Reklama

neděle 20. května 2018

Le Figaro: „Světový hegemon" USA zbavil spojence práva volit!

- kou -
20.5.2018 LeFigarozdroj
Donald Trump není první americký prezident, který se snaží vnutit svoji vůli jiným státům, připomíná Le Figarove své analýze světového hegemona a světového četníka – Spojených států.
Podle novináře Jeana-Pierre Robina, pořádek v celém světě od roku 1945, v němž byly USA považovány za „obhájce svobodného světa“, umožnil Americe získat „pohádková“ finanční a politická práva, stejně jako možnost diktovat své podmínky spojencům bez jakéhokoliv strachu. Jedinou mocí, která dnes ohrožuje globální hegemonii Washingtonu, je Čína, tvrdí autor.

Jak Le Figaro poznamenal, se svým vojenským rozpočet ve výši 610 miliard dolarů, překonaly vojenské výdaje dalších sedmi zemí. Amerika se stala nejen „po zuby ozbrojeným“ šerifem planety, ale také „četníkem světové ekonomiky“, jak ji nazývá francouzský ministr financí Bruno Le Maire, „zděšený" při myšlence, že francouzské podniky budou muset opustit iránský trh. Jak Jean-Pierre Robin připomněl, Donald Trump požaduje po evropských podnicích v období tří až šesti měsíců stáhnout svá aktiva na íránském trhu, a „není to první americký prezident, který stanovuje hospodářskou a finanční politiku mimo území své země“.

„Extrateritoriální princip amerického práva" je stálou praxí „obránce svobodného světa", založené od roku 1945. Například v roce 2015 francouzská banka BNP Paribas byl pokutována 8,9 miliardami dolarů za „transakce v dolarech s americkými nepřáteli“, tj. Súdánem, Íránem a Kubou. Americký prezident Barack Obama oznámil Françoisovi Hollande, že francouzská společnost spáchala trestný čin „urážky majestátu“ ve vztahu k americkému ministerstvu spravedlnosti a „zatlačil“ na něj - aby Paříž poslechla, poznamenal autor.

Dominantní postavení dolaru, fiskální pravidla, dohled nad bankami, zavedení standardů pro internet, dokonce i právo veta u MMF - ve všech těchto oblastech USA mají „pohádkovou dominaci“. Donald Trump, již „bez váhání" porušuje mezinárodní dohody - ať už jde o pařížskou klimatickou smlouvu nebo íránskou jadernou dohodu. Má skutečně právo, aby se tak dělo? klade si otázku autor článku.

Stejně jako Hitler před převzetím moci ve svém spisku „oznámil“ vše, co se chystá udělat, Donald Trump vyjádřil svůj názor ve své knize „Umění uzavírat dohody“ v roce 1988, napsal novinář. „Nejlepší, co můžete udělat, je vyjednávat z pozice síly," napsal tehdy budoucí americký prezident.

Co se týče „pozice síly", USA mluví o ní ve všech směrech, konstatoval pozorovatel.„Amerika především“ - to není jen izolacionistický slogan, který dostal Donalda Trumpa k moci, odráží realitu: Amerika je prvořadá mocnost na základě řady kritérií, s výjimkou populace. Nicméně, v dnešním světě není vliv dán velikostí připomíná harvadský ekonom Kenneth Rogov, který vidí rozpory Číny a Spojených států jako zápas „mezi čínskou pracovní silou a americkými roboty“. Klasická definice světové moci znamená „schopnost jednoho politického uskupení vnutit svoji vůli jiným politickým uskupením". A Amerika má pro to spoustu nástrojů, poznamenal novinář.

První z nich je ekonomická síla země. USA jsou pna vrcholu zemí světa, pokud jde o výrobu, HDP a dovoz výrobků. Druhým faktorem je vojenská síla. „Vynakládáme na naše ozbrojené síly více, než deseti zemí za námi dohromady,“ chlubil se v roce 2014 Barack Obama, nositel Nobelovy ceny míru, připomněl autor. S 11 aktivními letadlovými loděmi si Spojené státy zajišťuji „bezprecedentní“ kontrolu světových vod – což hraje významnou roli v dominantním postavení dolaru, stejně jako v XIX století vojenská převaha britského impéria zajišťovala dominantní postavení britské libry.

Navíc díky digitálním gigantům (Google, Amazon, Facebook, Apple a Microsoft zde představují pouze „špičku ledovce") USA kontrolují světový kyberprostor. Takže soukromá společnost Kalifornie Icann, která do roku 2016 byla „zcela pod kontrolou" vlády USA,vydává v globálních sítích všechna doménová jména a internetové adresy.

Spojené státy také vedou v oblasti vzdělávání: v šanghajském Akademickém žebříčku světových vysokých škol prvních 20 míst jich je 17 z USA.

Kombinace vojenské a ekonomické síly Spojených států změnilo dolar na hlavní světovou měnu. Takže v roce 2008 bylo 60% veškerých rezerv Čínské centrální banky uloženo v dolarech, protože značná část čínského vývozu byla uskutečněna v USA.V Japonsku a Jižní Koreji však dolarové rezervy (ve formě pokladničních poukázek USA) představovaly 80% díky bezpečnostním dohodám uzavřeným s Washingtonem. Německo a Saúdská Arábie zároveň zachovávají všechny své úspory v dolarech - výměnou za americký „jaderný deštník".

Jak je uvedeno v článku, finanční výhody Washingtonu z udržení této situace jsou obrovské. Například snížení dolarových rezerv zemí, které jsou dnes závislé na USA pokud jde o bezpečnost, by o 30% zvýšilo náklady amerického ministerstva financí o 115 miliard dolarů.

Exkluzivní privilegium požívá celá americká ekonomika díky nadnárodním společnostem, jejichž rychlý růst začal v padesátých a šedesátých letech. Současně, jak dokládá bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Jacques De La Rocher, převádění výroby mimo Spojené státy bylo z 90% financováno hostitelskou zemí.

To znamená, že velký americký zahraniční dluh je nyní vyrovnán úsporami, které využívají americké korporace při práci v zahraničí, což jim umožňuje „dobýt svět“ a hromadit obrovský kapitál, který na základě odhadů amerického ministerstva financí činí asi 3 biliony dolarů.

Při tomto „mezikontinentálním oběhu kapitálu" zůstávají washingtonští političtí spojenci jen diváky, kteří nemají právo hlasovat, upozornil autor. „Od konce 90. let k mezinárodním finančním krizím a s tím spojených recesí došlo systematicky vlivem americké měnové politiky,“ řekl hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis, Patrick Artus. Nicméně k odpovědi ostatních hráčů ale nikdy nedošlo. Řízení kontroly zahraničních aktiv americkým ministerstvem spravedlnosti stanoví tresty evropským bankám „zprava-zleva“, ale nikdo si ani nemohl pomyslet, že by Evropa mohla „potrestat“ banku Goldman Sachs za pomoc Řecku zfalšovat informace o jeho veřejném dluhu.

Podle autora článku, scénář mezinárodních vztahů, založených po roce 1945, připomíná bajku Fedruse o „krávě, koze, ovci a lvu“: po společném chycení kořisti začnou si ji čtyři zvířata dělit, ale lev zabere všechny čtyři části na základě jednoduchého důvodu – „nazývá se lvem".

„Evropští i asijští spojenci snáší rány bez mrknutí," poukázal pozorovatel. Evropané jsou příliš závislí na USA z obchodních a strategických důvodů, a v Asii se bojí Číny.

Současně se pro čínské analytiky slova o „liberálním světovém pořádku", který vznikl po roce 1945, stala úsměvná. „Všechny války rozpoutané za posledních 20-30 let Spojenými státy měly jeden cíl - chránit dominantní postavení dolaru,“ uvedl „uznávaný odborník na globalizaci“ vysloužilý generál Qiao Liang.

Jak píše autor článku, slovo „hegemon" nemá přesný překlad do francouzštiny. Jako příklad použití tohoto slova v anglickém Cambridgském slovníku navrhuje tuto větu: „Mohou Spojené státy ustoupit druhému globálnímu hegemonovi – Číně?“. Novinář je přesvědčen, že právě tato otázka je dnes aktuální. 

55 komentářů :

 1. My postkomunistické země nepotřebujeme USA ale oni potřebují nás,abychom přispívaly 2% uvažuje se o 4% z HDP do jejich zbrojení na vyvolávání válek.Také jsme dobří jako východní štít případě,že by vyprovokovaly válku s Ruskem ak bychom sloužily jako obranný štít! P.K.2

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mate pravdu
   Tak co s tim
   Navrhuji se odriznout od Havlismu, jako prvni krok
   Tedy zmena jmena letiste

   Smazat
  2. A MÁME TU PRVNI DISKUTUJICI,KTEŘI UŽ VÍ ŽE NP

   je zejména o našich penězich.Nesmime se totiž bit jen ostrými mylenkami mezi sebou,ale sjednotit se v boji za NAŠE penize a jak a kde je v budoucnosti najdeme,aby jsme byli plně jednotni za novým heslem

   SOLIDÁRNI SPOLEČNOST PRO VŠECHNY

   to plati totiž i pro majitele velkých peněz,že ANO?

   Smazat
 2. Opět jsem se přesvědčil, že čím vyšší šarže, tím nižší IQ! Soudruh generál přísahal věrnost republice a dnes ji zrazuje, to už není smutné, ale na trestní tribunál, degradace a vyhostit do ušákova, aby tam lízal za kůrky shnilého chleba kačerovi podrážky, nejlépe za chůze! A jeho inteligenčně nedostateční přitakávači na NR? Najdou si jiného chudáka, který řekne pár blbostí proti ČR ve jménu ušáků a hned budou blahem slintat podle Pavlovova reflexu!
  Jiří Matašeje

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neplest si IQ s moralni integritou
   Tu Havlisti nemaji

   Smazat
  2. 16:44
   Tentokrát máš 100%pravdu.

   Smazat
  3. 17:14 mam pravdu i v tom ze Cesko jde na jatka, Havlujice

   Smazat
  4. 18;28
   Jdi si přepudrovat zadek,ať jsi Krasoň,až zase půjdeš k Trumpetovošoustovi pro ty tvoje bláboly ty havlozvratku!!!!☺

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 3. Chci neutralitu, jako má např.
  Rakousko,Švýcarsko,Finsko,Švédsko,Malta...s EU pouze smlouvy o volném obchodu, a ročně ušetřím řádově 40 miliard ze zbrojení ( bude mi ročněstačit dvacet miliard na povinnou roční vojenskou službu za dvojitým ostnatým plotem a islám postavím na roveň fašismu,nacismu a komunismu - tedy mimo zákon a Evropa ať si ty muslimáky pěkně vyžere..takhle vidím zahraniční politiku svrchovaného a suverenního státu..a ty kecy,že bez Bruselu budeme v pr... je blbost,byznys si cestu vždycky najde..a propos všechny výše vyjmenované neutrální státy jsou na tom ekonomicky velmi dobře,takže proč ne i my, všechny předpoklady pro to máme.

  Loe

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tvé zmíněné Švédsko
   je neutrální pouze na oko, jak se říká.

   Socialistická vláda Švédska, asi na věčné časy a nikdy jinak, je horlivá podporovatelka amerických zločinců a to nejen v NATO.

   Zveřejněné dokumenty WikiLeaks o těchto pokryteckých kolaborantech vypovídají jasně.

   Smazat
  2. Velmi podobně je to i s Finskem. Silně protiruské, jako Švédsko. Armáda doktrínovaná vyloženě protirusky.

   Smazat
  3. To je vlastně velká pravda, souhlasím proto nenechají tohoto australského programátora, ti demokraté na pokoji a strašně moc se jeho osoby zastávají, české novinářské štětky!

   Julian Paul Assange, australský vydavatel a internetový aktivista. Znám jako mluvčí, hlavní redaktor a spoluzakladatel WikiLeaks – internetového serveru, který za posledních několik let zveřejnil množství utajovaných dokumentů, nyní v exilu na Ekvádorském velvyslanectví v demokratické Anglii?

   Loe

   Smazat
  4. Problém je že v ČR ve skutečnosti ani vč Babiše a spol nevlastníme nic jen svá těla a možná ani to ne. To co se tady děje je jen komedie aby jsme se bavily a nezlobily než nás zlikvidují.

   Smazat
 4. Kdo chce mít mnoho,nebude mít nic a to se stane USA.
  Nejde donekonečna odírat státy.Jak asi dopadnou sankce na Irán,nebude obchodovat Evropa s Iránem,ale USA přes prostředníka.Pokud budou vládnout v každé Evropské zemi židé,tak musí poslouchat USA a kdo na to doplatí,no přeci obyčejní lidé.Pokud se takovému diktátu USA nevzepřeme,není nadějě na zlepšení.

  OdpovědětSmazat
 5. A proto volím toho, kdo chce být Čechem. Palacký se v hrobě obrací.

  OdpovědětSmazat
 6. Meli jste povesit Havla uz za to ze vyhnal Cesko z Varsavske Smlouvy
  Jaktoze se i dnes po Havlovi jmenuje letiste?

  OdpovědětSmazat
 7. Nikdy není dost. Na tom je postaven kapitalismus. Kapitalismus je postaven na nejnižších pudech člověka, tedy hrabej a okrádej bližního svého, jak jen můžeš a dokud můžeš a neohlížej se na nic. Globálním systémem se tyto nejnižší pudy staly také globální a jejím představitelem je USA, jehož představitelé hrabou, vraždí, kradou, znásilňují v méně svých miliardových zisků a nikdy nebude dost. Když jim to přinese zisk tak Američani spálí třeba celu zeměkouli, jenom, aby dosáhli zisku. O čem tedy chcete dál diskutovat?

  OdpovědětSmazat
 8. 16:24
  Bože,ty tvoje pindy,občas pravdivý,jsou nudný.
  Kdyby ta uASS havěť toho udavače nepodporovali,šel by v druhý volbě do hajzlu!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikdo se te, hlupaku, 16:30 nepta na tvuj nazor, ani jestli se nudis. Tve nudeni je tvuj problem, jdi si ho resit tim ze se obesis, pak uz nebudes otravovat.
   Ja na rozdil od Cechu nemam s Havlem nic spolecnyho
   Vadi ti to tady cist, jdi se zabit, ulevi se nam

   Smazat
  2. 16:30 proc jeste dejchas, Havlisto, a beres nam vzduch i cas
   Chcipni, poves se, tim zlepsis vsem situaci

   Smazat
  3. 16;59 17;04
   Ty zdegenerovanej uASSackej potrate opičí kurvy,já nejsem žádnej Havlomamrd,to seš spíš ty,podporovareli uASSackejch okupantů!!!!!!
   A varují tě ty Hovnodolní kolaborante,dej si bacha na držku nebo ti na ní šlápnu!!!!!!

   Smazat
  4. 17:18 nabizim ti dve moznosti, zmrde
   Bud se se mnou setkas behem tydne, dobrovolne
   Nebo se budes zatajovat a pak to bude pro tebe moc zly a bolestivy
   Nebudes muj prvni

   Smazat
  5. To se máš čím chlubit 18.26 -opravdu jsi taková svině, že ubližuješ lidem? A proč nejsi ve vězení, nebo v útulku pro blázny, a proč lezeš mezi lidmi ty hovado? Asi na tento web upozorním Policii ČR - možná je nejvyšší čas - aby vychytali ty sprosté, nenávistné a totálně vypatlané parchanty, než začnou venku ubližovat lidem. Hovado jedno ubohý!

   Smazat
  6. Vždyť si Vy schizofreniku, píšete sám sobě, jste rozdvojená osobnost. Toho jsem si u Vás všiml nejednou? Jste praštěnej, zralej na hospitalizaci než bude jěště hůře! L.S.

   Smazat
  7. Anonymní 19.35, koho že to chceš upozornit a požádat o pomoc ? Chudáčku .., to si jdi radši stěžovat k Evropským hodnotám, tam bys mohl mít úspěch .. Šašku

   Smazat
  8. 21:07
   Co tím chtěli říct,Icik?

   Smazat
  9. 19:35 policii upozorni
   Rad se s tebou potkam
   Zabit je te totiz sebeobrana
   Znamenam si te
   A doufam ze mas dost penez az ty ci tva mrtvola bude hnana pred soud za pomluvu

   Smazat
  10. 19:35 zmrde, tva silna slova prejdou v kvileni
   Velmi rychle
   Ty hovado cesky nevzdelany

   Smazat
 9. Ty Hovnodolní MAMRDE,tebe se nebojí ani klika u dveří,natož já!!!!!!!
  Až tě budu řezat pilou od prdele k uším ty hovne,NIKDO TRUCHLIT NEBUDE!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Koho budeš řezat pilou ty praštěnej parchante? Snažíš se bejt ještě horší než ta americká svině? Ten uslintanej, sprostej čokl, původem Čech? Proč tuhle sprostou veš prostě neignorujete, a neustále mu agresivně nadáváte, on je taky agresivní, protože je magor a mrdá naše diskuze denně. Je to prašivej parchant, ale řezat pilou? A co vůbec je tady napsáno k článku za názor - napsal někdo něco jiného, než sprosté nadávky? Už jste úplně ujetí magoři asi všichni - každý den set magorů, kteří prostě musí číst, musí slintat, musí a musí....

   Smazat
  2. 19:31
   Das is alles...????

   Smazat
  3. 19:31 no jen se zastavej magora s pilou, je to typicky cechacek
   Ale pozor at nedopadnes jako on, tedy obesenim na klice
   Tihle typkove rychle kvili

   Smazat
  4. 18:53 takze kdy a kde se setkame
   Pokud mi budes uhybat pujdu po tobe razantneji a bez slitovani
   Nemam rad zbabelce
   A pilu mam taky

   Smazat
  5. O;45
   Halt die klape untermensch z uASS!!!!!

   Smazat
 10. Mně by zajímalo, jestli se diskuzí v současné době zúčastňují také nějací normální a slušní lidé - na každé diskuzi jsou jen sprosté útoky, sprosté nadávky - samej zmrd a potomek opice, havlozmrdi, a ta americká svině, co tady denně vyhrožuje a sprostě útočí. Proč tomu ještě nikdo neroztrhl držku od ucha k uchu, když to ten dement píše v každým příspěvku? A kde je redakce? Proč tyhle přitroublé diskuze nezakážete? Zastavte to pitomé a ubohé svinstvo, které už ztratilo jakýkoliv účel, pouze se na diskuzích exhibují zakomplexovanci, kteří patří do blázince. Také samozřejmě k článkům své názory nepíšou - jen si oplzle a sprostě nadávají, a útočí na sebe, vyhrožujou - začalo to být pěkně úchylné. A to jsou prosím všichni dříve narození - tahle odporná havěť, která leze diskutovat přímo z nějaké senkrůvny - jinak to není možné. Proč se téhle stoce píšou nějaké články?Proč se kolem článků a diskuzí kmitají a převlíkají nějaké krávy? To je reklama? Proč se tohle všechno dělá - a kdo tenhle odporný bulvár jednou zastaví? Je to totálně vypatlané, ujeté a nenormální. Nebo tomuhle se v ČR opravdu přezdívá "diskuze"? Vždyť to nemá obdoby - tenhle hnus!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co si myslíš že si nám tím svým příspěvkem sdělil ... Jenom že jsi mladý a ještě k tomu blbý !! Přemýšlej nad tou diskuzí a možná ti něco dojde ...

   Smazat
  2. Anonymní 20. května 2018 20:29

   Po druhé! Vždyť si Vy schizofreniku, píšete sám sobě, jste rozdvojená osobnost. Toho jsem si u Vás všiml nejednou? Jste praštěnej, zralej na hospitalizaci než bude jěště hůře! L.S.

   Smazat
  3. 19:28 nemoralizuj, cesky zmrde
   Jsi krucek od roztrzeni huby
   A jsi na Americkem serveru tak opatrne at nekvicis v Quantanamu

   Smazat
  4. 21:14 mlc nebo te zase zavrou, smazko

   Smazat
  5. 0:39
   Halt die klape untermensch z uASS ŽUMPY!!!!!

   Smazat
  6. Tady si se sebou píše čurák, převlečený za čůráka? Viz. příspěvky výše!

   Smazat
 11. 19:28 Jedna otázka. Skadiaľ si zobral, že tí magori sú skôr narodení?

  OdpovědětSmazat
 12. Kdyby jste na debily nereagovaly tak by se nemnožily.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:00
   To je jeden a ten samí člověk, sám si protiřečí, sám sobě a všem nadává! Schizofrenik to vyšroubuje až je nepřítečný. Divím se, že je chráněný NR a nikdo jej nemaže??? L. S.

   Smazat
  2. 21:50 diagnoza na dalku je illegalni, doufam ze mas dost penez na pravnika a odskodne az projedes soudni process
   Exekutori si na tobe smlsnou a ty se obesis na klice
   Jinak, tato platforma je Americja tak pis slusne, hoste, Cesi se nevzmuzou ani na Cesky server
   Tady se to da vypnout za vterinu
   Jo a mazani a cenzura, ze to schvalujes ukazuje jak si moralne naruseny

   Smazat
  3. 21:50 pise: “ten samí člověk,”
   Clovece vzdyt ty neumis ani cesky, delas hrubky v i a y
   To se nestydis sem psat

   Smazat
  4. 21:00 opravit hrubky, uhrovaty nevzdelany mladiku, a napsat znova

   Smazat
 13. Prý „světový četník" tak vychcanci co žijí z cizích peněz a vnucují všem svojí vůli. No konec petrodolaru bude koncem četníka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cim to ze dollar nepada?

   Smazat
  2. Myslím si, že dolar by padnul. Jenže ty státy, co jej chtějí odříznout to musí dělat pomalu. Nikdo nechce desítky milionů nezaměstnaných a mrtvých hlady. Z logiky věci, kterékoliv jiná země by už byla za stejných podmínek bankrot. Jen USA ne. Jednak je podporují slepí vazalové a za druhé nelze jen tak ukončit 800 vojenských základen. To by byly bezprizorné armády s jadernými zbraněmi. Je to dost složité a na dlouhou dobu.

   Smazat
  3. Petr Novák Jo to je ono kdyby to bylo ráz naráz tak by ty zadluženi šílenci byly schopni vyvolat 3 sv válku.

   Smazat
 14. pýcha predchádza pád, (Google, Amazon, Facebook, Apple a Microsoft - celá ich hodnota je výmysel "trhu" -

  OdpovědětSmazat
 15. S tím lze souhlasit. Ale současně jsou nástrojem ke špiónování a kyber válce.

  OdpovědětSmazat
 16. Thank you for providing this useful information

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.