Reklama

úterý 29. května 2018

Rusko vybuduje vlastní celosvětovou internetovou síť

mbi
29.5.2018 Eurasia24
Ruská společnost Roskosmos připravuje ambiciózní projekt vybudování družicového internetu, propojujícího celou planetu.
Globální internetové sítě dnes provozuje několik amerických společností a zůstávat v této oblasti stranou není rozumné – vždyť ten, kdo otevírá lidem přístup do komunikační sítě, otevírá zároveň sám sobě přístup do jejich vědomí.


Ruský družicový globální komunikační systém budoucnosti se nazývá EFIR (ÉTER). Nabídne mobilní hlasovou komunikaci a internet na území celé naší planety. Znamená to, že všude, kde se člověk ocitne, třeba i v nejvzdálenějším koutě planety, zůstane prostřednictvím EFIRu ve spojení se světem, a to s využitím satelitního internetu nebo komunikace běžným telefonem.

K realizaci tohoto úkolu plánuje Roskosmos vypustit během příštích osmi let na orbitální dráhu ve výši cca 870 km kolem tří set spojovacích satelitů. Podle předpokladů by měla být celá síť funkční i v oblastech, kde dosud nebyl dosažitelný internet a kde dokonce nebyly k dispozici ani pevné telefony.

EFIR pomůže ruské ekonomice stát se skutečně „digitální“. Jde mimochodem i o jeden z úkolů vytyčených prezidentem Ruska Vladimirem Putinem po jeho inauguraci. Na vybudování sítě EFIR mají zájem těžební a energetické společnosti, ruské zemědělství, doprava, zdravotnictví, vědecké a vzdělávací instituce i sektor bytového a komunálního hospodářství a služeb.

Další možnosti vytvoří nová síť i pro bezpilotní letecké prostředky. V případě vzniku komplexního prostoru družicového spojení se drony stanou plně mobilními a autonomními.

Realizace projektu EFIR si vyžádá náklady v astronomické výši 300 miliard rublů. Roskosmos doufá, že se mu pro projekt podaří získat soukromé investory, které myšlenka zbudování internetové sítě zaujme.

mbi, Eurasia24.cz
Zdroj: zvezda.ru

18 komentářů :

 1. Jedna z fází třetí světové války se bude odehrávat v kosmu a můžeme ji nazvat, válkou o družice. Tomu, komu se podaří v prvních okamžicích třetí světové války zlikvidovat protivníkovi, jeho družicovou síť, vyhraje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. veľmi rozumné slová, v prípade vážneho konfliktu to bude absolútne prvá fáza

   Smazat
  2. To není pravda. Napadený může zasadit odvetný úder kdykoli potom a sestřelit na oplátku družice nepřítele.

   Smazat
 2. Jedna z fází třetí světové války se bude odehrávat na NR a můžeme ji nazvat, válkou o fantazii. Tomu, komu se podaří v prvních okamžicích třetí světové války zlikvidovat protivníkovi, jeho fantazii, vyhraje.

  OdpovědětSmazat
 3. Jsem pro, amerického lhaní už bylo dost. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Karle ze s Plzně. Dle tvého komentu logicky usuzuji, že teď bude lhát Rusko.

   Smazat
  2. 11:25 Samozřejmě, že ne. Pak začne lhát Čína. Spinkáme maličký ?

   Smazat
  3. Jasně, páč Rusko zaniklo nejpozdějc v březnu 1917! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/image02021.jpg

   Smazat
 4. Nějak si nedokážu představit realizaci. Tedy ne s použitím současných technologií. Tato síť by měla být dostupná z kteréhokoliv místa naší planety. To znamená, že zařízení velikosti mobilního telefonu by mělo být schopné komunikovat obousměrně se satelitem ve výšce 850 km. Jednosměrně to jde, viz. GPS a Glonass. Ale mít v kapse vysílač, který je schopný vysílat signál na takovou vzdálenost? Dále, čas realizace. Předpokládám, že technologicky to už vymyšlené mají. A podle toho, co by tento systém měl umět, se musí jednat o zcela novou technologii, než jakou nyní používáme. Takže během 8 let by měli vyvinout, postavit, otestovat a dopravit na oběžnou dráhu 300 satelitů. A pak to ještě vzájemně propojit. A zároveň zpřístupnit specifikace této technologie pro výrobce koncových zařízení pro uživatele. Aby výrobci mohli tuto technologii adaptovat a vyrábět zařízení schopná komunikovat v takové síti. No, práce jak na kostele.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní29. května 2018 9:30
   Samozřejmě, že ten ohlášený cílový stav je v nedohlednu. V prvních fázích budou vynesené družice určeny především pro vojenské účely. Takže koncová zařízení, budou rakety a drony. V současném horkém míru, se není co divit. P.K.

   Smazat
 5. Vida, díky sankcím , restrikcím se Rusko staví na nohy. Nakonec tomu Putinovi udělali službu, lehce prosadil věci co před tím jen tak nešlo.

  OdpovědětSmazat
 6. Skvělý souhlas nemusí mít západ monopol.

  OdpovědětSmazat
 7. Ten nápad bezpochyby není úplně nový. Nicméně, jak píše kolega výše, problém bude v těch koncových zařízeních. Přeci jenom komunikovat s několik kilometrů vzdálenou BTS nebo se satelitem vzdáleným bezmála 900 km je rozdíl. Navíc bych viděl problém s komunikací těchto zařízení ve městech, o budovách ani nemluvě.
  Takže jako vize ok, jako předvolební heslo super, ale realizace bude něco jiného. Petr

  OdpovědětSmazat
 8. Už sa teším,odpojím sa s Google.

  OdpovědětSmazat
 9. Odpovědi
  1. vvenc29. května 2018 12:29
   Ta mu to asi zabije. P.K.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.