Reklama

pondělí 21. května 2018

Pan generál Pavel je živ více z minulosti, než z přítomnosti!

Jiří Baťa
21. 5. 2018
„Nechci zacházet do politických detailů, abych se nestal politizujícím generálem.“ Pavel se od Moravce posmíval Zemanovi... Jak informují Parlamentní listy.cz o nedělním OVM (neděle 20. května) na besedě, které se zúčastnili kromě Václava Moravce jako hosté generál Petr Pavel, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl a bývalý předseda Valného shromáždění OSN a exministr zahraničních věcí Jan Kavan. V besedě Václav Moravec zmínil, že komunisté dávají najevo svou nelibost, že by měly být posíleny mise v Afghánistánu i jinde. S tímto trendem proto komunisté nejsou spokojeni. Premiér Andrej Babiš partnery uklidňuje, prý jde jen o slovíčkaření, ale s tímto názorem nesouhlasí jak ředitel ÚMV Kratochvíl, tak exministr Kavan. Oba se shodně vyjádřili v tom smyslu, že komunisté mají na mysli především posilováním mise v Pobaltí.Generál  Pavel připomněl, že v Afghánistánu se čeští vojáci podílejí na výsledku bezpečnostních složek a „ Pokud jde o operace NATO v Pobaltí, tak ty prý jen reagují na ruskou anexi Krymu z roku 2014. Nejde tedy o žádné nové operace. Teď by šlo jen o to, aby se do operací zapojili rovněž Češi jako členové Aliance.“ dodal.

     Pan generál je bohužel živ minulostí, ne přítomností. Operace NATO v Pobaltí stejně jako dnes i za dva nebo pět let bude pan generál Pavel obhajovat anexí Krymu, která ani zdaleka nebyla tím hlavním důvodem k dislokaci vojsk NATO v Pobaltí. Je přece známo, že po vstupu těchto států do NATO se tyto státy nejen hrdě přihlásili k západní politice a k „příkladné“ americké demokracii , ale současně se také  považovali být „ohroženi“ Ruskem. Ani ne tak z nějakých faktických důvodů, ale prostě proto, že tím dali najevo odklon a distanc od Ruska, stejně jako proto, že se na Ukrajině za pomoci amerických dolarů a politické intervence „zvrtnul“ systém, do kterého nepřímo zasáhly síly z ruské strany (nikoli regulérní), což u těchto států vyvolalo „vážné obavy“,  že Rusko hodlá napadnout také je. Proto se USA a potažmo NATO „operativně“ rozhodly dislokovat své vojska na území pobaltských států, aby čelilo „nebezpečí“, které hrozí ze strany Ruska.

     Aby toho nebylo k nastolené problematice málo, pan generál Pavel k tomu také zcela vážně dodává, že „Rusko zcela evidentně představuje hrozbu pro Alianci. Nakonec jsme svědky dennodenních pokusů o rozklad jednoty Aliance.“ Nebylo by však od věci, kdyby byl pan generál poněkud sdílnější a hlavně konkrétnější a řekl, jakým způsobem se Rusko dnes a denně pokouší o rozklad Aliance. Abychom byli více a lépe informováni, resp. abychom nebyli „oblbováni“ proruskou propagandou Kremlu! „ Pokud by vojáci NATO nebyli více přítomni v Pobaltí, Rusko by si v tomto regionu „mohlo dovolit“ provést nějaké operace. Svědčí o tom počty ruských vojenských jednotek u hranic v Pobaltí,“ říká pan generál připomíná, že NATO s Ruskem stále vede diskusi, a to i ve chvílích, kdy prý Rusko Alianci občas provokuje, jako např. v Černém moři.  Velmi šlechetné, otázka ale je, kdo je v Černém moři doma, zda  cizí vojska NATO nebo ruská flotila. Aliance jen reaguje na tento fakt. Jde pouze o vyjádření toho, že Aliance je připravena se bránit,“ řekl sebejistě Pavel. Koho nebo čí zájmy už neřekl.

     Nechci být neslušný, či jak se dnes říká nekorektní když velmi kulantně vyslovím domněnku, že panu generálovi „šibe“, jak říkají Slováci. Chápu, že účel světí prostředky, což pan generál a NATO plně využívají, ale když už se odhodlají zdůvodňovat existenci jednotek NATO v Pobaltí, mohli by alespoň říkat pravdu. Pan generál Pavel je jistě natolik zkušený voják, že by si měl uvědomovat rozdíl mezi taktickými plány a lživými důvody. Pokud se nemýlím, mnohokrát se nechal slyšet, jak si váží Václava Havla, ale stejně jako mnozí jiní ani on není schopen férově naplňovat Havlovu proklamaci o „Pravdě a lásce“, ale naopak se zcela otevřeně uchylují ke lži  a nenávisti. 

Pan generál  také musí dobře vědět, že jím zmiňovaná přítomnost ruských vojenských jednotek u hranic v Pobaltí není z důvodů příprav na nějakou agresi vůči pobaltským státům, ale naopak proto, že se u hranic těchto států vytvářejí základny vojsk NATO a US army a že  jsou oni sami nuceni zajišťovat bezpečnost svých hranic před možností vpádu či útoku ze strany aliance a USA! Jinými slovy, ne Rusko ohrožuje pobaltské státy, ale vojska NATO a US army ohrožují suverenitu Ruské federace! Ale jak se říká, „Kdo  chce psa bít, hůl si vždycky najde“. Tak je to i s (naivním a lživým) odůvodněním, proč musí být NATO přítomno v Pobaltí.

      Na přetřes jednání OVM přišla i otázka  plnění závazku vůči NATO s tím, že podle A. Babiše nebudeme schopni (a snad ani ochotni) odvádět 2 procenta HDP na obranu, byť jsme se k tomu při vstupu do Aliance zavázali.  Generál Pavel varoval, že neplnění našich vlastních závazků rozhodně nezlepšuje pověst ČR v očích aliančních partnerů. Důraz s jakým jednotlivé státy Aliance přikročí k plnění svých závazků, ukáže ostatním aliančním partnerům, jak důvěryhodnými partnery jsme.  O čem to pan generál mluví? Pokud je známo, AČR jako člen aliance své závazky v účastech na misích plní a často i překračuje a je-li řeč o odvádění příspěvků pak dříve, než pan generál vypustí obligátní propagační bublinu o „poškozování pověsti ČR u aliančních partnerů nebo vůbec  v zahraničí“ měl by také říct, jak jsou na tom s plněním těchto závazků ostatní členové aliance, zda také oni plní své závazky, abychom případně my mohli být za ty špatné a nespolehlivé a za neplnění mohli být případně pranýřováni!

      Nezůstalo však jen u 2 procent odvodů, řeč přešla také na požadavek, který vznesl americký prezident D. Trump , který nedávno mluvil o tom, že finanční závazek vůči NATO by se měl zvýšit z 2 procent HDP na procenta 4. „To se ocitáme v říši nereálna,“ varoval Kratochvíl s tím, že většina členských států dnes neplatí ani ta 2 procenta (viz poznámka výše), takže jen těžko budou ochotni platit 4 procenta. K tomu se vyjádřil i Jan Kavan který řekl, že tento návrh je naprosto nereálný. Že D. Tramp přišel s takovým návrhem svědčí o tom, že USA chtějí dál eskalovat vojenské napětí, dál zbrojit, dál usilovat o světovládu, ale jaksi se jim nedostává peněz. Jak by ne, jejich 17 bilionový dluh není nic, čím by se mohly USA chlubit, což ovšem na druhé straně neznamená, že by si s tím lámaly hlavu, vždyť na co existují tiskárny? Dluh je a bude a ten bude ještě dlouho, pokud USA nepadnou na kolena. Prezident Trump by  však ale chtěl, aby se na záměrech a  cílech USA  finančně podíleli také loajální satelity z NATO, které jako jediné může realizovat imperiální plány amerického establishmentu a všech ostatních, kteří pod pláštíkem jedině správné americké demokracie  a ve jménu lidstva na válkách vydělávají.

33 komentářů :

 1. Jenom malá oprava, pane Baťo. Dluh USA už překročil 20 bilionů dolarů. Jinak 2% HDP dávaly na zbrojení vloni jen 4 evropské členské státy NATO - Estonsko, Řecko, Polsko a Británie. Letos se očekává, že přibyde Lotyšsko, Litva a Rumunsko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Řecko?? fakt?? To nevymyslíš:):):)

   Smazat
  2. Pane Koutecký, musím Vás taky poopravit, ten dluh už překročil 21 biliónů a jede raketově nahoru.

   Smazat
 2. Vzhledem k "funkčnosti" toho veledrahého šrotu, plnění 2% nesmyslné kvóty zejména tak "výkonnými ekonomikami (až na VB a Polsko) je obdivuhodné!
  Pokud budou zejména křižníky, letadla, rakety, či automobily, atd. tak bojeschopné jako dosud, budou tyto náklady vynaloženy pouze na oživení ekonomik největších agresorů, tedy pouze jiná forma odírání slabších partnerů v NATO, kterým byl záměrně jejich vůdčími "lokajíčky" (rozuměj politiky) zničen vlastní zbrojní průmysl!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ke "2%" se nezavázal nikdo. Zato se všechny státy NATO zavázaly mezinárodní spory řešit mírovou cestou a zdržet se hrozby silou. To myslím neplní žádný z nich. Příkladem je právě pobaltí, kde jde jen o hrozbu silou.
   Otázkou je, zda Severoatlantická smlouva je ještě platná, byl-li její první článek tolikrát porušen, nebo již pozbyla své závaznosti pro všechny.

   Smazat
  2. Kometa je hvězda s ocasem a pavel je ocas s hvězdou. Pan Prezident by měl zrušit jeho hodnost, ať si ho teroristické nato nechá s hodností frajtra.

   Smazat
 3. Jenom "sjednoceni Nemecka " stalo nemce i EU 1.3 trilionu..
  General je parasit a tes se podle hysterickych pokriku
  se pozna !!
  "Kdo ti umozni parasitovat toho ideologii vykrikuj !! /Aspon jednou tydne/.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Používáte zastaralé pojmy. Tento akt už se nenazývá sjednocení, ale anexe. Zvláště pokud o tom rozhodují občané v referendu.

   Smazat
 4. Všichni víme, že je něco špatně. Bohužel můžeme akorát diskutovat..., jako správní češi...

  OdpovědětSmazat
 5. Pavel přísahal věrnost KSČ

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes se vymlouvá, že to byly Komunální Služby Čáslav.

   Smazat
  2. 5.47 Havel zase přísahal ČSSR... a místo socialistická prý bylo sudetská nebo sionistická.

   Smazat
  3. Přísahal věrnost KSČ a lidu Československé socialistické republiky...

   Smazat
 6. Pavel byl pravděpodobně agentem západních rozvědek (CIA,BND atd.), kterých bylo určitě více nasazených v ČSLA za bývalého režimu. Takže kvůli krytí krtka vlezl i do KSČ a vlezl by i do pr.dele :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stará voj. knížka měla kolonku: Přísahu složil dne:, Dnešní jich má několik-Přísahu č.1 složil dne: Přísahu č. 2 složil dne: Další přísahy složil dne:, Komu:

   Smazat
  2. Voják přísahá pouze 1x !!!

   Smazat
  3. 17:43 No právě!!! Tomu se jinak říká humor.

   Smazat
 7. Z Afghanistanu si Američani nějakou kořist určitě odnesou, především nerostné suroviny i když část těžebních míst dnes již vlastní Číňané. V Pobaltí toho tolik není tak šup tam s námi tam my(Amíci) peníze vrážet až tak nebudeme. Afghanistan a všechny ostatní mise si platíme sami. Dokonce za pronajatá vojenská americká auta platíme nájem. Jo kdyby ty mise přivezli nějakou kořist a byli ekonomicky výnosné tak bych tady asi mlčel(jsme přeci v kapitalismu) a po klausovsku říkal: Ještě více takových misí. Vždyť kde by dnes bylo bez takovýchto misí Španělsko, Britanie, Portugalsko...I proto byli vždy před námi, tím myslím hlavně ekonomicky. Poučme se a tam kde na tom nemůžeme nic vydělat a žádný přínos z toho není, tam nejezděme. To, že např. z arabských zemí vyháníme teroristy a ti se jdou schovat k nám, v tom opravdu ale opravdu žádný přínos nevidím.M.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajímavé je, že Pobaltské státy (Litva, Lotyšsko, Estonsko) mají nižší zadlužení než ČR, ale vlastní či pronajaté stíhačky\ ( jako ČR) si pořídit nehodlají a ČR se dobrovolně hlásí o hlídání jejich vzdušného prostoru a to už potřetí ( a 3x na Islandu). Jiné státy s daleko větším počtem stíhaček se na takové mise dobrovolně nehlásí vůbec - o tom se v našem tisku nepíše. Nyní chce vláda zvýšit počet vojáků v misích vysoko nad tisíc - což je v poměru k počtu obyvatel téměř nejvíce v Evropě. Po pravdě nikdo nás k tomu v tomto rozsahu nenutí, ČR se hlásí dobrovolně a bude utrácet od 2,1 mld-2,4 mld. Kč za mise ročně. ČR nemá pro tyto peníze "lepší využití " a hlavně chce být premiantem mezi rektálními alpinisty USA. Vzhledem k počtu " vyvolených " ve Sněmovně a Senátu není divu.

   Smazat
 8. Generál Pavel je především zrádný hajzl a dement v jedné osobě,sloužící hajzlům ve vedení NATO.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale jak je vidět se vůbec nestydí a myslím,že to dotáhne ještě hodně vysoko.

   Smazat
  2. Holt Pavlovi jeho zelený mozek zkhakivatěl.

   Smazat
 9. Z 22000 tisíc je ve zbrani 5500 vojáku ,zbytek jsou vyžírkové ! Kolik asi máme generálů ? Jsme agresoři posíláme vojáky mimo mandát rady bezpečnosti ale sebe ubránit neumíme ! NATO po zrušeni Varšavské smlouvy se nemělo rozšiřovat ( sliby západu ) skutek útek ! A Česká hrdost už byla ta tam s Přemyslovci! Úcta jen těm kteří bojovali za vlast a padli všude pro svůj národ .

  OdpovědětSmazat
 10. No jo generál je sluha svých pánů zahraniční mise jsou jen pomáhání us zlodějů. Válka proti terorismu je jen zástěrka navíc proti nepříteli v civilních šatech nemůžou vyhrát nikdy. Jediná obrana je ochrana státu.

  OdpovědětSmazat
 11. ..pan generál jenž prokazatelně činní proti zájmům vlastní země a obyvatel
  je dle vojenských řádů
  živoucí mrtvola*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...aby jednou neskončil jako Heydrich v Protektorátu, tentokrát, ale americkém...

   Smazat
  2. Že by jsme založili IV. odboj?

   Smazat
 12. To je stejně úžasný, jak pan Baťa všemu rozumí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...tady není čemu rozumět, trolle.

   Smazat
  2. Pan generál patří k sortě "lidský šmejd " a je schopný za plat a výsluhy prodat kohokoli a udělat cokoli.Obsadí -li nás Čína,nechá si přeoperovat i oči.

   Smazat
  3. Zato ty jsi nepochopil vůbec nic blbe, tak se raději nevyjadřuj, jen se ztrapňuješ.

   Smazat
 13. Docela by mě zajímalo, jaké vlastně máme spojenecké závazky k NATO, o nichž se stále mluví. Já vím jen o čl. 5 smlouvy, kde se říká, že se má vše řešit mírově a vyjednávat. A na požádání m o h o u spojenci pomoci. což neznamená ale nutně vojenský zásah. O tom, že musíme povinně do Afganistanu, Iráku, Mali či Izraele nic nevím. Na to jsou nějaké tajné smlouvy?

  OdpovědětSmazat
 14. 6.55 - když jste zrovna vzpomněl Afghanistan. USArmy tam působí od r.2001, t,j. 17 let. To ten Taliban musí být špičková armáda, když si s ní za takovou dobu neporadily.
  Taliban jest dědicem paštůnských mudžahedínů, podporovaných Pákistánem, CIA i Saudy. V červenci 1979 přiměl Brzezinski Cartera k podpisu málo známé směrnice o pomoci islámským fundamentalistům bojujícím proti prosovětskému režimu v Kábulu. Onoho dne Brzezinski s uspokojením předpověděl, že tento krok vyvolá sovětskou vojenskou intervenci. Jeho záměrem bylo totiž vtáhnout Sověty do jejich vlastního Vietnamu. Věděl o jejich obavách, aby z afghánského povstání nepřeskočila jiskra mezi 40 milionů muslimů v sovětských republikách střední Asie. Muslimské země sovětskou "agresi" v Afghanistánu odsoudily. Saúdská Arábie povstalcům poskytla peníze a z celého Středního východu do Afghánistánu putovaly tisíce mladých muslimů, aby se zapojili do džihádu proti sovětským bezvěrcům. Brzezinski se setkal s vůdci Pákistánu a Saúdské Arábie, aby s nimi dojednal finanční a vojenskou pomoc pro svaté bojovníky, které nejvíce pobuřovaly reformy prosovětské vlády, usilující o emancipaci a výchovu žen.Brzezinski opakovaně popřel jakékoliv výtky ohledně rozpoutání islámského fundamentalismu. Ten se později obrátil i proti Spojeným státům. Protože vaše věc je spravedlivá a Bůh je na vaší straně. Později prohlásil: Co je pro světové dějiny důležitější,Tálibán, anebo pád sovětského impéria?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.