Reklama

.

.

čtvrtek 3. května 2018

„Chci zpět do vedení ERÚ“, rozhodla se bývalá předsedkyně úřadu Ing. Alena Vitásková.

3.5. 2018   Rukojmí
 „Nechci tiše přihlížet, co se na energetickém trhu děje. Energetická bezpečnost, ceny energií, energetická chudoba, to vše má fatální dopad především na občany naší země. Své rozhodnutí jsem okomentovala v otevřeném dopise ministru průmyslu a obchodu Tomáši Hunnerovi.“

Vážený pane ministře,
vzhledem k tomu, že není doposud vypsáno výběrové řízení na doplňujícího člena Rady ERÚ, kterému končí jeho mandát 31. 7. 2018, vyvozuji, že je záměrem této vlády ponechat stávajícího radního pana JUDr. Vratislava Košťála i nadále ve funkci, bez ohledu na to, za jakých okolností byl údajně odvolán z ČEPS a.s., či jaké praktiky používá jako člen Rady, o kterých informují media.

Jsem silně znepokojena situaci na ERÚ, která tam panuje po jmenování 5 členné Rady. Na nestandardní výběr některých Radních jsem písemně upozorňovala, jak bývalého premiéra Bohuslava Sobotku, tak Vašeho předchůdce ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka ještě před mým ukončením mandátu předsedkyně ERÚ, a požadovala nápravu.

Mimo jiné jsem upozorňovala, že na pozici Radního ERÚ se dostávají lidé, kteří jsou spjati s totálním chaosem ať úmyslným, či neúmyslným, který v období vzniku solárního boomu v létech 2009 – 2010 na ERÚ existoval. Konkrétně Ing. Rostislav Krejcar zodpovídal za obnovitelné zdroje a byl spoluzodpovědný za nastavování výkupních cen mimo jiné i pro fotovoltaické elektrárny. Miliardové dopady z tohoto rozhodování budou hradit ještě naše děti v povinných platbách za elektrickou energii. Nutno dodat, že za hrubé porušení ZP byl s výše jmenovaným okamžitě rozvázán pracovní poměr na ERÚ v roce 2012.

To, že nedošlo k nápravě ani po nástupu nové vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem, při plné Vaší zodpovědnosti (jako ministra průmyslu a obchodu) a při Vaší znalosti situace na ERÚ, mě přinutilo, abych se touto problematikou začala znovu zabývat.

Zásadně mi vadí, nejen jako bývalé předsedkyni ERÚ, ale také jako předsedkyní Institutu, který se zabývá právy občanů, či občance této země, aby se vracely praktiky, které poškodí nejen konečné spotřebitele, ale především občany naší vlasti. Považuji za neúnosné, aby občan hradil za energie více, než je nutné. Ochrana spotřebitelů je jedna ze základních poslání ERÚ a obávám se, že někteří Radní tam jsou více méně v pozici hájení zájmů zájmových skupin, než nastavení rovných podmínek pro účastníky energetického trhu a ochranu spotřebitelů.

Doposud není řešena pře kompenzace podpor pro vybrané energetické zdroje. Ať již to jsou solární elektrárny, či další obnovitelné zdroje. Pře kompenzace, to je to, co daňoví poplatníci uhradí navíc, aniž by ze zákona museli. Dle odborných odhadů činí tato pře kompenzace minimálně 162 mld. Kč.

Dále trvám na tom, že občan by měl znát náklady regulovaných subjektů, které je povinen hradit a které mu ERÚ dává do ceny. Z mých dostupných informací, je tato činnost kontrolní skupiny snad ze strany Rady pozastavena a tím nemožné dosáhnout transparentního předkládání těchto nákladů občanům, jak původně ERÚ pod mým vedením rozpracoval.

Vážený pane ministře je celá řada důvodů, kdy jsem nespokojena nad nedostatečnou ochranou spotřebitelů právě úřadem, který jako jediný v oblasti energetiky má na toto dbát.

Jako bývalá předsedkyně ERÚ jsem šest let pracovala v zájmu občanů, státu, energetického trhu, nastavovala rovné podmínky pro účastníky energetického trhu a nechci se smířit s tím, že by moje práce byla pošlapána. V průběhu mého funkčního období jsem byla zájmovými skupinami, bohužel zasahujícími až do vrcholové politiky, či dokonce justice, dehonestována, systematicky likvidována, ztratila jsem zdraví, ale neztratila jsem smysl pro spravedlnost. Nechci připustit, aby občané byli znovu podvedeni tím, že ERÚ je řízeno opět v zájmu někoho, nikoliv v zájmu vlasti a jejich občanů. Nemohu připustit nespravedlnost, která byla a je páchána i na zaměstnancích úřadu, jen proto, aby se zakryl skutečný zločin.

To je důvod, proč jsem se rozhodla a žádám Vás o projednání mého níže uvedeného požadavku ve vládě ČR.


Chci nastoupit na Energetický regulační úřad na pozici člena Rady od 1. 8. 2018, jelikož nechci připustit, aby ceny energií bezdůvodně stoupaly, nechci připustit, aby se zopakovalo tunelování veřejných financí právě za tiché pomoci a podpory Energetického regulačního úřadu, nechci, aby pro zakrytí skutečných viníku fotovoltaického zločinu byli trestáni nevinní.

Pevně věřím, že vláda, která bojuje proti korupci, prosazuje a chrání zájmy občanů, bude mým zájmem pokračování mé práce v této oblasti potěšena.


S pozdravem

Ing. Alena Vitásková

24 komentářů :

 1. Bravo paní Vitásková

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrá kandidátka na prezidenta.

   Vymazat
  2. A věřte, že by měla hlas můj i manželčin!!!

   Vymazat
  3. To je stará věc, že Čech, má-li být pořádný
   člověk, musí nosit sukni! sck.

   Vymazat
 2. Jenže ministrovi bude milejší patřit k hochům co spolu mluví, než ochraňovat konečné odběratele el. energie. Už se to začíná vybarvovat a volič už brzo zjistí, že to ve volbách opět posral.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aneb: Chtěli jsme to nejlepší, ale dopadlo to jako vždycky.

   Vymazat
  2. Za blbost se platí. Jen mě štve, proč já musím platit za blbost druhých.
   Mik

   Vymazat
  3. Ale to určitě nebylo z blbosti. Vždyť jsme Češi!

   Vymazat
 3. Říká se, že naděje umírá poslední, ale v tomto případě lze p. ing. Vitáskové garantovat, že odpovědí na její dopis zřejmě bude "mlčení"....
  L.S.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poletí do Somálska jako konzul. Svůj k svému.
   Jako "Hamlet":
   https://zpravy.aktualne.cz/domaci/stropnicky-skonci-v-politice-bude-velvyslancem-v-izraeli-jeh/r~c5c292404fa711e8a44c0cc47ab5f122/?redirected=1525446284

   Vymazat
 4. Teď se ukáže, jak to s lidmi myslí vláda, a její ministr Hunner. Buď paní Vitáskovou na pozici jmenují, nebo stojí za gaunery.

  OdpovědětVymazat
 5. Paní Vitásková je vyjímečná obdivuhodná žena. Doufám,že bude kandidovat ne prezidentku,protože lepšího a odvážnějšího člověka tu nenajdeme. Strčí do kapsy všechny politické žvanily a třasořitky,její činy mluví za vše. Bravo paní Vitásková!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne jenom paní Vitásková je vyjímečná žena,ale i paní Lenka Procházková je bojovnice,to by byla vyníkající prezidentka.

   Vymazat
  2. Osobností máme dost, jen je dostat do pozic, kde se rozhoduje o životě v tomto státu.

   Vymazat
 6. Vždy jsem ji podporoval a podporuji i v tomto, protože je tam potřeba člověka jako je ona neustále. Dokud v tomto úřadě dále parazitují lidé, kteří poslali do "tepláků" ještě i v nynější době například p.Schneiderovou, jsou v ERU potřeba na vrcholové pozici pořád stateční občané jako je Alena Vitásková. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 7. Kdyby současný režim pracoval pro občany ČR, byla by paní Vitásková jistě vyslyšena. Jenomže koloniální správa tady není pro nás a podle toho bude s její iniciativou naloženo. Můžeme ji aspoň přivítat v rozšiřujících se zástupech opozice. Jen tak dál.

  OdpovědětVymazat
 8. Dokud budou v radě ERU tito :
  Rada ERÚ od 1. srpna 2017

  JUDr. PhDr. Vratislav Košťál - člen Rady ERÚ

  Ing. Rostislav Krejcar, Ph.D. - člen Rady ERÚ

  Ing. Vladimír Outrata - předseda Rady ERÚ

  Ing. Jan Pokorný - člen Rady ERÚ

  Ing. Vladimír Vlk - člen Rady ERÚ
  k žádné změně nemůže dojít.Proč tito hájí zájmy velkoodběratelů a energobaronů.Jsou to lidé jmenovaní Sobotkou a spol.Havlíček,klika Urbana,Mládka a spol.
  Dokud tito nebudou odstraněni od svých koryt tak se nám budou vysmívat-znovu připravují pod jiným názvem tzv.NTS-vysokou platbu za hodnotu hlavního jističe před elektroměrem-toto Vitásková zastavila a to byl její konec.Mám s vedení ERU osobní zkušenost a to mailovou korespondenci-s takovou arogancí jsem se nesetkal.

  OdpovědětVymazat
 9. Co máme dělat, namísto diskutování zde?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud nejste příznivec fyzického odstranění těchto lidí od koryt tak doporučuji šířit tuto informaci mezi občany,aby věděli kdo nám vládne.

   Vymazat
 10. Paní Vitásková, učte se ústavu, budoucí prezident to potřebuje. Když ten prolhaný sajrajt, složený ze šmejdů nesmetete v prvním kole, tak druhé kolo prezidentských voleb je Vaše, zvažte to prosím:)

  OdpovědětVymazat
 11. Kurňa, to je ale baba!

  OdpovědětVymazat
 12. Jestliže se někdo přátelí s tou podvodnickou, intrikánskou čubkou Veseckou, nemůže to být charakterní člověk. A jestliže kvůli Vesecké dokonce poruší zákon, pak člověk jen žasne, co tady máme za justiční systém. Vitásková patří do kriminálu, ať se to líbí, či nelíbí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud máte důkazy pro uvěznění paní Vitáskové, pak byste měl potlačit svou nekonečnou dobrosrdečnost a předložit je vyšetřovacím orgánům. Jinak jste spolupachatelem.

   Vymazat
  2. Debile nech se vyšetřit.

   Vymazat