Reklama

pátek 18. května 2018

Ke strategii prezidenta Putina na Středním východě

Paul Craig Roberts
18. 5. 2018      PaulCraigRoberts

Rusko už několik roků pomáhá syrské armádě čistit území Sýrie od teroristů, které do země vysílá Washington s cílem syrskou vládu svrhnout. A bez ohledu na rusko-syrské spojenectví podniká útoky na Sýrii i Izrael. S útoky tohoto druhu by se dalo skoncovat, kdyby Rusové poskytli Sýrii svůj obranný vzdušný systém S-300. Toto nechtějí ovšem připustit Spojené státy. Zaprvé proto, že jeho nejbližší spojenec Izrael hodlá ve svých útocích pokračovat, a zadruhé i ony samy baží po tom, aby Sýrie zůstávala pod tlakem. Kdyby tomu bylo jinak, nebyl by pro Washington problém Izrael z útoků na Sýrii odvolat.


Je tomu už pár let, co Washington spustil prostřednictvím svých islamistických námezdních jednotek útok na Sýrii, a Rusko tehdy souhlasilo s tím, že svůj moderní systém vzdušné obrany Sýrii prodá. Nakonec však s ohledem na prosby Washingtonu a Izraele tak neučinilo.

Nu a nyní v návaznosti na návštěvu izraelského premiéra v Rusku, slyšíme od Putinova poradce Košima, že Rusko i nadále odepírá tuto nejmodernější zbraň vzdušné obrany Sýrii poskytnout.

Možná má Putin za to, že tak musí jednat proto, aby svým prodejem S-300 Sýrii nevyrobil páku, kterou by Washington natlačil Evropu zpět do zákrytu s americkou politikou agrese. Ovšem pro všechny ty, kteří tak daleko nedohlédnou, bude Rusko znovu vyhlížet jako země, která je slabá i neochotná své spojence chránit.

Jestliže Putin věří, že jeho rozhodnutí nedodat Sýrii S-300 bude mít vliv na Netanjahua v tom smyslu, že bude hledat mírové dohody se Sýrií a Iránem, pak nemá o izraelských záměrech či cílech 17 leté washingtonské politiky na Středním východě správnou představu.

Doufám, že strategie prezidenta Putina funguje. Jestliže se to nepotvrdí, nezbude mu nic jiného, než svůj postoj k západním provokacím změnit. Jinak povedou k válce.

Vybral a přeložil Lubomír Man

15 komentářů :

 1. To je když levá ruka neví, co dělá pravá.....Ach jo.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už se jen tolik netrap, Smolíčku, pacholíčku!

   Smazat
  2. 18:45 nepis, hlupaku

   Smazat
  3. 19;24
   Mluv,až budeš tázan ty havlozvratku!

   Smazat
 2. Sýrii S-300 nedodá a Osmanovi dodá S-400. Zajímavá logika Kremlu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Putin dodá také zbraně Egyptu, a Trump zase dodá zbraně Saudské Arabii, s malým Israelem už asi nikdo nepočítá v šachové hře.

   Smazat
  2. 18.51,19:08 http://casopisargument.cz/2018/05/17/ma-se-iran-obavat-rusko-nedela-na-blizkem-vychode-jednorozmernou-politiku/

   Smazat
  3. Hej ! jednou vyhlasil , ze SS-300 veze do Syrie a cuknout z toho neni to nejlepsi. Nemel to rikat.
   To je jasnacka !!
   Tak zadny vokecavani robertku..Jo?
   Ani to strategicky...
   Mozna to bylo proto ,ze bylo pred volbami , ale nebylo to fair...
   Scuknout se s...

   Smazat
 3. Pane Honolulu doporučuji Vám shlédnutí video přednášky Mgr Jana Kozáka: Kult hada. Určitě pochopíte mnohé.

  OdpovědětSmazat
 4. Idiote Robertsi, systém S-300 není "nejmodernější zbraň", tou je S-400. A netuším jak by mohl protiletadlový systém jakkoli vyčistit zemi od "teroristů".
  Tak ale piš dál, tady na NR jsou jednodušší čtenáři a sežerou s chutí i tvoje blafy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestli není problém spíše v tom, že neumíte číst, respektive správně pochopit obsah čteného. Kdybyste to uměl, bylo by vám jasné, že Mr. Roberts píše, že S-300 by Sýrii pomohl v boji proti Izraeli. Asi skutečně bude lepší, když takto pro vás složité texty vynecháte a budete si dál čist třeba "ověřené" plky na aktuálně.cz. My jednodušší ty vaše moudra nepotřebujeme.

   Smazat
 5. Prezident Putin není hasič. Řeší věci s perspektivou desítek let. Kamarádíčky USA ze Sýrie vytlačuje. Stačí sledovat příslušné mapy. Např.: https://globaleventmap.org/#!area=1&overview=1&lat=35.273367764922966&lng=40.308306640625005&zoom=8. Ale válka jednou skončí. A Izrael a USA tu budou stále a vždy budou mít v této oblasti vliv. Proto je třeba vybudovat jiný systém vztahů než vojenský. A dodávka S300 by situaci neuklidnila, ale vyeskalovala. Odpovědí by byly další nálety, dodávky lepších zbraní Izraeli, ale i Saůdúm atd. Ne nadarmo byl Netanjahu v Rusku právě 9.5. a šel po boku Putina na přehlídku i v !pluku nesmrtelných". Tak se buduje budoucnost regionu. Ne raketami. Proto Putinova strategie funguje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zabudol si napísať, že je to len tvoj názor (pravdivý? -nepravdivý?), pokiaľ nemáš samozrejme info priamo od Putina, či z generálneho štábu. Putin nie je modla, aj on robí chyby = jeho vlastné slová. Mr. Roberts sa v politike orientoval, inak by nebol poradcom prezidenta, ešte v časoch, keď Putin začínal v KGB. Jakov Kedmi, bývalý šéf izraelskej rozviedky a chodiaca incyklopédia, takmer denne vystupuje v ruských médiách (tv u Solovjova), má taký istý názor, ako Paul Craig Roberts.

   Smazat
  2. To 14:59 Jistěže jde o můj osobní názor. Ale sleduji výsledky politiky prezidenta Putina. Pomohl rozhodující měrou uchránit legitimní vládu v Sýrii. Už tím, že zabránil útoku USA, Francie a Británie na Sýrii po zinscenovém použití chemických zbraní už v r. 2014. Pak pomocí poradců a nasazením letectva pomohl legitimní vládě postupně porazit islamisty. Nezabředl tak do bojů jako USA ve Vietnamu. Iráku, Afghánistánu a jinde. Tyto výsledky zajistily takovou pozici legitimní vládě Sýrie, že jednání s opozicí probíhá v Astaně a nikoliv s loutkami USA v Ženevě. Protože hlavní tíhu boje nesou právě vojáci syrské armády. Mezi tím Rusko vede intenzivní rozhovory s ostatními regionálními hráči. S Tureckem a především s Izraelem. Turecko si koupilo S400 i přes nátlak USA. Pokud se podaří dohodnout podmínky i s Izraelem je vymalováno. Mír bude podstatně bezpečnější. Ukrajinu se mu podařilo vytlačit na okraj světového dění. Porošenka už nikam nezvou a pokud někamm přijede, mluví k prázdnému sálu. Prostě nereaguje na provokace okamžitým vyskakováním. Dobře ví, že to právě provokatéři očekávají a mají připravenou odpověď. Když nezareaguje podle očekávání, protivník znejistí a dělá chyby. Jako u Novičoku. Britové se totálně znemožnili a zesměšnili. Atd. atp.

   Smazat
 6. Doufám že president Putin svojí strategií vyhraje.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.