Reklama

.

.

pátek 11. května 2018

Marxův odkaz a konec biedermeieru

Pavel P. Kopecký
11.5.2018     Literárky
Rozličnými režimy nesčetněkrát zneužitý Svátek práce se letos v máji potkává s dvoustým výročím Karla Marxe (1818-1883). Výročím narození nesčetněkrát (re)interpretovaného, ba zneužitého myslitele.
Nejvýznamnější rodák západoněmeckého Trevíru, jenž se k němu (jistě i z komerčních pohnutek) hrdě hlásí, byl připomenut, jak se patří. Zeširoka.


Oficiálními oslavami (viz foto nahoře a vpravo ze shromáždění v Trevíru), konferencemi a semináři, knížkami nebo novinovými články. Některé texty či vystoupení pějí ódy (připomíná se jasnozřivost Komunistického manifestu pro soudobý kapitalismus), jiné nemohou jednomu z nejchytřejších lidí 19. století přijít na jméno. Z toho, nebo onoho úhlu – ač nezřídka při snaze o opak – dokládají, že si odkaz německo-židovského intelektuála pro veřejný život svůj význam uchoval.

Pozoruhodnější mi ale přijde jiná obsahová rovina některých (ne)relevantních žurnalistických příspěvků. Jejich tvůrci nemohou za živého, či mrtvého boha unést, že v rodném intelektuálově městě mu odhalili z Číny darovanou sochu a Marxův odkaz uctil sám předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Kritika glorifikujícího aktu klesla občas pořádně hluboko. Jak se mohlo stát, že moderní konzervativec vyslovil uznání radikálnímu levičákovi, „otci komunismu"?! Vždyť jde o „urážku čtvrtiny občanů Evropské unie", kteří „trpěli komunistickým útlakem, jenž pro ně Marx symbolizuje"!

Pikantní na citovaném postoji je, jak se právě z něj řine totalitní myšlení. Nevím jistě, kterak čtenářům, leč autorovi tohoto komentáře nikdy dvakrát nevonělo, mluvil-li za něj bez svolení někdo cizí. A když dotyčný „přesně věděl", co si o tom kterém problému myslí.

Dovoluji si však dodat podstatnější úhel pohledu. Našly by se zástupy z oněch dvaceti pěti procent občanů EU (o zbývajícím segmentu nemluvě), jež bývalý režim jako epochu útlaku nevnímají. Nebo pokud, jak doufám, naopak ano, nespojují si jej s osobou Karla Marxe. Dávno, dávno mrtvého rozumáře a ideologa, jehož potkalo mnohé pronásledování konzervativních mocenských struktur. Zemřelého v bídném exilu.

Ke scestnosti černobílé novinářské pravdy, co prakticky neodděluje Marxe od Stalina, Mao Ce-tunga nebo Pol Pota, by se dalo vynajít argumentů až běda. Mezi ně by mohla náležet víceméně tatáž „logika", jen dejme tomu aplikovaná na pionýry ekonomického liberalismu. Vždyť vzdělanci z počátku předminulého století jsou zde nezbytně vinni podílem na stabilizaci vražedného Pinochetova režimu, jenž po státním převratu poskytl hospodářský „polygon" Friedmanovým žákům.

Prolétla mi však hlavou barvitější, lépe srozumitelná paralela nejen (!) k dotčené nesnášenlivosti. Úkaz z počátku československé normalizace, pamětihodný obraz z Filipova seriálu F. L. Věk. Vzniklého na motivy Aloise Jiráska, z něhož si mimochodem minulý režim také bez obtíží učinil „svého" romanopisce, „soudruha Jiráska". Byť šlo o jednoznačného konzervativního nacionalistu.

Nechme však Nejedlého, s jeho snahou udělat komunisty pomalu i z Husa či Smetany, spát. V dotyčném televizním příběhu se ústřední hrdina myšlenkově utká s představiteli tradiční habsburské byrokracie. Jsou to agresivní „mudrcové", kázající (kde u nás jinde než v hospodě), že veškerá krev prolévaná toho času v revolučním „Frankreichu" padá na hlavu zemřelého filozofa Rousseaua. Když si nesvedou poradit s protiargumentem, že takhle by se daly soudit hodnoty křesťanství dle řádění davu o Bartolomějské noci, melou si jen dále svou. A začnou na Věka donášet vrchnosti! Jestli třeba není tajný jakobín nebo prostě podvratný živel. Ovlivněný možná proruskými weby, totiž, co to povídám – knihami démonizovaného nepřítele...

Dějiny se vážně opakují. Stejně jako to naznačuje příběh z národního obrození, co se slovy o cenzuře a „zakázaných myšlenkách" nevymezoval ani tak vůči minulosti, nýbrž nastupující přítomnosti. V ní hromada lidí našla svoje místo díky nehybnosti i přehlednosti „socialistického biedermeieru". Aby se po Listopadu s radostí vyvinila rozdělením na „my a oni".

Jenže teď jim zaběhaný rozumový poklid opět berou. „Oni", emigranty zvoucí „marxisti" v Bruselu, případně „oni", Babiš s jiným Filipem. Nejspíše jim nezbude, než v českém myšlenkovém rybníčku zase zmateně zapadnout do hospody...

Text je obdobou komentáře publikovaného Reflexem.cz

21 komentářů :

 1. Také jsem byl zčásti v šoku, z části v úšklebu, kdože se to účastnili odhalení sochy Marxe v Treieru. To snad i papež by byl pro mne přijatelnější, než ta skvadra nesmlouvavých sluhů diktatury kapitálu. To si Marx určitě nezasloužil! Docela mne uráží i všechny ty překroucené ...marxismy, jejichž cílem je smést odkaz Marxe do zapomenutí. Nemyslím si, že by Marx symbolizoval občanům východní Evropy "utrpení" z doby socialismu, naopak si myslím, že nejen Hitler, Churchill, Chamberlein, Franko, Musolini a celá série amerických prezidentů, která vedla agresívní války proti jiným státům a národům, symbolizují totalitu a nelidskost soudobé nenapravitelné diktatury kapitálu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Ramón Jo to je také problém ale cikáni jen vyžírají stát. Migranti jsou horší náboženský fanatici co by nám vnucovali jejich zvyky víru a ve finále by tu vládli. Takže jsou větším nebezpečím.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. 22:08 Hele „chytráku" vypadni z NR a nevnucuj se.

   Vymazat
  5. 23:03

   Ty vole, snad tu nejsi vrátnej?!

   Vymazat
  6. Ad. papež! V knihovně ve Vatikánu je nejucelenější sbírka nejen Marxových ale i Leninových spisů.

   Vymazat
  7. 23:09 Nejsem vrátný krávo ale na nadávky lidem do debilů nejsem zvědavý.

   Vymazat
  8. Komunismus a jeho historie...

   https://cs.wikipedia.org/wiki/Komunismus

   Vymazat
 2. MARXOVE ODSTRÁNENIE ŤAŽKEJ FYZICKEJ PRÁCE I.

  Volá sa to Moorove pravidlo (nesprávne Moorov zákon, lebo ide o empirické pravidlo) , ktoré malo skončiť platnosť po 25, 30, 35, či 40 rokoch. Zatiaľ sa to však nestalo a pravidlo hovorí, že výpočtový výkon integrovaných obvodov sa každé dva roky zdvojnásobuje, pričom ich cena nerastie a ich zložitosť rastie 1000 násobne. Samotný G. Moore (spoluzakladateľ Intelu) tvrdil, že jeho pravidlo funguje viac ako 50 rokov – od roka 1965.
  Keď som navštevoval elektropriemyslovku, tak tranzistor bol valček veľký asi ako pol nechta na malíčku a trčali z neho tri drôty. Dnes sa v čipoch dosahuje, na hrúbku ľudského vlasu, hustota 4000 tranzistorov. O dva roky to bude 8000 ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MARXOV ZÁKON HODNOTY II.
   NEBUDE TO ASI KRVAVÁ, ČI NEKRVAVÁ REVOLÚCIA ALE INÁ SKOKOVITÁ ZMENA
   Najneskôr v roku 2039 nadobudne "umelá inteligencia" úroveň inteligencie človeka. Najneskôr v roku 2045 nadobudne Umelá inteligencia vedomie o sebe a spôsobí TECHNOLOGICKÚ SINGULARITU - skokovú zmenu vo svetovej produkcii, čím sa naplní jeden z desiatich platných Marxových zákonov - Zákon hodnoty. Produktivita nadobudne, pre kapitalizmus, smrtiace, exponenciálne rastúce hodnoty.
   Výrobné náklady akejkoľvek produkcie a jej hodnota klesnú fakticky k nule.
   Obchod sa vymkne silám trhu.
   S poklesom hodnoty klesne i cena.
   A to znamená materiálny dostatok (ako samozrejmosť, ale nie ako cieľ) pre všetkých.

   Vymazat
  2. MARX MAL PRAVDU III.
   Zákon hodnoty skončí, pretože skončí aj spoločenská formácia, ktorá zanikne a ktorej pôsobenie Zákona prináležalo - kapitalizmus. MARX MAL PRAVDU III.
   Technologická singularita bude znamenať zánik zákonitostí trhu a teda kapitalizmu a všetkých jeho atribútov ako peňazí, úrokov, mzdy, bánk, búrz, hraníc, zánik štátov i národných štátov, zánik náboženstiev, zánik klasického manželstva ako vlastníctva, a predovšetkým zánik ťažkej, ohlupujúcej, stereotypnej netvorivej práce a riešenie akéhokoľvek problému ľudstva a chorôb vrátane nesmrteľnosti. .
   Fakticky to znamená nástup KOMUNIZMU a to súčasne na celej Zemi.
   Technologická singularita bude znamenať zánik zákonitostí trhu a teda kapitalizmu a všetkých jeho atribútov ako peňazí, úrokov, mzdy, bánk, búrz, hraníc, zánik štátov i národných štátov, zánik náboženstiev, zánik klasického manželstva ako vlastníctva, a predovšetkým zánik ťažkej, ohlupujúcej, stereotypnej netvorivej práce a riešenie akéhokoľvek problému ľudstva a chorôb vrátane nesmrteľnosti. .
   Fakticky to znamená nástup KOMUNIZMU a to súčasne na celej Zemi.

   Vymazat
 3. Už ho znova protlačují, ale to jim nevyjde. I kdyby napsali milión článku o Marxovi. Byl jednou odhalen a jeho zločiny jsou zdokumentované, pro ty chápavé a je to zapsané v informačním poli, kde si to každý může přečíst pokud na to má. Mohou zblbnout dav, ale již ne upřimné a odhodlané jedince, ať si myslí kdo chce co chce, bez těchto jedinců nic uskutečnit ve společnosti nelze, pouze nechat dojít vše do krachu, když se podaří upřímné zlikvidovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:12

   Upřímným a odhodlaným jedincům - třikrát hurá! Jejich je království nebeské.

   Kokotko

   Vymazat
  2. 19.12
   Máte vůbec představu co napsal?Podle Vašeho příspěvku nevíte nic.Jste jen hlupák.

   Vymazat
  3. Nevylévat vaničku s dítětem - maxova socieokonomická analýza neměla v té době chybu a i dnes je solidním východiskem reforem. Nesměšovat s Marxem - stratégem a ideologem, prosím, tam už není co brát, čiré davo-elitářství.

   Vymazat
 4. Marxismus se vyvinul do brutalnich valek proti pracujicim a populacim narodu..K dnesku nema zadny vyznam..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad 4:17 Zatím všechny války byly po té 30leté výlučně kapitalistické, s marxismem neměly nic společného, dokonce při vypuknutí 1. světové války se sociální demokracie, do té doby představitelka idei Marxe, marxismu vzdala!!! Od té doby je tato partaj všude ve světě a tedy i u nás jen ubohou služkou diktatury kapitálu! Její ideou je usmíření miliardářů s nezaměstnanými a bezdomovci - a nějak se nedaří! Ve skutečnosti je soc. dem údernou pěstí i baštou proti občanům - ve společenství s žoldnéřskými armádami, zkorumpovanou policií, soudy a zkorupovanou "střední třídou". Toto a imperalistické války drží u moci kapitál! Soudobé volby jsou jen hrou souboru kapitastických stran o výši korupného, vypláceného z daní pracujících!

   Vymazat
 5. 10,47 Perfektní analíza sociální demokracie.

  OdpovědětVymazat
 6. Komu lizete anal Vy.

  OdpovědětVymazat