Reklama

pondělí 21. května 2018

Maire: Odmítáme, aby byly USA světovým ekonomickým četníkem!

Bruno Le Maire
- kou -
21.5.2018 Europe1PrvníZprávy
EU může převzít kompenzace za případné americké sankce proti evropským společnostem po odstoupení USA od íránské dohody, oznámil francouzský ministr hospodážství Bruno Le Maire ve vysílání Evropy1.„Uděláme vše pro ochranu (firem před případnými sankcemi), protože hovoříme o našich ekonomických zájmech. Desítky francouzských společností legálně investují do Íránu jako součást dohody (o íránském jaderném programu), a měly by mít možnost pokračovat," řekl Le Maire.

Položil otázku: „Můžeme přijmout skutečnost, že USA se stanou ekonomickým četníkem planety?" „Můžeme přijmout neomezenou nadvládu bez respektování mezinárodních pravidel? Je jasné, že evropská odpověď by měla být „ne",“ zdůraznil ministr.

Připomněl, že šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker již učinil „určité návrhy" ohledně otázky amerických sankcí. „Opět předložíme návrhy na posílení evropské ekonomické suverenity," pokračoval Le Mair.

Podle něj se může jednat o tom, že Evropská unie sama převezme náhrady za „náklady" sankcí podnikům. „Máme evropský rozpočet, který nám umožní chránit naše společnosti a obchodovat," vysvětlil.

Dalším možným opatřením, připomněl ministr, může být zavedení „autonomního finančního systému, takže by Evropa již nebyla závislá na finančním a bankovním systém Spojených států“. Le Mair rovněž nevyloučil případné zavedení sankcí vůči podnikům, které „nesplňují evropská pravidla".

Ačkoliv tato varianta zní zajímavě, ale řada odborníků pochybuje, že ji Evropská unie bude schopna realizovat. A to nejen vazbou na americký obchod, ale také a právě na americký dolar. Přinejmenším by to znamenalo rozkol v řadách členských zemí, z nichž mnohé vzhlížejí právě k USA. Druhotným efektem, neméně závažným, by byla navazující problematika existence NATO a vytváření „evropské armády“.

Prezident USA Donald Trump 8. května oznámil, že Washington odstupuje od dohody s Íránem o jeho jaderném programu, dohodnutém „šesticí“ mezinárodních zprostředkovatelů (Rusko, USA, Británie, Čína, Francie, Německo) v roce 2015. Trump také sdělil obnovení všech sankcí, včetně sekundárních (ve vztahu k jiným zemím, které podnikají s Íránem), jejichž účinnost byla pozastavena v důsledku dosažené dohody.Související:


14 komentářů :

 1. Bílí obyvatelé Anglie páchají harakiri. Populace se pomalu ale jistě stává muslimskou.

  https://www.freeglobe.cz/Articles/25706-dalsi-anglicke-mesto-ma-starostu-muslima-tenhle-se-prevlekal-za-strom-foto-.aspx

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na to potřebujete blbé voliče a těch je dostatek.

   Smazat
 2. Největší hrozbou pro světovou ekonomiku a světový mír, jsou samotné Satanské Státy Americké!

  OdpovědětSmazat
 3. Zase vyti
  Tiche
  Ale Havelsko o z letistem se zavrtava hloub do rite zapadu

  OdpovědětSmazat
 4. Ty tvoje věty-blaboly jsou stejně bez logiky a obsahu, jako u Hovnolulana!!!!!☺

  OdpovědětSmazat
 5. USA už najdou páky jak zlomit své neposlušné evropské lokaje, odmítající hájit americké zájmy na úkor svých i za cenu vlastní ekonomické likvidace, věrně sloužící svému zaoceánskému luciferovi.

  OdpovědětSmazat
 6. Velmi naivní názor. USA se nestanou ekonomickým četníkem planety, oni jím už dlouho jsou. A závislost Evropy na USA se buduje minimálně 70 let, to prostě nejde zlomit ze dne na den.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Konečně rozumný diskusní příspěvek.

   Smazat
  2. Ad 16:27&18:04 - souhlas, je také potřeba zdůraznit stálou vojenskou přítomnost v Evropě. Samostatná politika evropských "velikánů" je iluze!

   Smazat
 7. Už je to zařízeno,bílý Harry bude mít černouška a ten si vezme muslimku.
  Jinak,nejde to oddělit,politickým četníkem,vojenským četníkem,tak pochopitelně i ekonomickým četníkem.

  OdpovědětSmazat
 8. Ekonomickým četníkem je také ta odporná zelená figurka Alza s odporným hlasem. Pak se nelze divit, že počítačová služba Alza se odpoledne v pondělí pokazila. Vřeštění se cpe z kdejaké reklamy. Brr
  https://byznys.ihned.cz/c1-66144600-alzu-trapi-problem-s-vypadkem-pocitacoveho-systemu-nemuze-prijimat-objednavky-ani-vydavat-zbozi

  OdpovědětSmazat
 9. Čím dřív svět kopne usa do pozadí tím líp pro celý svět.

  OdpovědětSmazat
 10. Bohužel jsou to jen velkohubá prohlášení evropských kašparů, kteří by tak rádi byli za politiky. Bohužel v současné době platí a zřejmě ještě dlouho platit bude krutá pravda, kterou možná nechtěně vyjevil jeden z našich politických velikánů a to : "Je lépe se mýlit s Amerikou než mít pravdu s Ruskem". Řečeno slovy klasika " a vo tom to je" František

  OdpovědětSmazat
 11. O co jde americkemu diktatorovi?
  1/ zachovani petrodolaru jako světoveho platidla aby mohl dal vykradat světove bohatstvi vyměnou za potištěny hajzlak
  2/ kontrolu nad zdroji iranske ropy a plynu, ktere Iranci mužou dodavat do Činy a do Ojropy
  3/ kontrolu nad šitskou větvi islamu (sunnity maji pod kontrolou – maji sve okupačni armady v nejbohatšich sunitskych diktaturach)
  4/ kontrolu nad Bosporem, kudy musi proplouvat nejkratši cestou ruske lodě do Středomoři.

  Amik bezduvodnym vypovězenim mnohostranne smlouvy chce obejit podminky WTO o svobodnem obchodu, od amika v posledni době slyšime same přikazy – sankce proti Rusku, povinne kvoty na nakupy zbrani, povinne odstoupeni od Nordstrim 2, KLDR musi přijmout podminky světoveho diktatora, Iran musi přijmout podminky světoveho diktatora, celni přiražka na zboži z Činy a EU atd..

  Amik se chova malem jak Aďa Hitler. Svět by se měl sjednotit proti světovemu diktatorovi a samozvanemu protektorovi. Ojropa by se měla spojit s Ruskem, bo Rusku vždycky pujde o mir, aby nebylo opět zataženo do valky v Ojroazii. Naopak amik potřebuje v Ojropě, jejim okoli chaos a valku, aby si mohl debužirovat jak za 2 světove.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.