Reklama

pondělí 28. května 2018

Praskne další velká technologická bublina?

Michail Chazin
Michail Chazin
29. 5. 2018 blog autora
Technologická „bublina“ je dnes nafouknutá víc, než byla například v době tzv. dot-comů (ta bublina praskla v roce 2001), a její exploze může vyvolat obrovské ztráty pro „jednorožce“.*) Varoval před tím profesor „Villanova School Business“ (univerzita u Philadelphie) Keith Wright v článku pro CNBS.


„Jednorožci“ se nazývají neveřejné technologické společnosti, jejichž hodnota – podle mínění investorů – představuje víc než 1 mld. USD. Tento termín navrhla v roce 2013 zakladatelka venturového fondu „Cowboy ventures“ Aileen Li.

Vrcholu technologické bubliny „jednorožci“ už dosáhli, domnívá se Wright.  
„Dál následuje pokles. Rozsáhlé ztráty čekají „startupy“, financované venturním kapitálem – v některých případech jsou nadhodnocené až o 50 %.“

V roce 1999 představovala průměrná doba fungování technologických organizací (před tím, než se staly veřejnými), dnes takové společnosti přicházejí na trh v průměru po 11 letech. Nová tendence spočívá ve zvýšení základního kapitálu, dostupného „jednorožcům“.

76 % společností, které v loňském roce vyšly na akciový trh, se dostaly do ztráty hodnoty akcií rok před vstupem na IPO (Initial Public Offering).**) Ukázaly to údaje shromážděné prof. Jay Ritterem z Warrington University na Floridě. To je maximální ukazatel od vrcholu boomu dot-comů v roce 2000. Kdy se stalo ztrátovými 81 % společností, které vstoupily na IPO.

Profesor Ritter k tomu dodal:

Miliardové hodnoty startupů***) nejsou ukazatelem bezpečnosti. Představují obrovské riziko všeobecného nadhodnocení.“

Ceny akcií „jednorožců“ vážně ovlivnilo obnovení tržní volatility v roce 2018, poznamenal. Stejně tak je ovlivní konec éry mimořádně nízkých úrokových sazeb FED. Vzhledem k pokračujícímu růstu těchto sazeb v roce 2018,to jen zpomalí růst „jednorožců“.

„Připravte se na podívanou na větší počet mrtvých jednorožců,“

prohlásil dále prof. Ritter.

Jak napsal The Wall Street Journal, několik „jednorožců“ včetně BuzzFeed, Vice Media a Credit Karma nedosáhly na své cíle v tržbách ke konci roku 2017, a to vede k rozkolu mezi nimi a jejich investory, orientovanými na výsledek.

Soukromé technologické firmě Uber s nejvýše oceněnou hodnotourychle rostou tržby, nicméně je i nadále ztrátová. V roce 2016 při tržbách 5,5 mld. USD vykázala čistou ztrátu 2,8 mld. Loni dosáhla čistá ztráta společnosti skoro 4,5 mld. USD.

„Pokud hodláte v blízké době investovat do IPO „jednorožce“, dvakrát si to rozmyslete,“

varoval Wright.

Rostoucí počet start-upů s vysokým oceněním hodnoty v technologické sféře už dlouho znepokojuje Komisi pro cenné papíry (SEC) USA.

V roce 2016 tehdejší šéfka SEC Marry Whiteová poznamenala, že většina takových start-upů své akcie na burzy neumísťuje. Situace vcelku hrozí jak investorům, tak i pracovníkům oněch společností.

„Společnosti, které nejsou na burze obchodovány, nemohou zájmy investorů ignorovat, ale naopak mají vůči investorům a trhům velkou odpovědnost,“

prohlásila Whiteová. A dodala, že technologické společnosti mohou nadhodnocovat svoji reálnou hodnotu, ve snaze získat statut „jednorožců“.

*) Jednorožec (unicorn) – mladá firma, která překročila miliardovou hodnotu (u nás viz. odprodej slevového portálu Slevomat britské firmě za 1,5 mld Kč) – lákavá , ale zároveň riskantní proinvestory.

**) IPO – první veřejná nabídka akcií. Důvodů, proč společnosti chtějí realizovat IPO, je několik, mezi nejvýznamnější však patří potřeba navýšit kapitál společnosti, tedy získat dodatečné finanční zdroje

**) Start-up – pojem označující nově vznikající projekt či začínající firmu, často ještě ve fázi tvorby podnikatelského záměru.

Zdroj: Chazin.ru
Překlad: st.hroch 180528

4 komentáře :

 1. wow! These look perfect!! this is truly an amazing article
  how to make slime

  OdpovědětSmazat
 2. Ma asi pravdu vse je ve velkem problemu .Dle expertu : dluhy na skolne 1.5 trilionu
  Dluhy na domy ?? trilionu
  dluhy na auta 1.2 trilionu
  Nejde o ty dluhy jde o to ze jsou to nesplatitelne dluhy ,lidi proste neutahnou platit vse, zvykli si zit na dluh a nekdo to ovsem zaplati.Na ty dluzne castky totiz musi byt take innsurance v plne vysi na rozdil od lidi kteri maji volbu ,kdyz nemaji veci na dluh- banca -ktera je defacto vlastnikem techto zadluzenych nemovitosti ,holt nic neni zadarmo .Ja sleduji jiz rok kdy to proste zase spadne ,ja osobne ve sve naivite v dotcom jsem ztratil 2 domy a v zivote jiz nehraju zidovskou ruletu jak rikam "marketu"

  OdpovědětSmazat
 3. Kapitalismus okrade ty nejchudší, až opět tento kapitalismus přijde do krize. Tak to bylo po dobu trvání tohoto zvráceného společenského systému, který upřednostňuje ty nejhorší lidské vlastnosti jako hrabivost, nenažranost, podlost...

  OdpovědětSmazat
 4. Thank you for sharing the article, i found it very nice and useful.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.