Reklama

úterý 22. května 2018

Smrt oligarchy

Erik Best 22. 5. 2018 EB
Vladimir Potanin se Financial Times svěřil, že sedm měsíců, které v roce 1996 strávil na postu vicepremiéra Ruska, bylo očkováním proti moci. Pochopil, že „nikdy nemůžete přeměnit moc v byznysu na politickou moc.” Pokud to uděláte, zemřete, řekl Potanin. Právě on vymyslel systém půjček za akcie, díky kterému zůstalo jemu a dalším šesti oligarchům podle lehce nadnesených slov jednoho z nich, Borise Berezovského, v rukou až 50 % ruské ekonomiky. Potanin to nyní zpětně vnímá jako největší PR průšvih své kariéry. Jeho image je v troskách, stále je ale šestým nejbohatším Rusem a dokázal Vladimira Putina přesvědčit k tomu, aby se zimní olympijské hry konaly právě v Soči (vypráví o tom Michail Zygar v knize Všichni muži Kremlu). Potanin nezemřel, naopak se mu velmi daří, měříme-li úspěch penězi. Pokud Potaninova nejbližší česká obdoba, Andrej Babiš, nezvládne dotáhnout rozehranou partii k vítěznému konci, může v příštích několika měsících na vlastní kůži okusit, jestli je smrt oligarchy proměněného v politika vždycky tak příjemná.

5 komentářů :

 1. Jak jsem pochopil, Potanin udělal to samé co Nomura u nás. Platila za Plzeňské pivovary svými bezcennými akciemi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Potanin kradl jako Nomura a to je ve světě businessu úžasné a úspěšné.
   MM

   Smazat
  2. Z kšeftaře politik být nemůže, nemá nato potřebné vybavení. Kšeftař jede žravou dámu, politik šášky. Kšeftař má proti sobě početně minimum přímé konkurence, jede v jednom pruhu, politik musí bojovat na mnoha polích. Kšeftaře baví počítat prachy a ponížené chování podřízených, politika baví počítat prachy, množství funkcí, taktické hrátky a boj muže proti muži. Je to prostě jiná disciplína. Jako šachista proti maratónci.

   Smazat
 2. A což takle naše proslavená "Kuponovka", nebo "Kalovarská losovačka",úspěšná privatizace bank např. "Dar Nomuře",privatizace v průmyslu např."Dary Mostecké OKD".atd... Kam se na nás hrabou, Čápí hnízdo to je jenom bobeček.

  OdpovědětSmazat
 3. I like your post, it is easy to understand and detailed, I hope you have many good posts to share, thank you.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.