Reklama

úterý 8. května 2018

Kdyby

8. 5. 2018, Petr Ďoubalík

Odhalení sochy maršála SSSR G. K. Žukova v německém Karlshorstu


Napadla vás někdy čistě hypotetická otázka, jak by asi vypadala dnešní Evropa, kdyby 2. světová válka nebyla, ale naopak, místo ní by došlo k rozvoji všestranné spolupráce mezi Německem (a ostatními evropskými státy) a SSSR?
těsně po odhalení busty maršála Žukova 8. 5. 2018

Mně to znova přišlo na mysl před chvilkou, když jsem viděl zprávu o tom, že v německém Karlshorstu dnes odhalili památník maršálu SSSR Georgiji Konstantinoviči Žukovovi (1896 - 1974). Hmmm, u nás podobné památníky natíráme na růžovo, měníme (Dukla...) nebo likvidujeme...

Zde je video z dnešní slavnosti, po proslovech je busta odhalena přibližně na třicáté minutě:


Rozšiřující učivo:

Berlín - Karlshorst, zde byl 8. 5. 1945 pozdě v noci, ve 22:43 (seč), resp. 9. 5. 1945 v 0:43 (moskevského času) podepsán akt bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa.

Dnešní info o zneuctění pražského památníku maršálu Koněvovi zde

maršál Koněv v Praze před pražskou ostudou

Info o výměně soch památníku v Dukelském průsmyku najdete zde

V roce 1984 jsem absolvoval akci, na kterou se nezapomíná. Říkalo se tomu, myslím, "Pochod vysokoškoláků na Duklu". Každá škola volila svoji trasu a přesunový prostředek. My jsme na běžkách projeli 140 km od Nové Sedlice přes Kremenec (trojmezí ČSSR, SSSR, Polsko) a po hranici až na Duklu. Spali jsme pouze pod přístřeškem z celty, na tenoučké karimatce, vařili na lihovém vaříku, celou cestu prošlapávali stopu v hlubokém sněhu, teplota trvale mínus 10 st. C. Omrzl mi tenkrát palec na noze, z nádraží jsem šel rovnou do nemocnice pod kudlu. Ale byla to krásná jízda a na jejím konci setkání s mnoha kamarády, kteří přijeli z jiných směrů. Když jsme se fotili u památníku, ani ve snu nás nenapadlo, že ho jednou nějací machři vymění.

Foto současného památníku a vpravo památník v roce 1984 (včetně mé omrzlé maličkosti). Koho by spanilá jízda roku 1984 zajímala, najde více zde
fotokoláž, zdroje: ČTK a archív autora (Ďouba)12 komentářů :

 1. Doubaliku, ty neznas dejiny SSSR a Weimarovskeho Nemecka ve dvacatych letech. Jinak by te nikdy nenapadla otazka KDYBY.

  Byly pouze dve moznosti !

  Bud jit s Bolseviky nebo Nacisty.
  Ke komu by jsi se pridal Doubaliku ?
  Pobav nas !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Komunisti, to je Bakalova past na Babiše, to se nebude stačit divit.

   Smazat
  2. Hlupáčku ve službě 0:24, výjimečně ti odpovím, než tě smáznu. Neznalost je na tvé straně, zcela jistě jsi nepochopil, co znamená "hypotetická otázka", trochu jsem tě nachytal, ale nebuď z toho smutný. To se hlupáčkům, unaveným nonstop trollováním, stává. A ty máš navíc hlavu těmi nacisty a bolševiky úplně zaneřáděnou. Tak si polož novou hypotetickou otázku: Co kdyby DNES začala RF a Německo na plné obrátky spolupracovat? To by se ti asi nelíbilo, viď? Aspoň představit si to dovedeš? A vůbec něco dovedeš? Dám ti radu: založ si svůj web a tam se ukaž. Třeba budeš mít víc čtenářů než NR! A já slibuji, že se tam nikdy neukážu, natož abych ti škodil. Já ti přeji úspěch, protože jen úspěšní lidé neškodí jako ty. Dobrou, já, na rozdíl od tebe, už mohu jít spát.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 2. Zde uz zmizelo 5 prispevku behem jedne minuty.
  To te naucili v Ljublance Doubaliku , nebo v Astrachani v hlavnim meste Khazarske rise ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mám sqělou náladu, tak i tobě 0:28 odpovím. Nikdo mě mazat nemusel učit. To se jen zmáčkne tlačítko a komentář, který je prostě blbý, zmizí. A každý na svém webu má plné právo rozhodovat o tom, který komentář je slušný, věcný, přínosný a který je odpad k vyhození. Je to služba slušným čtenářům, aby byla diskuse vůbec k něčemu dobrá. Ale to vy hajzlíci velmi dobře víte, právě proto tady dřepíte celé dny a škodíte. Musí to být pro vás neskutečně ponižující činnost, ale asi nic pěkného neumíte. Už jste slyšeli: Když už neumíš svítit, tak aspoň nezacláněj! Tož tak, své jsem napsal, jdu spát. Nechávám vám volný prostor k vaší smutné práci, tak se koukejte pořádně předvést. A slušným čtenářům se omlouvám. Boj s lidskou blbostí je nekonečný, nedá se v něm vyhrát, ale nikdy se v něm nesmí přestat.

   Smazat
  2. A tak general Konev byl jednim z rusu , kteri Osvobozovali take germany od nich samych..
   Cest jeho pamatce.
   Bez nich, bez rusu bychom tu nebyli.
   A zmetkove neschopni niceho mimo niceni se ulisne plazi aby si vyslouzili od vrchnosti body a snazi se zase nicit.
   Nevi co je to ucta k tem kteri si ji plne zaslouzi...

   Smazat
 3. 0:26 - hornici v Ostrave a Bakala ?
  Hornici maji ruce jako lopaty a svaly jako medvedi na Aljasce, ale mozecky jako Kolibrici na ostrove Captiva.
  Bakala s nimi poradne vyjebal !
  Nezbyva nic jineho, nez uznat Bakalovu superioritu !

  OdpovědětSmazat
 4. Dobaliku, zarad nam tech 160 000 protestujicich proti legalne zvolenemu Putinovi - ETNICKY (narodnostne !)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opět ses nechal nachytat. Čti pozorněji, mysli usilovněji, dočítej do konce. Těch 160 000 bylo proti Macronovi v Paříži. Už jsi fakt unavený a děláš si ostudu. A teď už na kutě!

   Smazat
 5. No jo můžou se snažit jak chtějí normální rodič řekne potomkovi jak to bylo s osvobozením a pravda nikdy nezmizí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to dělám a budu i se svými vnoučaty. Bude trvat generace, než se rozhodne o výsledku ale jak bylo napsáno výše boj s hloupostí je nekonečný ale musí pokračovat. A fondy na placeni štváčů také jednou skončí, snažte se zvýšit kvalifikaci ať můžete mít jinou práci, případně jiný koníček než u klávesnice "bojovat..."

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.