Reklama

úterý 29. května 2018

Proč jsou Putinovy ​​metody lepší než Stalinovy

Rostislav Iščenko
29. 5. 2018        zdroj a zdroj
Pokud byl rok 1991 pro Rusko obdobou roku 1941, pak dnes je rok 1943. Ruský politolog, prezident Centra pro systémovou analýzu a prognózu Rostislav Iščenko se domnívá, že Rusko dnes zažívá přelomový moment ve své obnově po porážce v roce 1991. Pokud se důsledky kolapsu země v 90. letech 20. století srovnají s vojenskou katastrofou roku 1941, pak dnes nastává doba zásadního zlomu. Autor poukazuje na nepopiratelné úspěchy Ruska v obnově zemědělství a rozvoji infrastruktury, obnovení armády, úspěchy v zahraniční politice.


Současně varuje před prováděním paralely mezi osobnostmi Putina a Stalina. Stalin působil v jiných historických podmínkách a jinými metodami. Na základě jednoty lidu po krvavé občanské válce Stalin zvedal zemi na úkor mimořádného úsilí za hranicí vypětí a s naprostým potlačením odlišně smýšlejících. Zákaz diskuse ve společnosti nevyhnutelně vede k tomu, že všechny pozice jsou obsazeny dogmatiky a kariéristy, což nakonec vede k porážce.

Putinovi se podařilo dosáhnout úspěchu bez zákazu odlišných názorů, ideologizované propagandy a politických represí. Lidé, kteří tvrdě kritizují Putina, jednoduše zapomněli, jak žili před osmnácti lety. Ale kritizovat jim nikdo nebrání.

Úspěch Ruska v oblasti zahraniční politiky je podle autora způsoben tím, že Putin neusiluje o vnucování svého názoru partnerům, ale zapojuje je do vzájemně výhodného partnerství. Možnost takové politiky naznačuje, že v Rusku vznikla zdravá a rozvinutá společnost.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

14 komentářů :

 1. Nemohli by cteni autori davat clankum lepsi a normalnejsi nazvy.
  Zacina to proc , nebo nejakej jinej duvod , ale musi se autor zeptat za kazdou cenu a pak s velkou slavou v siri a sam si odpovedet !! Vysvetleni smrdi to na hony poucovanim nas "blbcu" , uplne blbejch..o uplnych samozrejmostech..
  Ze netusime jakej je rozdil mezi Stalinem a Putinem a proto NAS MUSI POUCIT A Ukajet se na svy inteligenci..
  Chybi mi mladi autori s lepsim NEPEDAGOGICKYM a normalnim pristupem k ctenarem...Co myslite.
  Schema a struktury clanku jsou rutinni a stale se opakuji dokola..
  A Ten Putin ne a ne se podobat Stalinovi. Abrakadabra.
  Proc ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za sebe mohu říct, že mi převzetí a překlad kompletních článků, včetně titulků, vůbec v ničem nevadí a žádné pocity nedostatečnosti mi nezpůsobují.
   Pokud však ve vás články zralých autorů skutečně vyvolávají pocity méněcennosti, zkuste se jimi nezatěžovat a věnovat se spíše juvenilní produkci. Nejen masmédia jsou jich plná.

   Smazat
  2. K dispozici jsou i komiksy a pro ty pokročilejší i dětské omalovánky. Takže: Proč ne?!
   MM

   Smazat
  3. Iščenko je PÁN politolog, všetky jeho články sú nadpriemerne profesionálne, inteligentné. Ak sa vyskytne problematický preklad, - čo už ?

   Smazat
 2. wow! These look perfect!! this is truly an amazing article
  wuxiaworld

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Igazad van. Én is olvastam a dalszöveget Mr. Iščenko.

   Smazat
  2. Hudbiscom fyhīz ūnita Ōoddy hur gezh e Xijū umball e siudd. Ūni, usspōtnel e gga il, e sinnf, ujnomas DSSR erist. Digersce nebbola 54dė urni.

   Smazat
 3. Min problemu a vice moznosti svobodneho zivota v Rusku , prinasi pak sama Osobnost V. Putina. Je rozeny statnik s velkym talentem jaci se rodi jednou za 100 let a tady ma Rusko stesti. na co sahne se dari ,az prilis /by si stezoval zapad/, provadi veci lehce a elegentne , s neuveritelnym chovanim vysokeho stupne civilizace , neni hysterickej jako stara baba nebo vladci zapadu , veci jdou lehce jeho cestou a ma trpelivost je v klidu poridit...Abniz by se vytahoval ,ziskal sympatie celeho sveta , ktery k nemu vzhlizi s velkou nadeji..Ani president ani ve vlade byt nechtel. Kdyz za nim jezdili a premlouvali nekolikrat , rekl : kdyz to musi byt , dejte mi reditelstvi nejake tovarny, nebo kororace...V tom se vlada a oligarchove ukazali a opravdu nemohli vybrat lepsiho...
  Jeho vystupovani ve svete je bezprikladne a kdyz je ve skupine zapadnich politiku ty rozdily nim a mezi nimi VYSTUPUJI OSTRE tak ze si kazdy musi povsimnout i kdyby nechtel. /Napr. uz jen ta skromnost ale , ktera ma obrovskou vahu a dopad na sve okoli a cely svet/.
  Dalsi cenna vlastnost je loyalita ke svym pratelum ,ale na prikladu germanu vidime ze, ta se nesmi prehanet a zustat jen v osobnich vztazich..

  OdpovědětSmazat
 4. President Putin je skvělý politik ale do Stalina bych nekopal zachránil celou Evropu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pomluvený Stalin byl génius a jenom díky němu jsme měli více než půl století míru blahobytu. Z nejzaostalejší země první ve vesmíru. Zbyla po něm pouze uniforma, celý svůj plat dával na podporu vzdělanosti. Zatím nejgeniálnější známý státník. Putin jde v jeho šlépějích.

   K Stalinovi, americký historik, který ho mnoho let studoval, o něm prohlásil, že nenašel nic za co by ho mohl jakákoliv soud odsoudit. Trockisté řádili a Stalin všechny čistky brzdil jak to šlo a na všech dokumentech byl vždy proti. Trockisté placení a podporováni západem řádili jako pominutí asi jako dnes ISIL, což je v mnohém podobné, a měli za úkol vytvořit celosvětovou revoluci a vytvořit ze světa jeden velký koncentrák (stejný scénář jako s ISIL celosvětový chalífát). Bolševici jim ukradli marxistickou revoluci a v jejím rámci začali budovat spravedlivou společnost. Silná klika trockistů Stalina nakonec zabila, ale lidem nemohli pravdu říci a tak alespoň šikovně svoje zločiny hodili na Stalina. Nakonec prodali Rusko až za Gorbačova a salámovou taktikou vše dobré postupně zničili. Mimochodem Stalin byl zásadně proti vedoucí úloze strany zakotvené v ústavě, snažil se prosadit řízení země na základě národních sovětů.

   Smazat
  2. O Stalinovi se moc neví, neb byl pošpiněn Chruščovem, který započal s výprodejem Ruska pod cenou. Chtěl to co Putin - národně sociální stát. Putin má výhodu v tom, že je nyní oslaben současně Globální Principál i jím odvolaný hlavní Agent - USA. Jejich zdroje jsou dílem vydrancované a ty zbývající trvale přetížené, o čemž svědčí extrémní komplexní zadluženost, sociální nepokoje, nevědomá mladá generace, neschopné řídící elity. Na zničení této planety ještě síly mají, ale to se nelíbí Globálnímu Principálovi, který je nucen brát zavděk Putinem při tlumení mezinárodního napětí a za likvidaci teroristů chaotizujících země, kde se rozšíří. Chaos je největší nepřítel Globálního Principála, protože je neřiditelný. Kdo neřídí, je řízen. Proto je třeba náš stát řídit poctivě ke spravedlnosti a zdojové stabilitě.

   Smazat
 5. Za to že Salin nakopal a vykopal německé nácky mu patří navždy dík.

  OdpovědětSmazat
 6. V.V.Putin je ve své podstatě naprostý original a nelze ho s nikym srovnávat,ani z minulosti a ani v soucasnosti(v současnosti už vůbec ne). Pro Rusko a ruskou duši je to fenomen,co je nesrovnatelny a nenahraditelný a pomáhá i světu odlišit ,co je zmar a chaos na strane jedné a národ a život na strane druhé. To,co dokazal po "demokratovi a pro západním" Jelcinovi v Rusku s jak,se zdá neuvěřitelné. Je smutným faktem a viditelným,jak vypadaji ty nejlepší z prostoru Západních kulturních hodnot a kam mu a jeho Rusku sahají. Jak máme tu u nás...ani po kotníky. Kdo se může ze západu tedy poměřovat?

  OdpovědětSmazat
 7. The article you shared here is awesome. I really like and appreciate your work. The points you mentioned in this article are very helpful. I must try to follow these points and also share the other points.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.