Reklama

čtvrtek 31. května 2018

Sachs: Pokud se EU nebude bránit, USA ji vnutí svoji vůli – navždy!


Jeffrey Sachs, americký ekonom
- kou -
31.5.2018 DieWeld a PrvníZprávy
Agresivní politika Trumpa je pro EU skutečnou zkouškou a Evropa se musí americkému prezidentovi postavit. Jinak USA ji definitivně přestanou brát vážně a budou Evropanům neustále vnucovat svou vůli. 
 


S tímto varování vystoupil známý americký ekonom Jeffrey Sachs v rozhovoru s Die Weltem. Vyzval Evropskou unii, aby ignorovala Trumpovy sankce proti Íránu a společně s Moskvou uvažovala o zrušení protiruských sankčních opatření.

Jeffrey Sachs navštívil summit Global Solutions v Berlíně, kde se poprvé setkal s Angelou Merkelovou. Pro německou kancléřku měl připravenou jasnou zprávu: ve sporu o clech a sankcích Trump rozumí pouze jazyku síly.

V rozhovoru pro Die Welt Jeffrey Sachs zdůraznil, že pokud Spojené státy budou uplatňovat represivní opatření na evropské společnosti podnikající s Íránem, měla by na to EU okamžitě reagovat - jinak Evropané mohou ztratit kontrolu v této věci.Spojené státy nemohou jen tak pokutovat zahraniční společnosti, nemělo by to být, porušuje to mezinárodní právo, pravidla WTO a rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN o Íránu. Proto s tím musí EU bojovat, je přesvědčen americký ekonom.

Podle něj Trump narušuje mezinárodní právo a EU musí za to platit.Z pohledu Sachse je pro EU něco takového uznat nesmyslem. Evropa nemusí klečet, aby získala výlučná práva ve věci amerických celních poplatků, tvrdí ekonom. „Trumpova agresivní politika je pro EU skutečným testem", a Evropa by se měla americkému prezidentovi postavit, zdůraznil Jeffrey Sachs.

„Takový tyran, jako Trump, rozumí, jen když s ním mluví tvrdě. Nebo by USA měly navždy tyranizovat EU?“ položil otázku americký ekonom. „Pokud Evropa nyní neodpoví, v budoucnu už nebude v mezinárodní politice brána vážně. Pokud Evropa nyní ustoupí, USA ji budou v budoucnu vždycky vnucovat svoji vůli."

Jeffrey Sachs radí Evropské unii, aby ignorovala americké sankce. Evropské podniky by měly pokračovat v podnikání s Íránem a pokud se Washington pokusí proti tomu postavit - čemuž sám ekonom nevěří - pak by se EU měla obrátit na WTO, OSN a Radu bezpečnosti. Koneckonců jde o globální rozpory. Rada bezpečnosti podpoří Evropu, Rusko podpoří Evropu a dokonce i Čína udělá to samé, je si jistý americký ekonom.

Podle něj, pokud Trump lže, podvádí a porušuje mezinárodní právo, Evropa s ním musí mluvit v jazyce, kterému rozumí, - „a pokud bude EU reagovat rozhodně, tak to Trump vezme“. Jinak budou Spojené státy vždycky utlačovat Evropu na mezinárodní scéně, varoval Jeffrey Sachs.

Pokud jde o protiruské sankce, odborník doporučuje, aby je Evropa přehodnotila. Tato represivní opatření jsou bolestivá pro Rusko, ale i všichni ostatní zaplatí za ně vysokou cenu, takže by bylo moudré, aby se Brusel a Moskva sešly a přemýšlely o tom, jak se mohou opět navázat dlouhodobé vzájemné podnikání.

Představa Ruska jako největšího a nejhoršího nepřítele, s nímž člověk vůbec nemůže vyjednávat, je zásadně špatná, řekl Sachs. Podle něj NATO a samotné USA udělaly mnoho chyb, které vedly k současnému stavu věcí a zejména k přistoupení Krymu k Rusku. Navrhnout Ukrajině a Gruzii, aby vstoupily do NATO v roce 2008, bylo „velkou chybou", vysvětlil ekonom v rozhovoru s německými novinami.

„Rusko není snadným partnerem, ale neměli bychom se chovat tak, jako by naše pověst byla bezvadná," poukázal Jeffrey Sachs. Je si jist, že by ku prospěchu mezinárodních vztahů bylo, kdyby Západ ustoupil pár kroků, klidně se nadechl a začal s jednáním. „Nežádám, aby EU okamžitě obnovila obchod s Ruskem, ale musíme společně přemýšlet o podmínkách, za kterých je to možné," vysvětlil americký ekonom v rozhovoru s Die Weltem.

Související:

34 komentářů :

 1. Tak nevím, ale univerzitní profesor, vyznavač ekologického náboženství, aktivista Jelcynovy-Čubajsovy ekonomické reformy SSSR, v kombinaci s Die Weltem, vyzývající EU k revoltě proti USA, když USA mají v Evropě stovky tisíc vojáků, tak to nebude asi ta optimální varianta. Spíše se zdá, že je to pouze snaha, aby EU pomohla zachraňovat překažené plány prezidentky Clintonové a bojovala protiTrumpovi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejde o Clintonovou , ale vůbec o přežití Evropy !!

   Smazat
  2. Ale islamizace Evropy se dohodlo už za Clintonky.

   Smazat
  3. 18:03, ne tak docela. Islamizace Evropy byla nastíněna už počátkem 80.let a do pohybu se to dalo koncem 80. Teď se to jen zrychluje a důvod mi není úplně jasný. Ale současnému dění vše napovídalo už koncem roku 2009, kdy islamizace znovu pozvolna začala. Myslím, že to souvisí s Ruskem (Sovětským Svazem) a masivní nástup islamizace z 80.let dočasně zbrzdil rozpad východního bloku. To dnešní zrychlení je spíš předzvěstí blížící se katastrofální krize a tím, že se Rusko koncem let 90. vymklo zpod řízeného úpadku. V této době už nemělo existovat, a není to úplná spekulace, protože tyto informace byly běžně dostupné v tisku z 90.let.

   Potom by se migrace nových "Evropanů", zvlášť s islámským pozadím, mohla jevit jako pokus o kolonizaci východní Evropy (zvlášť Ruska), novými lidmi, kteří nebudou jazykově a kulturně svázáni s původním prostředím. Tím budou dobře ovládáni, obzvlášť když budou hovořit tzv. vyspělými západními jazyky, čímž budou oproti původnímu obyvatelstvu ve značné výhodě. Výborně to funguje v USA. Proč islám? Výborně se to ovládá, imámy lehce koupíte a to hlavní, mají velmi vysokou reprodukci. Obzvlášť černí Afričané.

   Smazat
  4. - První věc kterou by měla Evropa udělat je vykázat všechny vojaky USA ze svého území.
   - Další je vykašlat se na sankce USA proti všem státům a hospodařit a obchodovat podle svého rozumu.
   - Uvalit sankce na USA a přestat od nich kupovat jejich výrobky, ať si taky vyskouší účinky sankcí.

   Ten univerzitní profesor Jeffrey Sachs má na 100% pravdu a určitě velice dobře ví o čem mluví. Naděje, které byly v Trupa vkládány před jeho zvolením se nenaplnily, ba naopak. Jisté je, že dokud KLDR neměly svoji atomovku, tak s ní nehodlal nikdo z USA vůbec jednat, ale jak mají svoji atomovou pojistku, tak naráz chce jednat sám velký Trump s Kimem. Že by se USA zaleklo, že by mohla nějaká ta raketa doletět až k nim? Ukazuje se, že Jeffrey Sachs má pravdu v tom, že se s Trumpem dá jednat pouze z pozice síly a bez ohledu co on si myslí.

   Smazat
  5. Sachs dokázal aspoň dodatečně docela na rovinu přiznat, že ruská transformace v 90. letech byla totální výbuch. Samozřejmě nevím, jaké jsou jeho motivace, proč se dneska takhle staví.

   Smazat
  6. 17:05

   Samozřejmě, že se budeme v EU bránit a to s maximálním využitím Evropských Hovnot, to USA nedarujem!

   Janda na ně vystrčí tu svou mediálně známou řiť, lepší než ksicht, to by je mohlo stát kus
   zdraví a My zkoupíme, všechny Tibetské vlajky v celé EU a v jednotném, protestním čase jej vyvěsíme a tím prezidenta Trumpa omráčíme!

   To nepřítele zmate a v nastalém zmatku se všichni přesunem do azylu na Ukrajinu. Samozřejmě, tamní zbylé ukrajince vytlačíme k nám a Česká republika bude konečně komplet Ukrajinská.

   A my už tu ameriku odrovnáme našimi "nobelisty" Bendou, Grospíčem, Šlechtovou, Onderkou, Kalouskem, Polčákem, Hamáčkem, Gazdíkovo partou a Bartoš se konečně nalodí, Herman ze servility navštíví Ukrajinskou biskupskou konferenci, místo Sudetoněmeckého landsmannschaftu.

   Tímto krokem se vyhneme krokům proti EU mafii, jejíž vedení, nikdo z nás nevolil a ani nevíme, kdo tam ty retardy dosadil? Pojďte, jdem do toho V4.

   Zdraví Ramón

   Smazat
  7. Neser žide, kde máš Goldmana?

   Smazat
 2. Protiruské sankce kupodivu Rusku moc pomohly. Za plyn a ropu dříve dostávalo od EU vše potřebné a samo pro rozvoj svého průmyslu a zemědělství dělalo jen velmi málo. Nyní po několika letech se Rusko snad těžko uvěřitelně staví na vlastní nohy, muselo chtě, nechtě. A EU v čele se směšným Junckerem ostrouhává stále víc. USA, díky svému "nenápadnému pytlačení" a překupnictví od EU k Rusku, od EU k Rusku, je přitom na svém, plus mínus. J.Sachs již léta dokázal poradit různým zemím, někdy tak, jindy však onak, ale vždy alespoň pro některou se zúčastněných zemí dobře. Tato rada je dnes dobrá pro EU, ale dnes už nikoliv pro Rusko. EU zaspala dobu a jinde nejsou tak padlí na hlavu, aby nevěděli co je pro ně již dnes dobré. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale houby pomohly, Rusko je v pádu a před dopadem na dno ho drží jen a jen vysoké ceny ropy. Ale brzo můžou přijít i o tuto výhodu, Trump neobyčejným způsobem staví americkou ekonomiku na nohy tím, že s neskrývanou agresivitou si vynucuje to, aby se celý svět vrátil pod americká křídla a je schopný udělat cokoliv. Daří se mu zvládat i domácí problemy.

   Dnes se Čína definitivně zřekla plynového dealu a Ruskem, zrušila dohodu a přechází plně na americký LNG. Tím se stane dost závislou na US dodávkách a dobře ví, že to bude pro ni dražší než trouba ze Sibiře, ale americká ultimáta nemůže ignorovat už jen z toho důvodu, že není ještě plně připravena na líderství v technologické oblasti. Trump ale ví, že jednoho dne k tomu dojde a proto Číně nabídl, aby se spolu podíleli na rozdělení světa. Bůh ví, co Čína udělá, jsou to ultimáta.

   To samé bylo před dvěma lety, kdy ještě Obamova vláda a jimi ovládaný MMF tlačili na to, aby Číňané zrušili svůj projekt náhrady SWIFT a připojili se k SWIFT. Cina vyhověla. Tím Rusko se svým MIR, který měl kooperovat s čínským ekvivalentem, zkončilo.

   A stejně tak Trump tlačí na EU. Trump dobře ví, že EU je závislá na vývozu, a zvlášť Německo na vývozu do USA, proto Trump půjde podobnou cestou. V Rusku se nakonec bude možná něco těžit, ale nové zákony, tzv."antimonopolní" je nakonec donutí, aby privatizobali jejich sociální pojistku -Gazprom- a tím pádem končí v Rusku sociální smír. Amerika je na vítězné cestě a nebude brát ohledy na nikoho.

   Smazat
  2. 19:54 Kde jste tyto hlouposti četl ? Uveďte odkaz !

   Smazat
  3. 20:00, zkuste www.expert.ru

   Smazat
  4. 20:00, nedávno tady byly odkazy na ruský seriál "Spjaščije". Nelíbí se mi, ale tam jasně uvidíte, jak se dělají dohody, o nichž zbytek světa nemá ani ponětí. Pokud se s něčím vyjde ven, znamená to, že dohoda je už dávno rozpracována a mělo se to utajit buď před protivníkem nebo před partnerem. A Čína rozhodně partnerem Ruska není. Čína má jen tři partnery: USA, Japonsko a EU jako celek.

   Smazat
  5. 20:08 Hlavně uASS a toho jejích zrzavýho tupé kurevníka,kterej štěká jak mopsl,ale zuby má čistírně!!!!!☺☺☺☺☺

   Smazat
  6. Chujlostan končí, Chujlostan končí! Jééééééé, pane šeditelí! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/178161_640.jpg

   ☺☺☺☺

   Smazat
 3. Když sankce proti Rusku potlesk a pohoda,jak došlo na EU hrůza.

  OdpovědětSmazat
 4. Pro 17:05 , USA mají v současnosti v Evropě 66 000 vojáků a ne statisíce.
  https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_military_deployments
  305 000 vojáků měly USA v Evropě naposledy v roce 1990, od té doby téměř 80% vojáků odešlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA nemusí mít v EU vojáky, stačí, když bude využívat zdejší síly a bude jim velet. Toť vše. Taktéž technika. Jsou ohromné tlaky, aby Evropa nakupovala v USA zbrojní techniku, tak jako Ukrajina. Tohle je téměř ve všech oblastech. Evropa nemá sebevědomé vedení, je v područí USA a všichni to víme.

   Smazat
  2. 19:59 "Šťastný" to člověče, obchod není o velení, obchod je o penězích... Nemusí to být vždy v "souladu"...

   Smazat
  3. 20:06 a to velení si představujete jak? Armáda a masmédii byla vždy předvoj k novým akvizicím a také mohutně vydělal VPK, ale měla dvě velké nevýhody. Jednak stát musel platit techniku a vojáky, a jednak se musel sociálně vypořádat s tím, pokud tito byli zabiti nebo zraněni.

   Teď si představte, že vy budete vymyslet válku a budete tomu velet, čili akvizice půjdou za vámi, ale přitom mrtvoly a náklady na válku ponese někdo jiný. A ještě k tomu bude nakupovat u vás a pro vás také umírat. No není to krásně vymyšleno?

   Jasně, že jde vždy jen o peníze, vždyť o nich stále mluvím. O čistých penězích bez nákladů, ohromných ziscích.

   Smazat
 5. Kde jsme hloupost, podobnou té v titulku článku "Pokud se EU nebude bránit, USA ji vnutí svoji vůli – navždy!" už četli a slyšeli ?
  Nebylo to "Se Sovětským svazem, na věčné časy" - podobnost "čistě náhodná..." ?!
  L.S.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. SSSR nikdy neměl takový vliv ani sílu jako USA. Nikdy to nebylo přez ekonomiku a nefungovaly dokonce ani kulturní svazky. Sovětská unie byla velice slabá a byly zde silně odstředivé síly a to především z ekonomického důvodu a také kulturního. Vše drželo pohromadě jen pod prizmatem bývalé světové války, jinak by to nemělo šanci na úspěch už od samotného počátku.

   Smazat
  2. Příčiny vzniku SSSR, jeho existence a rozpadu je na delší diskuzi.
   USA jsou v současnosti, z důvodů jim specifických, v podobné situaci jako SSSR před svým rozpadem...
   L.S.

   Smazat
  3. 20:15, jistě, že 70 let nelze spláchnout jednou větou, ale s USA pravdu nemáte. To je jeden z mála mimořádně stabilních útvarů na planetě, navzdory všemu. Ruská Federace patří k tomu opačnému pólu.

   Smazat
  4. 20:23 USA vznikly 4. července 1776, tj.cca před 242 lety.
   Říše Římská vznikla 27 let př.n.L. a zanikla v roce 395 n.l. tj. 422 let - byla či nebyla jedním " z mála mimořádně stabilních útvarů na planetě" ?
   Kde je jí konec... ?!
   L.S.

   Smazat
  5. Pan 19:57 nemá pravdu. Neuvědomuje si, že v dobách socialismu jsme byli pouze ideologickými souputníky SSSR, avšak soběstačná a relativně suverénní země s vlastním zemědělstvím, průmyslem, bankami, armádou, energetikou a vládou bez kolaborantů, ačkoliv poněkud servilní vůči SSSR. Dnes jsme země, které nepatří téměř nic, dokonce ani voda, devizové rezervy téměř nulové, volený parlament je řízen Evropskou komisí, kterou nikdo nevolil, Národní banka řízena Evropskou centrální bankou, atd. Chci tím říct, že vymanit se z této otrocké pozice je téměř nemožné, zato vymanění ze socialistického bloku proběhlo bez zásadních problémů, bez znatelných vnějších zásahů. Kdybychom dnes chtěli opustit EU, tak by nás klidně doslova vyhladověli, a obávám se, že by to bez váhání udělali pro výstrahu všem ostatním.

   Smazat
 6. Řeči se vedou, ale v zákulisí se pracuje jinak. Klidně úplně naopak. Pokud se lídr země dozvídá info od svého partnera z novin, potom to není partner a onen lídr je izolovanou osobou. A s ním celá jeho země.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:12
   To MLUVÍŠ o jediným informátorovi kecala z uASS Hovnolulanovi????Nebejt jeho,tak ten zrzavej jouda nic neví!!!!!☺☺☺☺

   Smazat
  2. Buď tak hodný, ty vulgární imbecile, a přestaň reagovat na příspěvky. Kvůli tobě se stává z diskuse hnůj.

   Smazat
  3. 22:05
   Radím vám dobře,jděte na Novinky,tam diskutují takový experti a esteti Vašeho kalibru,zvlášť ty kolaborantský podporující uASSacký okupanty!

   Smazat
 7. Staré nepřekonatelné rozděl a panuj. Platí již více jak 6.000 let a jeho technika je dokonale propracovaná.

  OdpovědětSmazat
 8. Teď se uvidí jestli západní kapitalisté jsou ochotni živit bankrotáře z usa.

  OdpovědětSmazat
 9. z 22.16 naprostý souhlas , jen je divné, že Americký ekonom dává takové rady EU. Ale odvetná cla by měla být na daleko jiné věci než na burákové máslo - to bych zakázal dovážet zcela( je v tom spousta karcinogenů)

  OdpovědětSmazat
 10. Těch pár přispěvatelů co si myslí že USA nejsou na pokraji krachu a že naopak Rusko se sotva drží nad vodou, postrádají smysl pro realitu. Nebo je to zbožné přání?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.