Reklama

středa 16. května 2018

Kruci, moste, to je bezva, že tě teď máme!

16. 5. 2018, Ďouba, zdroj: Alenka Bardovskaja

První Ukrajinec na Krymském mostu


Patřím k těm, kteří se radují z právě otevřeného Krymského mostu. Sledoval jsem jeho stavbu od prvního dne. Teď se musím začít krotit, aby na NR nebylo "přemostováno", ale na druhou stranu si říkám, že taková stavba se neotevírá každý den, že ne každý most má tak symbolický i praktický význam, a že už zítra tam poběží normální provoz, jakoby se nechumelilo...Proto si dovolím přidat ještě jedno video z dnešního rána, které snad nejlépe vystihuje pocity většiny obyvatel Krymu. Pověsila ho před chvílí naše kamarádka - "zahraniční reportérka" Alenka Bardovskaja ze Sevastopolu. Udělal jsem titulky, byť to nejcennější ve videu slova nepotřebuje.

překlad z mluveného slova a titulky: Ďouba NR
Rozšiřující učivo:
Video z TV Rossija1 má název: "Toto neukážou v Ukrajině" a zbývá doplnit, že ani v České republice

34 komentářů :

 1. Takovou radost může mít jen žena.

  OdpovědětSmazat
 2. Já jim to upřímně přeji. A mám z toho taky radost, že se to Rusům povedlo. Už se tam chystám na projížďku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže zaplatíte víza, zaplatíte letenku do Moskvy, zaplatíte letenku z Moskvy do Soči, tam si pronajmete auto, abyste se mohl projet po obyčejném mostě přez průliv? Nevyjdou levněji Nusle?

   Smazat
  2. Co Nusle, ty se tez staveli za sovetu. Aspon odkaz na nejaky most, ktery se postavel za EU, na prazsky okruh.

   Smazat
 3. Třeba mně je ten most úplně buřt. Já ho pravděpodobně nikdy nevyužiju.
  Ale jinak jim tu radost z nového mostu upřímně přeju. Oni v tom Rusku jinak moc důvodů k radosti nemají, tak ať se radují aspoň z mostu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na ja, my ani ten pořádný most nemáme, nenáme ani vlasteneckou vládu, nemáme armádu která by nás bránila a ubránila - zato máme specialisty na cizáckou rektoskopi ve vládě i v parlamentu; v tzv. demokratických stranách to proto voní jako ve fekálním voze.

   Pravda co jsme naložili do fekálního vozu a co jsme navolili do parlamentu... tím jsme určili (bohužel nejenom) i tamní "vůně"

   Smazat
  2. U nás se teď budují a opravují mosty směrem na východ. Důvod: Je potřebné, aby unesly váhu 90 tun, což je váha amerických tanků, až potáhnou na Rusko. A my jim v tom ještě pomáháme, ačkoliv si to v budoucí válce, díky našim zrádcům, pěkně odskáčeme.

   Smazat
  3. 12:11 To je unikátní blábol, to se musí nechat.

   Smazat
 4. U nás je problém opravit krátký most přes řeku. Toto by se u nás stavělo 150 let. Krymskému lidu to přeji, zjednoduší to jejich život, zásobování a cestování. Bravo Rusko.
  Honza.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Krymský most 19 km, cena 80 miliard korun, stavělo se 2 roky. Tunel Blanka 5,5 km, cena 43 miliard. stavělo se 9 let. A to si představte, kolik by to všechno stálo, kdyby Blanka vedla současně i železnici, jako je to na krymském mostě.

   Smazat
 5. Most je bezvadný, ale eurotunel je rovněž skvělý.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jako občan "TUNELISTÁNU" PROSÍM o upřesnění který tunel, na co a odkud kam vede, máte na mysli? "Nadnárodní" piráti těch tunelů, dodnes funkčních - kterými naše země i Český národ krvácí (do kešení cizáků i vlastních šibeničníků) vlastní a provozují "many many"...

   Smazat
  2. 21:36, Eurotunel je ten pod Lamanšským průlivem. A dalších unikátních staveb je v Západní Evropě spousta.

   Smazat
  3. 20:29 ..a proti výletu na Kokořín je to prd. Tam je hrad, skály pískovcový a dokonce i občerstvení.

   Smazat
 6. Gratuluji,ale nikde jsem se nedočetl o výši mýta a zdali bude,nebo bude průjezd volný?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Průjezd automobilů přes Krymský most je b e z p l a t n ý .

   Leo

   Smazat
  2. Most je státní a proto bezplatný. Otázce o volném průjezdu příliš nerozumím. Dnes po něm lidé začali jezdit a budou, dokud bude stát. Žádné omezení, kromě povolené 90 km/hod rychlosti a 3,5 tuny (výjimku asi tvoří autobusy), není.

   Smazat
  3. za rok má být dokončen i paralelní železniční most, který má zabezpečit mj. dopravu těžkých nákladů.

   Smazat
  4. Děkuji za odpověď,ale proč smějí jezdit jen vozidla do 3,5 t,když má most sloužit především k zásobování z pevninského Ruska.

   Smazat
  5. Co jsem zaregistroval, tak zatim do 3,5. Neco jako zkusebni provoz pred velkou zatezi

   Smazat
  6. 22:38 Je to jen dočasně. Most otevřeli půl roku před projektovaným termínem, tak pochopitelně ještě není hotovo úplně všechno. Povolením do 3,5 tuny se redukuje provoz, aby se vše dalo v klidu dokončit. Ani ne tak na mostu, jako v jeho okolí a navazujících komunikacích. Pro náklaďáky má být most otevřen někdy koncem léta. Pořád pro ně funguje lodní přeprava, u které se bez osobních aut podstatně zkrátí doba čekání na přepravu.

   Smazat
 7. Jak dlouho bude trvat opravit nebo postavit Libeňský most. Schválně. Tipuju, že déle než ten Krymský.

  OdpovědětSmazat
 8. Ano lidé se radují s mírových věci což západním idiotům nic neříká v TV anektovaný Krym.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Porad se pise anektovany, ale i v ustave Ukrajiny meli pravo na sebeurceni. A ze pod hlavnemi samopalu? Jen ochrana volebnich mistnosti. A ze okupovany poloostrov? Meli smlouvu s Ukrajina nou ohl. Zakladen a pocet vojaku ani nenaplnili

   Smazat
 9. Americký terorista:

  https://cz.sputniknews.com/svet/201805167360679-ukrajina-most-krym/

  OdpovědětSmazat
 10. Asi je to otázka životního stylu. Někdo se dokáže radovat z každé maličkosti a někoho nerozveselí ani všechen představitelný přepych světa. Pokud lidi začnou spojovat kladné emoce pouze s konzumem, jde jejich společnost do kopru.
  Stále méně často potkávám lidi, kteří berou svou práci jako součást svého životního stylu a kterým přináší pocit naplnění. Drtivá většina jí bere jenom jako cestu ke konzumu. Ale ten je nikdy plně neuspokojí. Nikdy nebudou mít totiž dost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 5:08 Svatá pravda. Každá hračka jednou zevšední a pak se jen válí v koutě.

   Smazat
 11. Chápu vaši excitaci u všeho ruského, ale nezdá se vám, že už to trochu přeháníte? Kdyby Rusové právě přistáli na Marsu, tak ano, to bych sledoval také, každý den, a se zatajeným dechem. Tohle je jen most.

  Co by měla ukazovat ČT nebo ostatní mainstream, když podle vás nic neukazují? Přitom o otevření mostu se informovalo. Ačkoliv se člověk až diví, proč ČT informuje o tak obyčejné věci, když se jen v tomto roce dokončilo na desítky mnohem úžasnějších staveb. Ale svět si tohoto mostu všimnul proto, že je z hlediska mezinárodního práva sporný.

  Zkuste si vyhledat něco o brazilských, mexických, indonéských, blízkovýchodních nebo afrických dálnicích přez otevřená moře, pouště, močály, hory, dravé řeky a džungle, jejich tunely a mosty, zkuste něco o indických superželeznicích, které konkurují i hyperloopu, zkuste něco o famózních stavbách v Malajsii, která už před třiceti lety postavila svoje byznys centrum plné mrakodrapů, její mosty mezi ostrovy, a co takhle Vietnam, který loni dokončil jednu z největších světových hydrocentrál, o které se nám ani nesní. O profláklé divotvorné Číně ani nemluvě. A sledujete, že jsem se ani slůvkem nedotknul vyspělého Západu?

  Když jsme u té Afriky, zkuste Rwandu - země, která povstala z popela a letí vzhůru jako Fénix. Do Rwandy se jejich inženýři, kteří prošli Silicon Valey, vrací a budují svoji zem. Supermoderní nemocnice, university s příjemnými kampusy, výstavba dálniční a železniční sítě, letišť, rekonstrukce měst a výstavba nových sídlišť, kterými by nepohrdli ani Francouzi, čisto, milí lidé, teplé příjemné podnebí s tropickou květenou... Rwanda se mění před očima kosmickou rychlostí z dějiště krvavých masakrů v ráj na zemi podobný Havaji. Víte vůbec, jak daleko je svět?

  Zatímco z Ruska prchá vše, co má jen minimální možnost se drápkem uchytit na Západě. Z Česka taktéž prchají ti nejschopnější, v tom jsme si s Ruskem hodně podobní, spolu s námi celá V4 a celý východní blok. Nejhorší jsou ale zde samotní obyvatelé. I relativní chudoba je snesitelná, pokud máte milého souseda, jako je tomu ještě v mnoha oblastech planety. Proto turisté zbožňují jednoduché podmínky pobytu třeba v Thajsku a nesnáší byť superhotely třeba v Polsku. Hnusní lidé, zlí, nepřející, netolerantní.

  Východní Evropa je z pohledu ostatního světa hodně, ale opravdu hodně pozadu, proto sem nechtějí ani afričtí migranti. Možná proto tak Rusku fandíte.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bože, tolik slov a tolik blbosti.

   Krymský most je symbolem - Krym je navěky ruský a naše investice a rychlé stavby o tom svědčí. Propojení s ruským silničním systémem znamená pro Krym rozvoj, větší šance v podnikání a zlepšení životních podmínek Krymčanů. Tím separatisté (např. místní Tataři) ztrácejí živnou půdu pro svou politiku.

   Všiměte si, kolik diskutujících naráží na neschopnost v našem systému něco užitečného rychle a kvalitně postavit. např. mezi Suchdolem a Bohnicemi chybí most, aby se dokončil pražský okruh. Chybí 30 let!!! A nic!!! Takže Krymský most, jeho velikost v porovnání s čase a cenou je velký vzor, že to jde, když je systém dobře nastaven. Naní to náhou tím, že v Rusku je prezidentský systém a ne parlamentní? A co Čína, či vámi chválený Vitenam, Malaysie a další země, kde se velkolepě staví? Není to tím, že tam parlamentní vyžírkové a zkorumpované strany stojí trochu víc mimo rozhodování a že je v čele politicky odpovědný politik?!

   Východoevropané mají své zkušenosti s totalitním myšlením, povýšeností kolaborujících elit a arogancí okupantů, že se následně chovají, jak se chovají. Ostatně, nikdy jsem si nevšiml chování, které tu popisujete (..."Hnusní lidé, zlí, nepřející, netolerantní..."), ani u Poláků, ani u Slováků, ani u Maďarů.
   Ovšem, přijedete-li k nám se jen ožírat, mlátit číšníky, demolovat hotely, tak pak jsme opravdu zlí, netolerantní a dokonce i tyhle vyrvály a bitky nepřející.
   Naopak, všichni jmenovaní včetně Čechů a východních Němců mají své bohaté zkušenosti s režimní propagandou (nacisti, komunisti) a umějí číst mezi řádky. A to je pro evrounijní papaláše velký problém. Nemohou tak lehce oblbovat.

   Z Ruska prchá, z Česka prchá .... a zase naopak, do Ruska prchá (např. 1.5 milionu Ukrajinců), do Česka prchá (Slováci, Ukrajinci,atd.)
   Když se tu pokoušíte osočovat obyvatele východní Evropy, nevšiml jste si náhodou, že velkými rasisty jsou Angličané, kde porota vybraná z lidu klidně osvobodí vraha-Angličana i když vraždil bez zjevného důvodu a řetězem umlátil člověka. Je to tím, že obětí byl Čech - Východoevropan! A slavný britský právní systém s tím nic neumí udělat!!!! To mají být naše vzory?!

   Smazat
  2. Vaše zhodnocení a závěry jsou opravdu originální, bohužel v tom negativním duchu.

   Smazat
  3. Zmrd jak Zmrd

   Smazat
  4. 8:39 "Tohle je jen most". To je stejně duchaplné, jako říci o atomové bombě: "To je jen fyzikální proces". Jistě je to pravda, pokud odhlédnete od toho, co ten most nebo bomba znamenají pro životy konkrétních lidí.
   Vače tvrzení jsou hezkou ukázkou demagogie a naprosté neschopnosti empatie. Měl byste se stát politikem v některé ze stran DemBloku. Ty jsou složeny právě z lidí, jako jste vy.

   Smazat
  5. 9:11 Obdivuju Vaši trpělivost. Individuum, na které reagujete, tu stále píše protislovansky. Má to zřejmě v popisu práce.

   Smazat
  6. Je to jen most, ano je to jen most když mám k dispozici co 100 nebo 300 metrů jeden. Ale pokud není kudy, je ten most stejně důležitý jak pro hladového strava a slepého zrak.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.