Reklama

středa 23. května 2018

Sdílím, sdílíš, sdílíme

Karel Sýs
23.5.2018
Doba nová nová chce mít slova.
Dříve se sdílel snad pouze žal. Anebo lože. Donedávna jsem si to myslel.
Dnes se sdílí i to, co sdíleti nelze. Dnes se dá sdílet i svačina.


Ne snad že vám někdo na ulici vytrhne z ruky nakousnutý krajíc.

Naopak, vše se děje korektně, genderově vyváženě. Na pražské Kotlasce, kde kdysi žil a psal Bohumil Hrabal, anebo u kavárny Na půl cesty v centrálním parku Pankrác, vznikly sdílené lednice.


Plebs je prý najde nejčastěji poblíž kaváren (neruší tam movité hosty? – vzpomeňme na Wolkrovu báseň Tvář za sklem), u vysokoškolských kolejí (dobrá škola pro studenty, kteří věří v kariéru) nebo u různých komunitních center. O lednicích u far jsem zatím nečetl. Žíznivé napájeti, hladové sytiti… Že by církve neměli dost tititi?

V Suchdole vládnou radní s básnickými střevy – svoji sdílenou lednici na radnici nazvali Berta.

Sdílet lednice můžete rovněž v Českých Budějovicích, v Plzni, v Litoměřicích… Tam by si dnes Karel Hynek Mácha jen sotva „pozarazil bok“!

Pionýry sdílených lednic jsou Němci. První veřejnou lednici postavili v Münsteru. Člověk by spíš čekal, že ji najde v Dachau nebo v Mauthausenu, ale tam vlastně nebyly lednice, nýbrž pece.

Zajímalo by mě, kolik asi prožerou neziskové manažerky, anebo koordinátoři, bdící (nevím, zda celodenně) nad nezávadností obsahu.

Organizátoři ve století všeobecně sdílené hojnosti se vzácnou sdílností přiznávají: „Skupina těch, kteří si nemohou dovolit kupovat kvalitní potraviny a jsou kvůli tomu v některých případech i v našich podmínkách podvyživení, stále přibývá. Do této skupiny patří hlavně senioři, ale i matky samoživitelky.“

Copak senioři – ti si přece – pokud ovšem nejsou líní – leccos nahrabou v kontejnerech nebo se ukoušou nudou. Ale matky samoživitelky? Proč si vůbec nechaly upíchnout děcka, když do protektorátu můžeme dovézt přizpůsobivých dítek miliony?

O tom nám přece z balkónů nic neříkali?!

Na druhé straně lednice nabízejí pestré poživatiny, o jakých se nám za komoušů ani nesnilo: „Od gumových medvídků přes mouku, zmrzlinu po několik štanglí salámu.“ Občas něco neprodá cateringová firma, když už celebrity na recepcích blijou, a hned může chudina sdílet prošlý kaviár, ke kterému by se jinak nikdy nedostala.

U lednic se prý potkává „různá škála lidí“. „Přijde pár kolem třiceti a přidají zbytky sladkostí z oslavy, pak přijde pětačtyřicátník, který někde o projektu slyšel, a něco si zas vezme.“ Třeba nedokousaný dort. Že se vám sbíhají sliny? Proslýchá se, že do lednice jednou zabloudil i nějaký ministr. Inu, každému podle jeho potřeb, na zásluhy nehledě!

Lednice mají již několik názvů: sdílené, komunitní, veřejné… A pak že jsou v Česku jen veřejné domy!

Pro osvěžení paměti dřívějších generací a pro rozšíření obzoru generace, která o nějakém Wolkrovi nemá ani páru, aspoň citát:

Kavárna Bellevue je říše, stavěná z hudby, tepla a plyše, z oken má vysoké průhledné hranice,
které ji dělí od zmrzlé ulice. Dnes jako jindy páni si za stoly sedli, důstojní páni a vznešené dámy ústa si probodli úsměvy, kravaty drahokamy a v teple, hudbě a v plyši sedí a ani je nenapadne sdílet svůj blahobyt s usmrkanci, kteří postrádají podnikavost, a když Klaus a jeho melodyboys zhasli, zbaběle utekli na světlo boží.

Jsme jen na půl cesty k bídě, anebo už jsme za půlkou?

- - -

 

18 komentářů :

 1. Kapitalismu je systém ve kterém jedná skupina lidí, ta menší, žije na úkor druhé skupiny lidí. A protože ta vykořisťující skupina lidí bohatne pořád víc a víc, je nutné nějakým způsobem vykořisťování a bohatnutí vysvětlit. Proto se dostávají do oběhu takové pohádky o někom, kdo přišel do USA neměl nic a za rok se z něho stal trilionář, pohádky o někom, kdo jako student se zavřel do garáže s nějakým projektem a záhy vydělal biliony. Jeden z triků, jak oblbovat lidi je také sílení, kdy chudí budou podnikat a to tím způsobem, že budou sdílet něco, co si nemůžou dovolit koupit a sdílením a tedy podnikáním se imaginárně dostanou na úroveň bohaté vrstvy. Ve skutečnosti vše zůstane při starém, bohatí budou bohatnout a chudí budou chudnout a bude jich více a více, ale jde o pocit, že ten kdo sdílí je, jako bohatý. Půjčky a hypotéky jsou taky forma sdílení, které pro bohaté kapitalisty plní formu zotročování chudé vrstvy. Nemáš na auto, nemáš na byt, nevadí. Dáme ti úvěr, hypotéku a hned si jako boháč. Problém je ale, že nám budeš při sdílení toho na co sis půjčil platit až do smrti a původní výši půjčky a hypotéky přeplatíš několikanásobně včetně inflační doložky a nedej bože, aby si onemocněl, to by se iluze bohatství rozplynulo a byl by si "podmostový" bezdomovec, kterého by naháněla exekutorka a policie a možná i vězeňská služba. Sdílení je iluze navozující pro chudinu omamný stav bohatství, které neexistuje!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Největší sdílení se odehrálo po roce 1989, které se jmenovalo kuponová privatizace, kde nákupem kuponových knížek, se z nás občanů tehdejšího Československa rázem stali bohatí podnikatelé a vlastníci sdílených milionů. Vše se odehrávalo pod kontrolou Klausovy vlády a za kuponovou privatizaci zodpovídal velký liberální ekonom, mág Ježek, který přiznal, že u něj v kanceláři seděli tři poradci z USA, kteří mu radili, jak oškubat občany Československa a ještě u nich vytvořit pocit sdílení bohatství , které tady nahospodařili ti hnusní a odporní komunisti. A tak se i stalo. Dnes jsme chudí, tedy jsme bohatí, protože dlužím přes dva biliony korun na půjčkách, hypotékách, úvěrech, které v nás navozují pocit bohatství, jenom aby se ten hnusný komunismus nevrátil a nevzal nám možnost kapitalistovi platit, platit a platit, minimálně do šedesáti let pokud se nestane něco, jako na Islandu, kde lidé měli již skoro zaplacené půjčky a krachem měny, díky Americkým fondům museli vše platit všechno a pěkně od začátku. Jó, kapitalisté se okrást nenechají, i když sami kradou.

   Smazat
  2. Velice dobre napsane.
   A ted co s tim?
   Ja navrhuji defenestraci Havlismu Hachismu.
   Kdo se prida?
   Kdo?

   Smazat
  3. Předčasné volby budou. je třeba zvolit národněsociální hnutí v široké národní koalici, které netouží po moci a korýtkách, ale po kvalifikované reformě ve prospěch lidu - nás všech.

   Smazat
  4. 16:44 Buffere jsi opravdu tak naivní, nebo tomu fakt věříš? Všichni jdou po dobře placených korytech ať je to kdo chce bez rozdílu náboženského nebo politického přesvědčení.

   Smazat
  5. 21:44
   Buffer patří mezi vyložené hlupáky, na které je zbytečné vůbec reagovat. To dokazuje každým svým příspěvkem.

   Smazat
 2. "Kníže Robert se rozhodne pokračovat vrodinné tradici a udělat dobrý skutek - uvaří
  polévku pro chudé děti. Slavnostně oškrábe první brambor, dokončení polévky svěří
  policajtovi Pazourkovi. Ten si pošle pro kořalku a usne. Děti využijí Pazourkova spánku
  a vhodí do kotle jeho vysoké boty. Kníže po návratu zprojížďky sní schutí polévku. Když
  však spatří vkotli plovoucí boty, zařekne se, že již polévku nikdy vařit nebude."
  http://web.nfa.cz/filmy/download/cs/62.pdf

  Sdílené lednice ? Nic nového pod sluncem !

  OdpovědětSmazat
 3. Dokavad si neprizname chybu, ze Havlismus i Hachovina je hnus, tak bude hur.
  A nebude prejmenovano Letiste co nese jmeno hnusa Havla.

  OdpovědětSmazat
 4. Že se šíří u nás podvýživa? Čí to chyba. To jsou lenoši, kteří nelezou do kontejnerů na odpadky ani nešmejdí po smětištích. Jaképak lednice, natož sdílené. Bída a svrab, to je naše vybojovaná kapitalistická "demokracie". Diktatura peněz, rozkradení bilionů Kč z kapes a majetku občanů i národa či státu. A nikdo se pro to ani nezačervená. Největší defraudace za socíku byla 350 tisíc Kč, psalo o tom týdny a šlo k okresního tajemníka KSČ kdesi u Teter, který za ty peníze hostil nalákané populární osobnosti ČSSR - sportovce, umělce, zpěváky, aby zpopularizoval okres.... a šel do basy. Který kapitalista by dnes u nás při posuzování tímto příkladem neměl sedět na Mírově??? Pokud Babiš říká, že všichni kradou, je to jen horší v tom, že nekradou toaletní papír nebo mýdlo na umývárce, ale hned za miliony či miliardy. Tak jezdím kolem pár metrů rozkopaného příkopu, dva týdny, doprava řízena světly, dva pracovníci - občas. Práce na odpoledne a ve spořádané zemí obvykle na noc - ano stála by pár desítek tisíc - takto na měsíc, to se dají účtovat miliony. A kdo by se pro ty kradené prachy nepřerazil??? Kdo všechno parazituje u nás, kdo poctivě pracuje? Myslíte, že to bude fifty:fifty? Tak to b bylo ještě skvělé! A proč by neměli krást malí, když tak velkoryse kradou velcí!

  OdpovědětSmazat
 5. Kdo kontroluje hygienu a trvanlivost, ČOI asi spí. V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
 6. ….a co na to hygienici ??????? ….ovládla nás debilita sdílení....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sdílená lednička má zákonný statut ilegální popelnice, černé skládky.Možná by hygienik mohl urgovat její včasné odstranění.

   Smazat
 7. Pane Sysi, dekuji za pripomenuti Wolkerovy poezie. Tezka hodina byla publikovana, kdyz bylo J.W. 22 let. Byl by v teto nasi samolibe dobe nekdo schopny ve svych 22 letech neco tak vnimaveho/citliveho vytvorit? Myslim -se smutkem-, ze ne.
  Dekuju take Vam, pane Dvoraku, za pravidelne zverejnovani osvezujicich prispevku pana K.Syse.
  VJ

  OdpovědětSmazat
 8. No nežije se lidem v kapitalismu krásně na všech frontách somrují po chudých pro nejchudší.

  OdpovědětSmazat
 9. Hm, tak kdysi lidem strašně moc chyběly banány, teď je jich plno, tak na co si stěžují?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo mohl tušit, že komunisti mají pravdu!? Nestydím se za to, my jsme nemohli tušit ve své naivitě, co to je za prolhaný ubohý dobytek. Satan nám dal smlouvu a my to podepsali!

   Smazat
  2. 23:22 stydet by ses mel
   A uznat ze jsi naivni havlista
   Jenze ty se neumis podivat pravde do oci
   Jsi stejny jako nemci co volili Hitlera
   Vyzer si tvoji podporu Havla

   Smazat
  3. 23:22 nafackuj si za podporu Havla
   A omluv se slusnym lidem
   Ja Havla nepodporoval v nicem

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.