Reklama

středa 9. května 2018

Šest kroků k třetí světové válce podle Macrona

Ljubov Stěpušová
9. 5. 2018     zdroj
Emmanuel Macron varoval před možným začátkem třetí světové války, pokud USA odstoupí od jaderné dohody s Íránem. Představme si, jak se budou události vyvíjet, pokud Donald Trump tuto dohodu 12. května odstřelí. Jaký je motiv pro toto rozhodnutí? Skutečně to je jen "osobní nepřízeň" vůči Íránu? A na co je vlastně třeba se připravit?


Rada bezpečnosti OSN více než deset roků zpracovávala Společný komplexní akční plán (JCPOA), týkající se íránského jaderného programu. Je v něm uvedeno, že Teherán se zříká jakýchkoli pokusů o vytvoření jaderných zbraní nebo o jejich vlastnění, a na oplátku budou z něj postupně odstraňovány mezinárodní a národní sankce v oblasti obchodu, technologií, financí a energetiky. Prezident Donald Trump však považuje tuto "jadernou dohodu" za šílenou a hrozí, že od ní jednostranně odstoupí.

Trump odstřeluje smlouvu

"Likvidace významné jaderné dohody s Íránem z roku 2015 by znamenala otevření Pandořiny skříňky, mohlo by to znamenat válku", sdělil Macron německým novinám Der Spiegel. A jak by se dalo očekávat, Evropané od úplného odmítnutí postoje USA sklouzli k "možnému zvážení některých aspektů, které dohoda nebere v úvahu", například v souvislosti s vývojem systémů pro dodávky jaderných bomb - balistických raket.

Jak řekl Pravdě.Ru prezident Centra pro strategické komunikace Dmitrij Abzalov, "Trump s největší pravděpodobností v sobotu dohodu odstřelí". "Protože chová osobní nepřízeň vůči Íránu a vyšetřování Muellera směřuje k lidem, kteří jsou mu blízcí. A za druhé, aktivně jej podporuje Netanyahu, který je obviněn z korupčního zneužití svého postavení. Proto se oba politici budou snažit přenést pozornost voličů íránskou problematikou na zahraniční otázky", řekl politolog v rozhovoru s Pravdou.Ru.

Pokud jde o Evropany, podle názoru Dmitrije Abzalova u nich převládají ekonomické zájmy. Jde o kolosální investice do iránského palivového a energetického komplexu, především v oblasti těžby ropy francouzskou společností Total či britskou British Petroleum, nebo o společný německo-francouzský projekt na dodávku letounů Airbus do Íránu. "Odstřelení JCPOA bude vážným úderem pro evropský trh, který se bude bát druhotných sankcí na dolarovém trhu. Jednostranné odstoupení USA z JCPOA bude znamenat zvýšené napětí v regionu a může mít velmi vážné důsledky", řekl Pravdě.Ru Dmitrij Abzalov.

Jak se mohou události vyvíjet

Představme si, že 12. května Trump neprodlouží smlouvu. To je první krok. Druhý krok - Teherán okamžitě obnoví operace na obohacování uranu na úroveň čistoty 20 procent. Už to prohlásil vedoucí Atomové organizace Ali Akbar Salehi, a ostatně i samotný prezident Hassan Rouhani to již uvedl. Třetí krok - Washington obnoví sankce, Rusko a Čína nemohou realizovat rezoluci, která by odsoudila Washington v Radě bezpečnosti OSN, a to kvůli mlčení Evropanů, a mezitím Saúdská Arábie a Turecko tvrdí, že se také začínají zabývat obohacováním uranu, aby chránili obyvatelstvo před šílením "íránské armády".

Izrael jadernou bombu, podle všeho, již má. Takže za tři až pět let budou čtyři jaderné bomby na Blízkém východě, kde DAEŠ stále ještě klade odpor. Jak při tom všem neočekávat návrat Severní Koreje ke statusu jaderné mocnosti? A pak můžeme navždy zapomenout na nešíření jaderných zbraní.

Plán "B" vede k válce

Spojené státy pravděpodobně uznají za lepší nepřivádět tento námět do finále a (čtvrtý krok) začnou bombardovat íránské jaderné objekty hned po obdržení signálu o obnovení prací na obohacování uranu. Ale tyto objekty jsou zakopány hluboko v horách, takže ani silné rány nemohou zničit jaderný potenciál země. Výroba bomby bude odložena, ale reakce na ostřelování bude následovat okamžitě.

Krok pátý - Írán zablokuje Hormuzský průliv, kterým prochází téměř třetina světového obchodu s ropou. Cena ropy překotně roste. Krok šestý - Hizballáh zasadí úder Izraeli a začíná eskalace konfliktu vstupem do války Sýrie, případně Libanonu a Palestinců. Írán může také pomoci Hútiům v boji proti Saúdské Arábii, válka na Arabském poloostrově vzplane s dvojnásobnou silou, což ve skutečnosti povede k Macronem slíbenému finále.

A tak USA opět budou ve výhodě - břidlicová ropa a LNG nebudou už pro Evropu tak drahé na pozadí vyšších světových cen, na "ostrově" bude vše v pohodě, další válka přinese nové půjčky a objednávky pro vojensko-průmyslový komplex, což bude znamenat růst amerického průmyslu, který také Trump voličům slíbil.

Příprava je v plném proudu

Je zřejmé, že příprava na válku s Teheránem běží plnou parou: americký soud přiřknul Íránu vyplácení miliard odškodnění obětem 11. září, Netanyahu zveřejnil zpravodajské materiály, které dokazují, že Teherán si zachoval svůj vojenský jaderný program po uzavření JCPOA. Režimu ajatolláhů hrozí finále režimu Muammara Kaddáfího, pokud se, samozřejmě, Írán nebude schopen konsolidovat se a klást odpor.

A co mezinárodní podpora Iránu od Ruska a Číny? Ta se omezí na odmítnutí připojit se k sankcím, což Írán v dolarizované světové ekonomice nezachrání. Moskva, pokud se nezapojí do konfliktu prostřednictvím Sýrie, může ztratit svého nejdůležitějšího spojence kvůli porážce nebo oslabení Íránu ve válce s Izraelem a USA. Je možné, mimochodem, že to také je další dlouhodobý cíl Trumpa a Netanyahua.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

13 komentářů :

 1. Mierumilovné USA i NATO opät vyvolávajú konflikt a po Srbsku, Iraku , Lýbii , Sýrii lačnia po vojne s Iránom. Séria nekonečnej špirály vojen v podaní USA i NATO dalej pokračuje. Hlavní vojnový štváči USA i Izrael su hrozbou pre svetový mier. NATO nie je žiadnou mierumilovnou organizáciou , je to agresívny , vojnový spolok v čele s USA . Ak vypukne vojna s Iránom sme zatiahnutý do dalšej krvavej vojny iba v záujne NATO. NATO zrušit , vyhlásit ju za zakázanu organizáciu a predstavitelov NATO pohnat pred medzinárodný vojenský tribunál !

  OdpovědětSmazat
 2. Varovani Makarona je jen gesto. Dobre vi , ze na nem nezalezi..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes budou tiskové agentuurz hlásit,že U.S.A president lačne ,ještě před uplynutim terminu dohodu s Iránem podpisem zrušil.
   Israel otevřel kryty nebot chystá prý preventivni úder a to co nejspíše, což bude zdůvodněno tim,že radši udeřit hned a nečekat na nikoho a na nic.
   Tak se připravte na oslavné tiskové tirády našeho zmanipulovaného tisku a TV,,

   Smazat
  2. 5,57
   Pravda, všichni prahnou po válce. Všichni všechno mají, tak co ještě nemáme? No přece válku! To fantastické dobrodružství. Jenom si říkám, že si Izraelci s Íránem zakousnou větší krajíc, než na jaký mají hubu.

   Smazat
  3. PANE HRICAK VŠIMÁTE SI,ŽE ŠMEJDI UŽ NEIGNORUJI

   NÁRODNI PROGRAM,ale začali s nim bojovat.Tvrdi,že tady na NR vyšel celý a nikdo si ho ani nevšiml.
   No a prý alternativa tvrdi,že je třebavzstoupit z NATO.Neni to nějaká blbost?
   Nikdo totiž nepíše co potom.
   Nebylo bz lepši jak to píše bod0 NP Nr.8.raději udělat NATO pro ČR zbytečným,TO JDE a tak zachránit tu starobylou Prahu?
   Kdovi,zda by bylo optimálni,aby nepolitická společnost voličů dopustila humanitárni bombováni Prahy i s tou pražskou kavárnou,co?

   Smazat
 3. Blíží se MS ve fotbale v Rusku . Zimní OH v Soči využil Západ k rozvrácení Ukrajiny . K čemu se tedy schyluje nyní ? K naplnění proroctví Sibyly ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Blbečkům se nakecalo že se plní coudenhovno-kalergistický projekt rasové výměny v Evropě, ale jde o nordickou lest, bacha! Paní Merkel a pan Macron spolu s panem Trumpem naoko provádí plán hraběte, ovšem v reálu je to jen chytrá záminka! Ti čmoudi budou posláni právě na Rusko jako odminovači, sebevražední atentátníci (živá torpéda) a odstřelovači. Mnozí z nich totiž prodělali výcvik již ve svých zemích původu a navíc znaj ruský způsob vedení boje, nenávidí je a budou mstít za Kábul, Groznyj, Allepo a další místa zničená buď již bolševickou nebo pozdějc putlerskou soldateskou! Sami většinou padnou v boji a vezmou sebou své vrahy. A NATO poté již jen obsadí vyčištěné území, kapiš?

   Smazat
 4. Dnes a denně vidíme fungování západní „demokracie" nová válka na obzoru.

  OdpovědětSmazat
 5. Kde se Karla Šlechtová zaškoluje!!
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/francie-vyhrozuje-novymi-udery-na-syrii-na-obzoru-nova-provokace/

  OdpovědětSmazat
 6. Tupy Brusel stale nepochopil , ze Amerika nema priatelov , ma len svoje zaujmy na ukor EU ! a tieto tupela chcu
  viest 26 statov vo svoj prospech.

  OdpovědětSmazat
 7. Tento gay , skryvajuci svoju orientaciu za suzitie so starou mamou , nemajuc deti , trepe 2 na 3.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.