Reklama

.

.

pátek 11. května 2018

Péče USA o mediální gramotnost

Dmitrij Bulgaru
11. 5. 2018      russian
Spojené státy vyčlenily 15 milionů dolarů na to, aby vyvinuly "nezávislá" média ve Střední Asii, kde podle Američanů mají ruské mediální zdroje obrovský vliv na veřejné mínění. Je to uvedeno ve smlouvě Agentury pro mezinárodní rozvoj USA, s níž se seznámila RT. Současně dokument uvádí, že Washington nemá v úmyslu přímo bojovat proti ruským médiím. Místo toho bude ministerstvo zahraničí USA podporovat místní novináře a zvyšovat "mediální gramotnost" obyvatelstva, aby "lépe chápalo úlohu informací v demokratickém systému".


Agentura pro mezinárodní rozvoj USA (USAID) v květnu zveřejnila smlouvu o podpoře "nezávislých" médií ve Střední Asii. Jedním z hlavních cílů iniciativy je snížit vliv ruských médií v regionu.

Podle autorů dokumentu zůstává dostupnost a možnost vzniku kvalitního, společensky relevantního obsahu ve Střední Asii, zejména v Kazachstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu, na nízké úrovni. Současně je zachována značná převaha zpravodajských a zábavných pořadů vysílaných z Ruska, které "hrají klíčovou roli při formování veřejného mínění v daném regionu".

"Pro nezávislá místní média je obtížné konkurovat se štědře financovaným obsahem, poskytovaným ruskými kanály, které jsou v regionu široce dostupné. Soukromé a nezávislé mediální společnosti se zabývají produkcí zpravodajských materiálů, ale zřídkakdy mají přímý přístup k oficiálním informacím a často se odkazují na státem financovaná média jako jediný zdroj", píše se v dokumentu.

Ve smlouvě se zároveň uvádí, že dodavatelé nemají přímo oponovat ruskému vlivu, ale působit zprostředkovaně.

"Vzhledem k vysoké vnímavosti v souvislosti s ruským vlivem v zemích Střední Asie nebude tato činnost zaměřena na přímý boj proti tomuto vlivu, ale na rozvíjení schopnosti občanů Střední Asie projevovat správnou volbu při spotřebě informací, šířených médii, zvyšování mediální gramotnosti a zapojení občanů a také zlepšení místními médii produkovaného obsahu", zdůrazňují autoři dokumentu.

Zároveň dokument tvrdí, že ruské televizní kanály zůstávají v Kazachstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu hlavním zdrojem informací, což spolu se slabým pokrytím mezinárodních témat místními kanály vede k "nesprávnému chápání světových událostí" obyvateli regionu. To zase jakoby "umožňuje autoritářským režimům udržet kontrolu nad sdělovanými informacemi a formovat veřejné mínění, brání provedení demokratických reforem a také podkopává takové univerzální hodnoty, jakými jsou svoboda projevu, svoboda médií a transparentnost".

Nástroje vlivu


Předpokládá se, že činnosti v rámci smlouvy budou prováděny třemi směry. Prvním je technická a organizační podpora mediálních společností a novinářů, zvyšování jejich profesionality a řešení problému finanční životaschopnosti a soběstačnosti.

Druhým směrem je posouvání "informační gramotnosti" obyvatelstva, vysvětlení "role médií v demokratické společnosti", výchova "ke kritickému myšlení", aby rozlišovalo "manipulaci informací", a také zapojení lidí do produkce zpravodajského obsahu.

"Podpora může zahrnovat inovační program informační gramotnosti, jehož cílem je poskytnout veřejnosti nástroje pro získání aktivního občanského postoje, aby lépe porozuměla úloze informací v demokratickém systému a vyvíjela tlak na vládu s tím, aby její práce byla transparentnější a zodpovědnější", je uvedeno v dokumentu.

Třetím směrem je činnost, zaměřená na změnu legislativy v oblasti médií, která umožní "kvalitu práce médií zlepšit".

Pro tyto účely bylo vyčleněno celkem 15 milionů dolarů.

Expert Dmitrij Verchoturov učinil předpoklad, jaké cíle mohou USA sledovat.

"Cíl USA je jednoduchý a jasný: změna režimů a změna politické orientace všech zemí ve Střední Asii. Takový projekt je nesmyslné spouštět kvůli některým trivialitám. Sázky jsou vážné", zdůraznil expert.

Podle Verchoturova se Spojené státy pokoušejí upevnit se v regionu kvůli strategické výhodě vůči Číně a Rusku.

"Jde o velkou vojensko-politickou strategii USA. V souvislosti s velkou strategií se Američané potřebují upevnit ve Střední Asii, protože v tom případě získají strategickou výhodu - a to jak vůči Rusku, tak i vůči Číně. K tomu, aby se tam upevnil, musí si Washington zajistit ideologické předmostí - zajistit si příznivce. Celkově lze říci, že to jsou první informační salvy velké světové války", poznamenal expert.

Spotřebitelský přístup ke spolupráci


Připomeňme si, že již dříve Pentagon uváděl problémy, které údajně vytváří vliv Ruska ve Střední Asii. S daným prohlášením vystoupil v únoru letošního roku velitel Ústředního velitelství Ozbrojených sil USA generál Joseph Votel.

"Rusko si udržuje významný vliv ve Střední Asii, kde se země, které byly součástí bývalého Sovětského svazu, stále spoléhají v různé míře na Rusko z hlediska ekonomických potřeb a zajištění bezpečnosti. To nám vytváří problémy, protože úsilí, které Rusko vyvíjí, může omezit možnosti spolupráce a poskytnout Moskvě další páky vlivu", uvedl Votel na slyšení ve výboru Sněmovny reprezentantů pro záležitosti ozbrojených sil.

Ministerstvo zahraničí RF reagovalo na prohlášení hlavy Ústředního velitelství Ozbrojených sil USA a poznamenalo, že "Američané přistupují ke spolupráci se středoasijskými zeměmi spotřebitelsky a snaží se získat přístup k surovinám, logistice, tranzitním koridorům a také ke kontrole citlivého bezpečnostního sektoru".

"Respektujeme právo našich středoasijských přátel na volbu svých partnerů, ale jsme proti tomu, aby nás jeden z těchto partnerů postavil proti sobě", uvedlo ministerstvo zahraničí RF.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

10 komentářů :

 1. Klasický Amík. na to, aby je přeplatil, teda dal těmto středoasijským zemím nějaké hospodářské výhody, které by Rusko zatlačilo do pozadí, tak ušmudlá 15 milionů dolarů na to, aby jim vymyl mozek a oni se už překlopí samovolně. Prostě si budou myslet, že lepší než nějaké ruské smlouvy o dodávkách je vidět v tévé americký seriál. Je to levnější a dá se ty mozky se pak dají později použít znovu a opakovaně. Zatím to funguje. Opakuje se známý přístup kolonizátorů, my vám pestré korálky, vy nám zlaté cihly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 2. Mám vážné obavy o scestnosti úvahy, že zvýšením přílivu amerických lží - fake news - do oblasti bývalých republik SSSR se sníží vliv pravdy. Samozřejmě propaganda made in USA je barnumského typu a je tedy pro ty méněmyslící/chápavé/zvídavé/uvažující ... atraktivní, ostatně říká se že lež je zábavnější a hlavně prodejnější. Je to jako s prostitutkou. Také je zábava lepší, byť dražší, než s vlastní rukou, byť pravou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jak jsme dopadli u nás? Naši mládež již zblbli.Dnes jsem si na Svobodném vysílači pouštěl besedu se studenty VŠ v Brně. Oni prý akceptují i to, že USA má po světě 160 vojenských základen a vede i neschválené války. Naše chyba je, že jsme si mládež nechali ukrást. Ale jak víme, tak to je cílený plán kohosi.

   Vymazat
  2. Tak tady je přesně popsáno to co stalo. Naše mládež je ztracená, jak píšete podle plánu kohosi.

   Vymazat
 3. Mno jo chudáci tam dostanou štvavou místní čt nejlepší je nedívat se.

  OdpovědětVymazat
 4. politika v Itálii:
  "Bude to vláda železné pěsti, řekl včera ráno vůdce LegaNord Matteo Salvini. Washington Post: První populistická vláda v Evropě. Příští italská vláda zkombinuje prvky euroskepse a protekcionismu, nastolí přátelskou politiku k Rusku a ukáže imigrantům tvrdou tvář."
  http://www.meras.cz/2018/05/salvini-maio-matarella.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8:00

   Držím Matteovi palce, bere je v EU-partlamentu, tvrdě hákem. Když se dostane ke slovu, předsedající se orosí na čele. A hrozí zatržením jeho řeči! Mě mluvil, vždy z duše. Více takových, ale nesmí zparchantět mocí a penězi?

   Dík Ramón

   Vymazat
  2. Oprava: EU-parlamentu...

   Vymazat
 5. Your site has a lot of useful information for myself. I visit regularly. Hope to have more quality items.
  subway surfers

  OdpovědětVymazat