Reklama

.

.

úterý 15. května 2018

P.C.Roberts: Začíná Putinova strategie konečně fungovat?


Paul Craig Roberts
15.5.2018 blog autora
Pokoušel jsem se už vysvětlit, že Putinova křesťanská praxe nastavit políčku i druhou tvář, mohou jako důkaz velkorysosti a rozvinutějšího rozumu pochopit jen Evropané, ale nikdy ne Washington. A taktéž jsem tvrdil, že Rusko nepředstavuje pro evropské zájmy žádnou hrozbu, zatímco Washington ano. 


Tím totiž, že se přizpůsobuje Izraeli a že se stáhl z mezinárodní dohody s Iránem o nešíření nukleárních zbraní, dopomohl možná Donald Trump Putinově strategii k úspěchu. Tři hlavní washingtonské vazalské státy Evropy – Britanie, Francie a Německo – vyjádřili totiž s Trumpovým činem svůj nesouhlas.

Trump má ovšem za to, že mnohonárodní dohody mají smysl jen tehdy, když se jich účastní i Washington. Tzn. že když dohodu vypoví Washington, znamená to konec dohody. A na vůli ostatních účastníků dohody už nezáleží.

Veden tímto přesvědčením zamýšlí nyní Trump uvalit na obchodování s Iránem jak sankce staré, ale přidat k nim i sankce nové. A jestliže Britanie, Francie a Německo budou v obchodování s Iránem dle starých dohod pokračovat, bude Washington sankcionovat i své evropské vazaly a zakáže jim obchodovat v USA.

Washington se zřejmě domnívá, že okolnost vyšších evropských zisků z obchodování s USA než s Iránem, přiměje Evropany k zaujetí totožné pozice s Washingtonem, čili k návratu na pozici vazalů, tak, jak se to už mnohokrát stalo. A mohlo se tak stát i tentokrát, kdyby se nedostavilo cosi, co bychom mohli nazvat zpětným nárazem, k němuž k velkému překvapení všech skutečně došlo.

Zda ovšem Evropa půjde dál, než jsou její současná tvrdá slova o rozchodu s USA, zůstává otázkou. Trumpův neokonzervativní a proizraelský poradce pro otázky národní bezpečnosti John Bolton nařídil evropským společnostem, aby své obchodní dohody s Iránem zrušily. A Trumpův velvyslanec v Německu Richard Grenell rozkázal společnostem německým, aby své obchodní operace v Iránu začaly postupně ukončovat.

Toto šikanování Evropy a očividné ignorování evropských zájmů a evropské suverenity učinilo z letitého už evropského vazalství náhle záležitost až příliš do očí bijící i nepohodlnou. Německá kancléřka Merkelová, až doposud loajální washingtonská loutka, prohlásila, že Evropa už nemůže déle Washingtonu důvěřovat a „musí vzít svůj osud do vlastních rukou“:.https://www.msn.com/en-us/news/world/merkel-europe-can-no-longer-rely-on-us-protection/ar-AAx4AwV. A prezident Evropské komise Juncker řekl, že washingtonské vedení zklamalo, a že tedy přišel čas pro EU převzít vedoucí roli a „Spojené státy v ní nahradit“.

Německý časopis Spiegel se slovy „Good bye Europe" na titulní stránce napsal, že Trump ukázal Evropě svůj prostředníček: https://www.rt.com/news/426550-spiegel-trump-cover-iran/. Časopis dále píše, že pro Evropu přišel „čas spojit se k odporu“.

Ačkoliv jsou evropští polititici za své vazalství dobře honorováni, je možné, že právě v těchto dnech je začínají vnímat jako břemeno až příliš ostudné a nepohodlné.Vybral a přeložil Lubomír Man

8 komentářů :

 1. Tak zatím to bylo takové nesmělé: to je teda fuj, my se nedáme, ale uvidíme za měsíc, jak všichni sklapnou kufry a budou věrně panáčkovat. Prostě na to Evropa nemá ani koule, ani peníze, ani morální podporu.

  OdpovědětVymazat
 2. A co tedy by mělo zbýt pro EU politiky za reakci na Černý dům? Vyhlásit sankce SSA. Jenže to by museli politici EU jednat podle zdravého rozumu a ne výše korupného, které jim teče z SSA. Obecně: ve Světě zavládne mír, až se státy sjednotí na sankcích proti SSA. A bude to i záchrana pro samotnou Ameriku, že se vrátí od peněz k rozumu a že sama pozná, že humanita není až tak k zahození, jak předvádí.

  OdpovědětVymazat
 3. Voni se zase srovnaj slouhové zrádní. Jen jim US připomenou kompra a zas budou v lajně. Mají na výběr mezi třiceti stříbrnými, na které jsou zvyklí a výpraskem od národů, které zrazují. Volba jejich temných duší je jasná. Nejásejme, v kebulích,kde není rozum, nemá čest a morálka místo.

  OdpovědětVymazat
 4. Také eu si chce hrát na velmoc jsem zvědav jak to dopadne.

  OdpovědětVymazat
 5. Ale no tak! Ameriku EU vubec, ale vubec nezajima (zajima ji jen jako prikazany odberatel jejich zbrani). Amerika mysli globalne, tj. Rusko, Cina, Indie a nove Euroasie....jo a jeste neco, cim vic ji EU leze do pr...., tim vic ji opovrhuji, konkretne jejimi predstaviteli...jsou pro ne jen opovrzenihodni uzitecni idioti.

  OdpovědětVymazat
 6. Amerika nezná a nikdy neznala pojem přítel. Zná a znala jen pojmy vazal a nepřítel. Na této skutečnosti vždy byla a je postavena její zahraniční politika.

  Štefan

  OdpovědětVymazat
 7. Zastupující americký protektor Bakala ovládl ČSSD a protuneloval se do nové vlády. Babiš se úplně utrhl ze řetězu.
  Není jiné východisko, než předčasné volby!

  https://aeronet.cz/news/uz-vime-proc-cssd-pozadovala-kreslo-ministra-vnitra-na-vnitru-bude-sedet-bakaluv-clovek-z-americkeho-aspen-institute-a-pomalu-se-zacina-rysovat-proc-babis-neposlechl-milose-zemana/

  OdpovědětVymazat
 8. štáty nemajú priateľov, len svoje záujmy - tuším Machiavelli, či kto, a Babiš, no, nemá dôveru a nezíska ju

  OdpovědětVymazat