Reklama

úterý 29. května 2018

Společnost je nemocná. Básník Sýs k státnímu vyznamenání

Básník Karel Sýs
Jan Polák
29.5.2018 Sputnik
Známý básník a předseda Unie českých spisovatelů Karel Sýs byl Poslaneckou sněmovnou nominován na státní vyznamenání. A strhla se mela. V exkluzivním rozhovoru pro Sputnik pan Sýs sdělil, co si o celé situaci myslí.


Je to u nás taková tradice: jakmile se na veřejnost dostane seznam kandidátů na státní vyznamenání, je z toho patálie. Novináři šťourají, politici se omlouvají, a nebo se čertí, že na jejich příbuzné zase nedostalo.

Letos tomu není jinak. Nominace a skandál. Nerozlučně spolu. Poslanci v pátek schválili 28 osobností, které by v říjnu měly dostat od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. Byl mezi nimi i básník, spisovatel a levicový novinář Karel Sýs. Hlasovali pro něho poslanci z KSČM, SPD, ANO, ČSSD a Pirátů.

Právě Sýsova nominace vyvolala kritiku. Vadí básníkova minulost a názory, které se veřejně nenosí. Někteří představitelé liberální opozice volají po revokaci hlasování. Pražský hrad zatím mlčí.

Sputnik se zeptal pana Sýse, jak celou situaci vnímá.

Poslanecká sněmovna vás nominovala na státní vyznamenání. Co na to říkáte?

Samozřejmě mě to těší. Ať už to dopadne jak chce, beru to jako ocenění celé naší básnické generace.

Co pro vás tato nominace znamená?

Jsem už dost starý na to, abych skákal radostí do stropu. Spíš to opravdu beru jako ocenění básníků, kteří byli a pořád ještě jsou bráni jako osoby druhého nebo třetího řádu.

Překvapily vás vášně, které se po rozhodnutí Sněmovny objevily? V médiích se propírají vaše postoje, poslanci Pirátů se za své hlasování kají…

Je to pohled pro bohy! Na povrch se vyvalila — a samozřejmě ne poprvé — celá špína naší nemocné společnosti.

Proč se v Česku státní vyznamenání politizují? Každý rok nějaká osoba nominovaná na státní vyznamenání vyvolává politickou krizi. Čím to?   
Jak říkám, česká společnost je zachvácena šílenstvím. Náznaky tu byly skoro vždycky, ale tohle už je patologické.

20 komentářů :

 1. Pane Sýs, jste můj člověk. Jinak než s nadhledem se to povykování Pirátů a jim podobných brát nedá.
  Ivana

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A zase se potvrdilo ,že ve sněmovně je skupina kreténů z TOP 09 ,ODS,STAN....kteří se neštítí už ničeho.

   Smazat
 2. Jiří Jírovec29. května 2018 16:33

  Pan Pikal by měl vědět, že má svůj mandát vykonávat podle svého vědomí a svědomí. Tak praví poslanecký slib.

  Nemůže jistě vědět všechno, ale to neznamená, že se musí podělat strachy před výtkou, že hlasoval nevhodně.

  Kdyby se podíval na jednoduše přístupný zdroj, zjistil by, že jde o pozoruhodně činného básníka i novináře. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Sýs)

  Tvrzení "nejsme jako oni" vylučuje, aby bylo hlasování vázáno na politickou příslušnost nebo projevené politické názory, zejména když vyznamenání má být za uměleckou tvorbu. To nedělali ani komunisti. To ale člověk, který se narodil dva roky před sametem, možná ani nechce vědět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pikal nejdříve hlasuje pro a potom se omlouvá. Je vidět že je zvolený omylem a do poslaneckého postu ještě nedorostl. Čest a nadhled mu nic neříká. Je trapný.

   Smazat
 3. Na místě pana Sýse bych poděkoval těm co ho navrhli, ale
  "vyznamenání" od těch všech "demokratů" bych odmítl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. melete všichni nesmysly a odpoutáváte veřejnost od snahy havistů o státní převrat

   Smazat
 4. Proč by odmítal,ať si to vychutná do sladkého konce.
  Kalouska možná klepne a bude o něco lepší svět.
  V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
 5. A co například "angažovaní socialističtí umělci", kteří se objevovali zejména v 70. a 80. letech na obrazovkách dnes a denně a nyní si hrají na velké demokraty a antikomunisty? Jako např. Bartoška, Kolářová, Svěrák nebo Nový? Těm by určitě politici demobloku nebo Pirátů velmi rádi vyznamenání přiklepli a jejich angažovanost v dobách tzv. totality by je nezajímala. Včas se stihli přizpůsobit nové době, takže u nich by dozajista bylo případné vyznamenání OK, že?

  OdpovědětSmazat
 6. Některé demokraty, jako právě zmíněné ODS, TOP, KDU, ČSSD a starosty mrzí, že nebyly vybrány špičky z jejich oboru, kteří se prosadili v uplynulých letech npř. Kožený, Krejčíř, Bakala atd. Oni totiž dosáhly na mety nevídané .....
  ABC

  OdpovědětSmazat
 7. Kdo vládl ČR od převratu. Byla to hlavně pravice. A kam nás přivedla? Kritizovat nedostatek toaletního papíru, ale to co za dobu svého vládnutí připravili dnešku, tím se nechválí. Nám obyčejným smrtelníkům hrozí, že budeme umírat na ulicích. Nejsou lékaři, zapomenut je i Hippokratos, peníze, to je téma lékařů, kteří za nimi odchází do ciziny a to je ukázka kam nás přivedla "demokratický" chaos do společnosti a rozvrat mravů, které nás smrtelně ohrožuje

  OdpovědětSmazat
 8. no a toto je část té elity která chce kázat morálku http://www.rac-bohemia.szm.com/stb.htm

  OdpovědětSmazat
 9. Ján bych na státní vyznamenání navrhnul někoho nekonfliktního, třeba Jakuba Jandu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tomu by to ale museli připnout na lulana nebo na prdel, to by mu udělalo nelíčenou radost, šmejdovi kariéristickýmu!!!!

   Smazat
  2. Ad 18:41: Ohledně toaletního papíru. Víte jaký je rozdíl mezi totáčem a dneškem, když vezmeme toaletní papír?
   Za totáče občas nebyl toaletní papír, ale všichni měli kde bydlet. Dnes toaletní papír je vždy k máni ale někteří lidé nemají kde bydlet.

   Smazat
 10. Zase budou "týdny neklidu":-D
  A bude se odcházet ze sálu:-D
  Vyhrožovat vlastizradou.

  OdpovědětSmazat
 11. V poslanecké lavici by dvacetiletí kluci sedět neměli to je můj názor na piráty. Panu Sýsovi vyznamenání přeji.

  OdpovědětSmazat
 12. Ano - všechny ty žvásty jsou zbytečné. Pan Sýs má pravdu - tahle společnost je nemocná - snad nejhorší za posledních tisíc let. Rozežírá nás nějaký nádor, a je to nádor zhoubný. Zamyslel se někdo nad tím, že aby mohl básník psát poezii - musí být nadaný? Jen nadaný člověk je schopný psát básně - jak může kterékoliv politické hovado žvatlat o věcech, kterým není ani schopno rozumět? Ať předloží svoje verše, a pak se můžeme bavit dál. Ano, dnes může psát knihy kdejaký magor, a pokud má prachy nebo správné styky, jeho žvásty zaplaví pulty knihkupců. To jsou okolnosti, za kterých je jedno, že ty voloviny nikdo nekoupí. Po čase to přesunou do "levných knih" a odtamtud rovnou do sběru za cenu 2 koruny za kilo papíru.Totéž platí o časopisech. Vydává se fůra časopisů, které nikdo nikdy nekoupí, všechno putuje do sběru, přesto jejich redakce a šéfové a dopisovatelé jsou královsky placeni, stejně tak vydavatelé. Odkud se na toto berou peníze? Každý podnikatel, jehož výrobky by nikdo nekoupil, nebo jeho služby by nikdo nežádal, by zkrachoval -ale tyhle vši ne. Jak je to možné? Zhovadilé a přiblblé časopisy se píšou, tisknou a vydávají pro sběr papíru pořád. Nikdy nepochopím, jak se tohle tady může držet. To je typický socializmus - všechno to financuje stát z toho, co vyždímou z pracujících lidí na daních. Ano, tato společnost je nemocná - podívejte se na užvaněnej hnus, kterým je zahlcena televize, všechny ty reality šou, a superstar a hledání talentů, výměna manželek, a farmář hledá ženu - a co teprve Štiky! Super bezduchej bulvární hnus, a vadí televizi, že se na to nikdo nedívá? Ne! Všechno zaplatí sponzoři a reklamní šmejdi. Reklamní agentury se zakládají jako pračky na špinavé peníze, proto je toho reklamního svinstva tolik. Dnes si soukromí sponzoři můžou pronajmout televizní vysílací čas, a odserou to diváci - na nic už nelze se dívat. Když to není produkce do roku 1990, kdy svět byl ještě normální, je to hnus -a ten hnus se stupňuje. Pár blbečků zase protestuje proti "Babišovi" ale hnus, jímž je zaplavena rozkradená česká senkrůvna, jim nevadí. Zatím se zde sprostě nadávalo každé vládě, dnes se nadává na ANO - Čech umí jen nadávat. Žádný básník nepotřebuje být vyznamenáván, nadanému člověku, který píše, stačí, když je čtenáři vyhledáván a čten. Vyznamenávání potřebují jen vypatlanci, kteří na sebe všelijak upozorňují. Neumí většinou nic, a dělají ze sebe jen šašky.

  OdpovědětSmazat
 13. Pane Sýsi, myslim, že se mýlíte. Naše společnost není nemocná. Naopak je zdravá. To jste jen podlehl naivní iluzi lemplkavárny. Sám píšete, že protestují nekteří z tzv.liberální opozice. Ano někteří poslušní šašci z ODS, Špejbl Gazdík, ožralej Kalousek, pár zfetovaných pirátů, pí.Langšadlová, která se evidentně potkala s poezií naposled při říkance Honza jde... Pravdou ovšem je, že namátkou vybraní, bezvýznamní protestující, mají podporu mainstreamu. Jediným pro mě vysvětlitelným důvodem této podpory je, že časem vygenerovaná sguadra lidí, příkladně z ČT, je rozhledem a intelektualně na stejné vlnce jako zmiňovana Langšádlová. To pak vytváří mylný dojem, že je devadesát % lidí nemocných. Ono je to přesně obráceně. Stejně jako v parlamentu. Těch nemocných demokratů je cca deset %. A tak je to myslím v pořádku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:17: Máte ve všem pravdu, až na jedno. Zmínění lidé by měli být považování za nemocné a nemělo by se troubit, že jsou zdraví. Jinak procitneme všichni teprve při zvolání dítěte: Císař je nahý. To procitnutí nemusí být tak bezbolestné, jak to sdělil Christian Andersen.

   Smazat
 14. Pozůstalost největší křivdy, které se nám za minulého režimu dostalo: jednostranné zabedněnosti...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.