Reklama

pátek 18. května 2018

Mělo by Rusko reagovat na výzvu k bombardování Krymského mostu?

Rostislav Iščenko
18. 5. 2018
Tom Rogan, autor amerického týdeníku Washington Examiner, může trpět akutní intelektuální nedostatečností nebo nekonvenční psychickou organizací, jednodušeji řečeno, může to být idiot nebo blázen. Jsou to jeho problémy. Ale skutečnost, že jeho materiál s výzvou k Ukrajině, aby rozbombardovala Krymský most, vydal oficiální americký list, se může stát problémem pro USA.


Jde o to, že bez ohledu na to, jaký je postoj ke statusu Krymu (uznat jej ruským nebo neuznat), je most objektem civilní infrastruktury. Úder na něj je kvalifikován jako mezinárodní terorismus. A výzvy k takovému úderu jsou podněcováním k teroristické činnosti. Prokurátor to však může kvalifikovat i jako organizování teroristické skupiny.

Takže na základě principů extrateritoriality své justice (které byly mimochodem zavedeny do mezinárodní praxe právě USA) si Rusko může od USA vyžádat zatčení a vydání mezinárodního teroristy Toma Rogana nebo soud s ním na americkém území.

Fakt zločinu je zřejmý, americká legislativa ho interpretuje dokonce ještě jednoznačněji než ruská. A pokud v Rusku, při absenci skutečnosti útoku na Krymský most, Tom Rogan může dostat 8-10 let, pak v USA to může být i 25 let,i 250. Americké zákony jsou v tomto ohledu velmi plastické.

Navíc Rusko může (opět podle amerického vzoru) požadovat zatčení a vydání Toma Rogana od třetích zemí, pokud se ocitne na jejich území. Ve skutečnosti má Moskva možnost dramaticky zkomplikovat život neadekvátnímu americkému novináři a současně ministerstvu zahraničí USA, které má povinnost chránit zájmy amerických občanů po celém světě, včetně zabránění jejich zatčení a soudnímu řízení v zahraničí.

A zrušení obvinění proti Tomu Roganovi lze vyměnit za ukončení pronásledování ruských občanů (podnikatelů, programátorů apod.), které provádějí Američané po celém světě. Mimochodem, list (jejímu redaktorovi a majitelům), který opublikoval "úvahy" příliš bojechtivého novináře, lze také obvinit z terorismu.

Je třeba mít na mysli, že podobné trestní případy nejsou promlčovány a že mezinárodní praxe (mimochodem, zavedená a užívaná USA a Izraelem) připouští zničení teroristů zvláštními službami, a to dokonce i bez oficiálního soudu.

Samozřejmě, dnes Rusko vyznává jiné principy mezinárodních vztahů a sotva bude oficiálně reagovat na dalšího neadekvátního ***. I když by to stálo za to, ale i praktické výhody je možné vytěžit. Například dostat Viktora Buta z amerického vězení výměnou za zastavení mezinárodního lovu na Rogana.

Ale je tu nuance. Protože, jak bylo řečeno výše, trestné činy tohoto druhu nemají promlčecí lhůtu, je možné zahájit trestní řízení kdykoliv v budoucnu. A oficiálně o tom informovat ministerstvo zahraničí USA, americké velvyslanectví nebo samotného Toma Rogana nemá nikdo povinnost. To by mohlo být "příjemným" překvapením.

Taková hysterie by byla logická pro ukrajinskou "politickou žurnalistiku". V Kyjevě už dlouho sní o tom, že uchvátí Kubáň až po Kamčatku, zničí Kreml, vyhladí všechny Rusy a Krymský most, když už byl postaven a nerozpadl se (čemuž Ukrajinci ještě úplně nevěří), zaberou jako "reparace".

Publikování takového materiálu i když ne v příliš uznávaném, ale také ne v nejmarginálnějším americkém listu dokazuje, že americká politická žurnalistika, která formuje veřejné mínění v USA a která se snaží ovlivňovat podobu oficiální pozice Washingtonu, s jistotou dosahuje úrovně publicistiky neúspěšných států.

33 komentářů :

 1. Chybí překlad článku, odkaz na něj, aby si čtenář sám mohl udělat představu a názor. Takové články jsou odpad.
  A i kdyby, o tom novináři ani o tom týdeníku jsem jaktěživ neslyšel. Co to je "oficiální americký list" taky tuší jen autor.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stačila 1 min a strýček Google:

   https://www.washingtonexaminer.com/opinion/ukraine-should-blow-up-putins-crimea-bridge

   Smazat
  2. Když jsi blbec, nedávaj to veřejně znát, anonyme (havloidní žumpo).

   Smazat
  3. 18:10 Jakže? Vy jste nikdy neslyšel o novináři Tomu Roganovi a týdeníku Washington Examiner? No to je pro ně pořádná ostuda. Ještě štěstí, že to nevědí. Jistě by se hanbou propadli.

   Smazat
 2. 18,10 Jste asi moc rozrušený a unavený. Odpočiňte si.

  OdpovědětSmazat
 3. https://www.washingtonexaminer.com/opinion/editorials/our-response-to-russias-threats-against-our-journalists

  Rusko už reagovalo. A tady je odpověď listu na tento blábol.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20,16 odpověď štvavého listu je čistý blábol

   Smazat
  2. Takže US Ústava a jí zaručená svoboda projevu je "čistý blábol"? To že ve svém názoru ten novinář jasně píše, že útok na most by musel být proveden bez obětí na životech je čistý blábol? O čem to tu točíš?

   Smazat
  3. 20:16 Blábol je vyjádření redakce, že jejich redaktor nevyzývá k teroristitickému činu, protože navádí ke zničení mostu bez lidských obětí. Typicky americké myšlení. "My vám rozbombardujeme dům, ale humanitárně, až nebudete doma." Ničení infrastruktury tedy není terorismus? Co takhle vyhodit do vzduchu Golden Gate nebo Eurotunel? Případně nějaké Metro? Samozřejmě humanitárně, až tam nikdo nebude. Co to je, když ne terorismus? Nejspíš boj za svobodu a demokracii, pravdu a lásku. Terorismus by to byl, jen pokud by to bylo namířeno proti nám.

   Smazat
  4. Každý akt násilí proti někomu nebo proti něčemu je teroristickýá čin.

   Smazat
 4. Rusku patri Evropa az po Labe

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neprovokuj! Rusové nejsou jediní Slované a ti, co žil na pravém břehu Labe jsou už nenávratně vyhubeni. Asi tak před 1300 lety!

   Smazat
  2. 20:42 - To asi píše zase nějaký dement z Floridy.

   Smazat
  3. 21:13 Napiš kteří jsou ti VYHUBENÍ. I v tehdejším NDR si Lužičtí Srbové, což jsou evidentně Slované, zachovali svůj jazyk i kulturní život.

   Smazat
 5. No, když ten článek shodně komentovala nejen alternativní média, ale i mainstream se všemi detaily, tak to asi pravda bude. Jen proameričtí fanatičtí havloidní kavárníci se zdráhají uvěřit zřejmým věcem, jelikož jim to nepasuje do jejich virtuálního světa.

  OdpovědětSmazat
 6. Co by mělo Rusko z us blbečka co píše ze zoufalství štvavé články.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:43 Nejde o jednoho blbečka. Jde o to, že takové navádění ke zločinu by neměl trpět žádný stát. Ani USA, zvláště když na to mají platné zákony.

   Smazat
 7. Neví někdo ve které psychiatrické léčebně je umístěn ten nemocný chudák- americký novinář?Rád bych mu popřál brzké uzdravení a poslal bych mu misku buchet,nebo něco jiného dobrého.

  OdpovědětSmazat
 8. Nebude to dlouho trvat a rusácko se hospodářsky položí.Nemít naftu aplyn ,tak nic nevyváží!! Možná tak onuce,kazajky,dřevěné lžice,matrnožky a mocbiče. ten most nikdo nemusí bourat spadne sám ,při známé rus kvalitě

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:57
   Ty zdegenerovanej havloidiote,jdi si přepudrovat zadek,ať seš fešák,až si půjdeš k pornoJandovi pro další lžinotičky!!!!!
   A raději zmlkni,ať NEJSI ZA VĚTŠÍHO IDIOTA,NEŽ DOOPRAVDY SEŠ!!!!

   Smazat
  2. 9:57 To je opravdu velká moudrost. Asi jako říkat, že nemít Amerika stroje a žvýkačky, tak nic nevyváží. Možná tak mokasíny, indiánské čelenky a kůže z bizonů. A o americké "kvalitě" se můžete přesvědčit po každém tornádu na jejich rozfoukaných papundeklových domech. Navrch huj, vevnitř fuj.

   Smazat
  3. a zapomněls třeba na raketové motory RD-181, bez kterých by byli tví clebodárci se svým Space programem v prdeli jak Baťa s dřevákama...

   Smazat
  4. no teda ty jsi ale (!) na entou

   Smazat
  5. 09:57 ty chytrolíne, co vlastně o Rusku víš, víš vůbec kde ho hledat na mapě??? Kolega v 18:15 na tebe byl moc mírný, ale já to napíšu naplno - "JSEŠ TY ALE KUS VOLA".

   Smazat
 9. Anonym 9:57 - a hlavinka ještě slouží?

  OdpovědětSmazat
 10. Zapomněls na titan, hafnium a jiné vzácné kovy které u rusů nakupují po tunách, patože bez nich by se v améru zasatavila výroba všech letadel...

  OdpovědětSmazat
 11. je to oktrojovanej blb, nechajte ho žít...

  OdpovědětSmazat
 12. Myslím, že není potřeba reagovat na každý prd z americké řiti.

  OdpovědětSmazat
 13. Možnost útoku na krymský most je realita. Ruské ozbrojené sily s tím jistě počítají jak na moři tak ve vzduchu. Pravděpodobnější je, myslím, klasický teroristický útok pomocí výbušnin ve vozidle. Takový útok bude mít za následek jen dílčí škody.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:48 Počítají i výbušninami ve vozidle. Proto jsou před vjezdy na most kontrolní stanoviště, na kterých jsou dokončovány haly, kde budou rentgenovány podezřelé náklaďáky. Právě nehotovost těchto zařízení je podle mně důvodem, proč náklaďáky zatím na most nepouštějí.

   Smazat
 14. Všechno jsou to jen bláboly civilního sajrajtu. O tom, že Krymský most je vrcholně strategicky i propagandisticky důležitý ví jak Putin, tak i Franta Klika z Rakovníka. Má stejnou obranu, jako Kreml a jakýkoliv útok by shořel v zárodku.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.