Reklama

středa 2. května 2018

Praha: V ulicích za dostupné bydlení a důstojnou mzdu

Valentýna Žišková 

2.5.2018  SocSol
1. května se na Svátek práce na Jungmannově náměstí po druhé hodině sešlo kolem dvou stovek lidí, aby demonstrovaly za levnější bydlení a tematicky, k tomuto datu, i za vyšší mzdy. Celou akci pořádaly Socialistická Solidarita (SocSol), Iniciativa za dostupné bydlení Bydlet – Žít! a Alternativa zdola.Průvod se z Jungmannova náměstí vydal přes Hybernskou ulici, Staroměstské náměstí a Náměstí Franze Kafky na Malé náměstí, přičemž na každé z těchto lokací mluvil jeden řečník.

Celou akci zahájil projev Sdružení nájemníků Milana Taraby. Ten ve svém projevu pozval účastníky akce na slyšení v Senátu PČR a vyjádřil podporu všem lidem, kteří bojují za dostupné bydlení.

Druhým řečníkem na Jungmannově náměstí byl představitel SocSol Vítězslav Lamač, který ve svém projevu kritizoval současnou situaci týkající se bydlení a připomněl právo občanů demonstrovat. Upozornil také na fakt, že nájmy rostou rychleji než mzdy, a vyzval k výstavbě dostupnějších bytů.

Demonstrace se poté vydala z Jungmannova náměstí přes ulici 28. října a Příkopy až k Hybernské ulici. Cestou lidé skandovali hesla „Bydlení je právo“, „Město patří lidem, ne spekulantům“ a „Vyvlastnit italskou mafii“.
V Hybernské pak promluvila členka ASC Klinika Rut. Ta se na problémy dostupnosti bydlení podívala z trochu jiné stránky. Zmínila squatting jako prostředek k upozornění na fakt, že v celé ČR je velké množství opuštěných nevyužitých domů. „Na Klinice chápeme bydlení jako lidské právo, ne jako luxus,“ řekla Rut.

Na dalším stanovišti protestního pochodu, na Staroměstském náměstí, promluvil Vojtěch Sigmund ze sdružení Architekti bez hranic. Ten kritizoval úroveň ubytoven, kde končí lidé v bytové nouzi. Také řekl, že je nutné, aby byl přijat zákon o sociálním bydlení. Upozornil rovněž na možnost výstavby a provozování obecních bytů.

Na předposlední zastávce na Náměstí Franze Kafky promluvil zástupce Alternativy Zdola, Karel Růžička. Zdůraznil nutnost žádat po politicích dostupné bydlení a poukázal na skutečnost, že pokud bychom zastavili výdaje na zbrojení, bylo by na násobně více bytové výstavby, než kolik je jí vůbec třeba.

V cíli demonstrace na Malém náměstí kousek od Magistrátu hl. m. Prahy promluvila zástupkyně Iniciativy za dostupné bydlení Martina Veverková. Na problematiku dostupnosti bydlení se podívala hlavně z pohledu studentů a vyzvala všechny účastníky, aby se zapojili do činnosti Inciativy a pomohli prosadit novou bytovou výstavbu. Na úplná závěr zazněla zdravice od Nových odborů. Ty v ní zdůrazňovaly zejména potřebu podřídit technologické změny průmyslu 4.0 lidské důstojnosti tak, aby stoje člověka opravdu osvobozovaly a nikoli zotročovaly. Na samém konci demonstrace byla možnost podepsat petici za dostupné bydlení.


- - -
 


31 komentářů :

 1. Škoda,že tato iniciativa nemá otevřenou diskuzni rubriku na svém webu a nehledá tak podporu NEPOLITICKÉ SPOLEČNOSTI OSV.

  OdpovědětSmazat
 2. Milý mladí pražští (ne) přátelé, obraťte se na ČTK - RRTV - ČRO - ČOV - FFKV - ODS - ČSSD - ČSL/KDU - TOP09 - STAN - PIRÁTY - SPD - ANO - ODA - US/DEU - SZ - VV a nehrajte mimopražským teátr fakultní kašpaři. Vaše vychcanosti na naše hlavy, červotoči!

  Zdraví Ramón

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A proč tak sprostě nadáváte? Je to konečně velice dobrá iniciativa - konečně to nejsou zaplacené protesty proti Babišovi, prezidentovi, a podobně. Konečně se lidi ozývají za to, co skutečně - ale skutečně a opravdu společnost trápí, a ne za teatrální ideologické blbiny. Ještě tak kdyby se to vystupňovalo až k defenestraci, a konečně se začalo něco také dělat pro občany. Politická smečka by přestala předvádět svůj cirkus kdo s kým bude vládnout a za jakých okolností, přestali by se navzájem vydírat, a začali by se zajímat o to, co si opravdu myslí, a co opravdu potřebují občané. Ty sračky a šarvátky co předvádějí, určitě ne.

   Smazat
  2. 23:26

   Máme zde u nás neblahé zkušenosti z kretivními pražáky, pomníčky ruin po nich.
   Mohu jim doporučit, obraťte se na realitního miliardáře z Prahy Radovana Vítka, nakoupil zde panelové domy, sestěhoval "romy", zničil Janov.
   Tím snížil cenu okolních nemovitostí na téměř nulu, jelikož ty to nemovitosti nikdo, vhledem k jeho zdevastovaným bytům a celým domům nechce.
   Domy jsou nyní vybydlené, čekají na demolici!

   Zatímci pražák, miliardář Vítek nakupuje: Po švýcarských vlecích má i pět obchoďáků v Polsku. CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka kupuje pět polských nákupních center HopStop od tamního developera Katharsis. Celkově akvizice čítá 19.000 ...atd.
   Jak vidíte, nyní škodí jinde, proto mohu doporučit demonstrujícím, obraťte se na Vítka, nechť si veme zpět, ty co nám sem zasel a ceny bytů v Praze klesnou na nulu!

   Ramón

   Smazat
  3. Radovan Vítek se chystá zničit čtyřmi výškovými budovami sídliště Praha - Ďáblice. Chystá se "zahušťovat" a i když ceé sídliště (asi 30.000 obyvatel) proti němu podepsalo petici, zákony jsou takové. že si tlustoprd Vítek svoji prosadí!

   Penelopa

   Smazat
  4. Tak vidíte i Penelopa, ví své o tomto pražském, vychcaném, všehoschopném buřtovi.

   Penelopě děkuje Ramón

   Smazat
 3. No tak to je opravdu problém dostupnost bydlení co chtít po antisociálním státu.

  OdpovědětSmazat
 4. Tyto a podobné demonstrace sice nic nevyřeší,ale je potřeba jim vyslovit dík za odvahu tento problém zviditelnit.Je třeba v nejvyšších patrech moci toto řešit,ovšem tam není zájem.Práce není ceněna tak ,aby průměrně zaměstnaný člověk dosáhl po 30 ti letém úspěšném budování kapitalismu na slušné oblečení ,stravu a bydlení.Pokud nevykořisťuje méně schopnějšího bližního,tak na byt za 4-5 milionů nikdy nedosáhne.Nevím však proč není podporována výstavba svépomocí,systémem družstev za přispění státu jako v minulosti. Pomáhej si svůj byt postavit sám,proč dělat po přesčasech na cizího, dělej na sebe.Jste mladí můžete pracovat v sobotu i v neděli a výsledek se dostaví, tak jako v minulosti,ale někdo to musí zorganizovat a né o tom mluvit a občas vyhodit nějaké dotace,aby se neřeklo a nepřizpůsobivým nájem zaplatit.

  OdpovědětSmazat
 5. Chcete zastavit kapitalismus, žebroto? Právě naopak. Je třeba zrušit minimálku a pakàž jako jste vy odkázat ke kontejnerům. Byty máme pro jiné, hodnotnější lidi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 6:12 To bude krásné až se ta „pakáž"opět naštve a nakope ty vaše hnusný kapitalistický zadky.

   Smazat
 6. To víte bolševici dneska si každý může říct veřejně svůj názor.v 89 VB zmlátila demonstranty.kteří chtěli dýchat čistý vzduch a ne chemikálie.V tom vašem Rusku máte také kapitalismus a v číně tržní ekonomiku.Socializmus nikde nefunguje.Německo se za 45 let dostalo mezi Ekonom.špiču a kam my.Tady byly hospody plné budovatelů a ted vypráví jak celí život dřely.To byla fuška vypít 15 20 piv a několik panáků

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podle toho co píšeš jsi "bojoval" proti komoušům v nějaké teplé kanceláři a klepal ses před každou výplatou, jestli budou prémie za udávání.

   Smazat
  2. Podle sebe soudím tebe.Vy jste se klepaly strachy něco říct nahlas natož jít demonstrovat

   Smazat
  3. 10:13 Jo ty chcípaku z Moravy já bych ti přál moji bývalou práci zdechl bys hned na první šichtě. Kecat havlobláboly za sorosovi prachy je samozřejmě lepší že parazite.

   Smazat
  4. Ja jsem viděl jak jste makaly v práci to se chlastalo šoustalo já vím.Taky to tady podle toho dopadlo.Dneska na vás musíme makat

   Smazat
  5. 13:18 na rozdíl ode dneška, kdy se v práci chlastá a šoustá. Taky to tak dopadne.

   Smazat
  6. 12:39 A ty jsi jen smrad z putlerovejch hoven zkurvenej zdegenerovanej bolševickej čechomužiku, kterej Havloj vděčí za to že neskončil právem takhle - http://novysmer.cz/index.php/historie/2679-budape-1956

   Smazat
 7. 10:13
  Aaaaa,havlolejnolahvárenskej vožrala už má tři v žíly a bude poučovat???!!!!
  Po hadráku jste tuhle republiku v li ku dojít čili a rozprodali,že by komunisti mohli závidět!!!!!!!!
  A zapoměl jsi dostat ty havlosvině,že Německo JE DODNESKA OKUPOVANOU ZEMÍ OD uASSackejch agresorů a nejsou jediný!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pardon... repiubliku dokurvili

   Smazat
  2. Ty jsi určitě jedním z těch "budovatelů".Ty co tu všechno rozkradly jsou vaši potomci nebo samotní vy "budovatelé".Oni najednou nespadly z nebe.Za vás se říkalo kdo nekrade okrádá rodinu to bylo vaše heslo blbci. Celá východní Evropa byla okupovaná Sovětským agresorem.Jsem se smál když od tud táhli do prdele nebo když jim vybouchnul tank v Krupce A rotrhal několik těch okupantů

   Smazat
  3. 11:33
   A ta uASS Plechová kavalerie musí každou chvíli stavět,aby jim ty sračky při ukázkových jízdách po Čechách nevybouchla pod pazourama....ale je fakt,že ty okupanty by NIKDO NORMÁLNÍ NEOPLAKÁVAL, JE HAVLOBANDEROVSKEJM UNTERMENSCH JAKO SEŠ TY!!!!!

   Smazat
  4. Oni jsou okupovány za agresi,ale jsou nejvyspělejší zemí v Evropě což se nedá říct o vých.Evropě

   Smazat
  5. 12:35
   Co to meleš ty kolaborantskej šmejde,uASS okupanti jim tam cpou arabáše horem dolem,takže o vyspělosti země si můžeš bejt jistej v jediným....jsou v prdeli jak Baťa s dřevákama!!!!!!
   A za agresi je dodnes okupovaná,rozbombardovaná bývalá Jugoslavie???!!!!!

   Smazat
  6. ... zadula rudá posranina vypuštěná z lejnolíhně tohodle škaredýho kremelskýho Ugrofína A52 - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   P. S.: Radši zaduj rudoprde svýmu putlerfýroj do ucha, ať ti pořídí klávesnici s funkčím "R", ať ty tvý mongoloidní skřeky začnou aspoň krapet dávat smysl. Páč jedinej stát se dvěma "s" v názvu je tenhle - https://en.wikipedia.org/wiki/Rossiya

   Smazat
 8. Fakt je ten, že si Češi nechají hodně dělat na hlavu. Šmejdi zlodějský to vědí a proto zvesela kradou. Je jen dobře, že se našel někdo a s protestem vyšel do ulic. Co si nevybojují to nebudou mít.

  OdpovědětSmazat
 9. Výborný. Je potřeba začít tím co lidi spojuje v nouzi a ono se to rozjede.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:24 - myslíte, jako se to stejně rozjede na NR?

   Třeba s tím uASSáckým nehavloidním trotlem, kterého nikdy za skřeky pitomostí a nadávek za odměnu nevymažou?

   Zadrhne se to dříve než se to rozjede, protože jsme většinově líný a natvrdlý!

   °°°°°

   Smazat
  2. 15:33 A esipak víš proč? Já ti to řeknu asi tak: tohle celý vo tý "republice" je blamáž! Realita je taková, že židobolševik david sní o tom, že se stane rudým komisařem jako jeho příbuzní v Rusku před 100 lety! A že to on a jemu podobná svoloč by rozhodovala koho ovládat a koho rovnou "mazat"! Tak to je. Jenže my se jim tu postavíme jináč! My jsme poučený z dějin! Totiž kdyby jeho Výsost Imperátor jednal s jeho předchůdci tak jak s nimi jednali už pozdě bohužel jeho generálové a atamani za občanské války, tak by ani žádná nebyla! U každýho druhýho gaunera rudýho nosatýho - ať to byl Parvus, Zederblum, Bronstein nebo Džugašvili čteš v životopise "utekl z vyhnanství"! Pak se většina objevila někde na západě jako "exulanti"! Kdyby je carská ochranka vhodila zaživa do kotle lokomotivy hned po prvním zatčení, bylo by po problému a navíc jako bonus by zlevnila i přeprava na Transsibiřské magistrále ...

   Smazat
 10. 15:33
  Mluv,až budeš tázan ty vemeno z kachny!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:20 Pane, můžete mi prosím laskavě odpovědět na tyto otázky? 1) PROČ jste vstoupil na tento server? 2) Venku je krásně a vy jako dementní sráč tu bednu prostě neopustíte? 3) Proč se nesnažíte se svou ztracenou existencí tj. být odpornou lidskou břečkou něco udělat? 4) Proč se nepokusíte být normálním a slušným člověkem, to znamená, už se na diskuzích nevyskytovat? 5) Proč mají lidé neustále ve vaší osobě narážet na odporného, sprostého a dementního a úchylného hajzla, který sprostě nadává a uráží? Tedy popsal jste se trefně, to musím uznat, ale jak známo, sebekritika je první krok k nápravě. Určitě se vám podaří vaše vyjadřování jak formálně, tak obsahově trochu posunout. Držíme vám palce. Předpokládám, že všichni.

   Smazat
 11. 23:37
  Mluv,až budeš tázan ty vemeno z kachny!!!☺

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.