Reklama

.

.

středa 9. května 2018

Když revitalizace působí jako amortizace

Patrick Ungermann
9. 5. 2018
Nejsem zas tak nadšený ze slova humánní – lidské. Pokouším se studentům vštípit poznatek, že lidskost je to lepší a to horší v nás. Mladší kolegové říkají, že jsem pesimista. Já na to odpovídám, že pesimismus bych si nikdy nedovolil, ale že zůstávám realistou. A oni krčí rameny… Zahrádkář, co mi hodí trochu klestí přes plot, nebo opilec, když mi pod oknem za tmy vystřihne árii, anebo zpovykaný dorost ve vlaku, nic z toho mě doopravdy nevyvede z míry. Ale zlostný smutek se projeví, když novopečená „matka“ utluče novorozence paličkou na maso. Když si surová surovinová válka klestí cestu k naftě. Anebo, jak jsme to uviděli v Sýrii, když už jen samotná válečná agrese je „dobrý“ obchod. A proto nemám v úctě humánní – lidské prevíty, a těm, kteří z lidskosti vybudovali oltář spásy, nezbývá, než krčit rameny.


Ne, že bych měl potřebu nadávat. Ale musím vám, bystří čtenáři, ukázat, jakou rotyku spustí taková lidskost ve styku s penězi. Neběží o žádnou ohromnou kauzu. Prostě jsem vzal jeden případ za všechny:

Student, který v parku u gymnázia čítal Evžena Oněgina a očkem, tuze nesmělým, házel po štíhlých kotnících maturantek, se vrátil po dvaceti osmi letech na ona místa. Park ale mezi tím zmizel. Jak se to dělá? Dá se pár mazaných hlav dohromady a vznikne revitalizační firma. Firma sama žádné revitalizační práce neprovádí. Má ale plno styků. Zná třeba několik dřevorubců, někoho s bagrem, nějaké zahradnictví a fachmana přes inženýrské sítě. Zná taky starostu, který moc potřebuje ukázat nějakou předvolební činnost. Revitalizační společnost je patřičně dravá, má obchodního zástupce, to je náměstek šéfa a jezdí se ptát: Nepotřebujete, pane starosto, něco zrevitalizovat? Třeba by vám to pomohlo. A když pro nás konkurz dopadne dobře, tak my vám něco osobně… Nebo se domluvíme na další zakázce za rozumnou cenu. Jakmile se podepíše smlouva, vzpomene si revitalizační firma na udělajícího dřevorubce: Vůbec to nebylo jednoduché, dřevorubců je nadbytek, ale když vy nám tu práci neprovedete moc draze, zkrátka pro nás budete nějak zajímavý, my vám zprostředkujeme báječnou zakázku. Budete kácet park. Drvoštěp je blahem bez sebe. Představil si tu frontu dřevorubců, kterou právě předběhl, a rozumí se, že nějaké všimné musí dát. Stejným způsobem zlanaří obchodní zástupce revitalistů bagristu, skupinu přes inženýrské sítě, a pak ještě jedno zahradnictví. Všichni se snaží práce nepředražit, aby vzniklo nějaké všimné. Jenom pan starosta zaplatí z městské pokladny dost. Ale jeho kapitál neleží v penězích. Bude to on, kdo vyvěsí na volební plakát položku – zrevitalizoval jsem park.

Význam slova obchod chápeme. Obchod jsou peníze druhých, říká známý citát. Co je to ale ta revitalizace? Vlastně je to oživení. A k jakému oživení tady došlo? Dřevorubec, bagrista, pokladač inženýrských sítí i zahradník, který na místě holoseče vysázel odolné křoví a buxusy, ti všichni oživili svou živnost náhlým a nečekaným příjmem. Že revitalizační podnik, co všechno pouze zprostředkoval, velmi pookřál, o tom není pochyb. A pan starosta oživil svou oblíbenost. Když se tolik činitelů obohatí něčím, co se nešíří, ale kumuluje, tedy penězi, výhodami, prestiží, nutně na tom musí někdo zchudnout. Přijít o výhody, o prestiž. Ten někdo byl překrásný park se vzrostlými stromy. S trávou a s kytkami, se studenty a s mladým svěžím vzduchem. Teď je to tam step a polopoušť, pravda, s malým vodotryskem a s takovým plivátkem pod ním.

Když nás Václav Dvořák informoval, že manžel britské předsedkyně vlády Philip May, který jí zároveň neformálně dělá poradce, je na vysoké židli v investiční firmě Capital Group a má prospěch z rozhodnutí své ženy, zpozorněl jsem. Premiérka nařídila útok na Sýrii střelami, které vyrábí společnost, v níž má firma Philipa Maye investiční podíl. Pak se cena akcií zbrojařské společnosti vznesla vzhůru a podíly Mayova podniku se pěkně zhodnotily. Tolik Václav Dvořák.

Vůbec mě to neudivilo. Vždyť jde skoro o to, co jsem popisoval, ledaže ve větším a v horším. Že lidskost ve styku s Eldorádem (se zlatým teletem) může svou zásadovost všelijak zprohýbat, svou principiálnost různě odklánět a svědomí může zabalit do různých hledisek, jen aby tolik nevidělo, to vím. Kdybych byl pesimista, usiloval bych o ještěří nebo o vorvaní občanství. Jako realista se pro tentokrát rozloučím myšlenkou nesmrtelného novináře, syna národa, Karla Havlíčka Borovského: „Jedna nepravda ze sebe rodí tisíce jiných a jedna libovůle zruší na tisíce pravd.“

13 komentářů :

 1. Hovnolulan už je zralej na šaškec ( v hantecu = blázinec)
  S.

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 3. Někdy si myslím, že je to jen divadlo. Stát, který opravuje dálnici pět let, a je zhruba v polovině, evidentně tu dálnici nemůže opravit, protože za dalších pět let bude zase napojízdná. Po roce 2000 jsem se stal živnostníkem a jako každý blbec jsem řádně platil daně. Dnes zjišťuji, že se na to musí jinak. Otevřít si takzvanou dílnu a opravovat auta kamarádům, totiž kamarádům z nějakého autoservisu, který už ani nezaměstnává opraváře a jen vykazuje práci a materiál.
  To se to pak fakturuje, proto jsou ve značkových servisech tak vysoké ceny ...

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JAK ŘÍKÁM,VROZENÁ TĚŽKÁ MENTÁLNÍ RETARDACE A PROGRESIVNÍ PARALÝZA V POSLEDNÍM STADIU SE ZASE PROJEVUJE!!!!!!
   Inu,Mugabe byl proti tomu zrzavýmu,tupýmu celosvětově vysmívanýmu kurevníkovi PAN PREZIDENT....a tak zůstane napořád,ty vygumovanej senile!!!!!!☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺

   Vymazat
  2. 19:14 Můžeš jeho negerský mršině vyhulit, jestli ji někde vyhrabeš:))) Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty kremelská židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak, viď? Však jednou to bude povolený i u nás. Pak vás vy hnusný obřezaný xindlové budem střílet na loveckej lístek!

   Vymazat
  3. 8:43
   NENÍ ROZUMĚT TVÝ LŽIDODEBILOVŠTINĚ TY PŘIHŘÁTEJ HULIBRKU!!!!!!
   A TEĎ ZMIZ PÍSKAT POSPÍŠILOVI NA FUJARU!!!!!!☺☺☺☺☺☺☺

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 8. Mno jo stále jde jen o prachy vždy a v každém případě.

  OdpovědětVymazat
 9. Ogárci, ogařiska!
  Čtu ty vaše diskusní příspěvky a vracím se do doby své mladosti. I my jsme zamlada poměřovali koule (lidské samice to vždy zaujalo). Ale to poměřování mělo jasnou demarkační linii. Kdo se projevil jako sprosťák nebo hrubián, či dokonce násilník, ten z poměřování vypadl. Nevím zda to bylo společenskou atmosferou reálného socíku nebo inteligencí vybírajících si dívek, ale fungovalo to. Jak vidím, čas oponou trhnul a poměřování čehokoliv na vebech má jiná pravidla. Čím více sprostoty a pravopisných chyb a čím méně myšlenek, tím větší úspěch v tom poměřování. Asi stárnu či přímo senilním, protože v tomto novém "světě" nemám místo a ani klid. Lidské samečky nucené k poměřování sice chápu, ale současně i lituji (tolik povyku a vulgarity pro nic musí být děsivě flustrující). Tož tak ogárci, jen tak dál a větším proudem!!!
  Ďuro Trulo

  OdpovědětVymazat
 10. Patriku komu budes dneska vyhrozovat nasilim?
  To ti jde, psani ti jde jiz min.

  OdpovědětVymazat