Reklama

sobota 5. května 2018

Oni žijí, dokud nepřepíšeme učebnice dějepisu

5. 5. 2018, Petr Ďoubalík, video - titulky

7. 5. 2017 jsem dal na NR čerstvě natočené video a doplňující komentář k němu ("Oni žijí, dokud si je pamatujeme"), video, které bylo věnováno veteránům Velké vlastenecké války. Vzniklo v rámci velmi zajímavého projektu "Žít". Nyní ho přikládám ještě jednou, důvodů je několik:
-je 5. května
-počítadlo nám ukazuje velký nárůst sledovanosti NR (video tedy mohou vidět úplně noví návštěvníci)
-video nese podtitul "Oni žijí, dokud si je pamatujeme" (paměť je dobré procvičovat a důležité věci si připomínat, opakování jest také matkou moudrosti)
-třetí důvod je opravdu symbolický: veteráni a pamětníci války nás opouštějí a s jejich odchodem nastupují přepisovači dějin. Je to tedy už jen na nás "mladých", zda jim lhát o válce dovolíme. Ve videu "hraje" roli veteránky paní Taťjana Laptěva. Když ji filmový vnuk veze autem, říká mu, že je poslední z jejich pluku, kdo ještě žije. Ta věta ze scénáře je tak blízká pravdě!
Účastí ve videu nám paní Taťjana předala svůj poslední odkaz, který my poponeseme dál. Zemřela před 2 měsíci. Informaci jsem našel v komentáři pod videem.

5. března 2018 odešla ze života hrdinka našeho projektu, účastnice Velké vlastenecké války - Taťjana Grigorievna Laptěva (1924 - 2018)

překlad a titulky: Ďouba NR
Upozornění: nenechte se zmást, že při zapnutých českých titulcích se v úvodu žádné neobjevují, začínají až na 34 vteřině
Rozšiřující učivo:
ztráty na životech v boji proti německému fašismu

P.A.Krivonogov - Vítězství. Reichstag dobyt (30.4.1945)

26 komentářů :

 1. Díky těmto lidem se svět stal lepším. Přinesli to nejcenější co může člověk přinést, neváhali položit svůj život. O to smutnější je když člověk slyší moudra bezcenné fetky, hňupa Černého a mnoha dalších Kollerů, Jandů atd, kam až jsme se to dostali. Tito nemocní úchylové by se zasrali až za ušima, kdyby se měli dostat do podobné situace. Je to škoda, že se rodí i takové kreatury.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. naprosto s Vámi souhlasím

   Smazat
  2. Svět se ale určitě nestane lepším díky vaší nenávisti a sprostotě, která z vás stříká i přes monitor. Zamyslete se nad sebou.

   Smazat
  3. 16:27 Jo máte pravdu, ale jen z poloviny, nenávisti mám na rozdávání, není divu, ale jak potom reagujete na výrazy našich celebrit a osobností, které zcela legálně trousí do medií a jsou takového kalibru, že by se za ně ani ten poslední "dlaždič" nemusel stydět. To vám nevadí, nebo tam cítíte noblesu? Teď se zkuste zamyslet vy, inteligente.

   Smazat
  4. https://www.eurasia24.cz/jak-to-je-s/item/2818-giulietto-chiesa-americane-se-rozhodli-znicit-rusko
   Vaska

   Smazat
  5. Vy nevíte, že nás osvobodili "hrdinové" z USA?

   Vždyť to vidíte v "objektivní ČT", naši "politici" jezdí slavit osvobození republiky do PLZNĚ!!!!

   STATISÍCE mrtvých občanů bývalého Sovětského Svazu, kteří padli za naši svobodu, je NIC!!! Asi 700 příslušníků státu USA (SS), kteří zde zahynuli, VĚTŠINOU, jako oběti dopravních nehod a svých milostných eskapád, to je VŠE!!!!

   Národ, který nás chtěl VYHLADIT, je náš přítel. Myslím NĚMECKO. Kdo nás zachránil, je, náš nepřítel!!

   To vše podporuje LŮZA, kterou platíme z našich daní!!!! SAMOZŘEJMĚ JSOU ČESTNÍ!! Příklad: Jednou podepíše ANTICHARTU, pak je z něj ANTIKOMUNISTA. Stane se velvyslancem ve Vatikánu, pak ministrem "obrany", pak ministrem zahraničí, MOŽNÁ bude velvyslancem "u Židů". VŠEMU rozumí JAK VŮL HVĚZDÁM!! HLAVNÍ je, že poslouchá VÁLEČNÉ ZLOČINCE z SS!!!

   Smazat
  6. Nebo nepodepsal, což je jedno. Jeho "charakter" je zřejmý!!!

   Smazat
  7. Vaska Skvělý článek.

   14:52 Též s vámi souhlasím.

   Smazat
 2. Čím více člověk začíná rozumět dějinám, tím více si váží lidí, kteří tolik obětovali pro naši budoucnost. Hypertrofovaný individualismus teď bude plodit jen sobce, kteří budou narážet čím dál více na sobě podobné, až se začnou navzájem málem nenávidět. V knize Geny, buňky a mozek je dobře popsán tento souboj individualistů a kolektivistů, kteří neumí v současném světě najít rozumnou cestu. Doufejme, že boj za lepší budoucnost nejen svoji dokážeme předat alespoň našim dětem, když jsme ten rok 1989 tak naivně prohráli. Mě to ale v případě starší dcery vůbec nejde a nevím si rady.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dcera patrně patří k těm, kteří se poučí, žel, pouze vlastní neblahou zkušeností.

   Smazat
 3. Že Moskva ohledně války lhala od prvopočátku, tak lže i dnes. SSSR před začátkem tzv. Velké vlastenecké války 22.6.1941 neválčil? Nepodepsal dohodu s Němci o napadení Polska a jeho rozdělení? Nezačal v září 1939 ve spolupráci s Němci světovou válku? Nezačal válčit koncem listopadu 1939 s Finskem? Neokupoval r.1940 Pobaltské země? A na toto občané dotčených zemí nezapomínají. Např. Polsko v příštím roce si připomene v září 80 let začátku 2.světové války a vražené kudly do zad 17.9. z Moskvy!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. SSSR si jen vzhledem k rozpoutání války Německa proti Polsku po dohodě s Hitlerem bral dočasně zpět území bývalého carského Ruska, které mu Poláci zabrali v době, kdy SSSR byl oslabený těsně po svém vzniku. Tedy není seriozní tvrdit, že SSSR napadl Polsko. Pokud by tak SSSR neučinil, tak by to území hned na počátku zabralo Německo.

   Smazat
  2. 18:47 - SSSR vstoupil na území
   tehdejšího Polska až ve chvíli, kdy Polsko bylo kaput a leželo na krovkách. Předtím (1936) Polsko se přilísalo k Hitlreovi a podepsalo s ním smlouvu jasně směřující proti SSSR. Tak o co vám jde, vašnosto? Vždyť vy vykládáte historii jen z pohledu Polského šovinisty! Moskva žádnou kudlu Polsku do zad nevrazila. V září 39 si SSSR vzal zpět to, co mu zabralo Německo v 1. svět. válce. Na tom území žila většina rusky mluvícího obyvatelstva, dělicí čáru, tzv. Curzonovu linii SSSR dodrželo. Tak co se rozčilujete a překrucujete výklad dějin.
   SSSR se připravoval na válku s Hitlerem a pokoušel se jí za každou cenu oddálit (smlouva Ribentrop - Molotov) nebo zi získat strategickou výhodu (válka s Finskem po neúspěšném jednání o výměně území, kdy Finsko dostalo slušnou a výhodnou nabídku). Ale i Finové chtěli válčit po boku Hotlera, tak muslei dostat na tlamu dřív, než ta velká válka vypukne. Podobně to proběhlo na Východě. Japonci dostali po tlamě v Mongolsku (Chalchin Gol atd.) a výsledkem byla Japonská neutralita a následně vítězná bitva pod Stalingradem, kterou rozhodly sovětské zálohy uvolněné a přesunuté z Dálného Východu.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. Kde mohla bývala Evropa bejt, kdyby v čele Polska nestali tupí bekouni, ale nějací skutečně inteligentní lidé! - http://img15.deviantart.net/8736/i/2013/256/2/e/pakt_ribbentrop___beck_vol__2_by_coszniczego-d6m4e0q.png

   Smazat
 4. Hrdinsky Americká armáda osvobodila ČSR a vím to proto kdiž nás to učili na hodině dejepisu a tečka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To se to osvobozovalo v Plzni, když Němci k nim sami utíkali pod jejich ochranná křídla. Němci si totiž mysleli, že válka proti SSSR nekončí. Nyní s pomocí VB a USA se znovu vydají ke Stalingradu. Nechápali, že SSSR má ve zbrani 12 milionů vojáků, kteří se nebojí zemřít pro vlast. To však USA po dobytí Berlína Rusy pochopily.

   Smazat
  2. Kids. Se pise kdyz to te mneli naucit zase v hodine jazyka ceskeho ..

   Smazat
 5. Každý člověk umírá dvakrát. Poprvé fyzicky a po druhé duchovně. Což je tehdy, když už si na něj nikdo z žijících nevzpomene.

  OdpovědětSmazat
 6. Vy ctenari pod timto clankem ! Tak jako ma nas OBLIBENY, president Trump nepratele v Americe, tak je ma i v Cesku.

  Tato parta blbecku z praske kavarny v pripade valky ma vinu na vasem zalostnem konci.

  Doporucuji vam Cesi, je zbavit pozic vlivu a poslat je na pracak, na nove pozici pro slabomyslne nenadelaji zadnou skodu !
  nick HONOLULU - verny stoupenec presidenta Trumpa a jeho agendy !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, jak bylo na procházce u Lake Hall, kterou jsem ti doporučil? Doufám, že jsi nebyl v poledne, když bylo u vás to děsný vedro. Tohle nedělej.

   Smazat
  2. Máš pravdu Honolulu v tom, že Pražské kavárníky by bylo dobré zbavit pozic. Rzhodně bych je neposlalna pracák, ale vám do ameriky, aby ty moudra co do nich hustíte mohli uplatnit u vás v americe. Klidně si je tam vezměte úplně všechny, tady se bez nich lehce obejdem.

   Smazat
 7. Je mi velice líto životů , které položili za nevděčný parchanty ! Stále doufám , že většina lidí to začíná chápat .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.