Reklama

úterý 1. května 2018

Nová studená válka? Ani náhodou. První globální!


Stanislav A. Hošek
1. 5. 2018
V žurnalistice hlavního proudu, ale i v těch různých alternativních se ujal názor, že nejpozději od připojení se Krymu k Rusku probíhá nová studená válka. Nevím, zda jde o záměrný omyl, nebo pouze o neschopnost analyzovat současný stav dění ve světě. O studenou válku nejde v žádném případě. Ta totiž měla příliš jasný a jednoznačný obsah. Šlo ve skutečnosti o všesvětový boj proti šíření komunismus ze Sovětského svazu. Vznikem SSSR se totiž na glóbu poprvé objevila reálná alternativa ke všem do té doby v dějinách lidstva uplatňovaným druhům mocenské nadvlády. Po celou historii byly všechny komunity, etnika, regiony a konečně státy ovládány menšinou. Buďto údajně z milosti bohů, či Boží, nebo jiných, převážně dědičných důvodů a v neposlední řadě i díky obrovské převaze bohatství, jímž vládnoucí menšiny disponovaly. Vznik sovětismu byl hozenou rukavicí všem dosavadním mocenským strukturám a nebylo proto divu, že se spolčily k jeho likvidaci. Sovětismus přinesl velice reálnou možnost zbavit svět všech těch dosavadních, zrůdných mocenských skupin, nárokujících si právo nejen skoro na veškerý majetek svých společenství, ale především na nadvládu nad celou komunitou. Dosavadní světapáni proto museli udělat všechno, aby si svou moc udrželi, takže rozpoutali tak zvanou studenou válku, čti zničení komunismus.

SSSR byl ale už příliš silný nepřítel a se vznikem zbraní ohrožujících veškeré živé na planetě nějaký ostrý, definitivní střet s ním hrozil zničením života na planetě. Proto měla studená válka za druhé jasná pravidla. Jinými slovy, v dobách její existence platily, skoro ortodoxně, zásady mezinárodního práva. A to nejen smlouvy mezi oběma velmocemi, ale i všesvětové dohody, deklarace a jiné mezinárodní dokumenty.

Zmíněné dva důvody jsou pro mne dostatečným důkazem pro přesvědčení, že v současnosti nejde o novou studenou válku. ZATÍM. Budoucnost ČLR může totiž tento stav zvrátit. V současnosti existuje na planetě, až na marginální výjimky, jeden společensko-politický systém. Takže o nějakém zadržování až likvidaci komunismus nemůže být řeč.

To, oč dneska opravdu jde, se dá nazvat válčením o nové rozdělení světa do sfér vlivů nejmocnějších globálních sil. Je to situace dosti podobná atmosféře Evropy a jí tehdy ovládaného světa, před první velkou válkou na počátku minulého století, která nevím proč, byla nazvána První světovou válkou. Při čemž se válčilo pouze na území Evropy. Takže zmíněný pojem je spíše výrazem pýchy Evropy, jejíž velmoci si mezi sebou rozdělovaly skoro celý zbytek světa, takže bitku mezi sebou prohlásily za světový konflikt.

Po rozpadu SSSR lidstvo promrhalo obrovskou příležitost. Přesněji řečeno tradiční světovládné skupiny prokázaly, že jejich primárním zájmem není mírový život lidstva, ale nové přerozdělení mocenského vlivu na planetě.

V současnosti je ale situace zásadně odlišná, od té, jež existovala na počátku minulého století. Již za tak zvané Druhé světové války se bojovalo nejen v Evropě, ale i na východě Asie a severu Afriky. Dneska už není na světě kout, který by nebyl ohrožen palebnou možností zbraňových systémů mnoha států.

Proto si troufám tvrdit, že jsme před první, skutečně světovou, přesněji řečeno globální válkou lidstva. Zásadním projevem této situace je v mých očích ignorování pravidel mezinárodního práva, které bylo kodifikováno pod vlivem zmíněné studené války.

Dneska opět v mezinárodních vztazích dominuje především „právo“ silnějšího. Proto se početné národy doslova vrhly na masivní vyzbrojování se, jelikož jenom zbraně jsou zatím v naší podlé civilizaci jedinou rozhodující silou.

Jde jednoznačně o krok zpět v dějinách všelidské civilizace, doslova návrat do dob, kdy v jednání lidí ještě dozníval jejich zvířecí prvek, čti prapůvod, jímž je jednoznačně síla. Lidstvo se v mých očích tedy ještě neosvobodilo od své zvířecí podstaty, takže fakticky by se nemělo ani mluvit o lidské civilizaci. A už vůbec ne o jakési válce civilizací. Leda že by civilizace člověka znamenala stále dokonalejší metody vzájemného vyvražďování se.

Další otázkou v té souvislosti je v mých očích používání pojmu humanismus, či humanizace. Považujeme-li slovo humanismus pouze za polidštění, pak jeho užívání je oprávněné. Žádné zvíře na této planetě totiž není tak zhovadilé, jako člověk. Odmítám ovšem za současné situace na planetě vnímat slovo humanismus jako zušlechťovaní lidí, či dokonce lidstva. Už jsem v té souvislosti několikrát konstatoval, že za celou svou historii lidstvo dosáhlo v tom směru pouze toho, že se jeho jedinci vzájemně nepožírají.

Píši ten text v den, kdy se slaví Svátek práce. Té činnosti, která vedle řeči stála u zrodu obrovského zrychlení vývoje našeho živočišného druhu. Přikláním se dneska k názoru, že tento den, kdysi též svátek lásky, by se měl stát svátkem globálního míru na naší, poměrně už pro lidstvo malé, planetě. Ona totiž jenom práce v míru je pro člověka, lidstvo, ba celou planetu skutečně smysluplná.

15 komentářů :

 1. Práce šlechtí člověka a dobroprajky telo!

  OdpovědětSmazat
 2. Zrada přišla zevnitř, Chruščov všechno zničil. Zrada proběhla na všech frontách: letectvo zničeno, loďstvo nevybudováno, zemědělství zničeno pěstováním kukuřice, zlato rozdáno (cizím komunistickým stranám, které bez dotací pak zanikli) a kvalita řízení ve všech oblastech začala upadat, stranu plně obsadili dogmatici (úplně se vytratila dialektika) a lumpové atd a ze života se stal koncentrák práce byla, ale předstíraná, ne tvořivá, morálka upadla (kdo nekrade okrádá rodinu) ... I přesto všechno socialistický blok vyhrál, protože západ to je letadlo, které se hroutí. Evropu zachrání země bývalého východního bloku a stabilitu světa zajišťuje Rusko, západ (liberalismus - vše dovolování) je v rozkladu a končí (otázka je jestli nás vezme sebou).

  A ano sovětismus, za to všichni elitáři nenávidí Stalina, protože dokázal, že národy se obejdou bez elitářů, kteří jsou parazity a vředy společnosti. Většinu kádrů Stalinovi vybili Trockisté (třeba zajaté bílé, kteří by byli ochotni pracovat pro Ruskou zem a dali by se přemluvit k práci na řízení státu), ale Lenin (byl sice vyškolen a poslán západem, ale srdcem kopal za Rusko a uzavřel mír, který zabránil rozšíření Marxistické celosvětové revoluce, kterou plánoval GP) a Stalin dokázali zemi vzdělat a vychovat nové kádry.

  Děje probíhající ve světě nebudou pochopitelné, pokud nevidíte snahu o zotročení lidstva, tak aniž by si to uvědomovalo. Stopa vede do starého Egypta, ke kurátorům faraónů. V Egyptě vypěstovali židy a pak je rozšířili do národů celého světa, ale už se jim nehodí a tak budou likvidováni a pokud židé si to neuvědomí a nepřestanou se povyšovat, tak je my ostatní spravedliví (všichni Ti, kteří se o to upřímně snaží) nedokážeme před finálním holokaustem ochránit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lenin a Stalin zacali vyrabet jen nekonecne a zrudne a nepredstavitelne zlociny vseho druhu , vyhlasili teroristickou valku vseho druhu !!!, proti populaci a zniceni Ruska...
   To byla jejich hlavni cinnost.
   Mimo to byli neschopni neco vybudovat bez toho ,aby to neprovazelo tisice rostoucich , katastrofickych problemu , ktere zase resili ideologickymi zlociny vseho druhu a svadeli i na nevinne a hlavne spoluzlocince..
   Rusove pak navzdory vsemu dokazali neuveritelne zazraky vseho druhu...
   Je lepsi se nezdruzovat okolo fake dejepiscu a jejich pohadek..
   Je tady take Filtr Casu , ktery selektivne barvi leccos naruzovo v pametich ...
   A tak pomaha inteligentum ..
   Dale je tu chaos, disorientace v myslich ovci a samozrejme ze prvni studena a umela valka /nikdo neprekrocil dane meze/,byla celosvetova , coz je jiny nazev pro Globalizaci...
   Paradoxne /snad neco napisu vo tom/ Hitler pomohl zhrouceni SSSR docasne vyresit tim,ze se Rusko sjednotilo taky pod terorem ve snaze zachranit se a zachranit predevsim bolsevika a bojovalo zpet..
   Nebejt napadeni SSSR Rusko by se rozpadlo pod stale rostoucimi katastrofalnimi problemy a neresitelnymi uplne stupidnim vedenim,absolutne neschopneho bolsevika...

   Smazat
  2. Stoji za povsim , ze neco daleko hruznejsiho , nez u nas znama heydrichiada , a to nebylo vypaleni jedne vesnice /Lidice/ nebo dvou, to byly hned celych oblasti , velke skupiny populace trpeli neuveritelne v milionech v SSSR pod terorem bolseviku po dobu trvani okolo dlouhych 30 roku...

   Smazat
  3. Nauč se česky, nauč se dějiny, nauč se myslet. Pak teprve můžeš vstupovat do diskusí, aniž bys byl za hlupáka. Jako teď tady.

   Smazat
  4. Článek je poctivou a hlavně slušnou analýzou ! Anonymové 4:38 a 4:52 jsou buďto idioti, nebo placení buržoazní politruci, nicméně jejich argumentace prozrazuje, že budou především retardovaní psychopati, proti kterým byli i neandrtálci inteligenti !!!

   Smazat
  5. 4:38 je idiot "všeho druhu".

   Smazat
  6. Pane Heroute, tito hlupaci jsou jen produktem goebelsovske propagandy, ktera pretrvava az do dnesnich dob. Je to smutne, jak nutkavou potrebu opakovat tyto lzi tito obsedanti citi.
   Jura

   Smazat
 3. Pane Hošku, díky za výborný článek. Pokud jde o světovost první světové války je pravda, že bojiště bylo v Evropě, ale bojů se zúčastnili vojáci USA, Kanady, Senegalští střelci ve službách Francie a určitě by se našli další země, jako například Turecko, které je svoji kulturou a polohou asijskou zemí a to včetně té malá části Turecka, která leží v Evropé.
  S úctou Morave

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20;19zapomel jste ze australani sestrelili rudeho barona za pomoci kanadskych letcu

   Smazat
  2. 22:25
   Tipuju francouze,ale jistota to není.

   Smazat
 4. Lidstvo se v prvé řadě neosvobodilo od svých vládců. Současná demokracie, lépe řečeno to, co je jako demokracie obecně přijímáno, není demokracií.

  Štefan

  OdpovědětSmazat
 5. Za vše může zrádce socialismu gorbačov teď jsme na špatné straně až ti blbci ze západu zkrachují budou se dít věci.

  OdpovědětSmazat
 6. „Lidstvo se v mých očích tedy ještě neosvobodilo od své zvířecí podstaty, takže fakticky by se nemělo ani mluvit o lidské civilizaci.“
  Boj o životní prostor a o zdroje, je vlastní všemu živému. Ten boj probíhá v rámci tlupy (hejna, stáda) a je také příčinou vzájemných střetů tlup. Civilizovanost znamená pouze to, že ten boj se z větší části vede na vyšších úrovních, než té násilné. Nikoliv, že přestane.
  Podle mého názoru, se žádná životní forma nemůže od své „zvířecí podstaty“ osvobodit. Takže nechtějme ani po lidstvu nemožné. Maximum možného je, že se bude u vědomí toho, že použití současných zbraní způsobí i vítězi z poválečného života peklo, zaměřovat na vyšší úrovně věčného boje o prostor a zdroje.
  Viděl bych v tom poučení, že bez boje (na různých úrovních) nic není. Ani vyšší platy, ani penze zajišťující důstojný život. P.K.

  OdpovědětSmazat
 7. Chyba, pane Hošku. Skutečná demokracie alespoň krátkodobě existovala v Athénách, kdy se zákonodárci vybírali losem z občanů. Taky Athény porazily nesrovnatelně silnější Peršany.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.