali atd
  Nevim kolik trpelivosti me zbyva
  Ale protoze jsem hodnej tak vam zopakuju ze
  Vypadnout z mest, vypadnout z mest, vypadnout z mest
  Mimo mesta mit zasoby vody, jidla, nezbytnych leku, obleceni a dek, prostredku na obranu
  Ovsem byt v naraznikovem pasmu Evropy je stejne sebevrazda
  Cena za Havlovani (mimo jine Havlovo opusteni Varsavske Dohody) bude desiva

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 20:31 lidi jako ty, zmrde, se chvil naparujou a pak breci
   Jako breceli sudecti nemci kdyz byli postrkem a za biti hnani ulicema, kdyz pod ranama knut breceli kdyz odklizeli barikady, pripadne kdyz byli hazeni z mostu v Usti
   To se plazili a prosili o smilovani
   I pred Rudou Armadou
   Tebe ceka to same, jeste si vzpomenes

   Smazat
  3. 20:47
   Ano, já si budu žít svůj normální život plný radostí i starostí a ty se klepej strachy sám někde v zemljance až do smrti. Každý svého štěstí strůjcem, kdo chce kam pomozme mu tam, idiote.

   Smazat
  4. 20:56 no tak si dal lzi do kapsy
   Jsi hlupak bez prehledu, idiote, tva hloupost te chrani
   Zrejme ani nesmis mit zbran, v havlove

   Smazat
 14. 21:34
  Ty se umlátiš na NOČNÍKU,IDIOTE RETARDOVANEJ!!!!!

  OdpovědětSmazat
 15. No jo co má Rusko dělat usa do Evropy lifrují tanky vojáky tak je třeba být připraven.

  OdpovědětSmazat
 16. https://www.youtube.com/watch?v=DXBfpePxvss

  doufam že se nemílim

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.